Viktor Orban isi reinnoieste apelul la o autonomie a minoritatii maghiare din vestul Ucrainei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:29 Actualitate | Internaţional


Premierul conservator ungar Viktor Orban si-a reinnoit apelul controversat privind autonomia minoritatii maghiare care traieste in vestul Ucrainei, la mai putin de o saptamana dupa ce a provocat o disputa diplomatica intre Budapesta, Kiev si Varsovia, relateaza Mediafax citand AFP.

"Statul ungar in ansamblu sprijina cererile de autonomie ale maghiarilor din Transcarpatia", a declarat seful Guvernului ungar intr-un interviu acordat vineri seara televiziunii publice M1.

Intre 150.000 si 200.000 de persoane de origine maghiara traiesc in Ucraina, intre care aproape toate in Transcarpatia. Ele reprezinta cea mai mare minoritate (aproximativ 13%) din aceasta regiune ucraineana situata la frontiera cu Romania, Ungaria si Slovacia.

"O Ucraina stabila si democratica este in interesul nostru, dar Ucraina nu poate fi stabila si democratica fara sa acorde drepturi minoritatilor si comunitatilor nationale care traiesc aici", a adaugat el.

Aceste declaratii vin in continuarea celor din 10 mai, din cadrul discursului de investitura din Parlament. Orban a fost reconfirmat in functia de premier pentru un al doilea mandat consecutiv dupa victoria obtinuta la alegerile legislative din aprilie.

Seful diplomatiei ungare Janos Martonyi a precizat, miercuri, ca Viktor Orban nu s-a gandit la o autonomie "teritoriala".

Premierul ungar a declarat vineri seara pentru M1 ca exista in Europa mai multe forme de autonomie si ca maghiarii din Transcarpatia vor trebui sa precizeze ce fel de autonomie vor.

Ambasadorul ungar la Kiev a fost convocat de Ministerul ucrainean al Afacerilor Externe pentru a explica aceste declaratii ale lui Orban.

La randul sau, premierul polonez Donald Tusk a calificat marti drept "regretabile" aceste remarci ale lui Viktor Orban. El le-a cerut vecinilor Ucrainei sa dea dovada de solidaritate, sustinand unitatea si independenta Ucrainei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5856 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Ce va mai ramane din tara aia? (Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:58)

    anar1975 [utilizator]

    ... de Ucraina, adica: estul luat de rusi, vestul de unguri...
    Desi, daca ma gandesc mai bine, nici noi nu suntem deloc scutiti de pericol. Iar marea majoritate a guvernantilor fiind complet ne-credibila pe plan international, creste acest pericol.
    • +9 (15 voturi)    
      Viktor Orban urmasul lui Bela Kun (Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:29)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

      au avut extremistii ungari o slabiciune pentru fratii din URSS inca de la sfarsitul primului razboi mondial... poate asi acum vor sa impartaseasca acelasi destin ...
      • +9 (13 voturi)    
        acelasi neam de navalitori ca si rusii (Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:03)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        le dorim disparitie grabnica
        • -5 (9 voturi)    
          Lista largita cu navalitorii (Sâmbătă, 17 mai 2014, 20:13)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Englezii,francezii,olandezii,germanii,suedezii.
          spaniolii,portugezii,turcii,tatarii...si inca vre-o duzina de natii. E bine sau nu e bine ca noi nu am fost niciodata navalitori?Sigur, cu exceptia excursiei nefericite pina-n buricul Rusiei..
    • -6 (8 voturi)    
      Ca bine graiesti (Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:41)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui anar1975

      Ungurii s-au dat pe mana Rusiei si rusii vor aprecia asta, iar EU se duce de ripa maine-poimaine si Romanica ramane singura. Si vai de razbunarea rusului, ca prea ne dam tare la ei....
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:19)

    tudorr [utilizator]

    Alt turbat
    • +8 (8 voturi)    
      deh (Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:20)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      neam de apucatori, cum simt teritoriu slabut cu l-ar invada, ca zamislitul, marele scUrs. Prietenii astia doar de Little Boy inteleg!!
  • +8 (12 voturi)    
    daca nu poate oferi nimic...... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:25)

    translativus [utilizator]

    ....alegatorilor sai, macar sa ii asmuta asupra altora.
    Acesti pitici politicianisti nu isi dau seama ce repercursiuni vor fi in viitor.

    Aceiasi ura si dezbinare s-a propovaduit in tarile arabe iar rezultatul il vedem astazi in razboaiele civile si intoleranta cronica a acelor societati.

