Criza din Ucraina: Ministrul de Interne: Peste 30 de separatisti au fost ucisi/ Rusia trimite mai multe submarine si nave in Marea Neagra

de Red. stiri     HotNews.ro
Marţi, 6 mai 2014, 6:54 Actualitate | Internaţional


Luptele violente s-au extins in estul Ucrainei unde cel putin patru persoane au murit, iar temerile privind un razboi civil sunt tot mai mari, in timp ce Parlamentul se intruneste cu usile inchise marti la Kiev, iar Viena va fi in centrul unei reuniuni pe tema crizei ucrainene.

La randul sau, ministrul de Externe britanic William Hague este asteptat marti seara in capitala ucraineana pentru discutii cu oamenii "cheie" ai tarii, scrie AFP. Seful diplomatiei britanice va merge inainte la Viena pentru a discuta despre criza din Ucraina cu treizeci de ministri, inclusiv rusul Serghei Lavrov si ucraineanul Andrei Descita, cu ocazia unei reuniuni a Comitetului ministerial al Consiliului Europei.

---

Ora 23.50 Rusia va aloca 1,75 miliarde de euro pentru consolidarea flotei sale de la Marea Neagra

Ora 23.35 Rusia a intensificat zborurile militare in largul coastelor SUA si in zona Asia-Pacific

Ora 20:20 Statele Unite s-au declarat marti "ingrijorate de eforturile depuse de gruparile pro-ruse" pentru a organiza un fals referendum in 11 mai in estul Ucrainei, considerat o repetitie a scenariului folosit in Crimeea, scrie AFP.

"Daca Rusia trece la etapa urmatoare" si intra in estul Ucrainei pentru a-l anexa, "vor urma severe sanctiuni europene si americane", a avertizat purtatorul de cuvant al diplomatiei americane, Marie Harf, citat de AFP.

Ora 19:45 Economia Rusiei va intra in recesiune in trimestrul doi - oficial din ministerul rus al Finantelor

Ora 17.20: OSCE a cerut la Viena un armistitiu pentru organizarea alegerilor prezidentiale.

Ora 16.30: Ministrul german de Externe, Steinmeier: Suntem doar la cativa pasi de o confruntare militara in Ucraina

Ora 14.30: Serghei Lavrov: Ar fi nepotrivit sa organizezi alegeri in Ucraina, in timp ce armata este indreptata impotriva civililor.

Ora 11.10: Ministrul de externe britanic, William Hague, a acuzat Moscova, la Viena, ca vrea sa impiedice alegerile din 25 mai din Ucraina.

Ora 10.55: Ministrul rus al Apararii, Serghei Soigu, a anuntat, potrivit Interfax, ca Rusia trimite in Marea Neagra noi submarine, precum si nave de suprafata de noua generatie, anul acesta.

Ora 09.50 Toate zborurile pe aeroportul din Donetsk au fost anulate.

Ora 09.16 Rusia va respecta Tratatul privind reducerea arsenalului strategic cu SUA (START), semnat in 2010, in pofida divergentelor dintre Moscova si Washington privind criza din Ucraina, a spus marti ministrul rus adjunct al afacerilor Externe, Serghei Riabkov, pentru agentia Ria Novosti, scrie Reuters.

---
Luni, schimburi de foc au avut loc timp de mai multe ore la periferia bastionului rebel pro-rus Slaviansk , a declarat un jurnalist AFP .

Luptele au facut patru morti si treizeci de raniti in randul fortelor de ordine ucrainene, a anuntat marti dimineata Ministerul de Interne. Potrivit oficialilor ministerului, rebelii au folosit populatia drept "scut uman" si au dat foc unor case facand victime.

Administratia regionala din Donetsk a anuntat ca un civil a fost ucis si 15 oameni au fost raniti de focuri de arma la Slaviansk. Un elicopter Mi - 24 al armatei a fost doborat luni noaptea la Slavianks.

Pilotii au supravietuit, potrivit Ministerului Apararii. Aceasta este al patrulea aparat pierdut de catre fortele armate ucrainene de vineri. Ulterior, explozii de arme automate s-au auzit pentru prima data aproape de centrul orasului Slavianks, sugerand ca armata castiga teren, potrivit AFP .









