Industria germana vede "prejudicii ireparabile" de pe urma sanctiunilor impuse Rusiei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 mai 2014, 20:48 Actualitate | Internaţional


Confruntarea Europei cu Moscova asupra Ucrainei are deja un impact major asupra afacerilor germane in Rusia si impunerea de sanctiuni economice ar provoca prejudicii de durata industriei, avertizeaza un document confidential trimis guvernului german de un grup de lobby de afaceri, relateaza Reuters.

Documentul provenind de la camera de comert exterior germano-rusa, un grup reprezentand 800 de companii ce ofera suport firmelor germane ce opereaza in Rusia, subliniaza gradul de preocupare printre companiile germane asupra crizei din Ucraina, citeaza Agerpres.
  
El sugereaza de asemenea ca industria isi intensifica eforturile pentru a descuraja guvernul cancelarului Angela Merkel sa insiste asupra unor sanctiuni mai dure.
  
Merkel a avertizat cu mai multe masuri punitive impotriva Rusiei daca alegerile prezidentiale din Ucraina, programate la 25 mai, sunt perturbate.
  
"Destabilizarea tot mai mare a Ucrainei si confruntarea diplomatica pentru o solutie comuna au deja un impact masiv asupra afacerilor germane in Rusia", avertizeaza acest "document de pozitie" de doua pagini din data de 7 mai.
  
"Sanctiunile economice mai profunde ar conduce la o situatie in care contractele vor fi tot mai mult acordate firmelor locale, proiectele suspendate sau intarziate de partea rusa, iar industria si politicienii rusi s-ar intoarce spre Asia, in special China", mai afirma documentul.
  
El noteaza ca pierderea cotei de piata pentru firmele germane si europene ar fi "pe termen lung si durabil", provocand "prejudicii ireparabile" pozitiei competitive a Germaniei in Rusia.
  
Documentul adauga ca acest lucru ar conduce la pierderi de locuri de munca in Germania si ar lasa companiile vulnerabile la cereri de "compensatii masive" daca vor fi fortate sa rupa contractele cu partenerii rusi.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7185 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    Bine atunci... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 21:13)

    LVNT [utilizator]

    Sa-l lase pe Putin sa destabilizeze intreaga Europa de Est ca nu cumva sa aiba de suferit "saraca" industrie germana. Moldova, tarile baltice, Polonia, Romania etc. pot fi calcate in picioare, firmele germane insa sa nu aiba nimic de suferit. Sa traiasca Sfantul Imperiul Rus si normal, industria germana sa infloreasca in ea.
    • +5 (9 voturi)    
      se vor intoarce inca odata (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:14)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

      cu fata catre vest. E simplu. Vor investi in europa de est. Iarasi simplu. Si vor face afaceri si mai multe cu china. Ce e asa de complicat? Ca sa nu mai vorbesc de Africa in care tot americanii sunt primii.
    • -8 (28 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:14)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui LVNT

      Despre ce destabilizare vorbesti?
      Te faci ca uiti ca pucistii de la Kiev au luat puterea prin forta cu ajutorul sua?
      Uiti ca alt presedinte era ales democratic iar acest individ care ''conduce'' Ucraina nu este decat o marioneta?
      Poate vezi gresit ''destabilizarea''....sau nu poti avea opinii proprii asa ca citezi diin ziarele de propaganda.
  • +13 (27 voturi)    
    cand o sa inteleaga UE ca trebuie sa (Sâmbătă, 17 mai 2014, 21:15)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    Depinda cat mai putin de altii pentru a deveni competitiva si puternica?
    Oare cand va fi prea tarziu? Sper ca nu. Oricum acestea sunt vocile lobby-istilor rusi/pro-rusi.
  • -2 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:12)

    [anonim]

  • +16 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:19)

    [anonim]

    • +8 (8 voturi)    
      ? Ca si cand ar fi ceva nou (Duminică, 18 mai 2014, 2:47)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui

