Presedintele Joachim Gauck: Germania ar trebui sa joace un rol militar mai activ in strainatate

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iunie 2014, 18:04 Actualitate | Internaţional


Joachim Gauck
Foto: Agerpres/AP
Germania ar trebui sa isi asume mai multe responsabilitati militare in afara granitelor sale, considera presedintele Joachim Gauck. Liderul de la Berlin a incurajat Germania sa renunte la reticenta sa fata de conflicte dezvoltata dupa al Doilea Razboi Mondial, transmite Reuters.

Sapte decenii dupa sfarsitul celui de al Doilea Razboi Mondial, trecutul nazist al Germaniei o face sa ezite atunci cand vine vorba sa trimita in afara granitelor trupe ca parte a misiunilor de mentinere a pacii.

Principala economie a Europei si a patra economie mondiala a fost in repetate randuri criticata de catre aliatii sai pentru faptul ca nu este dispusa sa isi asume un rol mai activ. Presedintele Gauck a declarat ca a auzit de numeroase ori in calatoriile sale pledoariile aliatilor pentru o implicare mai mare.

"Asta vreau si eu din partea Germaniei", a declarat presedintele german intr-un interviu facut public sambata de Deutschlandradio Kultur.

"Am sentimentul ca tara noastra ar trebui poate sa renunte la reticenta din ultimele decenii in favoarea unui simt al responsabilitatii mai puternic", a adaugat liderul german.

In Germania, rolul de presedinte este mai mult ceremonial insa pozitia sa serveste mai degraba ca autoritate morala.

Gauck, un fost pastor din Germania de Est, a provocat o controversa n urma cu cateva luni cand a afirmat ca Germania trebuie sa renunte la pozitia de pe marginea terenului si sa actioneze in crizele externe mai repede, decisiv si in mod substantial.

"Uneori este necesar sa punem mana pe arme pentru a lupta pentru drepturile oamenilor sau pentru supravietuirea celor nevinovati", a declarat Gauck.

In 2010, cateva declaratii facute de presedintele de la acea vreme Horst Koehler, in care acesta justifica actiunil militare pentru protectia intereselor comerciale ale Germaniei, au fost urmate de o serie de critici care au provocat demisia acestuia.

Joachim Gauck, care si-a inceput mandatul in 2012, a aratat ca un rol international mai puternic nu presupune si a fi dominant pe scena internationala.

"Nu ma refer la comportamentul Germaniei din secolele trecute sau din deceniile razboiului: un comportament dominator al Germaniei. Ma refer la opusul acestuia. Un 'da' la o participare mai activa in solutionarea conflictelor intr-un context mai larg, impreuna cu cei care lucreaza cu noi in UE si in NATO", a explicat Gauck.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2016 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Se vede de la prima vedere (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 20:19)

    potaissa [utilizator]

    spalarea pe creier comunista de care a avut parte in RDG. Pe departe cel mai slab presedinte al Germaniei din anii `70 incoace ( Wulff nu se pune:) )
  • +5 (7 voturi)    
    Habarnist e putin spus (Duminică, 15 iunie 2014, 0:19)

    V. Istina [utilizator]

    Sa-l numesti pe domnul Gauck "spalat pe creier in RDG" e o aberatie pe care doar o minte de securist trist o poate atat de lejer arunca pe o platforma ca hotnews. Dezamagitor, in locul dumneavoastra mi-ar fi rusine.

    Ca sa o lamurim: pentru lumea politica romaneasca domnul Gauck e complet dintr-un alt film, pe care dumneavoastra nu sunteti in stare nici macar sa vi-l imaginati. Joachim Gauck este pentru germani si pentru europeni o personalitate politica si culturala cu adevarat remarcabila!
    • +2 (6 voturi)    
      fiti (Duminică, 15 iunie 2014, 1:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      amabil si nu mai raspundeti postacilor prosovietici, cum e potaiasa asta, ca astia au misiunea lor si din asta traiesc. Pentru ei putinel maximel e mare si nu pastorul Gauck, iar la noi, pentru ei, varanul cel negricios e cel mai mare om in viata si un model pentru cei de teapa lor.
      • -4 (6 voturi)    
        Mda (Duminică, 15 iunie 2014, 3:21)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        as fi vrut sa raspund,dar nu se merita, nu la nivelul asta...
      • -4 (6 voturi)    
        o mica sesizare (Duminică, 15 iunie 2014, 3:26)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        potaissa. Cu dublu s.In rest, ca de obicei ,un post cu atac la persoana si lipsit de duh.Gauck nu e doar pastor ci a fost si turnator.Si-mi vinde tara.Zi de zi.Asta ma scarbeste.Traiesti aici? Nu! Deci mai lasa-ma nene.....
      • +1 (1 vot)    
        Cam obraznic,nu? (Duminică, 15 iunie 2014, 15:55)

        Sprinter [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Sa faci oamenii asa pausal prosovietici.
    • -1 (7 voturi)    
      Wieso? (Duminică, 15 iunie 2014, 2:00)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      De ce mi-ar fi rusine? Ma gandesc doar la aparitia stimatului saptamana trecuta in Köln alaturi de baticurile de rigoare. Scarba ma apuca. Multikulti a murit. Demult. Restul sunt povesti.E doar unul din cei multi care vinde patria islamului. Si incearca sa faca si reclama situatiei.Orasele sunt deja vandute gata. Urmeaza zona urbana. Cat are sa mai mearga treaba sta bine?? AfD a avut la alegerile europene 7% din start. Trebuie sa avem prima data situatia franceza ( FN) pana se trezesc toti? Si nu mai tot incurca posturile de aici cu politica romaneasca. Acolo nu se face politica, acolo e balci.
  • -2 (2 voturi)    
    pai a zis-o bine, zic eu (Duminică, 15 iunie 2014, 15:19)

    tofu [utilizator]

    Nu discutam ce face ci ce zice popa.
    O Germanie activa militar nu ar strica, sau crezi ca o sa te apere americanii la nesfarsit? Europa trebuie sa stea pe picioarele ei. Deci ce zice Gauck e corect. Ca n-o fi usa de biserica, asta e altceva.
    Matale, dle. potaissa, sunteti perfect?