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


19413 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    ??? (Marţi, 6 mai 2014, 7:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Sergay Javrov vine ca sa ce?/// Asta trebuie expulzat in rusia fara drept de survolare a vreunui teritoriu european. La fel putin, si ala trebuie pocnit peste bot.
    • +11 (13 voturi)    
      alegeri? vai! (Marţi, 6 mai 2014, 14:45)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      daca se tin alegeri cum mai zbiara Javrov ca la KIev e guvern nelegitim?
      • +10 (12 voturi)    
        Pai normal (Marţi, 6 mai 2014, 15:08)

        adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        Acolo ii doare cel mai tare, ca inca n-au reusit sa instaleze "pacificatori" cu kalasnikovuri si "numaratori" de voturi sa iasa 99% cu Rusia ca in Crimeea... Cat tupeu pe Javrov asta, ca si Putin acum cateva zile. Se vede mentalitatea imperialista, ca lor li se pare normal sa poata comanda in alta tara, sa nu fie alegeri, sa se retraga trupele militare etc.
        • +5 (7 voturi)    
          Ca sa intelegem (Marţi, 6 mai 2014, 17:04)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

          Asadar, sergay javrov este ferm convins ca referendumul organizat in Crimeea a fost legal si legitim in conditiile in care 1) populatia rusofona a fost adusa fortat in locul populatiei deportate de stalin si 2) trupele rusesti invadasera Crimeea.

          Ce sa vezi, rusii sunt singurii care cred asta. Lumea civilizata crede altceva, anume ca rusia nu are ca cauta in Crimeea.
        • +4 (6 voturi)    
          care 99% (Marţi, 6 mai 2014, 17:35)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

          bai, pai cand vine rusu' iese 105%, ca-i plan de la centru.
    • 0 (6 voturi)    
      ironia (Marţi, 6 mai 2014, 16:38)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      am inteles ca se discuta despre interzicerea progeniturilor proveniti din demnitari rusi sa mai poata studia in strainatate..fiica lui Lavrov studiaza la Londra economie cand tartorul domneste peste monopoluri unde concurenta este mazilita
    • +2 (4 voturi)    
      da, dar cine sa il pocneasca peste bot pe Putin? (Marţi, 6 mai 2014, 17:04)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      nu vezi ca nimeni nu face nimic? Putin isi face de cap, si SUA si Occidentul tac si se fac ca nu vad.
      • +1 (3 voturi)    
        esti bancher? (Marţi, 6 mai 2014, 19:56)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        sanki?
        A. bancile rusesti incep sa intre sub controlul fiscului USA. Daca le ingheata macar o zi, ce se intampla cu credibilitatea lor?
        B. FMI a anunta de zece zile, azi o recunosc oficial si la Moscova; RECESIUNE!
        C. reducerea exporturilor Gazprom USTURA rau
        D. cat e costul unei armate de ocupatie? deocamdata in Crimeea?

        Reagan a bagat URSS in faliment prin cursa spre razboiul stelelor. Si URSS era mai mare, mai compacta cu consum intern limitat.
  • +15 (19 voturi)    
    Presa germana despre Putin : (Marţi, 6 mai 2014, 7:39)

    hotnewsfil [utilizator]

    Opinion
    Putin's Not Post-Communist, He's Post-Fascist
    • -5 (21 voturi)    
      o opinie ... (Marţi, 6 mai 2014, 13:23)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      dar tot in presa germana e si certitudinea ca cia si fbi coordoneaza 'guvernul' ucrainian (ala instalat sub 'paza' mitralierelor)
  • +12 (16 voturi)    
    Despre Putin : (Marţi, 6 mai 2014, 7:49)

    hotnewsfil [utilizator]

    http://www.spiegel.de/international/world/speeches-by-russian-president-putin-betray-fascist-inspiration-a-967283.html#spLeserKommentare
    • +4 (6 voturi)    
      Arc peste timp: (Marţi, 6 mai 2014, 17:17)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Insirandu-ne din Der Spiegel, in cazul nostru s-ar potrivi :
      Ponta's not post-nastasism, he's post-ceausism.
      • -2 (4 voturi)    
        ce faci ? te insiri ? (Marţi, 6 mai 2014, 17:23)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

        pe ce ?
        • 0 (0 voturi)    
          Rectificare (Miercuri, 7 mai 2014, 6:28)

          hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Inspirandu-ne, nu insirandu-ne.
          Va rog sa ma iertati.
  • +16 (18 voturi)    
    The US Will Unleash The IRS On Russian Banks (Marţi, 6 mai 2014, 11:35)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Hahaha, ce-or sa-i motaneasca americanii pe rusi cu asta:

    http://www.businessinsider.com/the-us-will-unleash-the-irs-on-russian-banks-in-july-2014-5
    • +10 (16 voturi)    
      chiar! (Marţi, 6 mai 2014, 12:00)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      o banca cu fonduri inghetate chiar si o zi PIERDE BANI. Iar pierderea increderii egal faliment la orice banca.
      • +7 (7 voturi)    
        asa este (Marţi, 6 mai 2014, 17:06)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cinic

        asa au falimentat americanii zeci de banci, care nici macar nu aveau operatiuni pe teritoriul SUA: le-au acuzat de spalare de bani, sau de finantarea terorismului international....si nimeni, nici o banca din lume nu a mai facut afaceri cu ei...
        daca FED-l declara o banca non-grata, nimeni nu mai lucreaza cu ea, nimeni nu ii mai face decontari, si este condamnata la faliment.
        Asa ar trebui sa actioneze SUA: prin blocarea sistemului bancar rus.
        • -5 (7 voturi)    
          FED-ul (Marţi, 6 mai 2014, 18:34)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          FED-ul este o organizatie terorista de-a dreptul!
          • +3 (3 voturi)    
            ai denuntat? (Marţi, 6 mai 2014, 19:57)

            cinic [utilizator] i-a raspuns lui Patton

            la FBI, la ONU, la Putin? Cum? nu te-au ascultat? Incearca la Ponta sau la A3. Liber!
  • -6 (16 voturi)    
    un alt punct de vere... (Marţi, 6 mai 2014, 12:20)

    Sycka [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=fWkfpGCAAuw

    Interesant nu???
    • +6 (14 voturi)    
      Interesant? (Marţi, 6 mai 2014, 12:36)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

      Ce prezinti ca interesant, propaganda ta? Nu este interesanta, canta la alta masa.
      • -10 (20 voturi)    
        de ce e propaganda ? (Marţi, 6 mai 2014, 13:01)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ca nu esti tu de acord ?

        filmuletul e o insiruire de evenimente si comunicate (publice) , puse cap la cap si analizate .
        nu e nici o declaratie propagandistica nesustinuta de fapte .
        sunt fapte declaratiile ue de dinnainte , sunt fapte convorbirile telefonice , sunt fapte neofascistii care constituie puterea actuala din ucraina , sunt fapte directionarea si indrumarea pe care sua o ofera prin cia si fbi ...etc.

        adica nu e ceva de genul 'si-au dat foc singuri" , dupa care apar filmari si poze dinc are se observa contrariul .
        • +8 (14 voturi)    
          :) (Marţi, 6 mai 2014, 13:04)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          Inclusiv ce faci tu tot propaganda se cheama. :) Ai vreo certitudine ca vocile apartin personajelor carora se clameaza ca apartin? Ma indoiesc.

          PS: Cat mai e rubla? :P
          • -7 (17 voturi)    
            certitudinea (Marţi, 6 mai 2014, 13:21)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            e mult mai mare decat cea a 'interceptarilor' facute de cia si date public de guvernul din uncraina .
            caute pe net si ai sa gaseti certitudinea de care vorbesti inclusiv in masmedia 'preferata' de sua si ue .

            cat e rubla ...? vezi pe bnr.ro !
        • +8 (14 voturi)    
          Te tradezi singur pisicule (Marţi, 6 mai 2014, 13:58)

          antrax [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          "neofascistii". Asta e venita direct de la Moskva, tovarase! C
          ine esti tu sa-i declari pe aia neofascisti? De ce nu patrioti, eroi care lupta impotriva asupritorilor? Poate ca ucrainienii ii considera pe rusi invadatori, si acuma incearca sa scape de jug. Ca le-ati stat pe ceafa peste 200 de ani, asta nu inseamna ca au uitat sau iertat. Ia vorbeste tu cu niste catalani, sa le zici ca-s spanioli, sa vezi ce reactie au. Sau cu niste scotieni.