      In spatele oricarei puteri stau banii. Adica, la fel se spune si despre presedintele Americii - ca este cel mai puternic om de pe planeta, dar si in spatele lui stau afaceristii. Doar ca nu au o economie atat de interconectata cu Rusia ca nemtii, asa ca i se permite sa fie ceva mai incisiv, in cazul conflictului din Ucraina.
      A nu se intelege, din ce am spus, ca exista o conspiratie, doar ca ... Money makes the world go round, cum se zice - asa a fost mereu, si tot asa va mai fi o vreme lunga, poate mereu.
      Deosebirea fata de o conspiratie este ca acolo se presupune ca exista o vointa mai omogena, un grup specific care actioneaza in numele unor scopuri comune.
      In realitate, exista un singur lucru avut in comun - lacomia. Si nu exista un grup organizat, care are o serie intreaga de actiuni comune ce conduc spre o "Noua ordine mondiala". E vorba de aceeasi Veche ordine mondiala - indivizi care actioneaza, fiecare, in interes propriu. La o adica, gasesc pe unii care au acelasi interes de moment si se unesc - ca in cazul afaceristilor nemti care il sustin pe Putin. Dar grupurile respective sunt doar unitati de moment - indivizii care il formeaza pot deveni, in momentul urmator, sau pot fi in acelasi timp, rivali in alte actiuni.
      • +1 (1 vot)    
        Nu este urma de ironie in postul meu (Duminică, 18 mai 2014, 9:11)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        N-ar fi trebuit sa faceti Teologia?
        Va supara cu ceva faptul ca baietii astia mai pun de-un pact Ribbentrop Molotov?
        Fara suparare, asta-i istoria.

        Cu stima
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 mai 2014, 15:56)

        [anonim] i-a raspuns lui XXIstCentury

  • +9 (23 voturi)    
    Ce? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 22:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ma da nu vreti voi din Germanica sa faceti un referendum si sa fiti alipiti la maica Rusia astfel incat sa mearga afacerile bine, fara "prejudicii ireparabile'? O singura tara, mult profit si foarte multe bonusuri ...
    • -4 (24 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:19)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nu toti sunt incuiati ca romanasii care inca viseaza la lupta de clasa.:))
      Nemtii au inteles ca in actuala economie mondiala conteaza numai afacerile si nu acuzele nefondate de ''comunism'', ''rus'' etc.
      Romanasii sunt inca inchistati in lupta impotriva Rusiei....asa ca suporta foamea, frigul, saracia, dar macar viseaza ca ei se opun Rusiei.:))
      • +7 (13 voturi)    
        Pai, romanasii nu sunt incuiati, (Duminică, 18 mai 2014, 3:15)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        din punctul tau de vedere. Multi ar vrea cu maica Rusia. Ca nu-i pot suferi pe rusi ... nu prea conteaza, romanasii au ceva rau de spus despre oricine - si, ca sa fim drepti, la fel se poate spune despre multe popoare ale Europei, toate au vechi rivalitati etc. Dar in orice conflict de interese, de pilda, ale Rusiei cu SUA, exista mai multi care injura SUA decat invers.
        Din punctul meu de vedere, sa tii partea Rusiei e dovada de prostie. Adica, pe bune, exista o vorba - Desteptii invata din experienta altora, prostii nici dintr-a lor.
        Dupa mai bine de 200 de ani in care fiecare perioada mai mare de influenta a Rusiei in Ro s-a dovedit nefasta, cat de idiot trebuie sa fie cineva ca sa nu inteleaga ca nu e OK sa fii sub influenta ruseasca ?
        Adica, pe bune, singurele parti mai ok din istoria Ro au fost cele in care s-a facut simtita, mai puternic, influenta occidentala. Si cele mai nefaste, cele marcate prin cel mai mare grad de inapoiere, saracie etc, au fost cele petrecute sub dominatie orientala - rusisme amestecate, cu mai multa vreme in urma, cu turcisme.
        Si cine stie cate ceva, vede ca diferenta de optica, de dezvoltare in orice plan, intre Rusia si Occident a ramsa aceeasi ca in trecut. Asadar, repet, cam cat de prost trebuie sa fie cineva ca, in fata al n-spelea conflict Rusia - Occident, sa nu inteleaga ca va fi mai rau de cei care intra sub influenta ruseasca ?
        Cat despre nemti ... sa facem o diferenta intre nemti si micul grup de afaceristi care face acest lobby. Nu stiu ce gandesc nemtii. Poate si ei doresc evitarea escaladarii conflictului, din cauza gazelor. Cert e ca nu prea au motive sa-i intereseze foarte tare - faptul ca o parte din Germania a fost sub rusi a fost urmarea unei porcarii declansate tot de ei. Chiar si asa, a fost un incident izolat si mai mic ca anvergura - o parte din Germania a fost mereu independenta. Lor nu li se va mai intampla asta prea curand, si o stiu. Sunt prea avansati pentru rusi. Pe cand romanii ... sunt aceeasi plamada.
        • -1 (5 voturi)    
          Hmmm (Duminică, 18 mai 2014, 13:07)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

