Aleksandr Dughin a fost demis de la Universitatea Lomonosov din Moscova

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 iunie 2014, 11:55 Actualitate | Internaţional


Aleksandr Dughin
Foto: Arhiva personala
Aleksandr Dughin, ideologul neoficial al presedintelui rus Vladimir Putin, a fost demis, vineri, printr-un ordin al rectorului Universitatii Lomonosov din Moscova, din functia de sef al Catedrei de Sociologie a Relatiilor Internationale, scrie eurotv.md, care citeaza portalul Ruskaia Planeta. Functia sa va fi preluata, potrivit lui Dughin, de politicianul extremist Vladimir Jirinovski.

Anuntul a fost facut de Aleksandr Dughin pe contul sau de Vkontakte, Facebook-ul rusesc.

"Incalcand toate normele, rectorul Universitatii de Stat din Moscova, V.A. Sadovnicii, si-a anulat propriul ordin de acum o luna de zile cu privire la desemnarea prin concurs a subsemnatului in functia de sef al Catedrei de Sociologie a Relatiilor Internationale din cadrul Universitatii de Stat M.V. Lomonosov pe perioada de pana in 2019", scrie Dughin, intr-un lung mesaj postat pe Vkontakte.

Potrivit eurotv.md, Aleksandr Dughin lasa sa se inteleaga ca motivul invocat de rector pentru demiterea lui ar fi "problema ucraineana".

In acelasi timp, Dughin isi exprima nedumerirea in legatura cu faptul ca, pentru functia din care a fost demis, a fost propusa candidatura liderului Partidului Liberal Democrat din Rusia, Vladimir Jirinovski.

Eurotv.md scrie ca, recent, studentii si profesorii celor mai importante institutii de invatamant superior din Moscova au inceput sa stranga semnaturi pentru demiterea "filozofului odios" Aleksandr Dughin din functiile detinute de acesta in invatamantul superior din Rusia, inclusiv la Universitatea Lomonosov, pentru incitarea la crima si ura provocata impotriva ucrainenilor.

"Activitatea publica" a lui Dughin este incompatibila cu functiile detinute de acesta in sistemul invatamantului de stat din Rusia si aduce prejudicii grave stiintei ruse si statutului Universitatii Lomonosov", se afirma intr-o petitie a acestora, adresata conducerii universitatii.

"In cadrul recentelor sale luari de cuvant, Dughin a facut apeluri directe la omucidere, accentuand ca aceasta este pozitia sa in calitate de 'profesor', care invoca un interviu acordat de acesta in 6 mai 2014 unei agentii de presa, ca reactie la presupusele "atrocitati" ale ucrainenilor impotriva separatistilor din estul Ucrainei.

"Omorati, omorati, omorati! Punem punct oricaror altor discutii. Asta este pozitia mea in calitate de profesor", acesta este apelul lui Dughin din interviul mai sus amintit.

Aleksandr Dughin s-a aflat la inceputul saptamanii trecute, respectiv inainte de a fi demis, intr-o vizita in Romania, unde s-a intalnit cu fete bisericesti din Biserica Ortodoxa Romana, in cadrul proiectului larg eurasiatic al profesorului de la Moscova, dupa cum a declarat pentru HotNews.ro scriitorul Mircea Popa, secretar general al Fundatiei Romania - Rusia.


Citeste mai multe despre   
















11111 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    ... (Luni, 30 iunie 2014, 12:08)

    dragos234 [utilizator]

    Am ras pana am citit ca Jirinovski(!?) ii va lua locul.
    Asa e in dictatura, pana si profetul regimului poate fi trimis la plimbare. Sa zica merci ca nu a ajuns in puscarie.
    Dughin nu a inteles ca trebuie sa se agite dar nu mai mult decat are voie de la Putin.
    Sunt sigur Catedra de Sociologie va ramane pe maini sigure. Buahhaahaaha.
    • +24 (24 voturi)    
      probabil (Luni, 30 iunie 2014, 12:26)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Probabil dughin a fost considerat ca fiind prea moderat.
    • +16 (16 voturi)    
      intradevar..... (Luni, 30 iunie 2014, 12:27)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      .....rusii nu se dezmint.
      Daca unul ca Jirinovski preia Catedrea de Socioogie, imi imaginez ce fel de absoventi vor iesi de pe bancile acelei facultati si catre ce tip de societate se indreapta Rusia.

