Washingtonul sugereaza ca e nemultumit de reactia Berlinului in afacerea de spionaj

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iulie 2014, 9:59 Actualitate | Internaţional


Statele Unite au sugerat vineri ca nu sunt multumite de reactia autoritatilor germane in afacerea de spionaj, dupa ce Berlinul a anuntat joi expulzarea sefului serviciilor secrete americane pentru Germania, scrie Mediafax citand AFP.

Purtatorul de cuvant al Casei Albe, Josh Earnest, a fost mai locvace, vineri, pe tema pozitiei americane, dupa ce a refuzat pe parcursul intregii saptamani sa comenteze afacerea de spionaj.

"Aliati dotati cu servicii de informatii sofisticate, precum Statele Unite si Germania, inteleg intr-un anumit grad ce activitati implica aceste relatii", a declarat el.

"Modalitatea cea mai adecvata de a solutiona diferendele este de a le trece prin canalele stabilite in privat, nu prin presa", a subliniat purtatorul de cuvant.

Este vorba despre o critica la adresa autoritatilor germane? "Va las sarcina de a interpreta", a raspuns Josh Earnest.

In privat insa, oficiali ai administratiei americane si-au exprimat nemultimirile fata de decizia Germaniei de a raspunde in public in urma descoperirii, se pare, a doi spioni americani in cadrul serviciilor secrete germane.

Josh Earnest a refuzat vineri sa confirme daca seful CIA pentru Germania a parasit teritoriul german.

Insa oficialul de la Casa Alba a declarat ca Washingtonul este constient de importanta cazului si va respecta, "evident, solicitarile Guvernului german privind acreditarea si prezenta unor diplomati americani in Germania".

Cu toate acestea, potrivit lui Earnest, afacerea de spionaj, care intervine dupa dezvaluiri despre activitatile desfasurate de Agentia de Securitate Nationala (NSA) in Germania, nu ar trebui sa o impiedice pe Angela Merkel, cancelarul german, sa continue cooperarea in dosare sensibile pentru Statele Unite, incepand de la impunerea unor noi sanctiuni internationale impotriva Rusiei, in represalii la anexarea Crimeei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2762 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    o lume nebuna (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 10:05)

    tofu [utilizator]

    Traim intr-o lume din ce in ce mai nebuna.
    E drept ca americanii sunt in general trigger-happy, dar mici nemtii nu cred ca sunt usa de biserica.
    Pentru noi astilalti, salvarea e individuala, cine isi mai pune sperante in guverne, politicieni, autoritati, e cam naiv, sa nu zic prost de-a binelea.
    • -2 (2 voturi)    
      nu cred (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 10:45)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      ca e o lume nebuna,mai degraba cu reguli stabilite si clare:muschiul bate intelectul.acum ca nemti fac expulzari ale unor aliati (nici macar in razboiul rece nu se expulzau,in asa hal,spionii tarilor inamice) arata clar ca s-a ajuns la un impas.mai demult ma intrebam daca nu cumva americanii o sa scoata la iveala ceva cu miros de vodca.cititi cu ATENTIE ultimul paragraf si aveti cea mai clara evidenta a tintei americanilor,cu nume si prenume si dosare in lucru!
      ultima oara cand au batut palma rusii si nemtii s-a dus dracu jumatate din europa!noi am uitat,americanii nu
  • +2 (14 voturi)    
    nimic nou sub soare... (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 10:22)

    Gustav666 [utilizator]

    Are cineva impresia ca ar fi primul caz de spionaj American descoperit de nemti? De cand e lumea, statele se spioneaza reciproc folosind de la barbi false si agenti dubli pana la dame bagate prin asternuturile celuilalt.
    Se pare ca, de data aceasta, nemtilor li s-o fi umplut paharul, SUA comportandu-se de niste ani buni ca un satrap mondial.
  • +1 (5 voturi)    
    Logic ca Germania sa fie spionata (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 11:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Pentru prieteniile dubioase pe care le au cu regimul nazist a lui Putin, era logic sa fie suspecti.
  • +1 (9 voturi)    
    da (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 11:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    americanii sugereaza ca sint nemultumiti, in schimb adolf putin exulta. Traiasca prietenia germano-rusa, din care europa a iesit indotdeauna mai mult decit sifonata.
    • +1 (5 voturi)    
      vrabia (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 14:12)

      Adrian_. [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      e destul de probabil ca rusia sa fii informat germania in privinta celor 2 infiltrati.
    • -1 (7 voturi)    
      deci daca nu te lasi spionat de americani (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 16:10)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Dupa logica ta:
      -----------------------
      1. Deci daca nu te lasi spionat de americani

      2. si daca nu lasi sa-i fie ascultat telefonul sefului statului de securitatea americana

      rezulta ca : esti sigur esti prieten cu rusii
      --------------------------------
      Ma, Bec, daca nu te-as fi vazut ca poti face o deductie logica as fi crezut ca atat poti.
      Pai daca poti s-o faci : Fa-o!

      Nici mie nu-mi place pozitia nemtalailor legat de ce se-ntampla in Ukraina, si declaratiile jenante pro-agresorul-rus ale lui Schulz etc...DAR aici nemtii au dreptate:

      E tara lor si dreptul lor sa si-o protejeze
      (fie si informativ)

      Nu trebuie "sa stai in patru labe in fata nimanui
      nici macar a americanilor"
      ca "sa fii prieten cu americanii"
      cum stau unii de pe la noi care au ajuns presedinti si prim-ministrii.