          Tu ca si alti multi romanasi traiti din slogane.....nu puteti sa va conectati la situatia actuala din lume.
          Actual in lume doar economia este importanta...tarile dispar inghitite de organizatii mai mari (ue), granitele dispar, pamanturile tarilor se vand strainilor, resursele se vand , industria se vinde, agricultura nu mai este nationala, armata este condusa de altii in folosul lor...etc.
          Occidentalii au inteles ca al 3-lea razboi mondial este cel economic....daca vrem sa castigam trebuie sa participam activ nu cu slogane din 1900.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu va fi liniste (Duminică, 18 mai 2014, 11:19)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Pana cand Rusia nu va fi complet izolata pe modelul Coreea de Nord aceasta nu va deveni un stat normal care sta in granitele sale si care nu provoaca conflicte armate. Multiplele focare de conflict din zona sunt dovada ca nu poti avea o activitate economica normala cu Rusia, ca valorile lor sunt total diferite de cele ale lumii civilizate. Economia lor de piata inseamna sa fie toate companiile de stat. Democratia lor inseamna sa fie Putin mereu la putere. Pacea lor inseamna sa facem un referendum si sa alipim teritorii apartinand unor state suverane.

        Cred ca de la al doilea razboi mondial incoace este singura tara din lume care a cotropit si anexat o parte dintr-un alt stat suveran. Actul e fara precedent si ramas nesanctionat poate duce oriunde.
    • +1 (9 voturi)    
      Nu dragule ,nu (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:47)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      noi am salvat destul Europa si Euro in ultimii ani , am bagat destul si-n afara EU ,ar fi timpul sa ne mai gandim si la noi.Vezi u ,adevarul e asa cum este chiar daca nu e frumos ,interesul poarta fesul. Oricum nu prea inteleg nedumerirea ta. Ce-ai astepta? Sa ne ducem de rapa de dragul ucrainienilor care inca nu s-au hotarat in ce directie vor? Mai da si tu lectii de democratiei lui Ponta si guvernului de 2 rahati de la Bucale.Sau esti asa de credul si crezi ca americanii sau francezii vad chestia mult altfel...cu spunea d-na Ruland??
      • -2 (2 voturi)    
        Mai mai ma (Duminică, 18 mai 2014, 11:13)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Ce de prostii debitezi. Concluzia pare simpla, exact ca in primul meu post. De dragul
        "argintilor" pot rusii sa cucereasca linistiti orice parte sau stat suveran din Europa si nu numai.

        Saraca Germanie ce greu a tras sa salveze Europa. Dupa ce nordul bogat a transformat sudul sarac intr-o simpla piata de desfacere a avut surprindrea sa constate ca modelul nu este functional si ca fie prin migratia masiva a fortei de munca sud-nord fie prin transferul benevol de resurse nord-sud trebuie echilibrata sandramaua.
        • +2 (2 voturi)    
          Bullshit (Duminică, 18 mai 2014, 21:41)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

          pe toata linia. Un post fara sens...
  • +4 (14 voturi)    
    Rusofili (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:05)

    JohnR [utilizator]

    Afaceristilor rusofilo-germani le dorim o calduroasa calatorie de afaceri doar dus si pentru totdeauna la mama Rusie. Astfel toate sanctiunile vestice nu isi vor mai produce efectele in prejudicii ireparabile iar toata lumea va fi fericita.
  • +6 (8 voturi)    
    Grupurile de lobby in general (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:13)

    Keys [utilizator]

    Grupurile de lobby, in general, primesc bani pentru a face presiune oriunde este nevoie, pentru a inclina balanta deciziilor in favoarea platitorilor. Si asta este o afacere.

