Haosul continua in Irak: Rebelii, la mai putin de 100 de kilometri de Bagdad. Consiliul de Securitate al ONU se reuneste joi, SUA iau in calcul atacuri aeriene

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 12 iunie 2014, 11:54 Actualitate | Internaţional


Ora 12:10 Fortele kurde au preluat joi controlul asupra orasului petrolier Kirkuk, pentru a se proteja de un posibil asalt al insurgentilor care au ocupat mari teritorii din Irak in ultimele zile, potrivit unor responsabili kurzi citati de AFP.

Este pentru prima oara cand fortele kurde controleaza in totalitate acest oras multietnic situat la 240 km nord de Bagdad, unde in mod normal securitatea este asigurata de o forta de politia formata din elemente arabe, kurde si turkmène.

Haosul continua in Irak, in cea de-a treia zi de la lansarea ofensivei-fulger a gruparii jihadiste Stat Islamic in Irak si Levant - rebeli suniti de la un grup dizident al-Qaida. Kurzii au preluat, joi dimineata, controlul asupra orasului Kirkuk, care adaposteste cele mai mari rafinarii din tara.

Anterior, rebelii preluasera controlul asupra altor doua orase mari ale tarii - Mosul si Tikrit. In plus, membrii  gruparii jihadiste Stat Islamic in Irak si Levant si-au indemnat joi sustinatorii sa avanseze catre Bagdad. AFP scrie, citand oficiali din armata irakiana, ca rebelii au ajuns, joi dimineata, la mai putin de 100 de kilometri de capitala tarii. Consiliul de Securitate al ONU se reuneste de urgenta joi la ora 15:30 GMT (17:30 ora Romaniei). Intre timp, Statele Unite nu exclud o ofensiva aeriana impotriva rebelilor.

Gruparea jihadista Stat Islamic in Irak si Levant (EIIL) a lansat, luni seara, o ofensiva fulger, cucerind de atunci, in unele zone fara lupta, doua orase importante - Mosul si Tikrit, precum si alte localitati si teritorii vaste din nord-vestul tarii, in fata unei armate irakiene mai degraba dezorientate.

Secretarul general al ONU, Ban Ki-moon, a cerut comunitatii internationale solidaritate fata de Irak, intr-un moment dificil pentru aceasta tara. Consiliul de Securitate al ONU se reuneste joi dupa-amiaza pentru discutii pe tema situatiei din Irak.

In acelasi timp, Parlamentul de la Bagdad se reuneste joi pentru a decreta stare de urgenta.

Rebelii au preluat controlul asupra orasului Dhuluiya, situat la 90 de kilometri nord de Bagdad, au precizat un colonel din Politia irakiana pentru AFP. Potrivit localnicilor, barbati inarmati patruleaza pe strazi, in timp ce fortele guvernamentale sunt absente in aceasta zona.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5220 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    corporatiile (Joi, 12 iunie 2014, 11:59)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    Asta e binecuvantarea corporatiilor trans-nationale care nu au mama nu au tata, banu' sa iasa! Adicatelea cealalta extrema, celalalt capat al cercului, fata de comunismul criminal.

    Iar la mijloc sunt o turma de oi crete si imbecile.

    "Sa ne dea si noua, maica, sa ne dea"

    Romania pentru romani prin romani.
    • +4 (4 voturi)    
      cercul (Joi, 12 iunie 2014, 12:38)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      cercul n-are capete :D
    • -1 (7 voturi)    
      vezi (Joi, 12 iunie 2014, 12:42)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      ca mai e niste loc liber in transee la pungesti
      • 0 (6 voturi)    
        da (Joi, 12 iunie 2014, 13:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

        si la marcuta citeva paturi libere.
    • 0 (6 voturi)    
      corect (Joi, 12 iunie 2014, 13:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Milioane de morți și trilioane de dolari cheltuite în folosul unor corporații. SUA va încerca să salveze ce se mai poate salva: conducta de petrol.
      • +1 (1 vot)    
        Nici macar ! (Joi, 12 iunie 2014, 14:48)

        @Horea [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Este exact in tevi, analogia cu mucii din castron, la sfarsitul mesei!
        Si la scenarii lucreaza si altii nu numai SUA!
        Daca intervin, pot aparea evenimente surpriza, umilitoare!
  • +10 (14 voturi)    
    Armata (Joi, 12 iunie 2014, 12:01)

    muciflenduri [utilizator]

