Statele Unite urmeaza sa decida in luna septembrie eventuala amplasare a unei baze NATO permanente in Polonia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 18:35 Actualitate | Internaţional


Statele Unite urmeaza sa ia in luna septembrie o hotarare privind amplasarea unei baze NATO permanente pe teritorul Poloniei, in timpul summit-ului Aliantei care va avea loc in Tara Galilor, anunta Itar-Tass. "In cazul in care Rusia schimba radical atmosfera de securitate in aceasta parte a Europei, este nevoie de un raspuns din partea NATO", a declarat ambasadorul SUA in Polonia, Stephen Mull. Luna trecuta, ministrul polonez al apararii, Tomasz Siemoniak, declara ca sustine ideea unei prezente militare permanente a NATO in tara sa, fapt ce ar permite Poloniei sa devina un lider regional in cooperarea militara cu NATO.

"Washingtonul este constient de dorinta statului polonez de a disloca baze militare NATO in aceasta tara si cred ca este esential sa luam in considerare aceasta initiativa", a declarat ambasadorul SUA in Polonia, Stephen Mull.

"E o decizie care nu priveste doar Statele Unite, ci intreaga alianta. Este un subiect important de discutie, iar discutia va avea loc in luna septembrie, in Marea Britanie", a mai spus oficialul american.

Stephen Mull a adaugat ca fortele NATO suplimentare trimise in Polonia in ultimele saptamani vor fi mentinute acolo pana la sfarsitul anului.

In luna aprilie, Statele Unite au decis trimiterea a aproximativ 600 de militari americani in Polonia si in tarile baltice, pentru exercitii militare menite sa demonstreze solidaritatea tarilor NATO in contextul tensiunilor cu Rusia din cauza crizei ucrainene.  De asemenea, Statele Unite au trimis 12 avioane de vanatoare F-16 in Polonia.

De la sfarsitul Razboiului Rece, NATO s-a ferit sa amplaseze baze in tarile membre care au facut parte din fostul bloc sovietic.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1496 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Inconstienti (Joi, 15 mai 2014, 19:03)

    Patton [utilizator]

    Inconstienta poloneza. Bazele alea sunt de fapt un stat in stat, in interiorul carora Polonia nu va mai avea niciun control.

    La o adica, peste ani, daca vor sa scape de ei, cum ii vor da afara?! Macar cehii, patiti cu trupe straine de ocupatie, au zis pas.

    Nici noi nu suntem mai breji, Dupa 10 ani de ocupatie militara ruseasca, noi tot visam ca altii sa-si faca baze militare la noi in tara.
    • +5 (9 voturi)    
      iar tu? (Joi, 15 mai 2014, 20:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Vorosilov, iar ai aparut cu argumente ridicole sa critici NATO?
      iti e dor de pactul de la varsovia?
      Polonia e membra nato. Ai uitat cat a patimit polonia din partea URSS? Ai uitat cum au pierdut jumatate de tara? masacrul de la katyn iti spune ceva?
      Polonia este membra NATO, cum adica ocupatie NATO? NATO nu a actionat nicaieri fara aprobarea Natiunilor Unite. NATO este structura defensiva care a asigura in razboiul rece echilibru fata de slavitii tai rusi. dar asta e problema ta tovarase vorosilov....nu-i asa? De ce nu baze permanente rusesti ...
      As fi curios sa te cunosc sa vad cum arata pro-rusii nascuti in romania.
      • 0 (4 voturi)    
        Imi (Joi, 15 mai 2014, 21:25)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Imi aduc aminte cum, la fel de bine, Polonia a patimit din cauza celui de-al treilea Reich, mai ales. Si nu in ultimul rand, din cauza Marii Britanii si a Frantei care, nu-i asa, au declarat razboi Germaniei imediat dupa 1 septembrie 1939 dupa care si-au vazut de treaba...
        • 0 (0 voturi)    
          atunci poate.... (Luni, 19 mai 2014, 15:37)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          iti amintesti ca Polonia nu a recuperat nici macar azi teritoriile cucerite de URSS.
          Apropo de ocupatie domnu vorosilov!
      • +2 (4 voturi)    
        Alo (Joi, 15 mai 2014, 21:25)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        "NATO nu a actionat nicaieri fara aprobarea Natiunilor Unite"

        Alo, trezirea! Tu chiar crezi ce scrii ?!?!?!?
        • 0 (0 voturi)    
          tu tovarashe.... (Luni, 19 mai 2014, 15:38)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          confunzi deliberat sau din naivitate SUA cu NATO!
    • +2 (4 voturi)    
      NATO și spiritul de turmă (Joi, 15 mai 2014, 21:52)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Ai dreptate. În Germania sunt staționați permanent 55.000 de militari americani în cele 50 de baze americane răspândite în toată Germania. În plus, aproape 700 tone din rezerva de aur a Germaniei se află la U.S. Federal Reserve în New York, și deși Germania insistă demult să fie repatriată, americanii se fac că plouă, au returnat până acum abia 10%. După 70 de ani de la WWII, Germania nu este altceva decât un teritoriu sub ocupație americană.

      Și da, atât Slovacia, cât și Cehia, au întors spatele la toată isteria asta cu NATO și cu sporirea urgentă a bugetelor militare ca americanii să-și vândă marfa (vezi România care a plusat imediat, de bună seamă la ordinul lui Butcher, 220 mil. dolari la bugetul MApN sau 0.2% din PIB și a acceptat târgul păgubos cu cele 12 avioane F16 expirate aflate acum pe butuci în Portugalia).

      Slovacia, 5 mai:
      http://spectator.sme.sk/articles/view/53885/10/ukraine_crisis_prompts_nato_military_activity_slovakia_currently_not_participating.html

      Cehia, 12 mai:
      ”Czech Defense Minister sees no NATO troops stationed on Czech soil”
      http://www.reuters.com/article/2014/05/12/us-ukraine-crisis-czech-nato-idUSBREA4B09820140512
      • 0 (0 voturi)    
        Pauza? (Vineri, 16 mai 2014, 3:44)

        Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        zizin, tu nu mai iei o pauza? Nu te oboseste munca de postac?
        In germania au ramas 40,328, cu vreo 15 mii mai putin decit spuneai tu. Si-apoi, nu stiu sa le fi mers rau nemtilor (sau japonezilor) dupa WW2, cu toti militarii US stationati acolo, comparativ cu Transnistria, sa spunem.
        "După 70 de ani de la WWII, Germania nu este altceva decât un teritoriu sub ocupație americană."
        Ma faci sa zimbesc.
  • 0 (6 voturi)    
    Itar-Tass ?? (Joi, 15 mai 2014, 19:29)

    Unu-2 [utilizator]

    Ne informeaza Itar-Tass despre bazele NATO decise de americani? Prima la mina e ca bazele NATO sint decise de NATO. Si-apoi informatiile sint cele oficiale de la NATO nu de la agentia rusa Itar-Tass.
    Cit de departe poate merge manipularea?