Ofensiva israeliana in Fasia Gaza: 23 de palestinieni ucisi miercuri, 220 in cele 9 zile de conflict

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2014, 19:57 Actualitate | Internaţional


Douazeci si trei de palestinieni, printre care si mai multi copii, au fost ucisi miercuri, in cea dea a noua zi a ofensivei aeriene israeliene din fasia Gaza, in care 220 de palestinieni si-au pierdut viata, indica cel mai recent bilant al serviciilor de securitate palestiniene, citat de AFP.

Dupa 8 iulie, combatantii din cadrul miscarii palestiniene islamiste Hamas au lansat peste 1200 de rachete asupra teritoriului israelian - care au provocat marti moartea unei persoane -, iar armata israeliana a anuntat ca a efectuat 1500 de raiduri aeriene asupra Gaza, o fasie teritoriala de 362 de km, unde traiesc 1,8 milioane de persoane.

Potrivit unei liste de nume emise de catre purtatorul de cuvant al serviciilor de urgenta palestiniene din Gaza, Ashraf al-Qodra, 220 de palestinieni au murit de la inceputul ofensivei israeliene si 1.570 au fost raniti.

Miercuri dupa-amiaza, patru copii au fost ucisi in Gaza, potrivit serviciilor de urgenta, in timpul unui bombardament care a distrus o coliba de pe o plaja, in cares e afla un grup de copii, la 200 de metri de hotelul unde sunt cazati jurnalisti.

Anterior, o racheta israeliana a lovit, la Khan Younis, in partea de sud a enclavei palestiniene, o masina in care se afla o familie. Trei persoane au fost ucise, inclusiv un baiat de 10 ani si o femeie in varsta de 65 ani vechi iar cinci persoane au fost ranite, a informat purtatorul de cuvant al serviciilor de urgenta.

Tot in decursul zilei de miercuri, un membru al aceleiasi familii, un barbat in vasta de 33 ani, a fost ucis, impreuna cu un alt barbat, atunci cand un tanc israelian, aflat de cealalta parte a frontierei, a deschis focul asupra Khan Younis.

Paisprezece palestinieni au fost ucisi in raidurile israeliene de miercuri asupra mai multor zone din Fasia Gaza.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1189 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    OMG (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:09)

    Orpheus [utilizator]

    "lansate pe seara" ??? Limba romana nu se mai preda la scoala?

    As dori foarte mult ca macar jurnalistii sa vorbeasca si sa scrie corect si literar. De la politicieni, evident, nu pot avea aceasta pretentie.
  • +1 (3 voturi)    
    Multumesc (Miercuri, 16 iulie 2014, 20:33)

    Orpheus [utilizator]

    ... pentru schimbarea titlului.
  • +1 (5 voturi)    
    Un citat din Ayelet Shaked, femeie politică din IL (Miercuri, 16 iulie 2014, 21:20)

    zizin [utilizator]

    Din ciclul ”ce mai postează unii parlamentari israelieni pe Facebook”

    De exemplu, Ayelet Shaked de la partidul ultra-naționalist Casa Evreiască (Jewish Home) și membră în Knesset, care cere sacrificarea mamelor palestiniene care dau naștere la "șerpi mici".

    "Ele trebuie să moară și casele lor trebuie să fie demolate ca să nu mai adăpostescă alți teroriști", declară Shaked, adaugând, "Ei sunt toți dușmanii noștri și mâinile noastre ar trebui să fie mânjite cu sângele lor. Acest lucru este valabil și pentru mamele teroriștilor morți."

    http://www.dailysabah.com/nation/2014/07/16/turkish-women-protest-israel-israeli-lawmaker
    • +1 (3 voturi)    
      asta se și întâmplă!! (Joi, 17 iulie 2014, 1:36)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Dar nimeni nu zice nimic....
  • 0 (4 voturi)    
    Ziariști străini martori ai atrocităților de azi (Miercuri, 16 iulie 2014, 22:01)

    zizin [utilizator]

