Criza in UCRAINA Miliardarul Rinat Akhmetov cere reforma constitutionala si descentralizare/ Noi lupte la Kramatorsk si Slaviansk

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2014, 10:21 Actualitate | Internaţional


Rinat Ahmetov
Foto: shakhtar.com
Miliardarul Rinat Akhmetov, cel mai bogat om din Ucraina, sustine ca cea mai buna solutie pentru stabilizarea tarii este reforma constitutionala si descentralizarea. Intre timp, criza din estul tarii continua sa se adanceasca. Ministrul ucrainean al Apararii a anuntat ca in noaptea de miercuri spre joi au avut loc noi confruntari armate in apropiere de orasul estic Kramatorsk.

"Singura cale buna, in opinia mea, este modificarea Constitutiei si guvern descentralizat. Este atunci cand Kievul ofera autoritate regiunilor. Este atunci cand guvernele regionale nu sunt numite, ci alese. Este atunci cand autoritatile locale sunt resonsabile in fata poporului, in prezent si in viitor", a declarat miliardarul care detine echipa de fotbal Sahtior Donetsk, citat de Kiyv Post.

Interfax Ucraina anunta, cotand informatii facute publice de Ministerul Apararii, ca in noaptea de miercuri spre joi au avut loc noi confruntari armate aproape de Kramatorsk intre rebeli si fortele de ordine care incearca sa reia controlul asupra regiunii.

Ministerula  precizat ca nu se inregistreeaza morti in randul fortelor de ordine dar ca sunt cateva persoane ranite.
  • Urmareste LIVE TEXT cele mai importante evenimente ale zilei legate de criza din Ucraina

Ora 19:25 Angela Merkel: Pe termen mediu si lung, cooperarea cu Rusia trebuie sa continue

Ora 19:19 Comisarul european pentru Energie, Guenther Oettinger, a declarat joi pentru Reuters ca a sesizat progrese in directia rezolvarii disputei dintre Moscova si Kiev asupra pretului la gaze si ca sunt asteptate una sau doua noi runde de discutii inainte de sfarsitul lunii mai.

Ora 17:45 Aflat la Bucuresti, Robert Kaplan, unul dintre cei mai importanti experti americani in geopolitica (acum la Stratfor), a declarat ca "Vladimir Putin este un ofiter inteligent, nu un functionar plicticos, si stie ca NATO protejeaza estul Europei impotriva unei invazii armate, dar nu si impotriva unor actiuni subversive prin care institutiile sunt corupte sau media controlata".

Ora 16:27 William Hague informeaza ca ministrii de Externe din Occident solicita Rusiei sa opreasca orice actiune care ar impiedica desfasurarea pasnica a alegerilor prezidentiale din Ucraina, transmite Reuters.

Ora 14:53 Reprezentantul Rusiei la OSCE sustine ca declaratiile organizatiei internationale de securitate cu privire la Ucraina sunt influentate de guvernul de la Kiev, informeaza joi agentia rusa de presa Itar-Tass, potrivit Reuters.

"Rapoartele misiunii (de observare OSCE in Ucraina - n.red.) sunt sterilizate prin presiunea pusa de autoritatile de la Kiev", a declarat reprezentantul rus, Andrei Kelin, la Viena. Agentia rusa de presa nu a furnizat deocamdata alte informatii.

Kelin a mai afirmat ca sansele initierii unui dialog national in Ucraina care sa incheie criza din tara sunt slabe in cazul in care Kievul isi continua operatiunile militare impotriva seprataistilor rusofoni din estul tarii.

Ora 13:42 Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a declarat joi ca diminuarea bugetelor pentru Aparare in ultimii ani in statele europene membre ale Aliantei, mai ales in Europa centrala si de est, este nesustenabila in contextul in care Rusia si-a marit, in aceeasi perioada, cheltuielile militare, transmite Reuters.

