Edward Snowden, despre intrebarea adresata lui Putin: Am vrut sa obtin un raspuns oficial, nu sa platesc vama

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2014, 22:19 Actualitate | Internaţional


Edward Snowden
Foto: Agerpres/AP
"Surprins de critici", Edward Snowden si-a justifiat vineri interventia neasteptata, joi, intr-o emisiune televizata in care presedintelui rus Vladimir Putin i se adreseaza intrebari in direct, prin vointa de a obtine un raspuns oficial despre sistemele de supraveghere din Rusia, relateaza AFP.

"L-am intrebat pe presedintele rus in direct, la televiziune, pentru a obtine un raspuns oficial, nu pentru a plati vama", a scris fostul consultant al Agentiei americane de securitate NSA, intr-un articol publicat in The Guardian, potrivit Mediafax.

Snowden a vrut sa raspunda astfel criticilor, care-i reproseaza ca a devenit o "marioneta a Kremlinului" si ca face propaganda presedintelui Rusiei, o tara in care s-a refugiat pentru o perioada de un an incepand din vara lui 2013.

"Ma asteptam ca unii sa puna in discutie participarea mea la intalnirea anuala, compromisa in mare parte prin intrebari inofensive, adresate unui lider care nu obisnuieste sa fie sfidat. Insa, pentru mine, aceasta ocazie rara de a aborda un tabu cu privire la dezbaterea asupra supravegherii efectuate de catre stat, in fata unui public majoritar obisnuit cu presa de stat, contrabalanseaza riscul", a scris americanul.

Aflat la originea multiplelor dezvaluiri despre sistemul de supraveghere al Statelor Unite si inculpat de catre Washington, Snowden l-a intrebat pe Putin, printr-o legatura video, joi, daca "Rusia intercepteaza, stocheaza sau analizeaza in vreun fel comunicatiile a milioane de indivizi".

"Avem o reglementare stricta cu privire la utilizarea de catre serviciile speciale a acestor mijloace, si anume interceptari telefonice si supravegherea pe Internet. Acesta este motivul pentru care (o supraveghere) atat de masiva si de oarba nu poate sa existe" in Rusia, i-a raspuns Putin.

Intrebarea lui Snowden a fost catalogata prea "cuminte" de catre unii. Fostul avocat general al NSA Stewart Baker a calificat-o drept "inofensiva, servita la comanda si aranjata in prealabil", intr-o postare pe un blog gazduit de catre ziarul The Washington Post.

"Am fost surprins sa constat ca oameni, care m-au vazut riscandu-mi viata pentru a dezvalui practicile in domeniul supravegherii ale tarii mele, nu vor sa creada ca pot critica si politica de supraveghere a Rusiei, o tara careia nu i-am jurat nicio credinta", a replicat Snowden, adaugand ca, inainte sa se ceara socoteala, este necesar ca mai intai sa fie luati la intrebari liderii cu privire la aceste dosare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7091 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    erou intre eroi acest snowden (Vineri, 18 aprilie 2014, 22:31)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Absolut penibila "intrebarea", practic o minge ridicala la fileu frustratului. Mai bine i-ar fi zis "spuneti-ne cum Rusia nu intercepteaza..."
  • +6 (14 voturi)    
    DE fapt.... (Vineri, 18 aprilie 2014, 22:55)

    romania_curata [utilizator]

    fff buna iesirea acestui tampitel; doar nu e cineva asa de naiv incat sa creada ca-l tinea putineiul daca nu manifesta pupincwrism...nemasurat, precum latratorii antenelor!
    • 0 (2 voturi)    
      Antena 3 (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 12:34)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      O asemenea critica, venita de la un far al luptei pentru libertate, il va face de tot rahatul pe Snowden.
      Doar tu stii cum ti-ai sacrificat viata pentru a da in vileag practicile unui guvern scapat de sub control, si vine un pupincurist gen antena 3 si il intreaba pe Putin despre aceleasi practici.
      Chiar nu ii este jena? Snowden asta sta la caldurica si ridica mingi la fileu, iar un erou ca tine duce lupta mai departe, gandindu-se ca poate fi fie rapit, sau folosit ca moneda de schimb.
      Astia ca Snowden sunt milioane, mesteca platitudini online, habarnisti care-si dau cu parerea despre toate.
      Oamenii ca tine, mai rar... Sper ca mai tarziu sa ne impartasesti opinia in legatura cu lipsa de profesionalism a celor de la 'Romanii au talent'
  • +12 (16 voturi)    
    De la Snowden citire: (Vineri, 18 aprilie 2014, 23:33)

    heisenberg [utilizator]

