UPDATE Parada grandioasa de Ziua Victoriei la Tiraspol, in prezenta vicepremierului rus. Rogozin: Cand viata cetatenilor dintr-o regiune este amenintata, dreptul la autodeterminare e mai presus de dreptul la integritate teritoriala

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2014, 16:00 Actualitate | Internaţional


Peste 2.000 de militari au defilat, vineri, la Tiraspol, intr-una dintre cele mai grandioase parade de Ziua Victoriei, la care a participat si vicepremierul rus Dmitri Rogozin, reprezentantul Kremlinului pentru Transnistria, informeaza Mediafax.

Potrivit ProTV Chisinau, Dmitri Rogozin nu a sustinut niciun discurs la parada de la Tiraspol. In schimb, reprezentantii autoritatilor separatiste transnistrene au multumit veteranilor, dar si Federatiei Ruse pentru sustinere.

"Aceasta zi simbolizeaza un mare act eroic pe care l-a realizat poporul sovietic in lupta pentru libertate si independenta. Onoram prin recunostinta profunda generatia invingatorilor si le aducem omagiu veteranilor nostri", a declarat liderul regimului de la Tiraspol, Evgheni Sevciuk.

El a multumit reprezentantilor delegatiei ruse pentru participarea Federatiei Ruse la "operatiunile de mentinere a pacii" de pe Nistru.

UPDATE Agentia Novosti PRM relateaza ca vicepremierul rus Dmitri Rogozin a declarat, vineri, la Tiraspol ca recunoasterea independentei Transnistriei este o "problema complicata", dar acest lucru "va depinde de evolutia evenimentelor" in aceasta regiune, potrivit Mediafax.

Rogozin a declarat ca "Rusia cunoaste dorintele transnistrenilor si tine cont de toate referendumurile care au avut loc in regiune, dintre care doua au fost legate de integrarea in Rusia".

Totusi, in legatura cu recunoasterea regiunii transnistrene, Rogozin a afirmat ca aceasta este o "problema complicata". Potrivit vicepremierului rus, totul "va depinde de evolutia evenimentelor".

"In dreptul international exista prioritatea dreptului la integritate teritoriala si acestui fapt i se acorda o atentie deosebita. Insa, atunci cand exista o amenintare la adresa vietii si integritatii cetatenilor care locuiesc intr-o regiune a tarii, dreptul la autodeterminare devine mai presus de dreptul la integritate teritoriala. Asa s-a intamplat in Crimeea", a declarat Rogozin.

El a subliniat ca Rusia a fost si va ramane garantul pacii si securitatii in regiune.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2771 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    :) (Vineri, 9 mai 2014, 16:34)

    Xorciser [utilizator]

    nu inteleg cine ii ameninta fizic pe rusii din transnistria astfel incat sa ceara autodeterminare.
    • +6 (6 voturi)    
      Autodeterminare (Vineri, 9 mai 2014, 18:10)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      În mod normal, autodeterminarea nu este condiționată de vreo amenințare, ci de virtutea normalității. România, de exemplu, există așa cum este, ca stat unit, pentru că așa vor românii (în ciuda unora ca Sabin Gherman).

      Problema în Transnistria este alta: nu poate exista autodeterminare decât în condițiile unei bune informări și în condițiile unei libertăți de expresie. Transnistrenii sunt îndoctrinați prin școlile ce predau propagandă și prin presa cenzurată. Este o strategie totalitară: îndoctrinarea și apoi autodeterminarea acestor îndoctrinați. Ei nu pot face o alegere liberă, deci nu pot avea de fapt autodeterminare. Ceea ce blochează autodeterminarea reală transnistrenilor este chiar propaganda Moscovei și a autorităților proptite acolo de armata rusă. Altfel și-ar da seama că mare parte din ei sunt fie români, fie ucraineni, și ar vrea să trăiască în una din țările acestora, nu într-o exclavă izolată neocomunistă a Rusiei.
  • +12 (12 voturi)    
    Intrebari pt Rogozin: (Vineri, 9 mai 2014, 16:37)

    Null [utilizator]

    Cecenia?

    In Crimeea cine le ameninta viata si integritatea cetatenilor? Ucraina nu si-a trimis armata nici cand au invadat rusii...

    Cum ramane cu acel 15%?
  • +10 (10 voturi)    
    pai, (Vineri, 9 mai 2014, 17:15)

    Cezy [utilizator]

    cred ca politica e cea mai veche meserie din lume si din ea a derivat cealalta! Pe ceceni i-au facut pilaf ca sa le iasa din cap deslipirea de Rusia!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce e Rogozin? (Vineri, 9 mai 2014, 17:22)

    Caligula [utilizator]

    Tot ce a facut Rogozin pana acum in chestiunea Transnistriei a fost sa intareasca forta militara a separatistilor. In 20 de ani, nimic nu sa miscat in negocierile 5+2. Nu ar trebui Rogozin sa fie declarat "persona non-grata" de Romania pentru ca actiunile sale pregatesc un conflict deschis cu pierderi de vieti umane? Le ce e bun Rogozin?
  • +9 (9 voturi)    
    Ce inseamna (Vineri, 9 mai 2014, 17:24)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ce inseamna ""... poporul sovietic in lupta pentru libertate si independenta.". Ce este poporul sovietic? Nu am auzit de aceasta natiune.
    • +3 (3 voturi)    
      poporul sovietic (Vineri, 9 mai 2014, 21:01)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

      ai sansa de a trai intr-o epoca istorica in care poporul sovietic,ca si cel hun,e o amintire.
      din pacate,nu a fost mereu asa.
  • +8 (8 voturi)    
    xx (Vineri, 9 mai 2014, 17:32)

    mike13 [utilizator]

    Ce vrajeala ieftina!!!Nu i-ar fi rusine!!!Oameni buni,am crezut ca a disparut comunismul, dar iata ca a fost resuscitat si acum este mai viu ca oricand!!!Cu toate metodele lui josnice!!!Si vedeti ca si pe la noi se cam incearca acelasi lucru!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ??? (Vineri, 9 mai 2014, 19:15)

    rerenenegate [utilizator]

    Auzi vice-presedintele rus in Transnistria (???) de ziua victoriei (care victorii???). Nici nu stiu ce sa zic aici. Asta e urmatorul obiectiv al Rusiei?
    De ce nu am facut ca Ucraina (noi si bulgarii) si sa-l lasam sa ajunga prin Coreea de N.?
    P.S. Macar la plecare...
  • 0 (2 voturi)    
    Mai Rogojina! (Sâmbătă, 10 mai 2014, 21:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Cum evaluezi tu ca viata cetatenilor dintr-o regiune este amenintata ?
    Care sunt criteriile si scorurile pe care la aplici ?
    Mintea ta bolnava nu este de ajuns ! Ca asa ti se pare tie....
    Trebuie ceva obiectiv . Ai criterii obiective ?