    Evident este faptul ca, in cazul de fata, grupurile de lobby dau un scenariu fatalist pentru a exista o privire mai blanda asupra Rusiei.
    Cred ca trebuie sa primeze ratiunea si observarea obiectiva a faptelor si nu interesele financiare are unora... care am vazut unde duce ... mai devreme sau mai tarziu , invariabil, la criza!
  • +3 (3 voturi)    
    Ei? Ce se intampla? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:46)

    solar [utilizator]

    Revenim, cu Europa noastra cu tot la situatia interbelica? Cum o fi acum ecuatia ?De gradul doi- adica tot Germania- Rusia? De gradul 3- Germania -Rusia- Englitera? Sau va fi mult, mult mai complicat incat ne vom cam putea face bagajele de prin baba Europa? Daca si Anglia se pregateste de ....rezbel cu rasele "inferioare" alde romani(TIGANI?)bulgari etc etc apoi mde, bine nu ne vom putea vedea. Oare chiar peste vreo saptamana ?. Adica dupa 25 mai 2014, cand vor incepe marile tarasenii ??!!
  • +11 (19 voturi)    
    eher Witzkrieg (Duminică, 18 mai 2014, 0:06)

    ipolitic [utilizator]

    Krupp,Thyssen,IG Farben,Porsche..
    Le-a mers bine sub 'Dolfi? Le-a mers.
    Forta de munca "pe gratis", piata "in expansiune".
    Le-a mers bine cu planul Marshall? Le-a mers.
    Banii nu au miros.
    Le merge bine cu gazul rusesc din belsug? Le merge.
    Mai da-o in masa de principii.
    Unser Profit uber Alles.
    • +2 (10 voturi)    
      Gandesti cam gresit (Duminică, 18 mai 2014, 2:25)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      - Sub Adolf n-a prea mers bine poporului.
      - Planul Marshall? Au profitat englezii si francezii triplu cat nemtii.
      - Gazul rusesc e pana la urma platit ,nu? Si asta nu chiar ieftin..
      In rest mult patos pentru....nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Daca (Duminică, 18 mai 2014, 9:15)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      s-ar putea da ma multe plusuri +++++++
      :)))
  • +8 (10 voturi)    
    Democratie, statu de drept, blablabla. (Duminică, 18 mai 2014, 0:57)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Dar mai ales blablablabla, blablabla. Pentru fraieri binenteles.
  • 0 (14 voturi)    
    Duplicitatea Germaniei (Duminică, 18 mai 2014, 1:38)

    Koczka [utilizator]

    Acum "motorul" Europei a ajuns o tzara in care nu ti-ai dori sa traiesti. Un urias lagar de munca controlat totalmente de marile multinationale in care individul e supus principiului " totul pentru munca , totul pentru profitul stapanilor adica al proprietarilor multinationalelor. O tzara trista, rece, depersonalizata in care populatia majoritarada semne de degenerare si e din ce in ce mai sufocata de nationalitatile conlocuitoare din ce in ce mai diverse si nai importante ca numar. Cat despre domna Merkel cum explica dansa schimbarea de pozitie cu privire la crizq Ucrainei ai carei autoare principale este Germania.
    • 0 (10 voturi)    
      Cum? (Duminică, 18 mai 2014, 3:02)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Criza Ucrainei este cauzata de Germania??
      N-am mai ras asa de-un veac! De ude ai iesit matale? Ai fost plecat de pe Pamant in ultima vreme?
    • +2 (8 voturi)    
      Hmmm ... zau ? (Duminică, 18 mai 2014, 4:05)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Nemtii sunt mai retinuti - modul lor de a fi poate sa para altora rigiditate, depersonalizare. Insa nu e o chestie noua - citeam un roman umoristic scris prin 1900 de un englez. Nemtii erau descrisi exact cum ar fi descrisi astazi - rigurosi, atat de obsedati de ordine si reguli incat nu mai conta daca au legatura cu realitatea, retinuti. Robotici, am spune astazi - dar pe atunci nu exista termenul.
      Eu am fost in Germania pe un proiect - ca angajata a filialei romanesti a unei multinationale.
      Firma client era o firma nemteasca. Angajatii lor erau extreeeeem de bine tratati. Mie mi se pareau foarte relaxati, doar ca, repet, ei fiind mai retinuti, modul lor de a fi relaxati poate parea rigid.
      Nu mi s-au parut a fi pe principiul "totul pentru munca", mai degraba ... totul pentru munca atat cat timp esti la munca, adica: de la ora 9:00 fix la ora 18:00, 5 zile din 7, in afara sarbatorilor nationale sau locale si concedii.
      Exista si workaholici, si e drept ca-i intalnesti mai ales in multinationale. Dar sunt o minoritate - majoritatea colegilor mei nemti din multinationala la care lucram urmau strict programul.
      Nu, nemtii chiar nu sunt nici obsedati de munca, doar ca pot parea asa din cauza obsesiei lor fata de reguli. De pilda, am intarziat de cateva ori in jur de 5 minute. Plecam mai devreme decat consideram ca e necesar, tocmai ca sa nu intarzii, dar la inceput era multe lucruri noi si ma mai incurcam (inclusiv in cladire, era cam labirintica :D). Mi s-a atras politicos atentia. In plus, ii vedeam cum se grabeau si stresau la pauza de masa, sa ajunga la cantina (cladirea noastra fiind ceva mai departe). Mi s-a parut exagerat - ce sa te grabesti in halul asta ? Mananci linistit si daca intarzii un sfert de ora, recuperezi, pleci la 18:15. Dar nu, nu era ok.
      Lucrand cu ei, pot sa zic ca nu sunt obsedati de munca, doar ... exacti. La serviciu, muncesti. Daca esti in cocediu, iti iei lista cu ce trebuie vazut, sau te duci sa te imbeti - nu ambele. Etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Subscriu (Luni, 19 mai 2014, 5:16)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        Dupa mai bine de 10 ani de munca in principal pentru clienti germani, pot confirma.

