Presedintele Gazprom a scapat de sanctiunile UE prin lobby-ul companiilor energetice europene

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 12:29 Actualitate | Internaţional


Alexei Miller, presedintele Gazprom
Foto: HotNews.ro / DP
Presedintele gigantului rus Gazprom, Alexei Miller, a reusit sa scape in ultima secunda de sanctiunile impuse de catre UE, datorita lobby-ului facut la Bruxelles de mai multe companii energetice europene, relateaza joi cotidianul economic rus Vedomosti, citat de AFP.

Uniunea Europeana (UE) a extins luni lista cu persoane vizate de sanctiuni ca urmare a implicarii in criza din Ucraina, adaugand 13 noi nume.

Initial, Alexei Miller, presedintele-director general al Gazprom, ar fi trebuit sa figureze pe aceasta noua lista, dar mai multe grupuri europene au insistat pe langa guvernele lor pentru ca acesta sa fie scos de pe lista, argumentand ca aceste sanctiuni ar complica mult activitatea cu gigantul rus, care este un actor incontestabil pe piata europeana, a declarat un bancher in domeniul investitiilor apropiat de companii energetice.

"Nu a fost usor sa ne facem auziti de catre autoritati, a fost necesar sa dam numeroase telefoane pentru a obtine o reactie", a declarat pentru ziarul rus reprezentantul unei firme europene, sub protectia anonimatului.

Potrivit acestei surse, grupuri franceze, germane si italiene au facut lobby in favoarea lui Miller.

Un purtator de cuvant al grupului Total a declarat pentru Vedomosti ca nu stie daca societatea franceza a insistat pe langa lideri europeni pentru a evita sanctionarea lui Miller. GdF, Shell, E.On, Enel, BP, OMV si Gazprom au refuzat sa comenteze.

Uniunea Europeana importa un sfert din gazele naturale pe care le consuma din Rusia, si mai multe grupuri au incheiat acorduri cu Gazprom pentru a exploata resurse in Rusia, pe modelul anglo-olandez Shell.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2299 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ca să poată ăsta rânji (Joi, 15 mai 2014, 12:44)

    taranistu [utilizator]

    la Monte Carlo, mai omorâți câțiva ucrainieni, georgieni etc. Important e să aveți voi gaz, ”...ați ai drq cu melcii voști”...
  • +13 (13 voturi)    
    DEX (Joi, 15 mai 2014, 12:55)

    Amad [utilizator]

    Traficul de influenta se cheamă LOBBY?
    • +2 (6 voturi)    
      DA asa ii spun Americanii si Germanii (Joi, 15 mai 2014, 14:16)

      alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      I. DA asa ii spun Americanii, Francezii si Germanii
      la ei in Tara , Traficului de Influenta : LOBBY
      (culmea e ca l-au si legalizat)

      II. Cum e insa la Noi?

      ----------
      Traficul de influenta facut de Baronii Locali se cheama la noi Coruptie
      ----------
      In timp ce
      ----------
      Traficul de influenta facut de Baronii Internationali (Chevron, Gold, Gazprom, Exxon) se cheama la noi Sprijinirea Investitorilor Straini
      ----------
      In tinp ce la ei, acelasi Trafic de Influenta e Legal si se cheama Lobby...
      ----
      C-asa-i in Democratie."reprezentativa"...
      Cine-mparte si cine te reprezinta, parte-si face !
  • +11 (11 voturi)    
    Rusia (Joi, 15 mai 2014, 13:07)

    rochiri [utilizator]

    ..stiu si rusi ca UE doar va simula ca ii pasa de Ucraina.
    Daca chiar vrei sa sanctionezi ar trebui sa ii lovesti unde ii doare...dar..banu' e ban..indiferent de tara.
    Bonus: Ce frumos o sa fie finala CL cand o sa apara scris mare sponsorul oficial : GAZPROM ...in timp ce oameni nevinovati mor .
  • +8 (8 voturi)    
    ciudat (Joi, 15 mai 2014, 13:08)

    Point [utilizator]

    si eu care credeam ca jupanul gazelor di rusia nu e si jupanul tarilor UE.dobitocii astia care ne conduc,cred ca dependenta se trateaza in pasi mici si pe vine,sa nu vada nimeni.dar oare ce putere are un politician fata de shell,bp etc?!se pare ca adevaratii conducatori ei sunt,ca deh,au painea si cutitul.
  • +6 (6 voturi)    
    pai se poate asa ceva? (Joi, 15 mai 2014, 13:08)

    Bittick [utilizator]