"In ultimii 5 ani, cheltuielile pentru Aparare ale Rusiei au crescut anual cu mai mult de 10% in termeni reali. Prin contrast, mai multe tari europene membre ale NATO si-au taiat bugetele pentru Aparare cu peste 20% in aceeasi perioada de timp", a declarat Rassmussen.

"Iar aceste taieri au fost in special adanci aici, in Europa centrala si de est. Acest lucru nu este sustenabil. Acum e timpul sa incetam cu taierile si sa incepem sa inversam trendul", a aratat seful NATO cu ocazia unei conferinte de presa in capitala slovaca Bratislava.

Ora 12:47 Presedintele gigantului rus Gazprom, Alexei Miller, a reusit sa scape in ultima secunda de sanctiunile impuse de catre UE, datorita lobby-ului facut la Bruxelles de mai multe companii energetice europene, relateaza joi cotidianul economic rus Vedomosti, citat de AFP. (Vezi aici mai multe informatii)

Ora 12:02 Analistul Dmitry Tymchuk scrie pe blogul sau, "Information Resistance", afiliat Centrului de Cercetare Militara si Politica din Kiev, ca pierderile financiare ale Ucrainei in urma anexarii Crimeei de catre Rusia se ridica la ora actuala la 90 miliarde dolari si acestea sunt in crestere, scrie Kyiv Post. Blogul sau este tradus in angleza de Voices of Ukraine.

Ora 11:00 Un oficial de rang inalt al fortelor ucrainene a fost rapit in regiunea Donetk, relateaza Interfax, fara a da detalii suplimentare

Ora 10:56: Seful Gazprom a fost evitat de sanctiunile UE datorita lobby-ului facut de sefii marilor corporatii de petrol si gaze din Germania, Italia si Franta, anunta ziarul rus Vedomosti, citat de RIA Novosti. Oamenii de afaceri i-au determinat pe liderii europeni sa renunte la pedepsirea lui Alexei Miller, motivind ca le-ar ingreuna business-urile

Ora 10:54 RIA Novosti anunta ca la Slaviansk au reinceput luptele intre separatisti si fortele guvernamentale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13073 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Deci nici macar federalizare? O rupeti bucati? (Joi, 15 mai 2014, 11:00)

    pedepsitorul [utilizator]

    Regiune autonoma era si Crimeia, pana la anexare!

    Daca se face Regiunea Autonoma Est, din prea multa autonomie o sa ceara anexarea la Rusia... !

    Iar intr-o regiune autonoma prorusa, guvernele vor fi clar alese... da, normal!

    Eu nu inteleg cum se poate vorbi despre alegeri, constitutionalitate, si popor in aceeasi fraza cu dezmembrarea unui teritoriu deja constitutional!

    Asta nu e solutie, asta e o metoda de cum sa-ti tradezi constitutia actuala a tarii tale!
    • +9 (13 voturi)    
      ba se poate (Joi, 15 mai 2014, 13:54)

      H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      ucraina nu merge impreuna asa cum e. Cat timp guvernul a fost pro-rusi, sufereau aia din vest. Apoi a venit Iulia Timosenko si aia din est erau ignorati. Apoi a venit Ianukovici si aia din vest erau mai tot timpul revoltati pana cand au iesti pe maidan. Acum a plecat Ianukovici si aia din est se simt iar singuri.

      La cat de mari sunt diferentele est-vest n-ai alta solutie decat federalizarea. Sau separarea. Ucraina oricum e o tara ARTIFICIALA construita de stalin dupa al doilea razboi mondial.
      • -2 (14 voturi)    
        Sa aleaga calea buna, dar cinstit! (Joi, 15 mai 2014, 14:21)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

        Eu nu-mi aduc aminte de evenimente pro-ruse in timpul Euromaidanului!
        De fapt nici de vre-o revolutie in Est!

        Dar stiu despre o anexare nerecunoscuta de tarile civilizate, despre teroristi care ocupau sedii de Primarie de Politie etc!

