Trei congresmeni americani vor ca navele de tip Mistral sa fie vandute NATO, nu Rusiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:43 Actualitate | Internaţional


Trei alesi ai Congresului american au indemnat, vineri, Franta sa anuleze contractul in baza caruia trebuie sa livreze doua nave de razboi de tip Mistral Rusiei si sa le vanda, in schimb, sau sa le inchirieze Aliantei Nord-Atlantice, relateaza Mediafax.

Trei alesi americani, intre care Eliot Engel, cel mai influent democrat din Comisia pentru Afaceri Externe din Camera Reprezentantilor, i-au scris secretarului general NATO, Anders Fogh Rasmussen, pentru a-si exprima ingrijorarile in privinta contractului in baza caruia Franta trebuie sa livreze doua nave de razboi Rusiei.

"Este crucial ca statele membre NATO sa nu puna la dispozitia Rusiei arme (...) care i-ar permite sa-si sporeasca puterea de indimidare, sau chiar sa-si invadeze vecinii", au subliniat cei trei alesi americani, referindu-se la actiunile Moscovei in Ucraina.

Un acord NATO pentru achizitionarea sau inchirierea celor doua nave Mistral "ar trimite un mesaj puternic presedintelui (rus Vladimir) Putin, si anume ca aliatii din NATO nu vor tolera si nu vor permite in niciun fel sa intreprinda actiuni indraznete".

Fiecare nava de tip Mistral poate transporta pana la 16 elicoptere, patru ambarcatiuni de aterizare, 60 de vehicule armate si 700 de militari, au precizat alesii americani.

Pentru moment, Franta lasa usa deschisa pentru reexaminarea acestui contract, in valoare de 1,6 miliarde de dolari, insa prima nava ar trebui sa o livreze in octombrie.

Rasmussen, intrebat la Vilnius pe aceasta tema, a declarat ca "Franta este cea care trebuie sa decida'' ce va face cu navele sale.

Pe de alta parte, o sursa diplomatica din cadrul NATO a apreciat ca nu este "foarte realist" ca organizatia atlantica sa achizitioneze navele, capacitatile sale militare limitandu-se la avioanele de supraveghere de tip Awacs.

In cursul vizitei ministrului francez de Externe, Laurent Fabius, la Washington, care a avut loc la jumatatea lui mai, secretarul de Stat american, John Kerry, a exprimat ostilitatea Statelor Unite fata de acest contract, din cauza crizei din Ucraina.

Joi, grupul public de armament Rosoboronexport a anuntat ca o nava militara ruseasca la bordul careia se vor afla viitoarele echipaje ale celor doua nave de tip Mistral comandate Frantei va parasi la 18 iunie Kronstadt (nord-vestul Rusiei), cu destinatia Saint-Nazaire (vestul Frantei).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3485 vizualizari

  • -18 (22 voturi)    
    Zut alors! (Sâmbătă, 31 mai 2014, 13:54)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar de ce ar trebui Franța să asculte de acești străini?
    • +20 (22 voturi)    
      de exemplu (Sâmbătă, 31 mai 2014, 14:07)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      de exemplu pentru ca Franta a fost eliberata de SUA in al doilea razboi?
      • -1 (5 voturi)    
        eliberare (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:30)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

        m-am gandit si eu la aceasta replica,dar este insuficienta. sa nu uitam ca us army + britanicii au eliberat franta pt ca grosul wehrmachtului si-a gasit mormantul in rusia... asa ca daca vedem lucrurile IN ANSAMBLU ,meritul rusiei la eliberarea frantei este enorm,desi involuntar,desigur. rusia si-ar fi dorit sa elibereze ea franta,nu americanii... si apoi sa nu mai plece de acolo... ca de,iubirea [precum vedem] e mare... nu vorbea toata aristocratia rusa franceza in sec 18-19? burjuii si boierii s-au dus,au venit mujicii la putere,dar amorul e la fel de infocat...
        • +9 (9 voturi)    
          sa nu uitam (Sâmbătă, 31 mai 2014, 18:37)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kripton