          FBI asigura asistenta si Romaniei, daca nu ma insel au si un birou de contact deschis in Bucuresti (probabil in sediul ambasadei). Asa ca asta nu e asa GROAZNIC. La fel cum KGB/FSB agita spiritele prin zonele de est, cum au facut sin Crimeea. Ca doar daca esti bolovan nu realizezi ca-si baga mama Rusia codita pe acolo. Doar a recunoscut si Putin implicarea in Crimeea, post factum...rachetele alea cu care se doboara elicoptere cresc in copaci, am si eu unul in fata casei.
          • -7 (13 voturi)    
            halal patrioti (Marţi, 6 mai 2014, 14:51)

            freestyle [utilizator] i-a raspuns lui antrax

            Svoboda (fost Partidul National-Social) este un partid fascist. Right-sector sunt si mai rai. Retorica si ritualurile "maidanezilor" sunt ca pe vremea lui Bandera, un fascist ridicat la rang de erou de ucrainieni.
            Plus ca ucrainieni au vrut sa-si faca stat numai in vest, adica pe unde erau polonezii. Zaporojenii (cei de pe malul de est al Niprului) au fost cu rusii de la 1654. In 1919 polonezii au distrus primul stat ucrainian.
          • -2 (8 voturi)    
            mai sa fie ... (Marţi, 6 mai 2014, 15:43)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui antrax

            neofascisti sunt datorita simbolurilor folosit (similar cu o svastica) , atitusinii , si extremismului de dreapta cu care se mandresa ... faptul ca promit sa omoare orice evreu , comunist si rus ..asta ce inseamna ?

            deschide ochii aia ... daca mai poti .

            dupa cum vezi prin tonele de filmulete si poze pe net , invadatori sunt considerati mascatii cu tab-uri si elecoptere care masacreaza estul ucrainei ... incearca un minim de inteligenta si documenteaza-te ..nu mai vorbii din titluri .
            • 0 (4 voturi)    
              Si "separatistii" fac la fel (Marţi, 6 mai 2014, 16:16)

              antrax [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              Si din nou, faci 2 afirmatii fara acoperire. Cine ii declara pe aia fascisti? Rusia, nene! Daca ii declara Germania era mai credibil, dar Rusia are un prea mare interes acolo ca sa fie obiectiva, face propaganda si intoxicare la greu.

              Aceleasi declaratii referitor la "aia care nu-s cu noi" le-am citit si despre separatisti. Aia nu-s tot "fascisti"? Pana una alta tot de la astia din urma am vazut si niste filmari umilitoare cu soldati ucrainieni capturati. Cam ce apare si de prin Siria, Libia...in curand vom vedea si cateva cu ceva tortura, ca deh, aia nu-s soldati, nu au auzit de Conventia de la Geneva, nu?

              Poate nu ti-ai dat seama dar media e plina de intoxicari. Filmele/pozele care apar prin articole se incadreaza foarte bine aici, chiar daca par facute de amatori.

              Uite, intoxicare e si raspunsul tau: "fascisti", "masacru", "invadatori".
        • +5 (9 voturi)    
          frica! (Marţi, 6 mai 2014, 14:48)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          ti-e groaza de momentul in care apar documente asupra ofiterilor FSB si SPETZNATZ din Ukraina? a "separatistilor ukrainieni" nascuti pe la Karaganda sau Vladivostok?
          ti-e frica de publicarea convorbirilor intre "patrotii rusi" si serviciile speciale rusesti?
          • +1 (9 voturi)    
            da .. ca ma afecteaza rau ! (Marţi, 6 mai 2014, 15:41)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            penibil esti ..

            tu astepti dovezi ca fsb e implicat in ucraina , dar despre dovezile ca cia fbi sunt implicati acolo nu zici nimic .. ?
        • +3 (5 voturi)    
          filmuletul e o ... (Marţi, 6 mai 2014, 15:43)

          Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

          insiruire de evenimente si comunicate (publice) , puse cap la cap si analizate
          =================
          Normal, ca si orice alta manipulare :).
          La fel de publice sunt si evenimentele si comunicatele care au urmat celor enumerate in filmulet, inclusiv declaratiile Olgai Bogomoletz despre dicutia avuta cu Paet :). Dar, vai surpriza: nu e pusa "cap la cap si analizata" in filmuletz :).
    • +2 (10 voturi)    
      E cam "outdated" propaganda asta. (Marţi, 6 mai 2014, 15:39)

