VIDEO Nigeria. Mobilizare internationala pentru gasirea celor 200 de fete rapite de un grup islamist. Obama: Este o situatie revoltatoare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2014, 9:54 Actualitate | Internaţional


Sute de persoane au fost ucise miercuri intr-un nou masacru comis de secta islamica Boko Haram  in nord-estul Nigeriei unde SUA, Marea Britanie si Franta au anuntat ca vor ajuta autoritatile sa gaseasca aproximativ 200 de tinere rapite de la jumatatea lunii aprilie de gruparea islamista.

Si China a promis ca ajuta Nigeria in gasirea ostaticilor, dar si in "upta impotriva terorismului".

Politia nigeriana a oferit o recompensa de 180.000 de euro pentru orice informatie care poate duce la gasirea fetelor.


Aceasta "situatie revoltatoare", potrivit presedintelui Barack Obama, umbreste Forumul Economic Mondial pentru Africa, "un Davos african", deschis miercuri la Abuja in conditii de maxima securitate, scrie AFP. SUA au anuntat ca vor trimite mai multe trupe de securitate in Nigeria pentru a lua parte la operatiunile de cautare a fetelor.

Departamentul american de Stat a anuntat ca are informatii potrivit carora adolescentele au fost luate in tarile vecine, declaratii neconfirmate de oficialii locali din Chibok, care spun ca fetele au fost vandute ca sotii pentru luptatori islamisti din Camerun si Ciad.

Despre elevele de liceu rapite de la jumatatea lui aprilie din internatul scolii nu s-a stiut nimic pana luni, 5 mai, cand liderul Boko Haram a revendicat rapirea lor. AFP a publicat o inregistrare cu liderul sectei islamice in care acesta spunea ca fetele sunt folosite ca "sclave", "vandute" si "casatorite" cu forta.

"Eu am rapit fetele. O sa le vand pe piata, in numele lui Allah", a declarat Abubakar Shekau, evocand cele 223 de adolescente rapite, in conditiile in care circula mai multe informatii legate de posibilul lor transfer in Ciad si in Camerunul vecin, unde sunt vandute cu 12 dolari fiecare.

Shekau, care spune ca tine "oameni ca sclavi", a declarat ca a rapit liceenele deoarece "educatia occidentala trebuie sa inceteze" iar fetele "trebuie sa paraseasca (scoala) si sa se casatoreasca".

Cele 276 de tinere au fost rapite in 14 aprilie din liceul din Chibok (nord-est), in statul Borno. 223 se afla in continuare in captivitate, iar 53 au reusit sa fuga.

Boko Haram, care inseamna "educatia occidentala este un pacat", in limba haoussa, cere crearea unui stat islamic in nordul Nigeriei.

Gruparea extremista a ucis cateva mii de oameni incepand cu 2009, in cadrul unor atacuri care au vizat scoli, biserici, moschei si simboluri ale statului sau fortele de ordine.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3813 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    nigeria (Joi, 8 mai 2014, 10:21)

    nimrod [utilizator]

    Ce incompetenta, ce imbecilitate, ce coruptie!
    • 0 (4 voturi)    
      mai trebuie sa precizezi (Joi, 8 mai 2014, 11:52)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      cine sunt incompetentii, cine sunt imbecilii si cine sunt coruptii in acest caz.
  • +7 (7 voturi)    
    .....ce ipocrizie.... (Joi, 8 mai 2014, 10:40)

    un oarecare [utilizator]

    in numele unei religii....
    • +1 (1 vot)    
      poate vrei sa zici ce ticalosie!!! (Joi, 8 mai 2014, 21:04)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Sunt convinsa ca nici o religie, absolut nici o relige nu indeamna fiintele umane sa infaptuiasca asemenea atrocitati imbecile
      Ceea ce s-a intamplat este dementa .. "omului" animalic... crescut in intuneric, agresat , haituit, infometat, si transformat in acel executant fara simtaminte superioare
      Nu cred ca ceva ii poate indrepta, si nici nu cred ca stiu care este diferenta intre viata si moarte, intre bine si rau . Capii lor trebuiesc prinsi si eliminati
  • -7 (9 voturi)    
    Boko Haram lupta de fapt pt. independenta (Joi, 8 mai 2014, 10:53)

    dumitrica [utilizator]

    Din nou suntem intoxicati cu sperietoarea islamista prezentindu-ni-se informatii truncheate.

    In realitate acest Boko Haram lupta impotriva persecutilor la care sunt supuse niste grupuri etnice din Nigeria de catre conducerea tarii. In 2013 nu mai putin de 950 persoane au fost omorite in puscariile nigeriene sub pretextul apartenentei la gruparea Boko Haram.

    vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Boko_Haram
    • +8 (10 voturi)    
      foarte interesant ”master” dumitrică (Joi, 8 mai 2014, 11:50)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Sînteți, simultan:
      1- Antibăsist
      2- Pro-Putinist
      3- Apărător al unor secte islamico-teroriste ultra-primitive

      Cine vrea să priceapă - PRICEPE !
    • +4 (4 voturi)    
      da, da (Joi, 8 mai 2014, 14:38)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Ca si Khmerii Rosii...
    • +1 (1 vot)    
      Pai te contrazici (Joi, 8 mai 2014, 19:03)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      Uite ce apare in prin linkul dat de tine:
      "Founded by Mohammed Yusuf in 2002, the organisation seeks to establish a "pure" Islamic state ruled by sharia law, putting a stop to what it deems "Westernization""
      "The group earned this name by its strong opposition to anything Western, which it sees as corrupting Muslims"

      Deci, sunt islamici, nu stiu ce inteleg ei prin "stat islamic pur". Curios e ca lupta cu arme moderne, care n-au prea fost inventate de musulmani. Si multe alte chestii care exista acuma, Internet, telefoane, TV, etc, au aparut tot datorita vestului. Oare chinezii si rusii pot fi bagati in oala cu "Westernization"? Eu cred ca s-ar supara un pic...
    • +1 (1 vot)    
      say what ? (Joi, 8 mai 2014, 23:59)

      luc321 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

      ok, si cea mai buna metoda pentru a lupta impotriva unui regim opresiv este sa rapesti vreo 200 de adolescente si sa ameninti ca le vinzi in sclavie.
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Joi, 8 mai 2014, 10:59)

    CristiRu [utilizator]

    Lipsa de educatie ... genereaza monstri . Dar , de ce islamisti ?care o fi treaba de sunt atat de posedati ? Acesti indivizi fac rau in numele dumnezeului lor...