          ca daca americanii nu ii tineau ocupati pe japonezi in Extermul Orient si astia envadau un pic Rusia prin coltul ala altfel se scria istoria.
          As concluziona ca americanii i-au eliberat pe francezi fiindca au fost ajutati involuntar de rusii care la randul lor au fost ajutati voluntar de americani(inclusiv cu echipament de razboi)
          • 0 (0 voturi)    
            japonezii (Sâmbătă, 31 mai 2014, 22:31)

            kripton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            pe japonezi nu i-a obligat nimeni sa atace sua in detrimentul rusiei,deja angajata de wehrmacht;conducatorii japoniei au fost de o prostie crancena... sua nu puteau ataca nici germania nici japonia datorita dorintei absurde a poporului de a nu interveni in razboi... din fericire atat jap cat si adolf au declarat razboi sua....cum au putut fi asa tampiti e un mister al istoriei.
      • -4 (8 voturi)    
        si francezii (Sâmbătă, 31 mai 2014, 17:01)

        Destept [utilizator] i-a raspuns lui Adrian1

        i-au ajutat pe americani sa-si obtina independenta de la englezi. asa ca sunt chit.
    • +21 (23 voturi)    
      - (Sâmbătă, 31 mai 2014, 14:13)

      Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Din doua motive:

      1. Pentru ca momentan acesti straini sunt aliatii lor, nu rusii (desi incep sa pun la indoiala acest lucru).
      2. Daca francezii sunt azi unde sunt, se datoreaza in mare parte si americanilor, care au bagat bani in fundul lor dupa WW2 prin planul Marshall. Macar atat ar putea sa faca si ei acum.
      • +8 (8 voturi)    
        argument (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:31)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

        frumos argumentulcu planul marshall.
        da,franta ar pierde acum o buna ocazie de a-si vedea de treaba in loc sa faca prostii.
      • -16 (16 voturi)    
        planul marshall (Sâmbătă, 31 mai 2014, 17:02)

        Destept [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

        nu a ajutat deloc europa
        • +12 (12 voturi)    
          Exact asa (Sâmbătă, 31 mai 2014, 18:09)

          Boomper [utilizator] i-a raspuns lui Destept

          suna si replica lui Stalin
        • +3 (3 voturi)    
          MARSHALL (Sâmbătă, 31 mai 2014, 22:19)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui Destept

          ciudat comentariu,vrednic de molotov si vishinsky...
        • +3 (3 voturi)    
          Tu stii ce a fost planul Marshall? (Sâmbătă, 31 mai 2014, 22:30)

          ctrlm [utilizator] i-a raspuns lui Destept

          Sau si tu esti unul din aia cu "imperialist american, cadea-ti-ar bomba in ocean?"
    • +7 (9 voturi)    
      straini (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:27)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      frantza nu trebuie sa asculte de straini, evidemment, mais il faut que la france ecoute sa honneur!
      franta are o onoare de aparat domnule!
      iar strainii ii amintesc asta pt ca se pare ca franta isi iubeste mai mult cuferele cu arginti decat aliatii cu care are tratate!
      daca rusia debarca la constantza folosind navele mistral,care v-a fi raspunsul frantei??
      va inchipuiti cumva ca va mobiliza la grande armee ca sa ne scoata din gura balaurului pe noi, despre care au facut emisiuni de batjocura,in care ne numeau tigani? ati auzit de le salut roumain? voila ici:
      http://www.youtube.com/watch?v=J1FCUmnV7bQ
      cum va inchipuiti ca vor trimite les poilus sau macar legionarii,ca sa moara pt ''tiganii romani''?
      asta e o treaba murdara pt usmarines...dar macar sa nu-i inarmeze pe dusmanii nostri... daca se va intampla,mizeria [merde!] de pe obrazul frantei [amintiti-va cum si-au abandonat aliatii polonezi in 1939!!! si aliatii cehi in 1938 la munchen!!] nu se va sterge decat cu un torent de sange... si nu va fi sangele magrebinilor care misuna in suburbiile parisului...
    • +12 (14 voturi)    
      zat de aici.... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:52)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ....Nyk - Nykolaevici - Nykolov !

