Vladimir Putin a plasat fortele armate din centrul Rusiei in stare de alerta maxima

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 iunie 2014, 12:28 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin a plasat fortele armate din centrul Rusiei "in stare de alerta maxima" incepand de la ora 7:00 GMT (10:00, ora Romaniei), a anuntat sambata ministrul Apararii de la Moscova, dupa ce Rusia a confirmat ca si-a consolidat prezenta militara la frontiera cu Ucraina.

"Conform ordinului (lui Putin), incepand de la ora 11:00, ora Moscovei (10:00, ora Romaniei), trupele din cadrul Districtului Militar Central si formatiunile si unitatile militare care se afla pe acest teritoriu au fost plasate in stare de alerta maxima", a anuntat ministrul rus al Apararii Serghei Soigu, citat de agentii rusesti de presa, potrivit Mediafax.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6338 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    ATENTIE !! (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 12:57)

    andrey23 [utilizator]

    Contextul ultimelor 5 zile: SUA focusata in razboiul din Irak, Polonia destabilizata politic se pregateste de anticipate, Romania zguduita de cazul Basescu, orase de la Marea Neagra lovite de fenomene meteo stranii (tornade in Turcia, stare de alerta in Bulgaria). Cine crede in coincidente sa nu se mire de invazia iminenta a Ucrainei.
    • +9 (15 voturi)    
      Romania (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 17:03)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui andrey23

      nu e zguduita de cazul Basescu. Romania nu e zguduita de nimic, doarme linistita, bea o bere si ragaie multumita ca are subiecte de barfa.
      • 0 (0 voturi)    
        :-) (Duminică, 22 iunie 2014, 16:13)

        tofu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        mii de like-uri eu ti-as da,
        Hotnews de m-ar lasa!
        Astia suntem, de mii de ani neschimbati.
  • +8 (12 voturi)    
    Presedintele nebun (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 12:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    Putin e nebun de legat. NATO si in special SUA nu vor permite Rusiei sa cotropeasca Ucraina. Imi pare rau de soarta armatei rusesti. Pina la urma sint si ei oameni. Dar ceea ce vor ei sa le faca ucrainienilor nu se poate permite.

    Rusii au depasit cu mult rabdarea si interesul NATO de a mentine pacea. Daca rusii vor neaparat razboi, n-avem decit sa le dam ceea ce vor. Scurt si concentrat doar pe trupele din Ucraina. O avertizare militara aspra, pentru ca vorba buna nu mai da rezultate.
    • +3 (7 voturi)    
      sa fie vorba doar de...... (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 17:36)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      .....Adolf Putin ?
      Ultimele evolutii belicoase ale rusiei (dupa anexarea crimeei), vin dupa reuniunea de la Copenhaga a grupului Bilderberg !

      De ce Putin are asa o nevoie disperata de anexare de teritorii ? Chestia cu vorbitorii de limba rusa si restul de behaieli nationaliste, nu prea tin la un om care a ajuns in varful viesparului ci doar la prostimea credula.
      Seamana mai mult a provocare planificata !

      Ceva nu merge !
  • +4 (14 voturi)    
    Draga HN (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 13:22)

    UpNext [utilizator]

    Cat i-am detesta pe Putin, rusi etc., in spiritul minimului adevar trebuie mentionat ca este vorba de EXERCITII/MANEVRE MILITARE, actiuni la comanda imediata (surprise drills) care se defasoara de vreo trei ani in Ru., cu caracter rutinier. Absolut nimic deosebt!! Deci, nu e stire........
  • +3 (17 voturi)    
    Unde sunt sustinatorii Rusiei? (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 13:33)

    Buonarroti [utilizator]

    Ma bucura nespus faptul ca Rusia a redevenit o amenintare pentru lumea civilizata. incepusem sa ma satur de oamenii de bine din Romania care credeau ca Rusia este pasnica si ca nu avem niciun motiv sa ne mai inarmam, ca nu ne trebuie NATO, etc. Prin prisma noilor evenimente, toti acesti indivizi au amutit. Sper sa constientizeze ca s-au inselat si sa se gandeasca mai bine pe viitor cand isi mai dau cu presupusul...
    • +3 (7 voturi)    
      Nuanta (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 17:10)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Bine, bine, partea cu amenintarea ruseasca am inteles-o. Dar te "bucuri" ca Rusia ameninta in stinga si in dreapta?? Suna foarte ciudat.

