VIDEO Barack Obama si Angela Merkel avertizeaza cu noi sanctiuni impotriva Rusiei, daca alegerile vor fi perturbate

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 2 mai 2014, 21:26 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel si Barack Obama
Foto: Captura YouTube
Presedintele american Barack Obama a declarat vineri ca SUA vor trece la "sanctiuni sectoriale" impotriva Rusiei, daca Moscova impiedica planurile pentru alegeri in Ucraina la sfarsitul lunii acesteia, relateaza Reuters. Declaratiile au fost facute in cadrul unei conferinte de presa comune cu cancelarul Angela Merkel, cu care a avut o intrevedere in Biroul oval de la Casa Alba.

"Urmatorul pas va fi un regim de sanctiuni pe sectoare mai largi", a declarat Obama.

Angela Merkel a fost de acord cu aceasta abordare, afirmand ca data de 25 mai este o data critica si "ne vom asigura ca alegerile sa poata avea loc".

SUA si UE au impus deja mai multe sanctiuni asupra unor persoane si companii, in incercarea de a convinge presedintele Rusiei, Vladimir Putin, sa opreasca interventia in zonele vorbitoare de rusa din estul Ucrainei.

Sectoarele energetice si bancare vor fi probabil cele mai vizate, daca sanctiunile se extind.

"In Europa, am decis ca, daca destabilizarea continua, vom trece la un al treilea stadiu de sanctiuni. Vreau sa subliniez ca nu este neaparat ceea ce ne dorim, insa suntem pregatiti sa facem acest pas", a declarat Merkel.

Obama a facut un apel la Rusia sa convinga gruparile militare pro-ruse din Ucraina sa se retraga si a declarat ca este condamnabil faptul ca  militiile tin prizonieri obervatori internationali.

"Suntem uniti in sprijinul nostru pentru Ucraina, inclusiv prin programul FMI aprobat saptamana aceasta", a spus Obama, referindu-se la acordul de imprumut de 17 miliarde de dolari pe doi ani pentru Ucraina.

"Este evident lumii ca aceste grupuri sprijinite de rusi nu sunt protestatari pasnici. Sunt militanti puternic inarmati", a mai spus Obama.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3830 vizualizari

  • -12 (28 voturi)    
    Acest (Vineri, 2 mai 2014, 21:48)

    Patton [utilizator]

    Acest ignorant nesimtit a primit premiul Nobel pentru Pace?

    El, care da unilateral sanctiuni Rusiei in timp ce "prietenii" de la Kiev isi omoara propriul popor?
    El, care in loc sa negocieze cu Assad, era gata sa declanseze al treilea razboi mondial???

    Mi-e sila! Indiferent cine e e presedinte SUA, toti sunt o apa si-un pamant....
    • +6 (16 voturi)    
      lool (Vineri, 2 mai 2014, 22:24)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      tu iti dai seama ca pluta pe care esti merge pe canal???
    • +12 (20 voturi)    
      Si mie mi-e sila! (Vineri, 2 mai 2014, 22:33)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      De oameni ca tine! Adica daca rusii isi baga oamenii in Ucraina ca sa o destabilizeze, autoritatile trebuie sa le dea medalii??? Mai bolsevicule, nimeni nu vrea sange, dar ce face Rusia arata disperarea ca a pierdut un teritoriu care era ca si anexat. Te rog eu, pleaca in Rusia, e cel mai mare serviciu pe care il poti face Romaniei! Ia-l si pe Fa Ponta cu tine dupa ce isi termina cazarea la Rahova!...
    • +10 (12 voturi)    
      Penibil (Vineri, 2 mai 2014, 23:29)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Amice, esti penibil. Faptul ca stii limba romana, nu te face roman. Este loc destul in Rusia pentru tine. Ramai acolo si virtual.
    • +6 (8 voturi)    
      @ "patton" pattonovici (Sâmbătă, 3 mai 2014, 0:52)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Crezi ca un nick americanesc ca "patton" te deghizeaza ?! Tavarisci, ar trebui sa stii ca or fi romanii saraci (cum zicea Vocea ieri) dar ii cunoastem pe rusi. Americanii poate nu va cunosc prea bine (pentru ca ii doare in fund de voi) dar noi va cunoastem de cum va apropiati: putiti a hoit si minciuna !
  • -9 (23 voturi)    
    Obama, asistat de Merkel, explicând ”costurile” (Vineri, 2 mai 2014, 21:52)

    dion [utilizator]

    Obama: "The United States and Germany are united in their support of Ukraine"

    Să nu uităm că Germania,de fapt, nu este ”țară”, este un teritoriu ocupat de SUA.

