Patriarhul Serbiei: Inundatiile din Balcani, "pedeapsa divina" dupa ce Conchita Wurst a castigat Eurovision

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2014, 22:52 Actualitate | Internaţional


Conchita Wurst
Foto: Eurovision.tv
Inundatiile care au devastat mai multe zone din Balcani si au provocat moartea a cel putin 50 de oameni au fost o "pedeapsa" de la Dumnezeu dupa ce travestitul austriac Conchita Wurst a castigat concursul Eurovision, au sustinut patriarhul si alte inalte fete bisericesti din cadrul Bisericii Ortodoxe Sarbe, potrivit The Independent.

Patriarhul Irineu al Serbiei ar fi declarat ca Dumnezeu a trimis potopul drept "pedeapsa divina pentru viciile comunitatii LGBT (lesbiene, gay, bisexuali si transsexuali)", a relatat site-ul Pink News, citand The Economist.

El a adaugat ca "Dumnezeu spala astfel Serbia de pacate", potrivit site-ului citat.

De asemenea, mitropolitul Amfilohie al Muntenegrului si al Litoralului ar fi declarat ca inundatiile "nu au fost o coincidenta, ci un avertisment", explicand ca vremea extrema a fost un semn ca oamenii trebuie sa respinga "figura asemanatoare lui Iisus".

Este neclar insa daca el se referea la infatisarea cu barba a Conchitei Wurst sau daca sustinea ca este o persoana idolatrizata.

"Dumnezeu a trimis ploile ca o reamintire a faptului ca oamenii nu ar trebui sa se alature partii salbatice (a vietii)", ar mai fi declarat mitropolitul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4301 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    Nu vad legatura dintre... (Vineri, 23 mai 2014, 0:09)

    eek [utilizator]

    ...castigatoarea Eurovision 2014 si o declaratie religioasa din secolul XVIII
    • +6 (22 voturi)    
      aratarea aia nu avea ce cauta la Eurovision, (Vineri, 23 mai 2014, 1:36)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui eek

      dar declaratia lui nea popa e si mai grava...
    • +18 (18 voturi)    
      pai trebuie cica sa ai "har" ca patriarhul (Vineri, 23 mai 2014, 1:38)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui eek

      ca sa vezi legaturile astea apocaliptice...stai sa vedem daca iese ceva si de la iluminatii nostii...am vazut ca erau in procesiune...poate in noaptea astea vin viziunile si fac legaturile intre saracul Conchita aka Carnatul si viitura de pe Dunare.
  • +24 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 23 mai 2014, 0:26)

    klaudyuxxx [utilizator]

    nici nu cred ca s-a uitat D-zeu la eurovision, sigur a gasit ceva mai interesant pe Discovery sau National Geographic
  • +3 (7 voturi)    
    pai (Vineri, 23 mai 2014, 0:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa dea si o farwa impotrica conchitului aluia. asta ar mai lipsi.
  • +17 (17 voturi)    
    Mi-e scarba de voi. Cum era aia cu ridicatul ? (Vineri, 23 mai 2014, 1:16)

    Gigell [utilizator]

    Nenea patriarh (si altii de aceeasi natura) voi judecati (fara a avea cea mai vaga competenta in domeniu). La ce nivel puteti ridica fatarnicia ?
  • +22 (24 voturi)    
    Doaga lipsa (Vineri, 23 mai 2014, 1:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ca si Irineu al Serbiei, patriarhul nostru Daniel, tot o doaga are lipsa. Recent i-a casunat pe ateism. Cine i-o fi suparat? Patriarhii au cam luat-o pe aratura. Sint in competitie. Care dintre ei e mai inapoiat mintal?

    Te-ai astepta de la un popa batrin sa fie intelept, sa graiasca adinc. Cind colo, ce sa vezi? Mesaje de intoleranta, amenintari cu pedeapsa divina si spalari de pacate prin inundatii.

    Dar si in biserica e ca in politica. In virful ierarhiei nu ajung cei mai intelepti popi.
  • +3 (15 voturi)    
    La faza asta (Vineri, 23 mai 2014, 4:09)

    Patton [utilizator]

    La faza asta patriarhii au coborat la acelasi nivel cu Conchita....
  • +17 (19 voturi)    
    . (Vineri, 23 mai 2014, 4:26)

    radu789 [utilizator]

    Popii nu-s prosti. Nu poti trai bine ca un parazit, prost fiind. Stiu si ei ca nu mai e multa vreme pana o sa se sature oamenii sa ii duca in spinare si pe popi, si pe politicieni. Cu afirmatii de genul asta doar vad cu cat a mai scazut numarul de "fraieri".
  • +19 (19 voturi)    
    ups (Vineri, 23 mai 2014, 4:36)

    Nevermind [utilizator]

    i-a luat fatza lui daniel. Al nostru a ratat ocazia s-o bage p'asta:))))
    • +4 (6 voturi)    
      Daniel e mai practic (Vineri, 23 mai 2014, 11:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Inamicul principal pentru Daniel este ateismul. Si anume, ca sa fim mai precisi, inamici sint ateistii care nu cotizeaza la biserica. Cite milioane de lei, euro si dolari pierde biserica? Daniel crapa de ciuda. Uraste sincer ateismul. Din punctul sau de vedere, e o pierdere financiara imensa.

      Visul lui Daniel? Catedrala Mintuirii Neamului cu picture lui mare in pronaos. Doar citeva sute de milioane il despart de acest vis inca neimplinit. Ateistii sint de vina. Nu islamistii, budistii, catolicii sau hinduisii. Doar ateistii sint vinovati. 10 milioane x 100 de euro = pictura lui Daniel in catedrala, in straie alba, cu barba. In veci de veci. Waw! Ce vis frumos!
  • +11 (13 voturi)    
    E patriarhul, (Vineri, 23 mai 2014, 8:41)

    Matrafirefox [utilizator]

    nu va puteti astepta sa fie destupat la minte.
  • +3 (5 voturi)    
    Cum adica? (Vineri, 23 mai 2014, 11:02)

    DaniAndi [utilizator]

    Ala, travestitu' e din Austria dar totusi nenorocirea a venit in Serbia si Bosnia ?

    Sa intelegem din asta ca tinta a fost ratata cu cateva sute/mii de kilometri?
  • +4 (6 voturi)    
    Se folosesc de orice mijloace sa-si (Vineri, 23 mai 2014, 11:40)

    fosta zoezoe [utilizator]

    consolideze stapanirea pe mintile oamenilor ...Ce sa astepti de la ei :compasiune, sprijin, voluntariat in orfelinate si azile, fata de oamenii strazii, etcetcetc.Intr-un cuvant :ortodox. Probabil ca trebuie sa purtam (inca) aceasta cruce.