UPDATE Dupa Twitter, guvernul Turciei blocheaza accesul si la YouTube

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 martie 2014, 17:05 Actualitate | Internaţional


Guvernul turc a ordonat joi blocarea platformei YouTube, la o saptamana dupa ce a facut acelasi lucru cu Twitter, in urma difuzarii unei noi interceptari care pune intr-o situatie delicata regimul Erdogan, scrie presa turca, preluata de AFP.

Decizia autoritatilor pentru telecomunicatii (TIB) privind YouTube a fost comunicata serverelor de internet si operatorilor GSM turci, potrivit cotidianului Hurriyet, pe site-ul sau.

Aceasta decizie vine dupa publicarea, joi, YouTube, a inregistrarii unei noi conversatii in care patru inalti oficiali rusi, printre care ministrul Afacerilor Externe Ahmet Davutoglu si seful serviciului de informatii (MIT) Hakan Fidan, evoca ipoteza unei operatiuni militare in Siria.

Autenticitatea acestei discutii si conditiile in care a fost facuta inregistrarea nu au fost stabilite.

In interceptare, vocea atribuita lui Fidan are in vedere trimiterea "a patru barbati (in Siria) pentru a lansa opt rachete pe un teren viran" in Turcia, pentru a justifica o riposta militara turca.

Intr-un comunicat, ministerul turc al Afacerilor Externe a sustinut ca inregistrarea a fost "manipulata" si a denuntat un atac josnic la securitatea nationala a Turciei.

De luna trecuta, zeci de inregistrari ale unor conversatii telefonice care il pun intr-o situatie delicata pe Erdogan si anturajul sau au fost difuzate pe internet.

Pentru a impiedica publicarea lor, Ankara a blocat in urma cu o saptamana reteaua Twitter, provocand o avalansa de critici in intreaga lume. Un tribunal din Ankara a ordonat miercuri suspendarea acestei masuri, care ramane insa in vigoare, deoarece TIB dispune de 30 de zile pentru a se conforma.

Alegeri municipale vor avea loc in aceasta duminica in Turcia, cruciale pentru viitorul lui Erdogan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3597 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Fault (Joi, 27 martie 2014, 17:14)

    Mayhem [anonim]

    Imi miroase a revolutie/coup d'etat si in Turcia... cat de curand...
  • +5 (7 voturi)    
    Liniste! Nu comentati! (Joi, 27 martie 2014, 17:20)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu le dati idei guvernantilor. Nu faceti glume, sugestii si ironii. Lasati-i sa creada ca au taiat internetul.

    Lasati politicienii sa creada ca sint mai destepti decit noi.
  • +4 (4 voturi)    
    mai bine (Joi, 27 martie 2014, 17:46)

    destanga [utilizator]

    Taie netul de tot,ce dobitoci.
    Cum sa creada ca pot lupta impotriva tehnologiei.
    O tara democrat transformata in Coreea de Nord cat de curand cu asemenea practici.
  • +2 (2 voturi)    
    Acum n-as spune... (Joi, 27 martie 2014, 18:16)

    Observator roman [utilizator]

    ...ca Ahmet Davutoglu si Hakan Fidan sunt "inalti oficiali rusi" (sic!)

    "Aceasta decizie vine dupa publicarea, joi, YouTube, a inregistrarii unei noi conversatii in care patru inalti oficiali rusi, printre care ministrul Afacerilor Externe Ahmet Davutoglu si seful serviciului de informatii (MIT) Hakan Fidan..."
  • -2 (8 voturi)    
    interesant (Joi, 27 martie 2014, 18:17)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Vorbesc cu un amic american pe net : "intelegi tu ,nu pot sa explic ..."
    Vorbesc cu o prietena din Turcia pe net : " intelegi ce vreau sa spun,nu pot detalia..."
    Vorbesc cu mama la telefon in Romania,si ea imi spune la fel : " ei,stii tu cum este ,nu pot sa intru in amanunte".
    Because reasons.
    • 0 (8 voturi)    
      ai grija ce vorbesti cu mama (Joi, 27 martie 2014, 19:15)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      dar mai ales cu sotia/prietena. am auzit ca nsa-ul colecteaza liste de cumparaturi. sunt interesati in special de gogosari murati.
      • -1 (3 voturi)    
        touche (Joi, 27 martie 2014, 19:59)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

        In contextul respectiv stateam de vorba despre sistemul de sanatate american / situatia reala din Turcia vs comunicatele lui Erdogan / preturile din Romania.
        Dar sunt profund interesat de gogosarii murati ,in special ardeii Capia ( parca asa se numesc) se gasesc in vest la magazinele turcesti.
    • +3 (3 voturi)    
      "because reasons" (Joi, 27 martie 2014, 19:25)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Dacă le-ai spus "because reasons", normal că săracii n-au înţeles, mai ales americanu', or fi crezut că bagi vreun "pisica a căzut în şanţ" sau "mistreţi difuzi la ora cinci".
      This device is cloaked for you! :)))
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i bai :) (Vineri, 28 martie 2014, 8:42)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Americanul tocmai spunea ca cel mai mare deserviciu imaginii il fac chiar filmele americane ,situatia nefiind deloc "nu ai asigurare- mori".
    Psihoza asta cu "nu pot spune mai mult la telefon" e groaznica ,parca vad un om cu capul intre umeri privind speriat in jur ,e totusi 2014...
  • +1 (1 vot)    
    Unde sint baietii (Vineri, 28 martie 2014, 14:01)

    KostasP [utilizator]

    Care sustineau mai acum vreo 6 luni ce democratie formidabila e in turcia si cum ro ar trebui sa ia lectii, bla bla bla. Bai baieti, bagati-va mintile-n cap, de unde credeti c-a venit "peschesul" in romanica?
    • 0 (0 voturi)    
      pesches,tip,mancia.. peste tot se da bahsis (Sâmbătă, 29 martie 2014, 22:11)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      ce este asa anormal?