      Ai gresit site-ul. Pe aici activeaza lume inteligenta asa ca, daca vrei sa iti mai creasca o stea pe epoleti, imbunatateste-ti stilul si treci la un nivel mai elevat al perfidiei.
      Poate ca asa vei reusi sa iei si un plus la o suta de minusuri.
    • +11 (11 voturi)    
      "acesti straini" pentru propagandisti rusi (Sâmbătă, 31 mai 2014, 16:05)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pentru cei care vor democratie sunt cea mai buna vecinatate din lumea reala:)
    • +8 (10 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 31 mai 2014, 16:48)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sunteti singurul repetent la istorie..cine n-a invatat nimic din istorie , atunci istoria se va repeta..
  • +17 (19 voturi)    
    pen`ca (Sâmbătă, 31 mai 2014, 14:25)

    victor L [utilizator]

    "acești străini" au salvat-o de doua pe Frnta.
    Care are obieiuri de "Dama cu camelii"
    • +11 (11 voturi)    
      strainii (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:35)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      sa nu uitam ca in martie 1918 frontul anglo francez a fost strapuns de armatele germane venite din rusia [care capitulase] ... insa pe drumul parisului, convoaiele de refugiati disperati care strigau ''la guerre c'est fini'' au intalnit primele batalioane us army,iar un ofiter american le-a strigat: pas fini!
      muuult datoreaza franta americanilor,care si ei datoreaza frantei un ajutor decisiv in razboiul de independenta contra armatei britanice... e pacat sa se uite asa ceva pt un fleac de 1.5 mld $ cat costa navele alea.
  • +7 (7 voturi)    
    nu stiu de ce ne mai miram (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:05)

    Bittick [utilizator]

    Daca e sa ne aducem aminte, in timpul razboiului din insulele Falkland, argentinienii au reusit sa scufunde o nava britanica; ghici cine se umfla in pene ca succesul respectivei ispravi se datora rachetelor fabricate de ei... francezii!
    • +1 (3 voturi)    
      exocet (Sâmbătă, 31 mai 2014, 22:26)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      domnule,francezii se laudau cu CALITATEA rachetei anti nava,ca a fost busita o nava englezeasca cu o racheta vanduta INAINTEA INCEPERII neasteptate a invaziei argentiniene nu le putem imputa francezilor,sa fim rezonabili... iar englezii,ca niste buni aliati,i-au imbogatit pe francezi,care si-au vandut dupa incident exocetu' la un pretz inzecit. hai sa zicem ca a fost o compensatie involuntara dar valabila pt mers el kebir.... c'est la guerre
  • -8 (12 voturi)    
    Pai (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:23)

    Taras Bulba [utilizator]

    Este piata libera, sau e piata libera doar cand vrea Unchiul Sam?

    Sa nu le mai dea navele rusilor, dar sa plateasca daunele care se cuvin, de multe ori ridicandu-se la valoarea contractului. Adica in loc de 1,6 miliarde pe plus, sa fie 1,6 miliarde pe minus. Acopera Obama paguba?
    • +12 (14 voturi)    
      - (Sâmbătă, 31 mai 2014, 18:17)

      Made in Romania [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Citesc comentariile unora de pe-aici si-mi dau palme. Iarta-ma ca-ti spun asta, dar unii dintre voi aveti o defectiune la cutie, altfel nu inteleg cum poate cineva sa vina cu asemenea rationamente.

