SUA: O instanta din Florida a decis ca o companie de tigari trebuie sa plateasca despagubiri de 23,6 miliarde de dolari unei vaduve

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 20 iulie 2014, 11:28 Actualitate | Internaţional


Un tribunal din Florida a decis ca o americanca, vaduva unui barbat ce a murit de cancer pulmonar, sa primeasca o despagubire in valoare de 23,6 miliarde de dolari de la compania producatoare de tigari RJ Reynolds Tobacco Company, informeaza CNN.

Mediafax inormeaza, citand CNN, ca Cynthia Robinson a dat in judecata compania de tigari in anul 2008, solicitand despagubiri pentru moartea sotului ei, Michael Johnson, in 1996, sustinand ca barbatul a murit de cancer pulmonar din cauza fumatului.

Ea a argumentat ca RJ Reynolds Tobacco Company nu a informat corect privind pericolul dependentei de nicotina si ca fumatul poate conduce la aparitia cancerului pulmonar. Michael Johnson a inceput sa fumeze cand avea 13 ani si a murit la 36 de ani.

Avocatul femeii, Christopher Chestnut, a apreciat drept "curajoasa" decizia juriului din Florida. "Oricine ar fi vazut documentele pe care acest juriu le-a vazut, ar fi dat o decizie favorabila in acest caz", a spus acesta.

De cealalta parte, J. Jeffery Raborn, vicepresedinte al firmei RJ Reynolds, a precizat ca valoarea despagubirilor acordate este "nepermis de mare".

"Verdictul depaseste cu mult nivelul de corectitudine si de rezonabilitate si nu are legatura cu dovezile prezentate", a spus J. Jeffery Raborn, care a adaugat ca va face apel.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8218 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    verdict (Duminică, 20 iulie 2014, 11:47)

    kripton [utilizator]

    verdictul este NEDREPT deoarece desi informati cu privire la consecintele fumatului,oamenii sunt NEPASATORI,de o incredibila nesimtire fata de propria lor viata. tatal meu s-a apucat de fumat la 33 ani [cand altii , precum sotul vaduvei cu pricina,aveau 20 ani de fumat la activ!!] si a reusit totusi sa acumuleze 40 ani de fumat pana a dat coltul la 73 ani,bolnav de cancer de stomac [fumatul este factor de risc si in cancerul de stomac,nu doar in cel bronhopulmonar,pt ca saliva plina de otravuri ajunge in stomac;ba chiar,eliminandu-se prin urina,aceste otravuri predispun si la cancer de vezica...ehee,fumatul e o arma cu bataie lunga impotriva omului] La final,se intreba ''cum am putut fi asa tampit [avea un doctorat in chimie industriala!]sa fumez 40 ani''? chiar daca nu fumatul ci stresul a fost cauza principala a bolii,cu siguranta fumatul i-a precipitat boala...Parerea mea este ca nu cel care ofera otrava e de vina,ci acela care o accepta. tanarul inconstient,care se apuca de fumat pt ca ''asa e cool'' care braveaza cu obraznicie cand i se spune ca nu e bine ce face...prostia,cumplita prostie omeneasca,asta e problema,si asta nu se combate decat prin EDUCATIE alta speranta nu este... atunci vor falimenta vanzatorii de droguri de orice fel,de alcool si de tigari...
    • +16 (18 voturi)    
      CORECT ! (Duminică, 20 iulie 2014, 12:14)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Cel puțin în cazul fumatului, și mai ales DUPĂ 1980, răspunderea este INDIVIDUALĂ, NU COLECTIVĂ.

      Dacă nimeni nu are scuze că nu cunoaște legea, DE CE ar avea cînd e vorba de sănătatea lui, iar mass-media îl bombardează pur și simplu în legătură cu tutunul. E analfabet ? E idiot ? Sau și una și alta.

      Sau PIȚULELE...