    The Guardian:
    ”Witness to a shelling: first-hand account of deadly strike on Gaza port -
    There is a deafening explosion, then a second. Four children are dead. Four survivors reach the safety of our hotel”

    http://www.theguardian.com/world/2014/jul/16/witness-gaza-shelling-first-hand-account
  • -1 (9 voturi)    
    Din Israel, Tel Aviv (Miercuri, 16 iulie 2014, 23:49)

    anonnymous [anonim]

    Azi dimineatza, in Tel Aviv, la ora 9 eram in pat. Mai aveam cateva minute pana cand ar fi sunat ceasul pentru a ma trezi.
    Deodata au inceput sa sune alarmele, vuia totul in jur. In casa sunetul era mult atenuat de ferestrele inchise. Adormit fiind nu am realizat ce se intampla. La cateva secunde dupa s-a auzit o bubuitura puternica iar toate geamurile au inceput sa zdrangane. Am sarit buimac din pat, nestiind unde e bubuitura; s-a auzit de parca ar fi fost o explozie in cladirea vecina. Am vrut sa ies din casa pentru a ma ascunde in buncherul de la parter, insa pana sapun o haina pe mine au mai explodat 3 bombe, facand geamurile sa vibreze foarte puternic.
    Asa m-am trezit eu in dimineata asta. Din fericire exploziile au fost in aer, provocate de sistemul antiracheta si nu a fost nici o victima.

    Nu doresc nimanui o experienta de asta. Sa te trezesti din somn in urma exploziei unei bimbe e groaznic. Copilul meu, in varsta de 4 ani, era la gradinita, probabil tot ascuns intr-un buncar, speriat, impreuna cu alti 30 de copii speriati si plangand.

    Asta e ceea ce Hamas ne fac noua. Daca vre-una dintre cele 4 rachete de dimineatza ar fi cazut pe un bloc, omorand civili, sau pe vre-o gradinita, omorand copii, credeti ca vre-un mambru Hamas ar fi regretat fapta? din contra, cred ca ar fi sarbatorit si ar fi celebrat omorarea "dusmanului" Asta e ceea ce ei vor de fapt, arunca rachete, la intamplare, in zone cat mai populate, in speranta ca vor omori cat mai multi oameni.

    Daca Israelul ar fi aplicat aceeasi tactica, aceea de a omora cat mai multi civili, toata fasia Gaza ar fi fost stearsa de pe pamanat. Toata lumea vede ca soldatii israilieni fac tot ce pot pentru a evita victimele civile. Nu e tot timpul posibil, dat fiind ca Hamas se ascunde in locuri dens populate.

    Din pacate pentru ei, populatia civila palestiniana este doar o victima a Hamas.Nu au de ale decat sa fie acolo pentru a juca rol de scut viu pentru o grupare terorist!

    Pace!
    • +1 (5 voturi)    
      Avigdor boy? (Joi, 17 iulie 2014, 1:39)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui anonnymous

      Vai, au vibrat geamurile! Ce tragedie? Ce terorism?!!!

      Apropo, tu la ora 9 încă dormeai dar copilul tău era deja dus la grădiniță?

      Iar tactica Israelului e exact cea teroristă: omoară cât mai mulți civili în Gaza!
    • +2 (4 voturi)    
      si în coliba de pe plajă erau teroristi? (Joi, 17 iulie 2014, 1:41)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui anonnymous

      și acolo se ascundeau teroristii? Dacă da, de ce nu au fost uciși!!!???
    • +2 (4 voturi)    
      S-o lasam mai moale... (Joi, 17 iulie 2014, 2:01)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui anonnymous

      Cu daca si cu parca si cu cat face armata israeleana pt a evita victimele civile; Sa ne uitam la cifre doar: Numarul mortilor palestinieni, cat populatie civila, cat copii, cat bebelusi si, de cealalta parte, numarul israilienilor.
      Si, inca ceva, traiti o zi in Fasia Gaza, sub blocusul israelian, in timpuri normale, si mai discutam despre iubire si ura intre popoare si cauza acestora.
      Uimirea cea mare provine din imensa capacitate a israelienilor de azi de a uita complet sentimentul de popor prigonit, umilit, vanat, reproducandu-l si producandu-l acum asupra celor mai slabi.
      Acesti ani, din 1967 incoace, vor fi o pata de nesters pe obrazul poporului evreu in totalitatea sa. Este o mare rusine!