        Trebuie insa mentionat, in context, ca de cativa ani de zile in Germania nivelul de trai scade. Ce-i drept, ei mai au mult de scazut ca sa ajunga la nivelul nostru, dar putini nemti isi mai pastreaza azi nivelul de trai ce l-au avut in urma cu 7-8 ani. Au trecut la masini dintr-o clasa de pret inferioara, eventual au renuntat la a avea doua masini in aceeasi familie, fac doar un concediu in strainatate pe an in loc de doua, si ritmul de economisire (hobby-ul majoritatii germanilor) a scazut. (Cum spuneam, pana sa ne ajunga pe noi mai au, chiar daca scad.) Si multi nemti pun evolutia asta pe seama extinderii UE catre est. Asa ca se foarte poate ca avertismentele grupurilor de lobby privind efectele unei atitudini mai transante fata de Rusia sa atinga puncte sensibile ale populatiei. Parerea mea e ca asta e si explicatia reactiei lente, nu foarte hotarate, a Germaniei ca stat - o atitudine mai hotarata ar crea reactii divergente in randul populatiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Merkel huiduită vineri la Berlin (Duminică, 18 mai 2014, 13:08)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ”Merkel huiduită în legătură cu Ucraina la un eveniment de campanie al CDU”

      http://youtu.be/BV_COzypDHY
  • +3 (5 voturi)    
    Germania, ca si dulaul din fabula lui... (Duminică, 18 mai 2014, 1:39)

    Lucky1 [utilizator]

    ...Grigore Alexandrescu, vrea egalitate dar nu pentru catei.
    Parca Rusia poate compensa tehnologia germana cu cea chineza, sau Nord Coreeana, sau Siriana, sau Iraniana, sau Cubaneza, etc...
    Daca vrea tehnologie competitiva sa adopte limbajul si comportamentul la standardele tarilor respective...
  • +9 (11 voturi)    
    Nu sunt corecti nemtii de data asta! (Duminică, 18 mai 2014, 1:54)

    calinsab [utilizator]

    In urma cu cativa ani in timpul razboiului din Iugoslavia , Romania , Bulgaria , aveau de suferit din cauza condiilor de embargou economic... I-a durut in cur pe nemti de economiile noastre sensibile atunci... de ce acum sa ne facem pres cu totii din cauza unui interes economic? dar legalitatea , moralitatea adevarul , drepturile la libertatea al acestei tari , Ucraina ... ce facem? ne stergem la fund cu ele? De ce folosim dreptatea doar atunci cand ne convine noua? Unde e democratia?
    • +3 (5 voturi)    
      Excelent... (Duminică, 18 mai 2014, 3:56)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      ... ai punctat.
    • +7 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 mai 2014, 5:21)