      Maestre, treaba e foarte simpla. Franta face parte dintr-o alianta militara numita NATO, Rusia nu. In acest moment, s-o spunem p-aia dreapta, Rusia este o amenintare la securitatea tarilor din regiune (inclusiv tarilor membre NATO). Ca atare, este de bun simt sa NU vinzi armament rusilor pentru ca totul s-ar putea intoarce intr-o buna zi impotriva ta.

      Francezii sunt niste magari pentru ii doare in cot de aliati, pentru niste interese economice. Dar da, tu ai dreptate, poate ca solutia este ca toate tarile membre NATO sa acopere factura (desi nu vad de ce ar trebui ca Europa sa isi respecte angajamentele, cata vreme Rusia isi baga picioarele ceea ce semneaza). E de preferat sa se faca acest efort financiar decat sa-i inarmezi pe nebuni.
      • -1 (1 vot)    
        Gresit, monser (Luni, 2 iunie 2014, 19:30)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

        NATO este o amenintare la granitele Rusiei, si a aratat-o cu varf si indesat prin extinderea si actiunile care au avut loc in ultimii 20 de ani!
  • -3 (5 voturi)    
    Mistral (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:27)

    nimrod [utilizator]

    Cam spăimoşi americanii ăştia. Câtă vreme ruşii nu le pot asigura navelor ăstora o protecţie aeriană corespunzătoare (cu doar patru avioane nu se poate) le iau degeaba fiindcă la o adică le pot pierde în secunda doi, cum şi-au pierdut japonezii toate portavioanele în patru minute.
    Chiar îşi complică în mod inutil ezistenţa, mai ales că, am mai spus-o, la nevoie, francezii sunt de negăsit când îi cauţi să le ceri piese de schimb. Iau banu' şi după aia bagă embargo. Vezi Mirage-urile pentru Israel, în anii şaizeci. :)
  • +7 (7 voturi)    
    O solutie eleganta... (Sâmbătă, 31 mai 2014, 15:32)

    fdaniel [utilizator]

    Trebuie sa recunosc ca este o solutie eleganta;
    nu poti sa-i ceri Frantei sa renunte la 1.6 miliarde arvuniti inainte de situatia externa actuala asa ca ideea cumpararii navelor de catre NATO mi se pare de bun simt.
    • +6 (8 voturi)    
      Sau o varianta mai ciudata (Sâmbătă, 31 mai 2014, 18:51)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Romania are o gramada din banii de la UE nefolositi din exercitiul bugetar trecut(cred ca zeci de miliarde).... ar trebui sa primeasca o derogare de la a cheltui acesti bani pentru consolidarea securitatii granitelor UE , oricum se poate gasi un motiv bine intemeiat . De ce sa nu faca Romania o oferta pentru aceste nave si ar ajunge tot in patrimoniu NATO si mai ales acolo unde e nevoie de ele - la Marea Neagra .
      Eu nu inteleg de ce nu aloca UE vreo 2% din buget pentru aparare, fiecare tara putand folosi acesti bani pentru reinoirea capacitatii de aparare, acesti bani se vor folosi cu siguranta , vor genera locuri de munca etc... eu sunt sigur ca si din exercitiul bugetar curent pe care Basescu a reusit sa-l aduca la vreo 40 mld nu se vor cheltui nici jumatate din bani iar cei cheltuiti o parte vor fi cu siguranta subiect de coruptie, sifonare, scandal etc...
      • +6 (6 voturi)    
        e o idee buna si as completa-o (Sâmbătă, 31 mai 2014, 19:56)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dadan

        UE in loc sa dea subventii nesimtite "energiei verzi" sa faca bine si sa investeasca banii aia in aparare. In momentul de fata, la aproape 60 de ani de la ww2 Europa e inca aparata de US. Si tot ei sunt cu coda pe sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Mistral (Duminică, 1 iunie 2014, 11:24)

    mopsu [utilizator]

    Daca francezii ar renunta benevol la fumatul timp de o luna ar achita pretul navelor...