      Semnat: un fumător (cretin).
    • -6 (10 voturi)    
      AMICE (Duminică, 20 iulie 2014, 13:32)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Conform lu' nea Caragiale!
      Gasesti tu expresia corecta si completa!
      Gandire de 2 lei!
      Imi pare sincer rau de tatal tau!
      Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
      Asta nu inseamna ca fumatorii NU SINT OAMENI!
      Schimbarea conceptiei acolo e cauza!
      Multa sanatate!
      Intrebare deschisa cu ce ma ajuta pe mine cineva sa ma las de fumat! Concret si la subiect daca se poate!
      Poate am eu o rotita blocata dar asta nu inseamna ca nu sint om!
      Si mai ales nu inseamna ca sint HANDICAPAT!
      • +8 (12 voturi)    
        Nu ma pot abtine... (Duminică, 20 iulie 2014, 15:52)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

        Unde vezi tu ca scrie carbon14 ca fumatorii nu ar fi oameni, sau ca ar fi handicapati??? Poate recitesti ce a scris?
        La concret, de la un om care a fumat aproape 20 de ani si s-a lasat de vreo 10 - daca vrei cu adevarat, se poate sa te lasi de fumat. Gandeste-te ca e viata ta pe care o fumezi. Gandeste-te la sanatatea ta si a celor din jurul tau, gandeste-te la banii pe care ii arunci pe fereastra.
        Mie chiar imi facea placere sa fumez, chiar si acum imi amintesc cum inhalam fumul si ma simteam bine. Insa nu m-as intoarce acolo. Lasa-te, pur si simplu. Incearca! Iti garantez ca nu se schimba nimic in rau. Doar in bine. Iti trebuie doar vointa. Daca o ai, o sa reusesti!
        Stiu ca te gandesti - doar vorbe, lozinci de incurajare. Insa nimeni nu te poate ajuta sa te lasi de fumat daca tu insuti nu vrei lucrul asta. Succes!
        • +4 (4 voturi)    
          Multumesc (Duminică, 20 iulie 2014, 20:40)

          MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          Pentu incurajari!
          Nu-i reprosam nimic lui carbon14
          era mai mult retorica in raport cu statul
          Eu aveam de gand sa aflu ce face statul cu banii aia de pe acciza la tigari freun program ceva pentru a te lasa de fumat mi se parea cel putin decent!
          Scuze pentru neintelegeri!
          • +2 (2 voturi)    
            retoric vorbind.. (Luni, 21 iulie 2014, 11:40)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

            oare dc nu dau si diabeticii in judecata companiile producatoare de zahar?.. si de ce nu baga statul roman o acciza pe zahar?.. :)
    • 0 (2 voturi)    
      ... o marturie zguduitoare ..... (Duminică, 20 iulie 2014, 16:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Poate aceasta marturie este un ecou de "dincolo" .....

      https://www.youtube.com/watch?v=PzNrQTkdI8Q
  • +2 (10 voturi)    
    de ce... (Duminică, 20 iulie 2014, 12:34)

    liviuga [utilizator]

    ...statul legalizeaza producerea si comercializarea acestor otravuri?Statul trebuie dat in judecata!!
    • +4 (6 voturi)    
      GOOD POINT! (Duminică, 20 iulie 2014, 13:34)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui liviuga

      Statul e principalul vinovat!
      Ca de ex din salariul minim pe economie pot sa imi cumpar tigari si 5 baxuri de apa si mai raman cu 130 de lei!