    "...pot critica si politica de supraveghere a Rusiei, o tara careia nu i-am jurat nicio credinta" - vax albina. Crezi ca de la astia mai pleci intreg daca-i dai in gat? Circ ieftin...
    • +9 (11 voturi)    
      pai dincolo jurase (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 1:15)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

      si si-a calcat linistit juramantul...
  • +9 (11 voturi)    
    DACĂ NICI ACUM (Vineri, 18 aprilie 2014, 23:41)

    pointless man [utilizator]

    nu se înțelege ce înseamnă un „idiot util”...
  • +14 (14 voturi)    
    da, Rusia si China (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 0:05)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    sunt printre putinele tari unde poti vorbi ce vrei, cand vrei, unde vrei si cu cine vrei si nu te baga nimeni in seama. Te baga doar in mormant.
  • -5 (17 voturi)    
    E haios (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 0:24)

    Patton [utilizator]

    E haios sa observi ca americanii de rand il iubesc pe acest Snowden pentru ca i-a luminat cu privire la abuzurile la care sunt supusi de guvernul american, pe cand romanasii nostrii sunt inversunati peste masura. Mai mai ca-l fac spion rus :))
    • +5 (11 voturi)    
      :)) (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 4:59)

      Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      "americanii de rand il iubesc pe acest Snowden"

      Fabulezi, tovarase. Greu gasesti unul p-aici sa fie fan Snowden. De obicei sint ignoranti d-astia ca tine, care cred ca le stiu ei pe toate. Sau conspirationisti, d-aia care cred ca NSA sta 24/7 sub patul lor cu microfonul.
      • 0 (4 voturi)    
        Practica (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 12:39)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

        Aia care cred ca NSA sta sub patul lor chiar sunt stupizi. NSA nu are nevoie sa stea sub pat, inregistreaza toate convorbirile si mesajele trimise, intercepteaza traficul internet, asa ca ar fi o idiotenie sa monteze microfoane sub 100 de milioane de paturi.
        Mai mult NSA intercepta zeci de milioane de convorbiri in tari prietene (probabil pentru ca nu puteau monta atatea microfoane)
        Hai sa ne pastram mintea limpede, a fi proamerican nu inseamna ca pot justifica orice rahat facut de guvernul lor.
        Nu fi atat de nerabdator sa renunti la libertati fundamentale, cine stie daca te vei mai vedea cu ele.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai usor (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 16:54)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

        Mai usor cu pianul ca o sa cada clapele, "ignorantule" :))
    • +3 (5 voturi)    
      lasa, lasa (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 11:06)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Ca poate apuci sa experimentezi un pic de Rusie... Si pe urma sa te vedem ce mai comentezi. A, da, n-o sa mai comentezi nimic pentru ca in Rusia cine comenteaza (vezi ziaristi, oligarhi, oameni obisnuiti) merge la puscarie. Dar nu, nu, Rusia are legi clare impotriva ascultarii telefoanelor, desigur. Si sunt convins ca se respecta. Daca Putin vrea sa asculte pe cineva se duce un procuror si cere aprobarea judecatorului. A, uitasem, e separarea puterilor in stat, Putin nici nu poate sa-i ceara unui procuror sa faca o asemenea cerere! Sunt convins ca fix asa merg lucrurile in Rusia. Eu nu stiu ce fac americanii de rand dar stiu Rusia destul de bine si nu americanii de rand au stat cu ei 50 de ani. Dar sunt convins ca Putin e altfel si nu vrea decat sa aduca libertate lumii.
      • 0 (4 voturi)    
        Ce treaba (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 16:57)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        Ce treaba are Rusia cu abuzurile facute de NSA la adresa poporului american si ale aliatilor traditionali?!