      Sau poate ca tocmai de-aia au ajuns, nu?

      Putina demnitate ce dracu !
  • 0 (10 voturi)    
    Tare "eu te spionez, si tot eu sunt nemultumit" (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 13:20)

    alex4321 [utilizator]

    Tare faza asta
    "eu te spionez, si tot eu sunt nemultumit"

    Sa rezumam.
    ----------------
    SUA asculta la greu telefoanele din Germania ( din Romania si de pe toata planeta...)

    Inclusiv pe cel a sefului statului German: Angela Merkel

    Nemtii afla. Nu datorita lor ci ca le spune Snowden.

    Investigheaza si mai gasesc 2 spioni americani unul in randurile servciilor lor secrete altul in randul guvernului German.

    Cand ii intreaba pe americani "de ce ii spioneaza daca sunt aliati", sefii serviciilor secrete din SUA ridica din umar.

    Cand le cer sa semeneze un acord sa nu mai spioneze si sa nu mai asculte telefoanele guvernului German
    sefii serviciilor secrete SUA ridica din umar.

    Exasperati, dupa aproape 2 ani de cand au aflat de spionajul american, nemtii il trimit acasa pe seful CIA din Germania, cel care a ridicat din umeri cand i s-au cerut explicatii despre dovezile clare de spionaj.

    Ce declara SUA
    ---------------------
    SUA se declara "nemultumita de reactia germana"

    Asta e din ciclul:
    ---------------------
    "eu te spionez, si tot eu sunt nemultumit"

    Va puteti imagina o ipocrizie mai mare?
    • 0 (2 voturi)    
      corect, daca nu stai capra ne suparam (Duminică, 13 iulie 2014, 14:55)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Trebuie sa stam capra in fata licuriciului? Nu prea mai sunt de acord, dupa idioteniile care le-au facut in ultimii ani. Nici nemtii nu prea imi plac, dar la ei exportam muuult mai mult decat la americani, care importa toate mizeriile din China, care culmea ii spioneaza la greu. Sunt penibili.
    • 0 (2 voturi)    
      O ipocrizie mai mare (Duminică, 13 iulie 2014, 19:05)

      V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      este sa-i faci pe americani inamicul public al planetei. Despre asta este vorba, a da apa la moara antiamericanismului latent in Germania, si pe tacute, sa-i accepti pe rusi si chinezi ca parteneri de "afaceri".

      Pe scurt: toata povestea cu spionajul american in germania e apa de ploaie. E mult mai putin fata de ce fac chinezii, rusii ori iranienii. America e pur si simplu prezentata ca omul negru, doar pentru ca germanii vor sa-si justifice apropierea de Rusia. Si populatia germana trebuie sa se obisnuiasca cu ideea. Atata tot.

      Si ca o lamurim cu ultima acuzatie de spionaj, acel "Markus" de 31 de ani ( 2000 euro pe luna netto, frustat de slujba sa la BND), a fost prins dupa ce a incercat sa vand documente clasificate Rusiei. Intamplator s-a aflat ca vanduse deja unele SUA pentru doar 25000 de dolari. Nimeni s-a suparat ca se oferise sa vanda Rusiei si a fost prins.

      Antiamericanismul e in Germania in floare. Ceva a inceput deja sa se intample, iar Romania ar face bine sa se intareasca.
      • 0 (0 voturi)    
        Hmmmm (Luni, 14 iulie 2014, 2:45)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

        Din cate stiu, SUA s-au dovedit a fii in ultimii ani principala amenintare la pacea mondiala. Ma insel?!
  • 0 (8 voturi)    
    reactie impertinenta a americanilor (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 13:51)

    H0mbre [utilizator]

    Dupa ce prin canalele "oficiale" ei refuza sa comenteze, acuma tot ei reproseaza berlinului ca de ce nu le foloseste.

    Bai gibonule american, normal ar fi fost sa bagi capul in pamant si sa ceri scuze. Apoi sa promiti ca nu mai faci. Germania nu e sat fara caini, daca vrei ceva de acolo ai fi putut sa ceri ca doar sunteti prieteni. Au si ei serviciu de informatii, te-ar fi putut ajuta. Daca gresesc sau vrei mai mult, explica-le. Nu te bagi in casa omului nepoftit de parca ai fi la tine in padure. Iar apoi sa continui sa fii impertinent si sa zici ca neamtul greseste.
  • 0 (6 voturi)    
    Americanii (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 15:40)

    KostasP [utilizator]

    Sunt baieti buni. Problema este ca america nu mai este condusa de americani.
  • 0 (4 voturi)    
    America este o mare natiune .... (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 22:20)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...si Europa exista astazi, in forma actuala , datorita ei!Germanii ar trebui sa-si aduca aminte ce au reprezentat , in al doilea razboi mondial !
    • -1 (3 voturi)    
      o mica corectie... (Duminică, 13 iulie 2014, 14:58)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      America A FOST o mare natiune, nu prea mai e. Cauta pe net 'Rollin' coal' si ai sa intelegi ce spun. Multi tembeli pe acolo, albii s-au prostit, iar indienii, chinezii, si cei de origine iudaica, au painea si cutitul.