      Liolikk [utilizator] i-a raspuns lui Sycka

      "Russia Today" production ? :)
  • -3 (23 voturi)    
    cineva (Marţi, 6 mai 2014, 12:23)

    BogdanJumolea [anonim]

    au facut masacru in IRAK,KOSOVO, AFGANISTAN,casatoresc barbat cu barbat in numele lui DUMNEZEU,numesc pe cine vreau ei teroristi si in cazul UCRAINEI propriul popor...cine sunt ei ....prietenii nostrii americanii

    vom trai si vom vedea cum vom da tinutul secuiesc ungurilor fara nici un glont,sub sfanta obladuire americana ....si atunci ne va fii dor de rusi
    • +6 (12 voturi)    
      inconsecventa (Marţi, 6 mai 2014, 13:56)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui BogdanJumolea

      Nu-nteleg cum cineva care sustine anexarea Crimeii de catre rusi se opune anexarii Tinutului Secuiesc - sau, probabil, se opune anexarii Tinutului Secuiesc de catre o alta tara decat rusia :D
      • -2 (8 voturi)    
        lucruri diferite (Marţi, 6 mai 2014, 15:04)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Crimeea a fost luata de rusi de la turci (in Crimeea era hanatul tatar). Nu a avut nici in clin nici in maneca cu Ucraina propiu-zisa. La fel si regiunile de la Marea Neagra (Odessa, Nikolaev, Azov). Tinutul secuiesc nu are cine sa-l revendice. Pe vremea regatului ungar (deci inainte 1526) nu exista asa ceva. Ce viseaza hortistii de la jobik nu ne intereseaza pe noi, romanii.
        La fel si sudul Basarabiei (Bugeacul) si nordul Bucovinei nu au avut de a face cu Ucraina. Sunt romanesti 100%.
      • +3 (5 voturi)    
        duceti-va la culcare baieti.... (Marţi, 6 mai 2014, 17:01)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        vorbe goale de somnambuli...mare plictiseala pe aici.
      • +2 (4 voturi)    
        Stai asa (Marţi, 6 mai 2014, 18:34)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Tinutul Secuiesc are autonomie si nu stim noi?!
        • -3 (3 voturi)    
          iar? (Marţi, 6 mai 2014, 20:01)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          le bubui, bre!
          Schimba rusofoni [Crimeea} cu secui [Har-Cov], autoritati auto-alese [Crimeea] cu UDMR,
          referendum cu referendum, Putin cu Orban si merge perfect tot ce ai scris!
          Si tu, si adrian8 si evoque si mazeta si....
    • +6 (14 voturi)    
      Turma agramatilor (Marţi, 6 mai 2014, 14:55)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui BogdanJumolea

      Auzi, la voi astia stipendiati de voiculescu, astia anti-americani si filo-rusi, filo-penali, filo-securisti e cumva o conditie la angajare sa nu aveti carte?
      Ia zi repede, cu cati "i" se scrie "prietenii nostri"? Cu 1, 2, 3? Dar "ne va fi dor" cu cati "i" se scrie?
      Vai si-amar de voi! Nu sunteti in stare sa scrieti corect in limba materna dar aveti "opinii" despre chestii serioase, cu americanii, cu ungurii, cu martienii... Tie chiar nu ti-e rusine sa-ti etalezi ignoranta in public? N-ar fi mai bine sa faci un curs de gramatica la seral sau pe net si abia dupa aceea sa ne impartasesti in scris gandurile tale?
    • 0 (2 voturi)    
      Sa nu exageram (Marţi, 6 mai 2014, 20:14)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui BogdanJumolea

      Dor de rusi- niciodata!
  • -6 (12 voturi)    
    nu i asa usor (Marţi, 6 mai 2014, 12:24)

    BogdanJumolea [anonim]

    Pe 29 august 1949, URSS a detonat prima sa bomba nucleara, la Semipalatinsk, Kazakhstan. Evenimentul, tinut initial secret de catre Stalin, a avut o mare importanta in evolutia situatiei politice postbelice si mai ales in proliferarea armei atomice si in cursa inarmarilor.