      Mai degraba ar trebui sa urasti faptul ca ai avut dreptate asupra Rusiei, Era preferabil ca Rusia sa se comporte rational privitor la Ucraina.
    • +4 (4 voturi)    
      nu au amuţit (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 17:21)

      capitan [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      dar a pus Putin trupele în alerta generală şi au trebuit să se prezinte la ordin :)
      dincolo de glumă, situaţia dacă escaladează, s-ar putea să ne trezim prinşi în vârtej.
  • +2 (10 voturi)    
    criminal (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 13:53)

    IM [utilizator]

    eu nu inteleg, rusii chiar nu vad ca putin a luat-o razna si se transforma intr-un criminal de categoria 'stalin' ???!!!! asta tot insista sa-i bage in mare ///... !!!! ei zic ca ucrainenii le sunt 'frati', dar nu fac absolut nimic in timp ce putin isi bate joc de Ucraina !!!
    • -1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 22 iunie 2014, 10:35)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui IM

      Normal ca vad, dar ce sa faca? Nemtii de ce n-au protestat impotriva lui Hitler. Nu vrea nimeni sa faca puscarie politica, asta e tot.
      • 0 (0 voturi)    
        nu (Duminică, 22 iunie 2014, 12:22)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        hitler, ca si putin astazi s-a bucurat de o larga aprobare si incredere din partea cetatenilor respectivi.
  • -2 (6 voturi)    
    Si uite asa (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 14:06)

    Matrafirefox [utilizator]

    incepe invazia Ucrainei si un nou razboi, rece, sper.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 22 iunie 2014, 10:37)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Putin nu vrea razboi rece. Il vrea cald si ne dovedeste asta cu fiecare zi de razboi in Ucraina.
  • +2 (4 voturi)    
    harta rusilor in rusia (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 14:42)

    Adrian_. [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Russia#mediaviewer/File:Percentage_of_Russians_by_region.svg


    toti la granite cu pusca in mana. mentalitate de bolsevic.
  • +4 (10 voturi)    
    1939 (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 15:24)

    slashroot [utilizator]

    Hai, Volodea, puţină imaginaţie, ce dracu'... Seamănă atât de bine ce faci tu cu ce-a făcut Dolfi în '39! Măcar aşteaptă până pe 1 septembrie, să fie ironia completă...
  • -1 (5 voturi)    
    "Eu acu am aflat" (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 18:01)

    frica-pazeste-bostanaria [utilizator]

    O fi ca in bancul ala cu Mihai Viteazu'...poate acu a aflat si el de Napoleon si de Adolf, ambii incercandu-si norocul cam prin aceasta perioada a lunii iunie...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 22 iunie 2014, 10:45)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui frica-pazeste-bostanaria

      Lasa ca isi gasesc ei nasul. Doar s-a mai intamplat :1856, 1917, 1991, ca sa amintim doar cateva date mai importante.
  • -4 (4 voturi)    
    Bai astia (Sâmbătă, 21 iunie 2014, 22:12)

    Taras Bulba [utilizator]

    Bai astia,/// usor cu pianu ca pica clapele....

    Rusia face exercitii militare in Zona Centru, adica zona direct responsabila cu Iraq & Afghanstan, unde sunt tulburari din ce in ce mai ingrijoratoare. Ce treaba are Zona Centru cu Ucraina?! Doar Matrapazlacfirefox stie...