      COOL!
    • +10 (10 voturi)    
      Si a cutitelor de bucatarie (Duminică, 20 iulie 2014, 13:37)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui liviuga

      Omul are libertatea de a alege, statul nu are nici o raspundere intr-un asemenea caz. Statul reglementeaza si cutitele de bucatarie (cand sunt si cand nu sunt arme albe) si asta nu inseamna ca daca muncitorul Dorel isi injunghie partenerii de betie cu un cutit e raspunderea statului.
      • -1 (5 voturi)    
        dependenta (Duminică, 20 iulie 2014, 19:50)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Cutitele de bucatarie nu dau dependenta. Daca statul e preocupat de efectele nocive ale fumatului, atunci comercializarea tigarilor trebuie interzisa.
        Idiotenia cat casa e ca 'statul' nu va face asta pentru ca are senzatia ca ar avea ceva de castigat din existenta industriei de tutun.
        Banii care se intorc la stat sub forma de taxe pe tutun, nu vin de la americani, nici de la chinezi, vin tot de la romanii care se vor imbolnavi si care vor pune presiune pe sistemul de asigurari de sanatate.
        • 0 (4 voturi)    
          care dependenta??? (Luni, 21 iulie 2014, 11:45)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          cutitele de bucatarie nu dau dependenta? de unde stii? ai vorbit tu cu un Dorel de-asta care isi injunghie amicii la fel de des cum fumeaza?

          de fapt nu este dependenta. nu e heroina sa intri in sevraj. pur si simplu e un obicei pe care ti-l formezi si creierasul tau simplu, cu autostrada pe 20 de benzi pt fumati si poteci pline de urzici pentru alte obiceiuri mai sanatoase, va lupta o vreme ca sa-si creeze noi legaturi si sa scape de gestul reflex de a aprinde tigara.
    • +3 (7 voturi)    
      statul (Duminică, 20 iulie 2014, 14:19)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui liviuga

      statul este condus de oameni care judeca astfel: daca tot se vand tigarile si beutura,ia sa pun accize pe ele si din banii astfel stransi sa fac sosele cu bechtel [adica sa se umple de bani cei care i-au comision] sa se consume benzina cu transportatul tigarilor/bauturii pana la magazinele de unde cumpara prostii,deci sa i-au acciza de la motorina... sa creeze locuri de munca astia de fac tigarile/ baututra.adica pe cadavrele prostilor traiesc o multime de viermi...si nu in ultima instanta,vezi cat castiga firmele de medicamente din chimioterapia de 1 mie euro/doza,care evident nu vindeca pe nimeni dar se plateste de la CNAS si imbogateste pre multi....asa ca biznisul cu moarteamerge din plin....de ce sa-l op[a]reasca??
  • +2 (10 voturi)    
    ??? (Duminică, 20 iulie 2014, 13:20)

    falcoind [utilizator]

    Fratele lui bunicu din partea lui tata a murit la 86 de ani, seara s-a culcat si dimineatanu s-a trezit, fuma catre 3 pachete de carpati fara filtru pe zi , practic le "suda".

    Bunica din partea mamei moare la 48 de ani, cancer pulmonar se chinuie destul de nasol citeva luni. Nu a fumat nici odata si nu erau fumatori inraiti in jurul ei.

    Depinde de multi factori, clar fumatul dauneaza sanatati, dar poate mai putin decit chimicalele din mincarea de azi. Si vorba aia " citi ani ai mosule ? 120 si ce ai facut toata viata? am stat aici sus la munte cu caprele. Nu femei , nu alcol, nu tigari nu nici o distractie? NU muica doar aici la munte cu caprele. "

    Apoi decit asa parca mai bine lipsa.
    • 0 (4 voturi)    
      Wishful thinking (Duminică, 20 iulie 2014, 19:39)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Daca spuneai asta intr-un spot TV ai fi putut fi sanctionat pentru reclama mincinoasa.

      Atunci cand vrei sa minti si sa manipulezi (pe altii
      si poate chiar pe tine insuti - mintea umana e asa de flexibila!) si o faci fiind in conflict atat de flagrant cu realitatea, e neaparat nevoie sa-ti alegi exemplele cu grija. Si exact asta faci.

