VIDEO Rusia: Parada gigant de 1 Mai in Piata Rosie din Moscova, o revenire la practica din perioada sovietica

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 1 mai 2014, 22:41 Actualitate | Internaţional


Parada de 1 Mai din Piata Rosie
Foto: Captura RT
Rusia a organizat joi, de 1 mai, o parada imensa in Piata Rosie din Moscova, pentru prima data de la destramarea URSS, transmite Reuters. In piata ce se invecineaza cu Kremlinul s-au adunat muncitori cu pancarte care anuntau sprijinul pentru presedintele Vladimir Putin dupa anexarea Peninsulei Crimeea.

Mii de sindicalisti au marsaluit cu steaguri rusesti si steaguri ale partidului de guvernamant, Rusia Unita, formatiunea politica a lui Putin, in imensa piata moscovita, trecand pe langa mausoleul din granit rosu al fondatorului statului sovietic, Vladimir Lenin.

Pe multe dintre bannere erau scrise sloganuri traditionale pentru ziua anuala a muncitorilor, precum: "Pace, Munca, Mai". Insa alte pancarte au avut mesaje politice directe, facand trimitere la criza din tara vecina, fosta republica sovietica Ucraina.

Printre mesajele afisate se numara: "Sunt mandru de tara mea", "Putin are dreptate".



Spre deosebire de liderii de la Kremlin din perioada sovietica, Putin nu a prezidat personal parada din varful mausoleului, insa a respectat o alta traditie din epoca sovietica, acordand, in cadrul unei ceremonii la Kremlin, distinctia de "Erou al Muncii" pentru cinci muncitori. Putin a reinviat anul trecut acordarea medaliei de "Erou al Muncii", practica ce dateaza din perioada lui Stalin.

Presedintele rus a descris destramarea Uniunii Sovietice ca o tragedie, iar in luna martie a dat cu piciorul la zeci de ani de diplomatie post-Razboi Rece, sustinand ca Rusia are dreptul de a interveni in fostele tari sovietice pentru a proteja vorbitorii de limba rusa.

Totodata, mai multe legi au fost modificate pentru a facilita anexarea unui teritoriu dintr-un fost stat sovietic si pentru ca locuitorii din statele fostei Uniuni Sovietice sa poata obtine cetatenie rusa.

Ziua de 1 mai, o data care a avut mereu o importanta ridicata in calendarul sovietic si care continua sa fie o sarbatoare importanta pentru rusi, a fost marcata in anii de dupa prabusirea Uniunii Sovietice la sfarsitul anului 1991 prin mitinguri in alte parti ale Moscovei, insa pana acum paradele nu s-au desfasurat niciodata in Piata Rosie.



Suflu nationalist

Primarul Moscovei, Sergei Sobianin, a declarat pentru postul de stat Rossiya 24 ca peste 100.000 de oameni au marsaluit joi in Piata Rosie.

"Acest lucru nu este intamplator, pentru ca exista in tara un avant patriotic si o stare de spirit buna", a spus primarul.

Televiziunea rusa a aratat, de asemenea, imagini de la o parada de 1 Mai organizata in capitala Crimeei, Simferopol, cu steaguri rusesti si pancarte pe care scria "Crimeea este Rusia. Bine ai venit acasa."

"Suntem siguri ca avantul patriotic curent din Crimeea se va intinde in intreaga Federatie Rusa", a declarat liderul pro-rus din Crimeea, Serghei Aksionov, citat de Interfax.



Rusia a anexat peninsula Crimeea luna trecuta, dupa ce presedintele ucrainean pro-rus, Viktor Ianukovici a fost demis in februarie. Statele Unite si Uniunea Europeana acuza Moscova ca se afla in spatele insurgentelor separatiste din sud-estul Ucrainei si au impus sanctiuni care vizeaza persoane fizice si companii din Rusia.

Sanctiunile, desi nu au lovit direct in industria rusa, au afectat economia speriindu-i pe investitori si determinandu-i sa isi retraga capitalul. Fondul Monetar International a redus perspectivele de crestere economica pentru Rusia in 2014 si a declarat ca deja "se confrunta cu recesiune economica".

Acasa, insa, interventia in Ucraina a fost enorm de populara. Un sondaj de opinie publicat miercuri arata un sprijin de 82% pentru Putin, cel mai mare rating al liderului rus de dupa 2010.

"Sanctiunile occidentale nu ne vor afecta. Crimeea a fost, istoric, parte a Rusiei, si este drept sa ne reintregim", a declarat Tatiana Ivanova, muncitoare pe un santier din Moscova, prezenta la parada din Piata Rosie impreuna cu patru colegi.