    -pentru că 55,000 de militari americani sunt staționați permanent în Deutschland

    -pentru că sunt 50 de baze militare americane răspândite pe tot teritoriul Deutschland
    • +13 (19 voturi)    
      nu e nici o problema (Vineri, 2 mai 2014, 22:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui dion

      eu vreau 55 mii de soldati americani sa fie in Romania si mai bine ar fi sa fie stationati in Moldova.

      Sa nu mai faca fite mizeria de comunisti din Rusia.
  • -6 (12 voturi)    
    adica vor sanctiona inca un mafiot, doi (Vineri, 2 mai 2014, 21:56)

    jackalphonse [utilizator]

    nu sunt sanctiuni date rusilor, doar unor tapi ispasitori. cred ca putin ii alege seara si le telefoneaza dimineata lui merkel si obama
  • +7 (17 voturi)    
    Pai da. (Vineri, 2 mai 2014, 22:08)

    mitg [utilizator]

    De cateva luni tot avertizeaza.
    Asistam la un nou tip de razboi, un razboi in care intr-adevar nu se trage nici-un glont: un razboi al declaratiilor.
    Rusia e "indignata", America e "pregatita", OSCE "someaza", UE "avertizeaza", Basescu "face apel", Putin "cere", Schulz "sugereaza", Le Pen "suporta" ...
    Fapte, nu vorbe; societatea vorbeste si voteaza, domnilor/doamnelor, iar obligatia dumneavoastra este sa faceti. In cazul asta, sa faceti pace.
    • +5 (13 voturi)    
      mda... (Vineri, 2 mai 2014, 22:27)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      postacii Rusia Today?

      cu cine vrei tu pace mojicule?

      Rusia ia teritorii si vrea pace?


      hmmmm, asa o fi?
      • +1 (5 voturi)    
        RE: (Sâmbătă, 3 mai 2014, 0:37)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        In primul rand, iti recomand Sedepril; acesta inhiba activitatea hormonilor norepiferini, acestia fiind hormonii care cauzeaza anumiti muschi sa se contracte in situatii de stres. (printre altele, daca vrei o lectie privata de biochimie, costa) Te va ajuta sa-ti controlezi jignirile nefondate de gen "mojicule" sau postac RT.

        In al doilea rand, alfa ca eu vreau pace intre toata lumea, la modul ideal
        . In aceasta situatie, totusi, pace ar trebui sa fie intre Federatia Rusa si Ucraina; daca pro-Rusii din est vor unire cu Rusia, sa isi asume decizia. Dar unire/alipire/anexare nu se face arucand cu rachete sol-aer, distribuind AK-12 protestatarilor pro-Rusi, aruncand cu grenade ofensive asupra trupelor militare Ucrainine, exercitand presiuni militare asupra statelor Baltice, asupra Republicii Poloneze, asupra Republicii Moldova, asupra Romaniei ș.a.m.d.
        Pacea aia o vreau eu (si nu numai, iti garantez!), in care daca Federatia Rusa considera ca cei din estul Ucrainei/Crimeei vor alipire la tara lor, sa intrebe guvernul care exercita de jure puterea asupra teritoriului respectiv si MAI PRESUS DE TOATE, sa intrebe locuitorii regiunilor respective intr-un mod PASNIC (adica fara "trupe civile de aparare" cu carabine langa cabina de vot).
    • +3 (5 voturi)    
      si toti sunt (Vineri, 2 mai 2014, 22:33)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      si toti sunt "profund ingrijorati".
    • +1 (15 voturi)    
      Pace? (Vineri, 2 mai 2014, 22:46)

      Costi2 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Sunt interese ca aceasta stare de panica sa fie mentinuta, mai cumparam si noi niste avioane de la americani, ca "uite ce se intampla in Ucraina", si tot mecanismul.