        Nu e corect ca acest subiect sa fie tratat pragmatic cand e vorba de interesele straine!
        Iar cand e vorba de o Constitutie in vigoare ... sa ne ascundem sub expresia etnia rusa... (etnie care nici acum nu face revolutie dupa ce teroristii au facut tot posibilul sa inflameze situatia!)

        Chiar daca m-ar bucura Romania Mare, tot e rusinos sa intoarcem spatele unei invazii!
        • +9 (11 voturi)    
          totul e relativ :-) (Joi, 15 mai 2014, 14:57)

          H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          numele de "teroristi" este adesea dat in functie de interese. Cand al-quaeda e anti-americana, atunci sunt "teroristi". Cand ii ajuta pe americani (Libia, Siria), atunci sunt "rebeli".

          Trebuie sa vezi dincolo de propaganda. Estul Ucrainei este pro-rus, iar vestul este pro-UE. Oricine ar fi la putere, partea cealalta va fi suparata. Tu ce solutie ai la problema asta?
          • 0 (4 voturi)    
            gresesti (Joi, 15 mai 2014, 19:36)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

            In siria tocmai ce li s-a atras atentia unor opozanti sa nu colaboreze cu aripile Al Queda.
            si Har-cov -ul este pro-maghiar si au procentul de populatie favorabil muult mai mare decat in estul Ucrainei. Asta inseamna ca maine se pot separa de Romania si poimaine alipila Ungaria?
            • -1 (1 vot)    
              Nu-i acelasi lucru (Joi, 15 mai 2014, 21:12)

              H0mbre [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Ungurii si romanii au obiective comune: amandoua partile vor in UE, vor democratie si Schengen. Dincolo de nebuni ca Vadim sau Tokes, cele doua etnii se inteleg bine, iar granitele nici nu prea conteaza,

              Si la ce givern avem acuma la bucuresti, parca as prefera budapesta, desi nu stiu ungureste. :-)
      • +5 (13 voturi)    
        bravo.......expunere corecta.... (Joi, 15 mai 2014, 14:33)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui H0mbre

        ucraina e un stat artificial creat de fostul bloc comunist URSS, ca atare pt. rezolvarea de bun simt a problemelor de acolo, ucraina trebuie dezmembrata, pt. ca detine tertorii care nu-i apartin.
        • -10 (12 voturi)    
          Finlanda (Joi, 15 mai 2014, 15:30)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

          Finlanda la fel, nu a avut prea multa independenta inainte de revolutia bolsevica, fiind ba la suedezi, ba la rusi.

          Ei tot stat artificial sunt?
          • +5 (5 voturi)    
            spre stiinta ta..... (Joi, 15 mai 2014, 19:40)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

            finlandezii sunt un popor ugro-finic, originar din nord-estul stepei slave-spre m. urali, de unde au migrat catre vest ca si estonii si letonii, ......nu au nimic in comun nici cu rusii ,nici cu suedezii............................in schimb , ucrainienii au aceeasi radacina etnica slava,.... de altfel primul stat slav de rasarit , se numea "rusia kieveana" (sec.10) si s-a format intre bazinele inf. ale nistrului si niprului...dupa destramarea acestuia s-a creat "cnezatul moscovei", mai la nord, care includea si aceste treritorii kievene si se numeau,"ucraina", adica teritoriile dela margine.
            • -1 (1 vot)    
              Daca tot suntem la cap. istorie (Joi, 15 mai 2014, 21:39)

              coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

              Cehii si slovacii sunt mult mai apropiati decat rusii si ucrainenii, dar cand au hotarat sa mearga separat, au facut-o civilizat, fara invazii armate si referendumuri in stil Transnistria/Abhazia.