    Nenea asta era primul care ar fi trebuit sanctionat! El personal dar mai ales Gazprom, Rosneft si alte firme fanion din Rusia. Toate sanctiunile impuse pana acum sunt doar de fatada... N-au nicio treaba rusii... ne agitam degeaba... Mai zice Rogozin cate o prostie, noi ne incordam muschii mediatici si cam atat
    • +6 (6 voturi)    
      banul primeaza (Joi, 15 mai 2014, 13:36)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Traim cei mai mercantilisti ani din istoria omenirii...banul conteaza, banul este la putere, mai bine lasi din principii si moralitate, daca asa castigi mai multi bani.
      Pe nemti si pe UE ii doare la bascheti de Ucraina, ei vor sa aiba gaze cu care sa isi alimenteze economia, avida de resurse. Si gazele vin din Rusia...
      Uita un lucru: cedand acum, Putin va prinde curaj, si va vrea si alte teritorii din est. Abia astept sa aiba granita cu Germania, sa si-o fure nemtii si de la Putin,...la fel cum au furat-o in al doilea razboi mondial.
      Economic, Rusia are nevoie de UE mai mult decat UE are nevoie de Rusia. peste 70% din exporturile Rusiei sunt spre UE, si cam toata factura energetica a Rusiei este catre UE. Daca exporturile Rusiei in UE s-ar taia de maine, Rusia ar colapsa...nu ar avea unde sa mai exporte, ca doar nu vor exporta gaze in republicile caucaziene..
      dar, Germania nu vrea. De ce? De dragul profitului.
  • +7 (7 voturi)    
    niste lasi (Joi, 15 mai 2014, 13:14)

    outside_the_wall [utilizator]

    E caldut la gazul rusesc, dar nu e normal ca Europa sa permita in continuare santajul Gazprom si dependenta energetica actuala Ajunge, ne-am convins de ce sint in stare!

    E inca o dovada de lasitate penibila a politrucilor cu interese financiare vadite (Schroder - cu inalta functie de concudere in Gazprom. etc.).

    Rusia trebuie strinsa cu usa, fara razboi, doar actionind "pe latura economica": interzicerea TUTUROR importurilor, blocarea TUTUROR tranzactiilor la bursele europene, banii TUTUROR politicienilor/oligarhilor rusi din banci (nu ai oamenilor de rind), etc. Sa vedem atunci daca Rusia mai afiseaza aroganta de acum. Va muri economic cu mult inaintea Europei. Cu ceva sacrificiu si cu ajutorul energiei importata din SUA, Europa va rezista, va trece peste criza. Cu toate riscurile, Rusia trebuie urgent pusa sub un embargo economic dur. Monstrul e deja prea mare. Numai asa, rusii de rind (oameni ca noi) se vor rascula impotriva politicienilor si vor iesi de sub acest jug pe care oligarhii l-au instaurat. Numai asa, tomoarea va fi inlaturata, nu cu gesturi lase ca cel de fata.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu intelegi (Joi, 15 mai 2014, 17:28)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Tu nu intelegi situatia. UE si Rusia nu sunt adversari, de ce ar trebui sa moara unii inaintea altora?

      Jocul aici se da la alt palier: cu cine sa fim prieteni mai buni, cu americanii, care ne spioneaza, ne vand GMO-uri, ne trag in razboaie inutile duse in interesul lor personal de a domina geopolitic lumea, sau cu rusii, care au fost, sunt si vor fii mereu aproape de noi (cel putin dpdv geografic) ?

      O coabitare Europa - Rusia este in avantajul ambelor parti. Problema cea mare este ca-si baga coada SUA (plus trimbita number one, UK), un adevarat cal troian in sanul UE.
      • +1 (1 vot)    
        cu cine sa coabitezi? (Vineri, 16 mai 2014, 10:58)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        coabiteaza tu cu Rogozin si Putin.
  • -1 (9 voturi)    
    ramane cum am stabilit! (Joi, 15 mai 2014, 13:26)

    ..13 [utilizator]

    Fuck_EU!
  • -4 (10 voturi)    
    Cine-si facea iluzii ca le pasa (Joi, 15 mai 2014, 13:44)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Si chiar credeti ca in caz de ceva se vor baga sa ne apere cineva? Fiecare o sa-si vada de afacerile lor, in frunte cu Germania si Franta, chiar si in cazul in care rusii ar intra cu tancurile in Bucuresti. Asa ca bas mai bine ar face ciocul mic, sa continuie ce a promis marelui Licurici (ca nu strica) si sa se ocupe de culturile lui de rosii si castraveti. Ca nu cred ca le va trimite pe eba si nutzi sa se lupte cu rusii. Desi poate n-ar fi o idee rea.
    • 0 (2 voturi)    
      Ne-ati (Joi, 15 mai 2014, 17:28)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      Ne-ati inebunit cu tancurile rusesti.

      Ce interes ar avea rusii sa duca tancuri in teritorii unde nu sunt doriti?
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc. Demult n-am mai ras atat de bine. (Joi, 15 mai 2014, 20:22)

        La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Dupa tine sunt teritorii unde sunt doriti. Mai ales cand sosesc cu tancuri. Si fara tancuri nu cred ca ii vrea nimeni. O seara buna si tie.