        Asta da linie de gandire: Snowden e de vina ca a reclamat abuzurile, nu aia care le aplica :)
  • +10 (14 voturi)    
    odios (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 1:03)

    ws [utilizator]

    acest personaj. ca si assange. ataca tari ce respecta drepturile fundamentale ale omului, dar nu indraznesc sa se atinga de china, ussr et co.

    de fapt, d-asta au si putut face dezvaluirile lor senzationale. pentru ca baietii la moda opereaza intr-un sistem in care individul ilie de la scularie inca are un cuvant de spus.

    astept un snowden d-asta rus. dar cred ca astept degeaba. e asasinat a doua zi pe o straduta obscura in moscova, fara ca cineva sa stie de el.

    ws
    • -2 (10 voturi)    
      Halal (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 2:59)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Halal gandire. Deci Snowden si Assange sunt odiosi pentru ca au adus la cunostinta opiniei publice abuzuri asupra cetatenilor, sisteme de spionaj si supraveghere in masa destinate propriilor cetateni si nu numai, tintite chiar catre aliatii traditionali si liderii lor.

      Unde va e ratiunea!?
      • +6 (10 voturi)    
        numai eroi... (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 5:05)

        Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Eroii tai au "adus la cunostinta opiniei publice" un fapt incredibil: agentiile de spionaj... spioneaza! Wow, incredibil, cine ar fi crezut asta vreodata? Evident, ca sa fie totul chiar mai rau, doar americanii spioneaza. FSB este un ONG caritabil, ajuta babele sa treaca strada.
        • 0 (4 voturi)    
          Deci (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 16:58)

          Patton [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

          Deci inainte sa divulge abuzurile, dupa tine Snowden ar fi trebuit sa mediteze:

          "Hei, si rusii spioneaza! Pai atunci nu mai zic nimic, tac malc, daca toti o fac inseamna ca toate-s bune si frumoase!"

          Headbang!
  • +9 (11 voturi)    
    Glasnost (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 1:14)

    paranoid_android [utilizator]

    un raspuns idiot la o intrebare imbecila
    • +3 (5 voturi)    
      precizare (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 11:11)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Chiar asa fiind, cred ca e necesara o precizare. In Rusia, este nevoie de mandat de la judecator pentru a asculta telefoanele. Dar legea nu domneste in Rusia. Domneste Putin. Chiar crede cineva in mod sincer ca in Rusia se respecta aceasta lege? Aceasta lege a fost data doar pentru a arata bine dar faptele au demonstrat ca atunci cand Putin are nevoie de informatii/alte lucruri nu se impiedica in detalii legislative. Parca era o lege care limita si mandatele prezidentiale, nu? Prin 2000... Era o lege care fixa atributiile presedintelui si ale primului ministru... S-au schimbat de cateva ori numai pentru ca puterea sa-l urmeze pe Vladimir oriunde se duce...
      In SUA, pe de alta parte, pentru a putea asculta cetatenii (si sunt de acord ca poate nu e cea mai buna metoda) au fost nevoiti sa treaca legi prin Congres, totul s-a facut transparent si este sub control public. Dar, sigur, unii prefera sa nu stie.
  • 0 (6 voturi)    
    Incredibil... (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 13:41)

    dragos_k [utilizator]

    ...ca pe o platforma ca Hotnews, frecventata in general de oameni normali, pot exista asemenea comentarii anti-Snowden. M-as fi asteptat la asa ceva de la spalatii pe creier care urmaresc antenele. Sunt curios daca e vreunul care sa se fi documentat inainte ceva mai serios, peste nivelul Click si Libertatea.
    Dezvaluirile despre orice lucruri nasoale care se intampla in USA/EU socheaza pentru ca lumea are asteptatri. De la Rusia nu asteapta nimeni nimic bun, asa ca nimic nu ne poate surprinde.