Criza din Ucraina: Rusia critica atitudinea SUA dupa acordul de la Geneva: Amenintarea cu noi sanctiuni este "total inacceptabila"/ SUA ameninta din nou Rusia cu sanctiuni

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2014, 18:58 Actualitate | Internaţional


Rusia si-a exprimat vineri dezamagirea fata de modul in care Statele Unite au evaluat acordul international pentru detensionarea crizei din Ucraina, convenit joi la Geneva, afirmand ca amenintarea privind impunerea unor noi sanctiuni impotriva Moscovei de catre Washington este "total inacceptabila", transmite Reuters.

Ministerul rus de Externe i-a acuzat pe oficialii americani ca incearca sa musamalizeze folosirea fortei de catre guvernul ucrainean impotriva protestatarilor din regiunile din estul tarii populate in principal de vorbitori de limba rusa.

"Oficialii americani au dat ultimatumuri si au incercat sa ne ameninte cu noi sanctiuni, ceea ce e total inacceptabil", a transmis diplomatia rusa intr-un comunicat.

Presedintele Statelor Unite, Barack Obama a declarat, joi, ca nu are nicio certitudine ca acordul de la Geneva privind Ucraina va permite o detensionare a crizei la fata locului si a avertizat ca, in caz de impas, SUA si Europa vor impune noi sanctiuni Moscovei.

UPDATE: SUA a amenintat din nou Rusia, vineri, cu noi sanctiuni

Casa Alba a avertizat, vineri, Rusia ca se va confrunta cu sanctiuni mai dure daca nu respecta acordul de la Geneva sau daca ia masuri pentru trimiterea de forte ruse in estul Ucrainei, transmite Reuters.

"Acele costuri si sanctiuni ar putea include vizarea unor sectoare ale economiei ruse foarte insemnate", le-a spus jurnalistilor Susan Rice, consilierul pe probleme de securitate nationala al presedintelui american Barack Obama.

Ea a mai precizat ca Washingtonul urmareste indeaproape sa vada daca Rusia isi indeplineste obligatiile de a-si folosi influenta pentru a-i determina pe separatistii din estul Ucrainei sa depuna armele si sa evacueze cladirile publice pe care le-au ocupat ilegal.

Separatistii din estul Ucrainei au declarat vineri ca nu se simt obligati de acordul semnat joi la Geneva - intre SUA, Rusia, Ucraina si UE -, intrucat "nu a fost semnat in numele" lor, si ca isi mentin intentia de a organiza un referendum pentru autonomie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4887 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Mda (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:04)

    Matrafirefox [utilizator]

    Invadezi o tara, anexezi o bucata din ea si apoi te miri ca iei sanctiuni. Rusia sub Putin este inamicul public mondial #1.
  • +5 (15 voturi)    
    intr-adevar (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:05)

    Manes [utilizator]

    inacceptabila.....luati-le caii de la bicicleta...
    • +5 (9 voturi)    
      Bine ca e acceptabila invadarea altor tari (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:21)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Manes

      pe care te-ai obligat in tratat sa le respecti integritatea.
      Slugoi putinisti sa se abtina sa insire pretextele dictatorului rus mitoman.
  • +7 (7 voturi)    
    dupa cca un sfert de veac, Rusia (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:08)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    dupa cca un sfert de veac, Rusia Țaristă reînvie !
    Dar oare ce-i va mâna la luptă pe soldații cioloveci ?
    Teroarea Țaristă sau Stalinistă mai există ?
    Este clar că cei de la Guvernare și Propagandă , îmbuibații cu averi, case (datchia), conturi grase în Euro sau Dolari îmbată masele cu minciuni și cu prostii !
    Dar umiliții și obidiții de ce ar lupta ? Pentru un pumn de decorații ?!
    • -2 (4 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 0:14)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Pentru ca de 25 de ani au fost umiliti de SUA, de-aia!
      • +3 (3 voturi)    
        Lb. Romana (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 3:45)

        rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        Pai e bine c-au fost umiliti (daca asa crezi tu, eu nu). Nu mai folosi te rog termeni romanesti cand vorbesti de/din rusia (ex. "de-aia!").
      • +3 (3 voturi)    
        "25 de ani au fost umiliti de SUA" (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 9:56)

        Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Patton

        - Nu de SUA au fost rusii umiliti 25 de ani, ci de PROPRIII CONDUCATORI... si asta nu doar de 25 de ani ci de sute de ani... da', din pacate, mujicii is prea prosti ca sa priceapa asta... si au "pus botul" la propaganda tarista, leninista, stalinista si acum, putinista... Rusii mor de foame si sunt cu pantalonii rupti in fund da' sunt mandri nevoie mare ca armata lor este in stare sa-i invadeze pe altii mai slabi decat ei...
  • +3 (7 voturi)    
    Amenintarea cu noi sanctiuni ... (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:54)

    Herodot [utilizator]

    este "total inacceptabila" ..."

    - Da' agresiunea militara asupra unei tari vecine e acceptabila, nu?
  • -3 (9 voturi)    
    Rusii au raspuns -li se rupe...de NATO !!! (Vineri, 18 aprilie 2014, 22:05)

    andreesanu [utilizator]

    Gargara ,gargara,si unii si altii mint,asta-i politica,mai rau e sa fiila mijloc si sa joace ei barbut pe pielea ta.