​VIDEO Militantii pro-rusi din Donetk se plang de armamentul vechi primit din Rusia, intr-o inregistrare difuzata de MAE ucrainean

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2014, 14:36 Actualitate | Internaţional


Armament rusesc cu documente aferente livrate rebelilor separatisti din Ucraina, potrivit MAE ucrainean
Foto: MAE ucrainean
Militantii prorusi din asa-numita Republica separatista Populara Donetk recunosc ca au primit armament din Rusia, dar se plang de calitatea slaba si de gradul de uzura mare ale armelor, potrivit unei inregistrari transmise HotNews.ro de Ministerul Afacerilor Externe ucrainean.

In imagini, militantii prorusi din Donetk discuta cu politogul ruso-armean Serghei Kurginian, pe care MAE ucrainean il numeste propagandist al Kremlinului. Intreaga discutie are loc in limba rusa, MAE ucrainean transmitand presei o traducere in engleza.
Conversatia are loc la Slovyansk, punct focal al conflictului dintre rebelii pro-rusi sepratisti si autoritatile oficiale ucrainene.

In imagini, seful auto-proclamatului stat major al rebelilor de la Slovyansk, care se afla sub comanda liderului separatist Igor Girkin / Strelkov, considerat terorist de guvernul de la Kiev, s-a simtit indignat ca Rusia nu-i ajuta cu arme si echipamente pe militantii pro-rusi.

"Nu v-a furnizat Rusia asistenta militara si tehnica? Nu v-a dat Rusia orice arme sau orice mitraliere?! Minti ... Am vazut acest echipament militar in diferite puncte pe care eu nu le pot mentiona din cauza camerelor video. Aceste sunt vehicule blindate moderne, vehicule de artilerie autopropulsate Nona, de exemplu"- a spus Kurginian.

Seful statului major al rebelilor se plange ca multe dintre echipamente erau furate si nefunctionale.

"Stiati ca aceste Nona au fost furate? Unul din trei nu functioneaza. Celalalt a fost furat. Pot sa va spun despre lansatoare de grenade, despre rachetele ghidate antitanc, care urmau sa fie distruse in 2001. Unul din cinci lansatoare de grenade si una din patru rachete antitanc pot fi utilizate"- s-a plans comandatul rebelilor, potrivit traducerii oferite de MAE ucrainean.

Un alt sef de stat major al rebelilor de la Slovyansk, care a refuzat sa se identifice, a declarat ca au primit "trei tancuri si trei vehicule de lupta de infanterie". "Vorbim despre Slovyansk acum, chiar fara a mentiona alte orase" - a adaugat el.

La randul sau, liderul separatist autoproclamat Pavel Gubarev a adaugat ca in regiunea Donbas exista "unitati armate dar ele nu sunt folosite la lupta", potrivit traducerii MAE ucrainean.

"In ultimele trei saptamani am primit 30-40 de tancuri, pe care nu le-am avut inainte" - a adaugat, la randul sau, "seful de personal". "Tancurile n-au nevoie si de unitati de lupta?!", s-a revoltat Gubarev.

"In acelasi timp, sunt livrate SKS (carabinele semi-automate Simonov), PTRS (pustile antitanc Simonov), folosite pe vremea Marelui Razboi Patriotic. De ce nu livreaza lansatoare de rachete ghidate anti-tanc sau lansatoare de grenade Hashima anti-tabc (RPG)?"- spune seful de stat major al rebelilor pro-rusi.

Kurginian le raspunde rebelilor: "Acum trecem la lansatoare de rachete ghidate antitanc".

"Acest lucru este foarte important, pentru ca suntem expusi la o gramada de tancuri si nu avem nimic care sa le bata ... doar unul dintre cele cinci lansatoare de rachete antitanc ghidate a functionat" - a raspuns seful de personal.

Potrivit traducerii, Kurginian recunoaste deficientele aparute in livrarea armamentului din Rusia catre rebelii separatisti din Ucraina, insa da asigurari ca va incerca sa convinga societeta rusa sa militantii pro-rusi trebuie sa primeasca armele.

"Eu cred ca, pana de curand, echipamentul militar livrat catre voi a fost ingrozitor... pana prin 3 iulie. De atunci, s-au mai imbunatatit. Dar ele nu sunt suficiente, suntem de acord. Sarcina mea este de a convinge societatea rusa ca ar trebui sa primiti o multime de sisteme de rachete antitanc Fagot, o multime de sisteme de rachete antitanc Kornet. Ar trebui sa va dea o multime de rachete sol-aer Igla. Cred ca va putem ajuta cu arme. Veti primi armele pe care le-am mentionat si echipamentele de care aveti nevoie", i-a asigurat Kurginian pe rebelii anti-Kiev.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14863 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Times New Roman (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:41)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Suna a stire de Times New Roman, doar ca din pacate e vorba de arme si vieti omenesti la mijloc.

