Criza in Ucraina: Atac al separatistilor impotriva unei unitati militare din Lugansk, soldat cu victime/ Lavrov cere masuri de urgenta

de Redactia.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 21:03 Actualitate | Internaţional


Fortele ucrainene au "suferit pierderi" in cursul unui atac produs miercuri asupra uneia din unitatile sale militare din orasul Lugansk, unul din bastioanele separatistilor pro-rusi din estul tarii, potrivit unui comunicat al Garzii nationale, citat de AFP. Unitatea militara 3035 a Garzii nationale, cu baza in Lugansk, alcatuita din voluntari si atasata Ministerului de Interne, a fost atacata miercuri, a anuntat sursa citata. "O confruntare este in curs. Sunt pierderi atat in randul soldatilor ucraineni, cat si al atacatorilor", a precizat Garda nationala pe site-ul sau.

Ora 07:30 Presedintele in exercitiu al Organizatiei pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE), Didier Burkhalter, a afirmat, miercuri, ca retinerea observatorilor in estul Ucrainei constituie un "act de sabotaj", in contextul in care o echipa a acestei organizatii a fost data disparuta, potrivit Mediafax.

Ora 23:55 Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a afirmat, intr-un interviu acordat cotidianului german Bild, ca va discuta cu omologul sau rus Vladimir Putin in vederea "aplanarii crizei si ajungerii la pace" in estul Ucrainei.

Ora 23:30 Premierul ucrainean Arseni Iateniuk, la o conferinta alaturi de Merkel, premierul Republicii Moldova si cel al Georgiei: "Nu va mai exista vreodata un zid al Berlinului in Europa", potrivit Mediafax. "Zidul Berlinului a cazut si nu va mai exista vreodata un zid al Berlinului in Europa", a declarat Arseni Iateniuk, intr-o conferinta de presa la care au mai participat cancelarul german Angela Merkel si sefii de Guvern ai Republicii Moldova, Iurie Leanca, si Georgiei, Irakli Garibasvili.

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a cerut miercuri "masuri de urgenta" pentru a pune capat "baii de sange" din estul Ucrainei, regiune care a fost si marti teatrul unor confruntari sangeroase in bastionul separatist Donetsk, transmite AFP.

"Nu poate exista nicio justificare pentru continuarea operatiunii punitive a autoritatilor de la Kiev in sud-estul tarii", a declarat Lavrov in cursul unei convorbiri telefonice cu omologul sau german Frank-Walter Steinmeier, potrivit unui comunicat difuzat de MAE rus.

"Este absolut necesar sa fie luate masuri urgente pentru a se pune capat baii de sange si pentru a fi lansat un dialog complet in Ucraina", a adaugat el, in contextul in care premierul ucrainean Arseni Iatseniuk se afla in Germania.

Marti, armata ucraineana a anuntat ca a preluat controlul asupra aeroportului din Donetsk, oras din estul tarii, dupa lupte cu insurgentii pro-rusi soldate cu 40 de morti, in timp ce OSCE a anuntat ca a pierdut contactul cu patru dintre observatorii sai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7127 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    razboi civil in toata regula .. (Miercuri, 28 mai 2014, 21:21)

    adrian8 [utilizator]

    dar conform unora e lupta contra teroristilor ... adica ucrainienii care nu sunt de acord cu ei .
    oricum cam multi teroristi ..

    si da ca ii omoara si recuceresc zonele respective .. ce urmeaza?
    se naste o noua populatie de teroristi adevarati , care vor lupta in numele martirilor .
    • +13 (19 voturi)    
      adica tu sustii ca (Miercuri, 28 mai 2014, 22:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      unitatea aia militara a fost atacata de catre corul bisericii? noi stim ca ii iubesti pe rusi dar incearca sa ii iubesti in particular.
      Separatistii aia sunt importati din toata Rusia si poate 10% din ei sunt locacalnici(cartitele FSB-ului)
      Iti place sau nu atunci cand ataci institutiile statului esti numit terorist. Te rog nu veni cu comparatii cu Maidanul, una e sa protestezi 3 luni la -10 gr si alta e sa dobori elicoptere si sa ocupi primarii si aeroporturi.
      • 0 (2 voturi)    
        N-ai cu cine sa te intelegi. (Joi, 29 mai 2014, 9:39)

        FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Mai ales ca posteaza de la ambasada Rusiei (sovietica).
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 29 mai 2014, 9:44)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • 0 (2 voturi)    
          Tu ai creierulpalat prietene (Joi, 29 mai 2014, 12:35)

          radi [utilizator] i-a raspuns lui

          Ma uit zilnic pe NBC, BBC, Euro News, France 24, TV5, CNBC....Despre cati jurnalisti morti vorbesti tu? Despre jurnalistul italian si despre mai cine? Cine ia prizonieri din cadrul OSCE? De unde vin rusii, cecenii si transnistrenii? In toate orasele din estul Ucrainei sunt rusii majoritari? Cum a intrat o armata intreaga in Crimeea incalcand toate ttratatele internationale? Cum a fost creata Transnistria? Ce s-a intamplat in Georgia?
          Ce s-a intamplat de la Tratatul Ribbentrop - Moolotov incoace, aceleasi metode sovietice. Nu ai invatat nimic din lectia istoriei, nimic. Incearca tu sa iei o arma si sa te duci pe cel mai apropiat aeroport si sa vezi ce patesti . incredibil cum sufera unii si nu-si dau seama de ce. Incearca sa tii cu mana stanga o carte de istorie iar dreapta n-o mai tine pe butonul telecomenzii pe care ai Vocea Rusiei. Dauneaza grav sanatatii!
        • +2 (2 voturi)    
          Sunt rusi (Joi, 29 mai 2014, 17:44)

          radi [utilizator] i-a raspuns lui

          Cea mai mare parte din cei morti pe aeroportul in Donetsk vor fi repatriati in Rusia. Normal ca sunt rusi. Nu aunici macar onoarea de a lupta nemascati. Mercenari rusi, servicii secrete ruse. Hotul care striga hotul.
  • -8 (18 voturi)    
    hmm.... (Miercuri, 28 mai 2014, 21:26)

    un om [utilizator]

    daca Ucraina care e cea mai mare putere militara din zona (ajutata de FBI, CIA si trupele Academi) face cu mare greutate fata trupelor rusesti...asta dovedeste ca Rusia e inca o foarte mare forta militara (trupe speciale, informatii, spionaj, etc) care poate oricand sa distruga orice vecin fara sa ridice niciun avion de la sol. Cred ca Romania trebuie in primul rand sa-si intareasca serviciile de informatii si anti-tero si abia apoi armata propriu-zisa. Da doamne minte si patriotism romanilor!
    • 0 (8 voturi)    
      de unde ai scos chestia cu puterea militara? (Miercuri, 28 mai 2014, 22:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui un om

      a Ucrainei?
      • +1 (5 voturi)    
        e pe bune :) (Joi, 29 mai 2014, 0:15)

        un om [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Basescu a zis ca in regiune (adica tarile vecine: Ungaria, Ucraina, Serbia, Bulgaria, Rep. Moldova) noi suntem pe locul 2 ca forat armata, pe primul loc fiind Ucraina! Tind sa-l cred...
  • +12 (18 voturi)    
    masuri urgente (Miercuri, 28 mai 2014, 21:30)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai ar trebui niste "masuri urgente" asa cum zic rusii. Adica un atac pe scara larga asupra insurgentilor.
  • +11 (23 voturi)    
    Desigur (Miercuri, 28 mai 2014, 21:49)

    Soljenitin [utilizator]

    Sigur ca da, sergay, exista o cale: iti iei toti spurcatii de mercenari rusi din Ucraina si va carati in albia voastra de porci ce se cheama rusia. Aia e solutia.
  • -8 (14 voturi)    
    mare mirare (Joi, 29 mai 2014, 0:11)

    demaGOCU [utilizator]

    Ce poti astepta de la un premier ales cu bata pe maidan?
    • 0 (2 voturi)    
      Din putul gandirii (Joi, 29 mai 2014, 12:38)

      radi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Asta e din putul gandirii domnul meu, adanca cugetare...ca sa nu spun ca ai spus o tampenie. Cam asa am inceput si noi in '89. Bine ca ne-au recunoscut rusii ca tara si mai bine ca nu erai tu nascut in vremurile acelea.