    Te si intrebi care e scopul armatelor, daca pentru a cuceri o tara e nevoie de cateva sute de luptatori motivati.
    • +6 (6 voturi)    
      pai (Joi, 12 iunie 2014, 13:41)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Irakienii crezi ca-si iubesc patria? sau romanii? daca romanii isi iubeau patria n-o lasau pe mana comunistilor 50 de ani si pe mana lui Iliesscu alti 20
  • +8 (8 voturi)    
    Aceasta este (Joi, 12 iunie 2014, 12:23)

    cornel19 [utilizator]

    armata nationala irakiana? Prin dimensiunea transnationala si putere grupari jihadiste "EFIL" se prefigureaza o imensa problema de securitate in zona. Este de departe o criza majora si nu cred ca americani trebuie sa ramana singuri in gestionarea ei. Ipotenta Consiliului de Securitate a ONU, a fost probata de nenumarate ori. Dupa criza ucraineana in care NATO si UE a facut dovada limitei, cred ca aici va fi un nou "exercitiu".
    • +5 (7 voturi)    
      din acest motiv imi dau seama (Joi, 12 iunie 2014, 13:26)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui cornel19

      ca Sadam si alti dictatori nu erau asa de rai, pentru Occident. Meritul lor era ca ii tineau in frau pe supusi... cu bata, cu sabia, cu pusca, dar ii linisteau imediat cum se rasculau ;pentru ca in tarile musulmane doar cu dictatura se poate mentine ordinea. Democratia nu isi are sensul acolo, acele tari nu au fost niciodata democratice...La arabi democratia inseamna haos...ca dovada ce se intampla acum.
      Eu au nevoie de un lider puternic, care sa puna mana pe bata si sa ii potoloeasca imediat ce se rascoala.
      • +2 (4 voturi)    
        @bancher. (Joi, 12 iunie 2014, 14:04)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dumneavoastra a-ti mers "departe" in timp....., cred ca avem exemple de data foarte recenta. Va amintiti Siria cu dictatorul Bashar al Assad, de cca. un an de cand EFIL a devenit consistent in Siria, acesta nu mai este asa sangeros... Apoi Egiptul cu spumoasa primavara araba, rasturnarea lui Hosni Mubarak, alegeri democratice, etc., SURPRIZA: presedinte fundamentalist islamic inlaturat prin o lovitura militara.... Ca traitor prin zona, in urma cu multi ani, am incercat si partial am inteles o mica parte din probleme, ele sunt de mare complexitate, unele de mare specificitate. Multumesc de atentie, o zi frumoasa.
      • +1 (3 voturi)    
        Daca ... (Joi, 12 iunie 2014, 14:08)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ce sens are sacrificiul la care participi pasiv?! Macar lasa-i pe oameni sa moara pentru o cauza nobila, pentru libertate si democratie, pentru stat de drept si principii.

        Daca tot sacrifici poporul irakian, atunci ce rost are sa se chinuie si sa moara oameni pentru totalitarism??!! Ceea ce propovaduiesti tu nu are nici un sens.
  • +3 (9 voturi)    
    dacă asta nu-i o diversiune (Joi, 12 iunie 2014, 12:28)

    pointless man [utilizator]

    „puțintel” stimulată și declanșată de Moscova (dar pregătită cu mare grijă în ani de zile)... scuipați-l în ochi pe Victor Suvorov.
  • +6 (6 voturi)    
    Ciudat (Joi, 12 iunie 2014, 12:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    La prima riposta militara, curajosii rebeli se vor dovedi egali cu zero.

    E ciudat modul in care au inaintat acesti nenorociti. Pare a fi o miscare pregatita cu ajutorul unor inalti comandanti militar. Pare a fi o lovitura de stat in desfasurare.
  • +3 (5 voturi)    
    e tare de tot armata irakiana (Joi, 12 iunie 2014, 14:18)

    lucadd [utilizator]

    instruita de americani.... la 100 de metri liber
  • +2 (2 voturi)    
    Atacul final pentru impartire tortului IRAK !!! (Joi, 12 iunie 2014, 17:01)

    andreesanu [utilizator]

    Irakul a fost o nuca tare si s-a vrut sparta ,au spart-o iar acum se cearta pe miez !!!.
    Tortul cu nuca se va imparti curind si vom vedea si actorii scenariului .
    Cele trei zone unite cu sila dupa politica marilor puteri se vor divide ;sigur curzii isi pot vedea visul cu ochii.
    Asta v-a destabiliza Turcia si Siria unde sunt alti curzi !!
  • 0 (0 voturi)    
    se pare ca (Joi, 12 iunie 2014, 19:11)

    nedumeritul [utilizator]

    se pare ca multi care posteaza aici o fac la ordin.E o tendinta de lansare de fumigene utilizand termeni ca: rebeli, insurgenti,siiti,suniti,kurzi,armata irakiana ,controleaza,grupari jihadiste etc.
    Acolo unde e razboi se stie foarte clar cine impotriva cui lupta si de ce(nimeni nu-si risca viata fara o motivatie foarte clara).In realitate nu exista situatii ca cele rezultate din postarile de aici si numite "haos"
    Eu pretuiesc foarte mult Hot news si-mi pare tare rau cand apar situatii de genul acesta.