    Oricum, nu par foarte inteligenti 'combatantii pro-rusi' (care-s de fapt rusi get-beget). Astea-s trupele 'de elita' ale lui Putin?!?
  • +4 (14 voturi)    
    Arme (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:44)

    Soljenitin [utilizator]

    Daca au dat pe gura ca au primit, atunci este numai varful icebergului. Daca zic ca au primit 5, atunci inseamna ca au primit 50, daca zic ca au primit vechi de 10 ani, inseamna ca vechimea maxima este de 2-3 ani, su tot asa.
    • +7 (7 voturi)    
      nu prea as crede ca le-a dat echipament de 2-3 ani (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      aceasta ar insemna ca echipamentul este nou. In armata, un echipament vechi de 2-3 ani este ultramodern, iar cele de 10 ani nu sunt vechi deloc.
      Gandeste-te ca in 1998 eu am facut armata cu cu AKM fabricat in 1968. In Romania, of course.
      Cand separatistii spun ca primesc armamentvechi, eu cred ca se refera la arme ramase din anii 1980, de pe vremea URSS>
      • +4 (6 voturi)    
        Chiar si asa (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:02)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Chiar si asa, tot au primit arme de la sovietici.
      • +2 (2 voturi)    
        aprecierea dvs.... (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:15)

        Capatu` satului [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        este corekta;

        mare parte din armament si tehnica este pastrat in rezerva; noi am vandut sau am distrus apropae tot ce am avut: scud, etc; vecinii nostrii inca le pastreaza....
  • +10 (16 voturi)    
    Putin e zgarcit (Miercuri, 9 iulie 2014, 14:55)

    Matrafirefox [utilizator]

    Dupa ce ca tocmeste pe altcineva sa duca razboaiele Rusiei, le da si echipament de doi lei, ce rus zgarcit.
    • +9 (11 voturi)    
      nu e vorba doar de zgarcenie (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:29)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      nu le poate da arme noi pentru ca provenienta lor poate fi urmarita usor prin seriile de pe ele, in schimb daca le da arme ce figureaza pe listele de casare e usor sa spui ca au fost furate si rusia nu are nici o responsabilitate ca au ajuns in ucraina.
    • +10 (14 voturi)    
      Putin nu este zgarcit..... (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:31)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      ....ci doar realist. Ce rost are sa mai arunce banii pe fereastra, pentru o cauza in care nici el nu crede.
      S-a folosit de idiotii rusofoni, exaltati de himera imperialista ruseasca iar acum, cand "e groasa", ii lasa de izbeliste.

      Aceasta este soarta tuturor minoritarilor exaltati care traiesc cu falsa impresie ca "partia mama" are grije de ei, uitand ca "patria mama" este condusa de acelasi tip de politicieni care ii folosesc doar pentru a-si atinge scopurile lor marunte.

      Rau este ca deja au murit atatia oameni si ca rautatea este abia la inceput.
      Vaicareala penibila a teroristilor arata ca inca nu au inteles ca nu sunt altceva decat niste bieti pioni sacrificabili, impreuna cu prietenii, rudele si familiile lor.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:39)

    a.nonim [utilizator]

    Pai calul de dar, nu se cauta la dinti...
  • +3 (7 voturi)    
    Pacea la rusi (Miercuri, 9 iulie 2014, 15:48)

    Caligula [utilizator]

    In timp ce separatistii se plang de calitatea armamentului livrat si lipsa de trupe straine care sa le foloseasca, tot ei ar trebui sa participe la discutii de pace. E vreo tara pe lumea asta care ar considera normal asa ceva?
    • +1 (3 voturi)    
      toate (Miercuri, 9 iulie 2014, 18:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Hope for the best, prepare for worst.
  • +6 (8 voturi)    
    Astia n-au invatat cum e cu dictatorii rusi (Miercuri, 9 iulie 2014, 16:49)

    Savitar [utilizator]

    Sa spuna merci ca nu le-a dat ciomege.
    • +6 (8 voturi)    
      strategia ruseasca (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:30)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      La Stalingrad doar 1 din 2 soldati primea pusca. Murea ala, venea colegul si prelua arma.

      Rusii intotdeauna au mizat pe 'resursa umana' pe care o considera practic inepuizabila.
      Una din lozincile rusesti de razboi e 'Mamele noastre fac altii' - pot sa moara oricati, vin altii si le iau locul.
      De aici si dispretul pt vietile de soldati pierdute - vezi submarinul Kursk cand au preferat sa-i lase sa moara incet decat sa admita ca s-a dus la fund si sa incerce operatiuni de salvare.
      La fel si la Cernobal, au trimis soldati in camasa sa stinga focul si sa puna nisip pe reactorul
      topit...
      Avantajul e ca functioneaza, dezavantajul e ca iti trebuie o tara mare in care casualties se numara de la zeci de mii in sus, ce e sub nu conteaza.
  • +5 (7 voturi)    
    Remarcati, Kurginian are o sarcina ! (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:43)

    ddutz [utilizator]

    "Sarcina mea este de a convinge societatea rusa ca ar trebui sa primiti o multime de sisteme de rachete antitanc Fagot, o multime de sisteme de rachete antitanc Kornet. Ar trebui sa va dea o multime de rachete sol-aer Igla. Cred ca va putem ajuta cu arme. Veti primi armele pe care le-am mentionat si echipamentele de care aveti nevoie", i-a asigurat Kurginian pe rebelii anti-Kiev. "
  • +3 (3 voturi)    
    Ori - ori (Miercuri, 9 iulie 2014, 17:54)

    sands [utilizator]

    Ori este o diversiune sa mai spele din "pacatele" lui Putin si aici ma refer mai ales la faza cu "furate".

    Ori, daca este totusi adevarat, inseamna ca Putin nu vrea o rezolvare rapida a conflictului ci vrea sa-l intinda pe cat mai multi ani (gen Transnistria). Pentru asta niste gunoaie de arme sunt suficiente. Ma gandesc ce ar avea de castigat din asta ?!

    Ori amandoua variantele combinate.
    • 0 (0 voturi)    
      pai (Joi, 10 iulie 2014, 13:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sands

      are cistigat '' conficte inghetate cu trupe rusesti stationate''. Simplu si eficient, pina la un punct.