              In '40 nazistii si bolsevicii au mutilat toate tarile Europei de Est. Acum bolsevicii revopsiti s-au apucat iar de mutilat frontiere, tu vrei laurii nazistilor?
            • -1 (1 vot)    
              Revenind la subiect (Joi, 15 mai 2014, 22:19)

              coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

              Nu sunt ucrainean, nici pro-ucrainean. Stiu foarte bine ca nu am avut relatii fenomenale de vecinatate pana acum.

              Doar ca acum a aparut sansa sa impingem zona de siguranta si mai la est. Impreuna cu ucrainenii vom putea rezolva si problema transnistreana cu adevarat, nu doar intentii pe hartie.

              Repetand retorica promovata de rusi cu "Ucraina - stat artificial", facem doar jocul rusilor. De fiecare data cand am fost cu rusii am pierdut oameni si teritorii, ajunge.
  • +4 (16 voturi)    
    Ratiunea incepe sa prevaleze (Joi, 15 mai 2014, 11:24)

    UpNext [utilizator]

    Evident, reforma constitutionala era si ramane prioritatea absoluta in Ukr., fiind la "mintea cocosului". Dar faptul ca megaoligarhul localnic Akhmetov o spune primul in mod raspicat dovedeste incapacitatea si incompetenta amaurotica a actualei conduceri ucrainiene - presedinte, guvern, parlament - total depasita de situatie, care o tot tine langa cu constitutia in vigoare. Din momentul inceperii Euromaidanului, constitutia ucrainiana a incetat de facto sa mai functioneze.

    Dar acest lucru mai demonstreaza gigantica coruptie si influenta/puterea absoluta a oligarhilor in Ukraina, fata de care Romania este o pura norvegie.

    Eeh, aceasta tara vrea UE s-o integreze????? Si noi sa platim ca "tara membra donatoare"???.
    • +2 (14 voturi)    
      Reforma Cosntitutionala ... ratiune? (Joi, 15 mai 2014, 11:37)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Adica de ce nu se poate respecta actuala Cosntitutie? Nu mai e la moda?

      Sau sa facem o Constitutie mai mica, pentru o tara mai mica?

      Si sa se scrie clar:

      Constitutia poate fi modificata, in functie de interesele separatistilor!

      Sincer, cea mai proasta idee, sa schimbi Constitutia cu pistolul la tampla... sau jucand ruleta ruseasca!
    • 0 (8 voturi)    
      Ahmetov (Joi, 15 mai 2014, 11:51)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Yanukovici este omul lui Ahmetov. Saracia, coruptia si rata crimilalitatii din regiune au un singur "tatuc" - Ahmetov.

      Primele capturari de cladiri administrative le-au facut oamenii lui Ahmetov. Acum, cand rusii i-au strans barbatia cu usa, a aparut si a inceput sa vorbeasca.

      Este la fel de credibil ca Yanukovici sau Timoshenko.
  • +2 (8 voturi)    
    averea (Joi, 15 mai 2014, 14:38)

    stefan2008 [utilizator]

    Oligarhul ala ar trebui sa dea socoteala despre cum si-a facut averea intr-o zona saraca, nu sa dea lectii de legislatie.
  • -1 (7 voturi)    
    E botezată deja (Joi, 15 mai 2014, 20:25)

    VW_Bora [utilizator]

    Estul se va uni cu Rusia, asta e clar.

    Mare parte din sutele de miliarde făcute de ruşi în ultimii 10-15 ani pe spinarea lumii prin preţul supraevaluat al petrolului a fost investită în armată. America şi EU ştiu asta, de aceea nu se pun acum cu ei. "Sancţiunile" adoptate sunt frecţii la picior de lemn, nu vor avea nici un efect...

    Iar zonele centrale şi de vest ale Ucrainei vor fi ajutate de EU să adere mai repede la Uniune. Astfel şi capra şi varza vor fi cât de cât împăcate.
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri libere (Joi, 15 mai 2014, 21:40)

    om_normal [utilizator]

    cat timp rusia se teme de alegeri libere e clar...
    P.S. : cum platesc rusii post-urile ?