      Unii spun ca "Statistica este arta de a minti prin intermediul cifrelor." Nu se refera la statistici in general ci la cele facute cu alt scop decat aflarea adevarului (de aici si calificativul de "arta", nevoia de inventivitate in conceptia minciunii). Dar ce argumentatie e asta in care nici macar o stastistica (oricare ar fi ea) nu folosesti? Pe cine te astepti sa convingi? Pe nimeni altcineva decat pe cei care doresc sa fie mintiti...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiu de ce crezi ca mint? (Luni, 21 iulie 2014, 12:34)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Eu ti-am dat doar doua exemple care le-am vazut personal. Personal am fumat si m-am lasat din cauza ca gifiiam dupa 5km de alergat.
        Nu am nici un interes sa sustin firmele de tutun, doar ca is satul ca istitutii ale statului sa ia decizia pt mine ce e mai bine si ce nu. Daca vreau sa fumez si imi face placere lasama sa o fac , daca imi pica bine o slana cu ciapa nu zi tu ca e nesanatoasa, si exemplele ar putea continua la nesfirsit, suntem tot mai igraditi de tipare si daca nu te potrivesti perfec in ele esti "aratat cu degetul" .
        • 0 (0 voturi)    
          Nu (Luni, 21 iulie 2014, 15:11)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          N-am zis ca minti in legatura cu ce spui despre rudele tale, nu ma intelege gresit. Am spus insa ca faci o "reclama mincinoasa" pentru ca exemplul tau e izolat si NEREPREZENTATIV pentru realitatea generala (si pentru oamenii naivi ce iau decizii si-si construiesc o fiozofie de viata pe baza lui). Aici e minciuna. Tu sugerezi ca ar fi reprezentativ (asa cum cum sunt statisticile). Altfel, de ce ai aduce ca argument exemplul asta?
  • -2 (4 voturi)    
    Hotnews? (Duminică, 20 iulie 2014, 17:01)

    Taras Bulba [utilizator]

    Trebuie precizat ca despagubirile (compensatory damages) sunt in jur de 7 MILIOANE pentru vaduva si inca alte 9 MILIOANE pentru fiul decedatului, pentru un total de 16 MILIOANE de dolari.

    Acei 23 de miliarde sunt PUNITIVE DAMAGES. Daca nu stiti ce sunt alea, informati-va!
    • +4 (4 voturi)    
      de ce nu ne informezi tu Vorosilov? (Duminică, 20 iulie 2014, 18:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      se platesc sau nu?
      Cata vreme compania trebuie sa plateasca acea suma titlul articolului este corect.
      • 0 (2 voturi)    
        Ideea (Duminică, 20 iulie 2014, 22:30)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ideea era ca vaduva nu va primi in niciun caz acea suma ridicola......
  • 0 (2 voturi)    
    fiecare cu viciul si dependenta lui (Duminică, 20 iulie 2014, 17:01)

    rov [utilizator]

    dar de ce trebuie sa fumeze dependentii in spatiii inchise ? in restaurantele preferate...
  • +2 (4 voturi)    
    Aiurea (Duminică, 20 iulie 2014, 17:07)

    Alex S [utilizator]

    Penibil de slaba instanta. De ce 23.6 miliarde si nu 2 trilioane de dolari? Cand te gandesti ca instantele astea trimit oameni la inchisoare te ingrozesti.
  • +3 (3 voturi)    
    Observatie (Duminică, 20 iulie 2014, 18:21)

    Cuca [utilizator]

    Nici una din sentintele astea astronomice nu au rezistat la recurs. Maximul care se va da este citeva miliioane, 10...15 maximum-maximorum.

    Sitemul de justitie american are si el ciudateniile lui (ca sentinta asta), desi, in general, functioneaza foarte bine.
  • +3 (3 voturi)    
    suma e exagerata (Duminică, 20 iulie 2014, 21:28)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    23 miliarde de dolari e exagerat de mult pt o sg persoana. ce era corect ar fi fost infiintarea unui fond pt toti nu doar pt o persoana. ceilalti fumatori ce fac? daca reynolds inchide portile maine si mai mor 10 sau 1000 de oameni pe aia cine-i despagubeste?