Barack Obama isi apara politica externa si avertizeaza ca unele dintre cele mai mari greseli ale SUA au venit din precipitarea in aventuri militare

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2014, 19:55 Actualitate | Internaţional


Barack Obama si-a aparat miercuri politica externa in fata celor care il acuza de lipsa de fermitate, in special in privinta Siriei si Ucrainei, afirmand ca unele dintre cele mai mari greseli ale Statelor Unite au provenit din dorinta de precipitare in aventuri militare fara a evalua toate consecintele, scrie AFP.

A doua zi dupa anuntarea calendarului de retragere din Afganistan pana la finele lui 2016, presedintele Statelor Unite s-a angajat sa majoreze sprijinul pentru opozitia siriana, sa ramana ferm in fata Rusiei in dosarul ucrainean dar si la mai multa transparenta in folosirea dronelor in lupta impotriva terorismului.

"Este absolut adevarat ca, in secolul XXI, izolationismul american nu poate fi avut in vedere", a spus Obama, intr-un lung discurs dedicat politicii externe, la West Point, prestigioasa scoala militara din statul New York.

"Dar a spune ca avem interesul de a promova pacea si libertatea dincolo de frontierele noastre nu inseamna ca orice problema are o solutie militara", a adaugat el, citandu-l pe generalul Eisenhower care descria, in 1947, razboiul drept "nebunia cea mai tragica si mai stupida a umanitatii".

"De la al doilea Razboi Mondial, unele dintre greselile noastre cele mai costisitoare nu au venit din retinerea noastra ci din dorinta de a ne precipita in aventuri militare fara a ne gandi la toate consecintele", a explicat Obama.

Declarandu-se convins ca America trebuie sa "arate calea pe scena internationala", el a subliniat ca armata este si va ramana "coloana vertebrala" a acestui leadership.

"Dar o interventie militara nu poate fi singura componenta a leadershipului nostri in orice circumstanta", a precizat presedintele, care a ajuns la putere in 2009 dupa ce a promis ca va incheia angajarea militara a SUA in Irak.

Nu exista un raspuns facil la criza din Siria


Justificand abordarea sa in conflictul sirian, soldat cu peste 160.000 de morti, Obama a apreciat ca, "oricat de frustrant ar fi", nu exista "un raspuns facil, o solutie militara" care sa elimine suferintele poporului sirian in viitorul apropiat.

"In calitate de presedinte, am luat decizia de a nu trimite trupe americane in mijlocul acestui razboi civil si cred ca a fost decizia buna", a explicat el. "Dar asta nu inseamna ca nu avem dreptul sa ajutam poporul sirian in lupta impotriva unui dictator care isi bombardeaza si infometeaza poporul", a adaugat el, promitand ca va majora sprijinul american pentru acea parte a opozitiei care "ofera cea mai buna alternativa la teroristi si la un dictator brutal".

Barack Obama s-a angajat totodata sa faca mai multe eforturi pentru a ajuta vecinii Siriei: Iordania, Liban, Turcia si Irakul, care gazduiesc numerosi refugiati sirieni.

Presedintele Statelor Unite a propus si crearea unui fond de 5 miliarde de dolari pentru lupta impotriva terorismului.

"Aceste resurse ne vor oferi flexibilitatea necesara pentru a ne indeplini diferitele misiuni, inclusiv antrenarea fortelor de securitate din Yemen care au trecut la ofensiva impotriva al-Qaeda, sustinerea unei forte multinationale pentru mentinerea pacii in Somalia, lucrul cu aliatii europeni pentru a forma in Siria forte de securitate si o politie de frontiera operationala, militarii francezi din Mali", a enumerat el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2702 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    Cred ca Barak Obma merita pe deplin (Miercuri, 28 mai 2014, 20:09)

    Inna100 [utilizator]

    acel premiu nobel pentru pace care l-a primit la inceputul mandatului!! Este un tip a carui inteligenta este mult peste puterea de perceptie a multor gorile politivce mondiale..
    Razboiul nu rezolva nimic.. tot acei vesnici profitori fara scrupule vor avea de castigat.. Oamenii de rand popoarele .. doar platesc costurile fara de margini ale razboaielor
    • -3 (15 voturi)    
      liposucție (Miercuri, 28 mai 2014, 21:42)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      Problema este dacă SUA își mai poate retrage acasă, în mod pașnic, soldații și dolarii. Se pare că nu. E mult mai ușor să te îngrași decât să slăbești.
    • +1 (9 voturi)    
      Au murit 160mii ca pret al neimplicarii (Miercuri, 28 mai 2014, 23:19)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

      vestului numai in Siria. Asa ca, poate mai cresteti si va vine mintea la cap.
  • +3 (13 voturi)    
    E convins ,ca orice om normal (Miercuri, 28 mai 2014, 20:26)

    potaissa [utilizator]

    ca inceputul unui razboi cu Rusia e cea mai proasta solutie. Criza din Ucraina trebuie si va fi rezolvata diplomatic.
  • +4 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 28 mai 2014, 20:30)

    tenere [anonim]

