Un avion de vanatoare de a cincea generatie Suhoi T-50 a luat foc la aterizare

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 iunie 2014, 20:57 Actualitate | Internaţional


Un Suhoi T-50, avionul invizibil de vanatoare-bombardier de a cincea generatie care urmeaza sa intre in serviciul armatei ruse in 2016, a luat foc marti, la aterizare, in apropiere de Moscova, a anuntat constructorul aparatului, citat de AFP.

"In timpul aterizarii avionului, un fum a fost vazut deasupra circuitului aer pe partea dreapta, si apoi un incendiu s-a declansat. Focul a fost stins rapid. Avionul trebuie reparat", a spus constructorul aerian Suhoi, intr-un comunicat.

Acest incident, care a avut loc pe aerodromul moscovit Gromov, nu s-a soldat cu raniti si nu ar urma sa puna sub semnul intrebarii programul de teste pentru T-50, a subliniat constructorul.

In 2011, o problema la motor a intrerupt decolarea unui Suhoi T-50 in timpul unei demonstratii la salonul international aeronautic Maks, in apropiere de Moscova.

T-50, singurul tip de avion de vanatoare de a cincea generatie produs de Rusia, si al carui prim zbor de incercare a avut loc in ianuarie 2010, trebuie sa echipeze fortele aeriene incepand cu 2016.

Destinat sa devina concurentul avionului american F-22, aparatul se afla in centrul programului de modernizare al armatei ruse, devansata tehnologic de occidentali.

Acest aparat, dezvoltat in cooperare cu India, costa circa 100 de milioane de dolari, potrivit estimarilor expertilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7084 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    strabism jurnalistic :) (Marţi, 10 iunie 2014, 21:17)

    zizin [utilizator]

    Mda, se mai întâmplă și d'astea, așa e la casele mari. Regretabil însă că Hotnews dă știri de genu' ăsta doar dintr-o o singură parte a baricadei, LOL.

    Un exemplu de ”omisiune” ar fi asta, din 5 iunie 2014:

    ”Second US military jet in 24 hours crashes off California coast”

    http://rt.com/usa/163956-jet-crash-california-coast/

    Sau asta, tot din 5 iunie: ”Military Harrier jet crashes into residential area in California”

    http://rt.com/usa/163744-us-jet-crash-california/

    Este și un videoclip acolo, de 15 sec., cu Harrier-ul în flăcări pe stradă.
    • +4 (6 voturi)    
      da mai Zizin (Miercuri, 11 iunie 2014, 10:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Stim ca armata sovietica e cea mai tare, avioanele Suhoi le dau clasa F-urilor americane si submarinele atomice baga groaza in oceanele lumii (atunci cand nu se odihnesc pe fundul lor precum Kursk)
      De aia in curand frontiera NATO va fi pe Don!
      Altceva mai ai se ne comunici din partea RT? sau Vocea Rusiei? sau Kremlin?
  • +6 (8 voturi)    
    partea cenzurata a comunicatului ''constructorului (Marţi, 10 iunie 2014, 21:25)

    romania_curata [utilizator]

    """ .... Focul a fost stins rapid. Avionul trebuie reparat, iar agentul fsb care nu copiase bine planurile lui F-22 a fost trimis la RECICLARE in siberia :)))", a spus constructorul aerian Suhoi, intr-un comunicat. """"
    • 0 (2 voturi)    
      O idee de cadou (Miercuri, 11 iunie 2014, 2:31)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      pentru ponta. Poate are efect.
  • +3 (5 voturi)    
    măi să fie! (Marţi, 10 iunie 2014, 21:30)

    ampersand [utilizator]