      Plus ca orice guvern isi doreste un popor speriat, e mult mai predispus sa inchida ochii asa. E pacat totusi ca dupa mii de ani de razboaie, civilizatia noastra "avansata" inca mai vorbeste despre asta.

      Si e de asemenea pacat, ca noi, oamenii de rand, ne purtam cum ne purtam unii cu altii. Uitati-va la comment-uri, numa injuraturi unul impotriva celuilalt, doar pentru ca avem pareri diferite. Nu ar trebui oare ca aceasta energie sa fie indreptata in alta directie? Avem alte lucruri de rezolvat, si dupa aia putem sa ne luam la tranta din cauza divergentelor de opinii.
      • +8 (14 voturi)    
        ... (Vineri, 2 mai 2014, 22:52)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Costi2

        Deci, ruşii au anexat Crimea pentru ca noi să cumpărăm avioane americane de la portughezi cu plata-n rate pe 10 ani. Beton!
        • +3 (9 voturi)    
          nu m-ai inteles ... (Vineri, 2 mai 2014, 23:08)

          Costi2 [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

          Americanii vand armament (ca sa nu mai zic avioane), iar Romania (si nu numai) in aceste conditii din Ucraina, "trebuie sa se inarmeze".

          Nu sunt anti-american, nu ma intelege gresit, e o concluzie proprie si personala, si astept contra-argumente.
          • +9 (11 voturi)    
            Contra-argumente (Vineri, 2 mai 2014, 23:49)

            JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Costi2

            1. Da, daca rusii intra in Ucraina e deja prea tarziu. Nu te poti inarma in 24 de ore. Poti alege sa dai un procent decent din PIB armatei, sau sa dai tot PIB-ul rusilor pe perioada nedeterminata...

            2. Poti sa iei armament teoretic si de la europeni si de la chinezi si chiar de la rusi, important e sa-l ai. Adevarul e ca americanii sunt cei mai avansati in domeniu acum...

            3. Daca tu iti faci o asigurare medicala de exemplu, te astepti sa nu platesti nimic? NATO e o asigurare de securitate si vine cu un cost aferent.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu stiu ce vrei... (Sâmbătă, 3 mai 2014, 0:08)

            Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Costi2

            ...dar, cu ideile pe care emiti, nu meriti nicio atentie.
      • +2 (4 voturi)    
        logica perfecta (Sâmbătă, 3 mai 2014, 0:39)

        Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Costi2

        Bravo, ai dat-o cotita si tot pe americani i-ai scos vinovati pentru ce se intimpla. Totul pentru ca sa "ne" vinda niste avioane second hand (in rate), care nici macar nu-s ale lor ci ale portughezilor, nu? Beton logica asta...
  • +7 (9 voturi)    
    Avem (Vineri, 2 mai 2014, 23:23)

    Zummm [utilizator]

    Agitatori printre noi. :))) Niste scursuri ale umanitatii
  • +4 (6 voturi)    
    mai cu spor! (Sâmbătă, 3 mai 2014, 1:01)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Acuma sper sa inteleaga si Obama ce porcarie imensa a facut cind i-a promis lui putin maximus "mai multa flexibilitate" dupa alegeri... Oricum, e cam moale Obama, trebuie sa vina Merkel ca sa scoata si el mai mult de 2 fraze pe tema Ucrainei.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde e ONU ??? (Sâmbătă, 3 mai 2014, 9:52)

    MenInBlack [utilizator]

    Oamenii mor, atat militari (rusi si ucrainieni) cat si civili.
    Conflictul ia amploare, ONU ''doarme''.
    Unde sunt Castile Albastre care sa stabilizeze regiunea cel putin pana dupa alegeri ???
    Ce inseamna ''ingrijorarile, avertismentele, sanctiunile"' si imprumuturile camatarilor FMI daca oamenii incep sa moara iar conflictul se extinde ?

    Ce urmaresc de fapt ipocritii din USA, UE si Rusia ???