      In ceea ce il priveste pe Dughin, se pare ca nu a fost destul de convingator si nu a strans destui ciraci pentru utopia nimita "al trei-lea sfant imperiu roman" cu capitala la Moskova evident, asa ca - pasol na turbinka.
    • +7 (7 voturi)    
      Tocmai cand ma gandeam sa-l felicit pe rector ... (Luni, 30 iunie 2014, 14:32)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      ... pentru decizia luata, am continuat sa citesc articolul si am vazut ca a dat din lac in putz... Pana la proba contrara, se pare ca la Universitatea Lomonosov cei mai normali sunt ... studentii...
      • +4 (4 voturi)    
        Asteapta putin (Luni, 30 iunie 2014, 17:27)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        Studentii mai sunt normali la absolvire, pana ii spala sceleratii astia pe creier... Alora din ultimul an deja le cumpara uniforme de pe Internet... :D
  • +15 (17 voturi)    
    Nu se poate asa ceva!... (Luni, 30 iunie 2014, 12:30)

    don giovanni [utilizator]

    ...credeam ca suntem in Ilf & Petrov, dar asta este Caragiale!
    Oricum, propun sa i se ofere un post de profesor la o universitate din Romania, ceva crestin etc., asta ar arata ca suntem toleranti, deschisi la idei and stuff...
  • +14 (14 voturi)    
    (precizare) (Luni, 30 iunie 2014, 12:33)

    don giovanni [utilizator]

    Univ. Dimitrie Cantemir, voiam pt ca sa zic, nu a fost Cantemir cel care a incercat sa ne bage in Eurasia? Noroc cu Stanilesti...
    • +3 (5 voturi)    
      NU DAȚI ÎN BIETUL CANTEMIR (Luni, 30 iunie 2014, 13:09)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

      Singură fraza următoare îl absolvă de tot ce vreți:

      ...scrisul istoric are menirea de a elibera iubirea de patrie, amor patriae, din robia sentimentelor și a miturilor și de a o reconcilia cu adevărul...

      Nu sînt mulți istorici în România secolului XXI care să acționeze după sfatul de mai sus.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Luni, 30 iunie 2014, 14:14)

        don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Sigur, nu aici si in niciun caz eu, nu pot (cum as putea?) sa il ii dau lectii savantului Dimitrie Cantemir. Omul politic Dimtrie Camtemir insa a fost, cel putin, neinspirat, dar este usor sa poti vedea acum, dupa secole, lipsa de inspiratie a unui conducator din trecut.
        Oricum, indraznesc sa nu fiu de acord cu afirmatia inclusa de Dv. (ii apartine lui Cantemir?): de ce ar fi iubirea de patrie in 'robia sentimentelor si a miturilor'? Iubirea de patrie nu se dezvolta in laboratoare de cercetare a adevarului ci tocmai din 'sentimente si mituri', chit ca nu place rationalitatii contemporane. Altii si-au construit tari si imperii (si) pe baza sentimentelor si miturilor, de ce noua ne-ar fi refuzat acest mecanism?
        Traiasca sentimentele si miturile!
        • +3 (3 voturi)    
          PERFECT ! (Luni, 30 iunie 2014, 19:09)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

          Înțeleg că sînteți de acord cu toate sentimentele și miturile protocroniste umflate de țărănoiul Ceaușescu pînă la proporții grotești. Iar el nu a clădit pe loc gol ci s-a inspirat din lozincile legionare la modă în tinerețile lui, care legionari se inspirau... continuați vă rog.