    Iar a aţipit în tură un soldat american cu capul pe consola HAARP!
  • +5 (7 voturi)    
    T 50 (Marţi, 10 iunie 2014, 21:44)

    sebagain [utilizator]

    nu are cum sa fie invizibil. Nu are protectii de nici un fel doar o vopsea chinezeasca pe deasupra. nici macar de camuflaj.
  • +5 (5 voturi)    
    Este inca bine, (Marţi, 10 iunie 2014, 22:00)

    cornel19 [utilizator]

    daca Kremlinul admite public ca are probleme cu acest avion de ultima generatie. Trebuie urmarita "profesional" transparenta autoritatilor ruse, gradul acesteia, etc. Cert este ca acestia constientizeaza ca sunt urmariti cu mult mai multa atentie si fiecare semnal este interpretat.
  • -5 (9 voturi)    
    Nota (Marţi, 10 iunie 2014, 22:41)

    Taras Bulba [utilizator]

    T-50 este doar un prototip, ma indoiesc ca "va intra in dotarea" fortelor aeriene ruse in 2016... Proiectul probabil se va materializa spre 2020-2025, pana atunci Rusia are alte guri de foc: Su-27, Su-35 si Su-34.
    • 0 (2 voturi)    
      pana atunci Rusia are alte (Joi, 12 iunie 2014, 16:07)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      gauri* (desi merge si "guri") de fock-ut
      De fapt Rusia este plina de astfel de gauri/guri ///
  • +4 (8 voturi)    
    nu pune sub semnul intrebarii programul de teste (Marţi, 10 iunie 2014, 22:45)

    stefan2008 [utilizator]

    adica pentru rusi e ceva normal...
  • -6 (12 voturi)    
    incediu vs. prăbușire (Marţi, 10 iunie 2014, 23:36)

    zizin [utilizator]

    Știri proaspete - 5 iunie 2014, cenzurate de MSM (mainstream media):

    ”Second US military jet in 24 hours crashes off California coast”

    http://rt.com/usa/163956-jet-crash-california-coast/

    ”Military Harrier jet crashes into residential area in California”

    http://rt.com/usa/163744-us-jet-crash-california/
  • -6 (12 voturi)    
    Încă o știre ”aeriană” cenzurată pe HN: (Marţi, 10 iunie 2014, 23:52)

    zizin [utilizator]

    http://www.theguardian.com/world/2014/jun/10/nato-troops-killed-afghanistan

    ”Friendly fire incident leaves five Nato troops dead in Afghanistan” (Tuesday 10 June 2014)

    US soldiers came under heavy fire from Taliban militants and called in air strike but helicopters shot wrong targets
    • +4 (8 voturi)    
      Zizin, (Miercuri, 11 iunie 2014, 8:08)

      Popcorn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      nu mai bine te intorci tu pe Vocea Rusiei? Probabil ca acolo esti ca acasa.
    • +3 (7 voturi)    
      ce draq (Miercuri, 11 iunie 2014, 10:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Ne-am face noi fara translator de la Vocea Rusiei? am muri in ignoranta. Pasol na turbinca!
  • -1 (5 voturi)    
    Arhiva Hotnews... (Miercuri, 11 iunie 2014, 10:32)

    Dinoone [utilizator]

    Nu am gasit nimic despre Lockheed Martin F-22 Raptor... dar am gasit povestea lui in enciclopedii sau stiri externe; incerc sa fiu obiectiv - bine informat dupa articolul Hotnews. Am gasit o poveste foarte interesanta cu scandaluri politice, militare, financiare si de justitie, intinsa pe vreo sase ani... am aflat ca F- 22 a fost distrus in cinci accidente si in doua pilotii si-au pierdut viata, am aflat ca dupa anchetarea accidentelor, concluziile au fost ca avioanele aveau nevoie de niste reglaje minore sau ca s-a murit din vina pilotului... am rugamintea pentru redactie sa nu mai incerce evocarea unor sentimente, ca eu am nevoie sa-mi antrenez ratiunea si vreau sa stiu pe ce avioane se vor duce taxele mele... americanii ne-au promis daca vom cumpara F -16, vom fi pregatiti pentru generatia a cincea( F -22).
    • -2 (4 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 11 iunie 2014, 12:09)

      Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui Dinoone

      Noi nu vom fi ''pregatiti'' pentru F - 22 (care nu are aprobare de export) ci pentru F - 35, care este o porcarie infecta, cu nimic esential mai bun decit un MiG obosit.