    Prima bomba nucleara sovietica a fost testata in poligonul nuclear Semipalatinsk din Kazahstansi avea 22 de kilotone, fata de 15 kilotone, cat a avut bomba similara americana detonata la 6 august 1945, la Hiroshima
    • +4 (12 voturi)    
      "Prima bomba nucleara sovietica..." (Marţi, 6 mai 2014, 12:48)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui BogdanJumolea

      Cred ca ai vrut sa spui "prima bomba nucleara AMERICANA furata de sovietici..."
      • -2 (8 voturi)    
        s-a furat o bomba (Marţi, 6 mai 2014, 14:22)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        Aha, deci esti unu dintre cei care si acum mai cred ca sotii Rosenberg au vandut secretul bombei atomice sovieticilor. Erai bun de asistent al lui McCarthy.
        Nu neg importanta si rezultatele spionajului dar programul sovietic a inceput in 1942 iar dupa 1945 a beneficiat de tot ce descoperisera germanii. In plus oameni de stiinta ca Yuli Khariton, Yakov Zeldovich, Abram Fedorovich Ioffe, Georgii Flyorov, Igor Kurchatov, Andrei Sakharov sau Vitaly Ginzburg nu erau niste tantalai.
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 6 mai 2014, 15:36)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      "Orice scrutin in Ucraina ... (Marţi, 6 mai 2014, 16:08)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui

      ... in conditiile actuale este o farsa"

      - Serieux...? Da' referendumul din Crimeia nu a fost o farsa?
      • 0 (8 voturi)    
        Pai nu (Marţi, 6 mai 2014, 18:36)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

        Pai nu. Eu nu-mi aduc aminte sa se fi tras focuri de arma in Crimeea, sa fie incercuite si puse sub asediu orase, sa fie incendiate cladiri!
        • 0 (4 voturi)    
          Pai tu nu-ti aduci aminte... (Marţi, 6 mai 2014, 19:46)

          Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          ... nici ca Ucraina a fost subiectul unei agresiuni armate din partea Federatiei Ruse, agresiune in urma careia Crimeia a fost anexata cu incalcarea brutala a tuturor normelor de drept international!
          Inteleg ca tu esti extaziat de modul "curat" in care Rusia a anexat Crimeia: "(fara) sa se fi tras focuri de arma in Crimeea, (fara) sa fie incercuite si puse sub asediu orase, (fara) sa fie incendiate cladiri!"
          Hai, fa pasi, ca aici nu tine propaganda murdara a "Vocii Rusiei"!
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 7 mai 2014, 15:53)

        [anonim] i-a raspuns lui Herodot

  • 0 (4 voturi)    
    Masuri extreme (Marţi, 6 mai 2014, 16:16)

    vodatepes [utilizator]

    Ucraina trebuie sa ia unele masuri extreme dar simple.Un ultimatum de 48 ore in care toti civili sa depuna armele indifferent de tabara. Conform legilor din lumea intreaga doar angajati insitutilor abilitate au dreptul de a purta armament. Tot odata civili sa paraseasca cladirile insitutilor statului. Dupa scurgerea celor 48 ore cine este prins cu arma in mina este impuscat pe loc. La fel daca nu evacueaza cladirile statului sunt impuscati pe loc. E atunci ai sa vezi cum tov KGB o vor lua la fuga pentru ca misiunea lor s-a incheiat. Puterea de la Kiev asta trebuie sa faca. Cine preda armele si evacueaza cladirile statului nu pateste nimic cine nu se supune risca moartea.
    • +1 (3 voturi)    
      aha (Marţi, 6 mai 2014, 18:27)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Ala e momentul in care armata sovie.. pardon, rusa intra in Ucraina pe usa din fata.
    • 0 (6 voturi)    
      Haha (Marţi, 6 mai 2014, 18:37)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Chiar asta spunea Conventia de acum 2 saptamani de la Geneva. Numai ca primii care au spus "pas" au fost baietii de la Right Sector!
      • -2 (4 voturi)    
        Da Piton (Marţi, 6 mai 2014, 20:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Rusii dau jos elicoptere cu armament greu dar vinovati sunt aia din sectorul de dreapta. De ce ? e logic sunt de drepta. Ti-am mai spus ca daca vrei sa cauti fascisti adevarati ii gasesti la Kremlin da tu ii dai inainte cu dreapta ucrainiana.
        • +4 (6 voturi)    
          Eu vad asa (Marţi, 6 mai 2014, 22:40)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Right Sector ucide oameni nevinovati, ii ard de vii etc.