    • -5 (15 voturi)    
      Aha (Miercuri, 28 mai 2014, 22:05)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      Aha, deci SUA poate interveni in Siria, unilateral, dar Rusia nu are dreptul sa-si apere interesele din Ucraina?!

      Curat murdar, coane!
      • +4 (8 voturi)    
        Comment sters de user (Miercuri, 28 mai 2014, 23:33)

        tenere [anonim] i-a raspuns lui Patton

        • 0 (0 voturi)    
          Pai tocmai (Joi, 29 mai 2014, 14:44)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui tenere

          Pai tocma, eu am echilibru. Voi aveti ochelari de cal, vedeti doar de-a lungul caii "exceptionalistilor"
    • 0 (8 voturi)    
      Obama este slab presedinte (Miercuri, 28 mai 2014, 23:20)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      intregul sau program, inclusive faimoasa asigurare pentru toti a ramas un mare fas.
  • +1 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 28 mai 2014, 20:52)

    klaudyuxxx [utilizator]

    aka obama's a pussy
  • +2 (10 voturi)    
    Cand? (Miercuri, 28 mai 2014, 21:36)

    Rogue [utilizator]

    Nimeni nu cred ca ar sustine ca:
    "Dar o interventie militara nu poate fi singura componenta a leadershipului nostri in orice circumstanta" problema este lui Obama este percenptia conform careia nu prea vrea sa o i-a in considerare sub nici o forma.

    Si atunci cum crede ca o sa ii reuseasca solutia diplomatica? Ca in Siria? si dupa cate ani poate ar trebuii sa isi revizuiasca stategia? 3 ani de lupte se pare ca nu sunt de ajuns. Dupa cat morti? zeci de mi de de morti se are ca nu sunt de ajuns..
    Ca in Ucraina unde stategia lui Obama i-au adus Rusiei teritorii noi?.

    Nu imi doresc o interventie militra in Ucraina sau Siria sunt doar curios cand acest domn considera folosirea optiunii militare?.

    President Reagan:
    http://www.youtube.com/watch?v=tpH5L8zCtSk
    • -5 (13 voturi)    
      Sa-si tina (Miercuri, 28 mai 2014, 22:06)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Rogue

      Sa-si tina West Pointistii pentru atunci cand ii ataca cineva tara. Ca suntem in secolul XXI, atunci folosesti armata: cand te ataca cineva, nu cand vrea mushchiul tau!
  • +4 (16 voturi)    
    cele mai mari greseli ale SUA vin din neimplicari (Miercuri, 28 mai 2014, 22:09)

    AliKimiku [utilizator]

    Militare
    Razboiul din Vietnam nu a fost pierdut militar ci mediatic.
    La asta se refera specific eco-pacifistul Obama.
    Daca contorizam efectele neimplicarii americanilor in Egipt, Libia, Tunisia, Siria precum si politica de amicitie tampa cu Rusia lui Putin putem spune ca neimplicarea costa mult mai mult decat implicarea.
    Dar Obama a luat un premiu Nobel pentru pace dupa doar 2 luni de mandat deci el stie mai bine [sarc]
    • +3 (11 voturi)    
      Au rusofilii care-au pacificat Ucraina prin rapt (Miercuri, 28 mai 2014, 23:21)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      sa dea minusuri, Numai comunistii o tineau cu pacea-n varf de bat ca sa se inarmeze la adapostul intunericului in timp ce farierii tipau prin 68 la Paris "pace"!
    • 0 (2 voturi)    
      Bai nene (Joi, 29 mai 2014, 14:47)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Dar voi sunteti chiar nebuni?!

      Ce drept are SUA sa se implice in tari care sunt la mii sau zeci de mii de KM distanta de granitele ei?! Ce drept are Romania sa atace, la o adica, Zanzibarul?
      • -1 (1 vot)    
        Genocidul din Rwanda putea fi evitat? (Joi, 29 mai 2014, 20:27)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        sint convins ca astfel de ginduri nu te framinta, ca vorba aia, acilisea e bine.