      [anonim] i-a raspuns lui calinsab

    • -2 (4 voturi)    
      totusi (Duminică, 18 mai 2014, 6:19)

      oaspetele [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Nu e cam mult "nemtii" ? Ala e punctul de vedere al unor lobby-isti. Nu Merkel ameninta cu inasprirea sanctiunilor?
      • -1 (1 vot)    
        Da na nemtii, n-o mai da cotita (Duminică, 18 mai 2014, 13:01)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui oaspetele

        Citat din Merkel: "vrem relatii stranse cu Rusia"

        in traducere "vrem relatii stranse cu Batausul"

        si tu mai ai indoieli...???
    • -2 (2 voturi)    
      Sunt "corecti" dupa definitia lor a lui "corect" (Duminică, 18 mai 2014, 13:13)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      Sunt "corecti" dupa definitia lor a lui "corect"

      Pentru Orice German
      "Corect" inseamna "ceea ce e in interesul meu"

      Acum Aplica definitia lor a lui "corect" la ceea ce zici tu si vei vedea ca pentru ei e "corect"
      (verifica regula pe orice persoana fizica si juridica germana si vei vedea ca se aplica peste tot)

      Acum aplicata la ceea ce zici:

      A. zici "in timpul razboiului din Iugoslavia , Romania , Bulgaria , aveau de suferit din cauza condiilor de embargou economic... I-a durut in cur pe nemti de economiile noastre sensibile atunci"

      Da pentru ca "corect" (-"interesul lor") pentru ei era sa destrame Iugoslavia pentru ca zona (in special Croatia si Slovenia) sa intre in zona lor de influenta economica - ceea s-a si intamplat.

      B. zici "de ce acum se fac pres cu totii in fata Rusilor din cauza unui interes economic? "

      Simplu pentru ca au miliarde bagate in Russia de companiile lor de unde castiga la greu si importa la greu gazul Rusesc in Germania ATENTIE ocolind Ucraina prin North Stream (deci ei nu vor pati ca noi si ca Moldova daca Rusia taie gazul Ucrainei din iunie cum se aude)

      Total Schimburi bilaterale cu Rusia = 74 miliarde dolari (SUA are doar 23 de miliarde ca sa poti compara)
      Apoi 300.000 de locuri de munca din Germania si 6000 de companii depind direct de exporturile acestora in Rusia.
      In plus, Nemtii au deja Sute de Frabrici ale lor in Rusia...in care au angajati pe plantatie mii de rusi cu salarii mici...
      Plus Gazul primit de la rusi care am spus...

      Prin urmare "corect" (= "interesul lor") este sa accepte ocuparea "Crimei de catre Rusi" si probabil si "destramarea Estului Ucrainei de catre rusi" numai ca sa-si continue nestigheriti ....afacerile...

      Si cand te gandesti ca Romania sub Miopia lui Basescu lasa pe mana Germaniei acum cativa ani negocierile cu Rusii pentru Moldova in problema Transnistriei va dati seama ce conducatori slugarnici avem...
  • +1 (3 voturi)    
    lul (Duminică, 18 mai 2014, 4:10)

    giigi [utilizator]

    ok.... am plans putin, sa ne miscam mai departe cu un pic de talent..

    ori vin scaietii aia verzi in Romania, ori o aranjam noi putintel pe madam merkel..
  • +1 (3 voturi)    
    Preşedintele RONALD REAGAN a avut dreptate ! (Duminică, 18 mai 2014, 7:47)

    VASCO [utilizator]