          Armata ucrainiana ataca protestatari anti-puci cu arme automate, elicoptere, etc.

          Si tot anti-pucistii sunt de vina?!

          E interesant, cand Yanukovici era la putere SUA l-a atentionat ca nu care cumva sa trimita armata asupra propriului popor. Acum oare ce se intampla? Nimic! Tac malc! DOUBLE STANDARD clar, a cata oara in ultimile luni?!
    • +3 (3 voturi)    
      Utopie (Marţi, 6 mai 2014, 20:19)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Am vazut un reportaj cu Pravy Sector. Paramilitari de meserie, fosti politisti, tineri care nu au alt ideal. Nu cred sa predea vreo arma. Din contra.
    • +1 (1 vot)    
      Ignoranta (Marţi, 6 mai 2014, 22:12)

      xyzklmn [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Fel de fel de de puncte de vedere din care nu rezulta decit ura manifesta insotita de ignoranta crasa . In tot acest joc murdar prin consecinte nu setine cont de un fapt concret numit globalizare ,mai exact colonizare , colonialism , imperialism deghizat in forma economica . Ignoranta si manipularea profesionista ce insotesc acest act au adus Romania in stadiul de tara subdezvoltata , preponederent agrara , din care au fost expulzati(Basescu - "plecati din tara ") de saracie milioane de romani care acum contribuie la dezvoltarea altor tari mai norocoase sau aflate mai aproape de "pielea " imperialistului sau daca e mai cool globalistului . Euromaidanul ca exponent al vointei globalistului a adus instabilitate in Ucraina si de aici extinderea conflictului cu consecintele de azi . Cunoscind efectele globalizarii , ocupare economica cu distrugerea concurentei economice si crearea de noi piete de desfacere a produselor globalistului , este normal ca o putere economica ca cea a Rusiei sa ia masuri de securitate si anume , indepartarea acestui pericol . Slabiciunea manifesta a societatii ucrainene civile care vede in Europa - ca si la noi de asemenea _ pomul laudat , a condus la acest conflict de interese in primul rind economice si apio strategice . Nu sunt filorus si nici un simpatizant al Rusiei ca putere imperialista dar nu pot sa nu vad ca ea se afla in conflict de inerese cu alte forte imperialiste care noua nu ne-au adus decit dezastru economic si social . Atit deocamdata .
  • +1 (3 voturi)    
    "Hopriti-va", hooo ! (Marţi, 6 mai 2014, 21:54)

    NSdMB [utilizator]

    Pe aici din pacate 95% dintre voi parca aveti creierele spalate de "amerika" si de propaganda de peste tot.
    Nu sunt mai buni nici unii nici altii, cu nimic, faceti voi sa va fie bine in vietile voastre, nu asteptati nici de la guvern, nici de la americani, nici de la rusi absolut nimic.

    ... sa fie cu voi (completati ... cu ce vreti voi)
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Marţi, 6 mai 2014, 22:16)

    NSdMB [utilizator]

    :)
  • 0 (2 voturi)    
    Fabrica Michelin din Ungaria s-a mutat la Zalău (Marţi, 6 mai 2014, 22:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Iată încă un argument pentru ca România să aibe graniță nordică cu Rusia (și nu cu „preferații” Victoriei Nuland). Dacă Ucraina va intra în UE, investitorii occidentali își vor lua lesne zborul mai înspre est, în căutare de mână de lucru și mai ieftină. Dar o Ucraina sub influență rusească nu este atractivă, în primul rând datorită corupției.
  • 0 (2 voturi)    
    Terroristi "Takfiri" in Ucraina (Miercuri, 7 mai 2014, 1:39)

    KostasP [utilizator]

    (null)
  • 0 (4 voturi)    
    Spetzgrupp A (Miercuri, 7 mai 2014, 2:20)

    KostasP [utilizator]

    In raspuns la cei 2000 de teroristi musulmani takfir (fosti "luptatori" in siria impotriva lui assad) trimisi de arabia saudita via cia to kiev ca "voluntari", putin raspunde prin trimiterea trupelor alpha group (spetzgrupp a), in zona de conflict declarand "stare de razboi rosu". Urmatoarea etapa fiind "starea de razboi total", in care folosirea de arme nucleare este posibila. Nu degeaba ministrul de externe german a declarat ca ne apropiem f repede de "a point of no return" in situatia din ucraina.