          Cît privește ”alții” care și-au clădit imperiile pe asemenea lucruri, ați uitat la ce masacre au ajuns? Spre exemplu ”șovin” vine de la Chauvin, care a fost un soldat napoleonian fanatic, care... nu a existat. L-au inventat diverși autori francezi, ”intelectuali fini”, din prima jumătate a sec.XIX că ”dădea bine la prostime”.

          Și măcar de i-am copia ad litteram pe acei ”alții” unde, totuși, se mai găsesc cîțiva istorici demistificatori.
          • +4 (4 voturi)    
            Nu (Luni, 30 iunie 2014, 21:12)

            don giovanni [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Ei, lasati, nu-i bagati si aici pe Ceausescu si pe legionari, ce, dacii si Basarabii si Mihai Viteazul si Brancoveanu si Stefan cel Mare si Marasesti Oituz si Ana lui Manole si etc. etc sunt inventia si meritul lor?
            Hai, va rog, nu va lasati dat pe spate de Lucian Boia, ii propun si dlui. Boia si va propun si Dv. sa demontati Nibelungen Lied si Walhalla si Cantecul oastei lui Igor si Masada si Garda moare dar nu se preda si Merde si Chanson de Rolande si El Cid si ce rahat a zis gen. Patton si etc.etc., you name it..Pe mine ma incalzesc 'O Sscrisoare de la Muselim Selo' si 'Mama lui Stefan cel Mare' si 'Tu esti Mircea' si toate miturile si sentimentele noastre fondatoare. N-ar trebui sa va deranjeze lucrul asta.
            • -1 (1 vot)    
              VASĂZICĂ BEOWULF (Marţi, 1 iulie 2014, 14:14)

              pointless man [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

              după opinia Dvs. este un mit fondator. Ce contează că basmul se petrece pe undeva prin Suedia-Danemarca, el îi face ”mîndri” pe englezi.

              Și noi ”trebe” să fim mîndri de ceva - nu contează ce. Nu contează că legenda lui Manole înfățișează un ritual ultra-primitiv - să fim mîndri ! Nu contează că Brîncoveanu a belit o țară - să fim mîndri ! Mihai Viteazul și ”pohta ce-am pohtit” (să fie rege al Poloniei, să lege țăranii de glie) îl califică la poziția de erou DE CARE TREBUIE SĂ FIM MÎNDRI !

              Mai bine v-ați întreba dacă restul românilor au de ce să fie mîndri că faceți parte dintre ei.

              ASTA ESTE ESENȚA PROBLEMEI !
  • +6 (6 voturi)    
    Avea dreptate Tutea... (Luni, 30 iunie 2014, 13:05)

    amycus [utilizator]

    "Rusul e contraindicat la gandire, precum sifilisul la sistemul nervos."
  • +6 (6 voturi)    
    Legatura dintre sociologie si Rudotel (Luni, 30 iunie 2014, 14:14)

    freestyle [utilizator]

    Si Jirinovski este sociolog? Pai asa se lauda si Vadim Tudor.
  • +8 (8 voturi)    
    Dughin vs. Jirinovski (Luni, 30 iunie 2014, 14:16)

    Ce FaciFoca [anonim]

    Dughin e mult mai periculos pt. omenire decat Jirinovski. Primul e o combinatie ultra-dementa de Lenin, Hitler si Stalin. Al 2-lea e un fel de Vadim rusesc.
  • +4 (4 voturi)    
    Hă hă (Luni, 30 iunie 2014, 20:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Și cât efort a fost depus aici pe HN pentru a ni se prezenta acest Dughin ca fiind ideologul lui Putin! Chiar credeți că se atingea cineva de el dacă era mentorul spiritual al lui Putin?

    Sper că este foarte clar pentru toată lumea că Putin este singurul care stabilește linia ideologică a Rusiei.