    Ignorarea de către europeni în general şi de către Germania în special a avertismentului preşedintelui REAGAN asupra pericolului pe termen mediu şi lung reprezentat de dependenţa acestora de resursele de petrol şi gaze din Rusia, a ajuns la o dureroasă scadenţă.
    Experienţa anilor 30 din secolul trecut a menţinut, pe baza aceloraşi îngrijorări din partea industriei germaniei privind asigurarea cu orice preţ a bumului producţiei militare comandate de Hitler, inclusiv cu o asistenţă de retehnologizare a subredei industrializări prevăzute în planurile cincinale staliniste, culminând cu vestitul pact Ribentrop-Molotov şi apoi după un şir de agresiuni asupra poloniei şi româniei, prin dezastrul războiuluii mondial la transformarea industriei şi oraşelor germane în mormane de ruină.
    Va cădea poporul german şi doamna Merkel în grava eroare de a ignora lecţiile aspre date de istorie, contribuind la renaşterea ciumei roşii ce se coace în stepa rusească, la încurajarea promovării vechiul pact punând în pericol evoluţia democratică a vremurilor.
    Europenii vor pune tinerii americani în situaţia de a trece oceanul pentru a treia oră în ultima sută de ani.
    Asasinii în serie a popoarelor nu trebuiesc lăsaţi liberi şi nepedepsiţi,.aroganţa şi cinismul acestora sunt in plină desfăşurare. !
  • +1 (3 voturi)    
    da bre, ca asa este razboiul economic (Duminică, 18 mai 2014, 11:15)

    jackalphonse [utilizator]

    ca in orice razboi, toata lumea sufera. atunci lasati Rusia sa omoare, sa umileasca pe cine doreste in numele propriei vostre prosperitati. sa va mai creada cineva cu drepturile omului....
  • +4 (4 voturi)    
    Nu am emotii (Duminică, 18 mai 2014, 12:54)

    cristinelu [utilizator]

    In 1934 economia Germaniei se sufoca, si chiar si un ziar nazist de la Londra a zis ca zilele lui Hitler sunt numarate. Avea nevoie urgenta de valuta pentru materii prime. Si a primit valuta de la Banca Angliei, care s-a temut ca un faliment al Germaniei ar afecta prea mult Anglia.

    Asa ca doamna Merkel cu siguranta are memorie buna, dat fiind ca in al doilea razboi mondial cel mai mult a avut de pierdut poporul german
  • 0 (6 voturi)    
    Mai an, aplaudacii de mai aici ii laudau pe nemti (Duminică, 18 mai 2014, 13:00)

    alex1234 [utilizator]

    Mai an, aplaudacii de aici ii laudau zi de zi pe nemti
    si ii urcau in inaltul cerurilor de cinstiti ce sunt. Ca sa nu mai vorbesc de Merkel pentru acre era un adevarat cult al personalitatii.

    Daca spuneai ceva rau de Merkel si Nemtalai cum ar fi de exemplu furatul banilor cipriotilor din conturile lor ca sa fie platiti creditorii nemti si altii de aiurea, apaludacii te injurau la greu spunand ca banii aia erau "ai mafiei ruse". Pai puteau fi si al lui Al Capone banii aia aplaudacilor, daca nu era o decizie in justitie si nu era nu putea sa-i ia nimeni caci asa o porcarie se numeste HOTIE in orice tara din lume.

    Cat despre lozinca aplaudacilor ca prin masura de mai sus Germania "lupta contra Mafiei Ruse" se vede azi cum lupta Germania cu "Mafia Rusa" si mai ales cu "Mafia Militara Rusa" a lui Putin...din moment ce sunt brat la brat cu el..

    Poate Putin sa destrame tari si sa inceapa razboaie Merkel vrea "relatii stranse" cu Putin (ca sa o citez), adica cu un bataus de cartier care daca nu-i convine ceav incepe razboiul....,

    Asta ca sa nu mai zic si de Franta care ii face nave si tunuri batausului.

    Iata ca acuma poate vad si aplaudacii ca pentru un neamt "corect" inseamna ceea ce e "in interesul meu"
    SI-ATAT,

    Poate de-acuma postacii se vor abtine pe viitor la a mai lansa lozinci cum ca deciziile germanilor luate in UE ar fi neaparatat si intotdeauna luate pentru binele Romaniei ...

    In schimb,. Deciziile din UE sunt Intotdeauna luate in interesul Nemtilor puteti fi siguri de asta.
    (daca n-ati aflat nemtii iau deciziile in UE si nici o decizie in UE nu se ia contra interesului lor)
    • +1 (1 vot)    
      aici oricine e cu base este laudat (Luni, 19 mai 2014, 11:57)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      in perioada de care vorbiti merkel si basu erau pretini. acum, situatia s-a mai schimbat. sunt laudadti americanii pentru cinste si "abnegatie". normal, doar sunt viitorii proprietari de petrol si gaze. in Ucraina deja si-au pus un reprezentant sef
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 mai 2014, 16:16)

    [anonim]