Statele Unite refuza sa dialogheze cu Iranul pe tema crizei din Irak

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 iunie 2014, 22:09 Actualitate | Internaţional


Statele Unite nu vor discuta despre criza din Irak cu Iranul, anunta Departamentul de Stat american, in contextul in care Teheranul a reiterat sustinerea pentru Guvernul siit de la Bagdad, confruntat o intensificarea activitatilor insurgente, noteaza Mediafax.

"Nu, nu discutam cu iranienii despre situatia din Irak", a declarat Marie Harf, purtatorul de cuvant al Departamentului de Stat american.

"Toti vecinii Irakului, inclusiv Iranul, nu trebuie sa faca nimic care sa destabilizeze si mai mult situatia si nu trebuie sa alimenteze tensiunile comunitare intre siiti si sunniti", a pledat Harf, potrivit AFP.

Presedintele Iranului, Hassan Rohani, a reiterat vineri ca sustine eforturile Bagdadului pentru combaterea "terorismului".

Mai multe provincii din nordul Irakului au fost ocupate de insurgenti sunniti, in principal membri ai gruparii Stat Islamic in Irak si Levant, afiliata retelei teroriste Al-Qaida.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















940 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    ăl mai prost om din lume e americanu' ! (Vineri, 13 iunie 2014, 22:13)

    Velma Kelly [utilizator]

    Balanta - Ion Băesu.
    • +1 (5 voturi)    
      stai linistit, (Vineri, 13 iunie 2014, 22:50)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      gasca voastra ramane campioana la prostie.
    • +4 (6 voturi)    
      hmm (Vineri, 13 iunie 2014, 22:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Ion Băieşu (2 ianuarie 1933, Aldeni, Buzău – 21 septembrie 1992, Statele Unite ale Americii); s-a stabilit în Statele Unite, New Jersey, în 1989.

      În Statele Unite, la proşti? N-a preferat să stea umăr la umăr cu tine?
  • -2 (14 voturi)    
    adica (Vineri, 13 iunie 2014, 22:14)

    dum_i [utilizator]

    adica sauditii isi trimit hoardele de jihadisti la macel in irak, iar americanii tot de iranieni se iau.

    niste lepre. au distrus tari intregi si au omorat milioane de oameni.
    • +1 (7 voturi)    
      hmmmmm (Vineri, 13 iunie 2014, 22:49)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      intreaba-te daca gasca voastra de postaci mai era pe-aici daca era tatucul tau stalin contemporan cu voi!!! americanii-s ''lepre'' pt ca datorita principiilor democratice apar gastile de uscaturi///
  • -2 (6 voturi)    
    Licuriciul arogant (Vineri, 13 iunie 2014, 22:26)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu ăștia defilăm! Cum este posibil ca niște beduini cu rachete să pună pe butuci un regim instalat de american și susținut și ghidat timp de aproape 10 ani?
  • +1 (5 voturi)    
    Aiureli iraniene (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:03)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cine are de discutat onorabil si prieteneste despre Irak, o face impreuna cu regimul de la Baghdad.

    Lumea credea ca regimul de la Teheran s-a mai imbunat dupa instaurarea noului presedinte, Hassan Rohani. Si iata, un asemenea afront adus unei tari vecine, e impardonabil.

    Iar americanii ar fi cazut intr-o mare eroare diplomatica daca aceptau vreo discutie cu Iranul pe tema asta.
  • -1 (5 voturi)    
    Blair + Bush = nașii dezastrului din Irak (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 0:14)

    zizin [utilizator]

    Iar Tony Blair câștigă milioane călătorind prin lume și împroșcând venin propagandistic în calitate de "ambasador pentru pace". George Bush, la ora asta, probabil doar se joacă cu creioane colorate.

    Ambii indivizi au mâinile atât de mânjite de sânge încât se pot plasa fără probleme la etajul superior al nemerniciei în capul masei Iadului, pentru vecie.

    Poate cel mai trist lucru este că niciunul dintre ei nu are capacitatea mentală de a face legătura între cauză si efect.
  • 0 (6 voturi)    
    Americanski... (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 2:58)

    Taras Bulba [utilizator]

    Americanii tot fuduli :) Ce sa le ceri, sunt incorigibili...

    Ce surprinde, sau de fapt, nu, nu surprinde, e optiunea redactiei Hotnews de a pune intre ghilimele pe TERORISTII de la ISIS, de parca, vezi Doamne, baietii nu sunt teroristi....ca na....n-au cum sa fie....lupta contra lui Assad!

    Americanii nici nu mai stiu care-s prieteni, dusmani, dusmani de-ai prietenilor sau prieteni de-ai dusmanilor dusmanilor...... :/