    Mergand pe acest drum periculos, acesti politicieni inconstienti, isi satisfac interesele lor meschine de moment, fara a fi interesati de ce viitor pregatesc tinerelor generatii, asta in cazul in care nu sunt in fapt, agenti ai neo-imperialismului rusesc.
  • +8 (14 voturi)    
    Clar (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:29)

    Soljenitin [utilizator]

    Devine clar de partea cui se situeaza ungaria revizionista. Solutia consta in excluderea din UE si din NATO, in felul asta vor putea fi pocniti la pachet cu rusii.
  • -5 (13 voturi)    
    Hotărâţi-vă odată! (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:31)

    VW_Bora [utilizator]

    ...că iar creaţi confuzie!
    Recent Orban a fost calificat drept "populist", acum, în opinia autorului a devenit "conservator".
    Cum e până la urmă?!
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:24)

      vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui VW_Bora

      in general se pupa una cu alta....populismul in sine nu este un aliniament politic, poate face casa buna cu aproape toate zonele politicii si de obicei se regaseste pe la extreme
  • +9 (13 voturi)    
    pretentii nerealiste...... (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:34)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    vestul "transcarpatiei" a fost rapit de stalin, cehoslovaciei, respectiv slovaciei de azi dupa ww2 si nu ungariei.
    • +1 (7 voturi)    
      De (Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:33)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      Polonia ai auzit?
      • +3 (3 voturi)    
        am spus ...."vestul""...... (Duminică, 18 mai 2014, 20:19)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        teritoriile poloneze, anexate de ucraina sunt ceva mai la est, cam pe acelasi meridian cu cel al bucovinei de nord,,,,,,,,,de asta ai auzit??
  • +4 (16 voturi)    
    Viktor Orban (Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:57)

    Numele [utilizator]

    Macar nu-i al nostru cel mai prost.
  • +13 (21 voturi)    
    asa asa (Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:10)

    amanda13 [utilizator]

    Fa-ti treaba omule. Nu degeaba va plateste Putin pe tine si pe Jobbik. Ungurii si rusii sunt din aceleasi aluat - toata lumea regreta sa-i aiba ca vecini.
  • +7 (9 voturi)    
    Romanii un popor naiv (Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:31)

    zeus333 [utilizator]

    Pe noi rusii ne spioneaza prin UDMR fiind la guvernare si nefiind altceva decat Serviciul de Informatii al Ungariei!Nu v-ati intrebat niciodata de ce UDMR guverneaza cu oricine?Nu conteza pt ei cu cine atata timp cat reusesc sa ne spioneze chiar din ministere!
  • +3 (5 voturi)    
    Natural, (Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:42)

    mono61 [utilizator]

    Orban are în boaşe gena migratoare, năvălitoare, invadatoare etc-oare a hunilor. Aţi văzut filmul The Thing, în care un virus extraterestru reproducea fiinţa în care se inocula? Să existe oare un virus hunic? Se creştinează la venirea din Asia. Încearcă să se bolşevizeze în secunda a doua după bolşevizarea Rusiei. Îi place zvastica şi îşi face cruce cu săgeţi. Este proputin pentru că mai toţi sunt antiputin... Este pustic, carpatic, intracarpatic, acum şi transcarpatic...
  • +4 (6 voturi)    
    Victor orban vrea Ungaria Mare (Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:52)

    abel [utilizator]

    Pai o sa inceapa in curand sa ceara pe fata Transilvania...
  • +8 (8 voturi)    
    100 (Duminică, 18 mai 2014, 1:07)

    arthur_l [utilizator]

    100 de ani

    1918 - 2018

    ungaria face ceea ce stie mai bine - intrigi, jocuri de culise, minciuni - ungaria mare.

    lupta pe unde poate iar dupa ce castiga o bucatica incearca sa ia si restul

    tokes, diavolul, satana face ce stie mai bine in romania, si din pacate si udmr-ul il sustine chiar daca nu pe fata.

    romania e vulnerabila.

    dar ungaria nu va castiga ci va avea doar de suferit

    asa ca mare atentie.
  • +1 (1 vot)    
    La 13% maghiari vrei autonomie (Luni, 19 mai 2014, 7:29)

    Koczka [utilizator]

    Asta a inteles acest putregai de om chestia cu autonomia. Dupa standardele europene numai la procente de peste 20% din populatie poti sa ai pretentii de indicatoare bilingve si invatamant in limba materna, drepturi respectate in general chiar de Ucraina .
    • +1 (1 vot)    
      Pai azi 13% (Luni, 19 mai 2014, 11:19)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      maine 15, apoi 20% etc. Cererile de autonomie, discriminarea majoritatii etc sunt retete sisgure pentru depopularea zonelor respective. In HarCov sunt situatii relatate de presa unde romanii nu au avut acces in administratie din cauza limbii maghiare lipsa din "vocabular". Oamenii aia, in cazul nostru romanii, isi vad de treaba lor pana la urma. Si uite asa, intr0-un timp scurt raportat la istorie, 13% poate deveni peste 20%.
  • +1 (1 vot)    
    Au fost si mai multi (Luni, 19 mai 2014, 20:20)

    Koczka [utilizator]

    In Ujgorod si Huszt sunt mai mult de 13% si au fost si mai multi cand zona apartinea Ungariei. In Huszt si Rahiv sunt si romani. Ideea e ca nici ucrainienii nu sunt usa de biserica pentru ca au 'reusit' in vreo 50 de ani sa creasca de la 20% la 80% dar asta e alta discutie. In Romania ponderea minoritatii maghiare a ramas constanta pentru ca nu s-au mai declarat maghiari tziganii din Ardeal. In Ungaria acum 25% din populatie sunt tzigani dar ei normal se declara maghiari.