Insa nu toti moscovitii s-au aratat la fel de impresionati.

"Ziua de astazi nu este o sarbatoare deosebit de speciala, e doar o zi frumoasa de primavara, iar oamenii sunt bucurosi ca au posibilitatea sa sarbatoreasca", a declarat istoricul Kirill Strakhov (31 de ani), vorbind dintr-o alta piata, din apropiere de Teatrul Bolshoi.

"Autoritatile incearca sa adune sprijin prin incurajarea sentimentelor patriotice. Ignora faptul ca exista multe probleme economice si geopolitice dificile asociate cu unificarea cu Crimeea", a adaugat istoricul.

Putin a reinviat, de asemenea, practica sovietica de a organiza o desfasurare masiva de forta militara in Piata Rosie pentru a marca data de 9 mai, victoria aliata asupra Germaniei naziste in al Doilea Razboi Mondial, una dintre cele mai importante zile din calendarul sovietic, dar si din cel rus.

Strazile centrale ale Moscovei au fost partial inchise in ultimele zile, tancuri si lansatoare de rachete ruland pe bulevarde in cadrul repetitiilor pentru parada de saptamana viitoare.

Repetitii pentru parada din 9 mai







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5901 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Putin manipuleaza din umbra (Joi, 1 mai 2014, 23:08)

    Matrafirefox [utilizator]

    N-am vazut nicio pancarta cu greseli. Oamenii obisnuiti frecvent fac greseli cand isi fac pancartele, dar nu si rusii. In plus, multe pancarte din imaginile care au fost la TV urmau acelasi sablon - suport din doua bucati de lemn cu foi trase la imprimanta cu cerneala neagra. Adica vrei sa spui ca mii de oameni isi fac pancartele la fel? N-am vazut niciodata asa ceva, cand e o demonstratie reala oamenii folosesc culori, fac greseli. Asta a fost o demonstratie bine aranjata de oamenii lui Putin, care incearca sa acopere esecurile statului lui cu un fals sentiment de nationalism, care prinde la prostime.
    • +6 (10 voturi)    
      La fel Dottore la Constanta (Joi, 1 mai 2014, 23:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Alaturi de El Prafo Magico ,
    • +9 (11 voturi)    
      e simplu (Joi, 1 mai 2014, 23:48)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      Din ce-am citit, marea majoritate a manifestaţilor sunt sindicalişti - în cazul ăsta, nu e cu nimic diferit faţă de ce era la noi ante-98, când eram chemaţi la uzină pentru ca noi, bărbaţii, să ne "ridicăm" pantalonii, iar femeile - fustele, alături de pancarte cu "NU! bombei cu neutroni!", "Pace!", "Proletari din toată lumea - uniţi-vă!", "Ceauşescu - România!" şamd. Pancartele erau făcute de "colectivele oamenilor muncii", prin "indicaţii de sus".
      • +5 (9 voturi)    
        ante-98 (Vineri, 2 mai 2014, 0:13)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ante 89...
  • +8 (12 voturi)    
    of (Joi, 1 mai 2014, 23:11)

    Bittick [utilizator]

    Doamne, parca se intoarce timpul inapoi...
    • +6 (10 voturi)    
      E, parca (Vineri, 2 mai 2014, 1:54)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Mai degraba sigur, ne-am intors in razboiul rece, numai ca amenintarea nu e razboiul nuclear, ci identitatea unei tari. Rusii nu mai reprima rascoale in principal cu tancurile, ci cu ajutorul unor localnici manipulati sau cumparati. Deci metoda s-a schimbat, rusii nu.
  • -9 (19 voturi)    
    Daca nu stii, taci. (Joi, 1 mai 2014, 23:52)

    @Horea [utilizator]

    In metrou, in Moscova, este ceva obisnuit, sa vezi pe cineva citind o carte. Asa ca, rusii stiu sa scrie si sa citeasca. (nu comentez ce se intampla pe hn )
    In metrou, in Bucuresti, se mananca seminte, se scuipa, se folosesc seringi, se mazgalesc peretii cu tot felul de mizerii, si se zice ca este libertate capitalista si ca asta au vrut cei ce au murit in '89.
    • +5 (15 voturi)    
      pai (Vineri, 2 mai 2014, 0:16)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui @Horea

      e mai stai de ce nu emigrezi in rusia, sau deja esti acolo si indeplinesti sarcinile trasate de partidul celor ce muncesc, nu puturosesc, nu beau si nu scuipa seminte si in slavesc la modul pravoslavnic, ce cuvint frumos, pe micutul dar marele putinel maximel?
      • +2 (4 voturi)    
        logic (Vineri, 2 mai 2014, 10:29)

        ioan16 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        interesant. nu-l contrazici. nu contesti ceea ce spune. inteleg ca admiti ca e un adevar. doar ca...doare. pai hai sa dam cu pietre in el ca l-a rostit. "daca acolo se citeste in metrou, de ce nu emigraezi acolo?". da, e logic. daca eu zic "piramidele sunt in egipt" imi raspunzi: "mergi acolo musulman fanatic etc..."?
  • +8 (14 voturi)    
    Rusilor le place sa fie INTOXICATI (Vineri, 2 mai 2014, 0:14)

    Intermezzo [utilizator]

    Cu ce ? Cu ideea ca tot Occidentul unelteste impotriva lor si ca , deci , pot supravietui numai printr-o civilizatie paralela , proprie si fundamental opusa celei occidentale . Cu ideea ca tara lor este mare , puternica , glorioasa si invincibila . Par ancorati intr-un ETATISM etern , pagubos si anacronic . Ca structura psihologica se apropie mai mult de Coreea de Nord a lui Kim Jong Un . Cu greu si putini sesizeaza ce este de fapt in realitate tara lor : o benzinarie condusa de mafioti , cum bine spunea McCain . Istoria il va condamna insa pe Putin pentru o crima odioasa : invrajbirea - poate IREPARABILA - a ucrainienilor cu rusii . Cam cum i-a invrajbit Milosevici pe sirbi si pe croati . Just you white , Mr . Higgins , just you waight !
  • +4 (10 voturi)    
    cei care au murit (Vineri, 2 mai 2014, 0:17)

    victor L [utilizator]

    in `89 se rasucesc in mormint daca ar afla de uamini ca tine. Nu pentru cei ca tine au riscat sa moara.
    • 0 (4 voturi)    
      nu zau? (Vineri, 2 mai 2014, 11:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      or fi murit ca sa ajungem slugile Vestului si bataia de joc a interlopilor de toate culorile, te pomenesti? vezi ca am fost ei eu, si altii in strada, si stiu prea bine ce ne doream! nu capitalism, ci meritocratie!
  • +4 (12 voturi)    
    Capitalul lui Marx? (Vineri, 2 mai 2014, 0:26)

    Dalinar [utilizator]

    sau A Comunist Manifesto? Sau amandoua cartile, le citesc rusii?
  • 0 (4 voturi)    
    Manipulare pe fata (Vineri, 2 mai 2014, 8:18)

    persp [utilizator]

    1. Aceasta NU E O PARADA si NICI UN MARS. E cel mult o manifestatie organizata (poate) de partidul aflat la guvernare. La fel ca si cum membrii partidului PSD sau PNL si-ar da intalnire in Piata Consitutiei de 1 mai si ar manifesta din varii motive. S-ar considera asta o parada...eu nu cred. Asta e o doar interpretare senzationalista, la fel de "uriasa", "criminala" si "incredibila", tipica pentru presa romaneasca.
    2. Sarbatoarea de 1 mai nu isi are orgini "SOVIETICE" ci este o sarbatoare mai degraba cu radacini pagane (trecerea la perioada de primavara-vara) si religioase. 1 mai se sarbatoreste in tari FOARTE VESTICE precum GERMANIA, SUEDIA sau NORVEGIA. Daca nu credeti, dati o fuga prin Berlin de 1 mai.
    3. Am citit in comentarii ca vezi doamne, oamenii fac greseli cand scriu ei insisi pancarte si ca toate pancartele sunt alb-negru. Voi trageti concluzia pentru TOATA manifestatia din 2 poze de pe Hotnews? Astea-s criterii ca sa judeci ca scriu pe bune sau li se dicteaza de "sus"? Tin sa va informez, ca inclusiv la manifestatiile din Romania nu am vazut decat extrem de rar (aproape niciodata) o pancarta cu greseli gramaticale. Oricat de prost ai fi, nu cred ca vrei sa-ti vada toata lumea prostia pe vreun afis, si mai intrebi si tu in stanga si in dreapta cum se scrie. Si nu in ultimul rand, uitati-va pe alte surse, gen Reuters la video-uri si veti vedea extrem de multe pancarte foarte colorate si scrise DE MANA: http://www.usatoday.com/story/news/world/2014/04/30/moscow-may-day/8526297/
  • 0 (0 voturi)    
    parada (Vineri, 2 mai 2014, 20:48)

    egroeg5 [utilizator]

    prin Europa parca nu au mai fost asemenea prezentari de multi ani.
    cred ca Putin s-a inspirat de la N-coreeni.