Angela Merkel i-a cerut lui Vladimir Putin sa nu destabilizeze Republica Moldova

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 24 martie 2014, 14:55 Actualitate | Internaţional


Cancelarul german Angela Merkel i-a cerut liderului de la Kremlin, Vladimir Putin, intr-o conversatie telefonica, sa nu incerce sa destabilizeze Republica Moldova, a anuntat luni un purtator de cuvant al Guvernului de la Berlin, citat de The Wall Street Journal.

Generalul Philip Breedlove, comandantul suprem al Fortelor aliate ale NATO in Europa (SACEUR), a avertizat in urma cu o zi ca Rusia a dislocat masiv trupe la granitele Ucrainei si ca fortele subordonate Kremlinului ar putea reprezenta o amenintare pentru Republica Moldova in cazul in care autoritatile ruse decid sa preia Transnistria.

In timpul conversatiei telefonice de duminica intre cei doi lideri, atata cancelarul Merkel cat si presedintele Putin au aplaudat decizia OSCE de a trimite o misiune speciala de monitorizare in Ucraina.

In urma cu o saptamana, Parlamentul de la Tiraspol a expediat o adresa presedintelui Dumei de Stat (camera inferioara a Parlamentului rus), in care solicita examinarea posibilitatii de aderare a regiunii separatiste, parte a Republicii Moldova, la Rusia. Vice-premierul rus Dmitry Kozak a declarat luni pentru Itar-Tass ca guvernul de la Moscova nu a discutat despre posibila alipire a Transnistriei la Federatia Rusa.

"Guvernul nu a discutat aceast subiect cu mine", a afimat Kozak.

Solicitarea Transnistriei a venit ca urmare a unui proiect de lege propus de deputatii Partidului "Rusia dreapta" cu privire la simplificarea procedurii de anexare a noilor teritorii la Federatia Rusa.

Trupe armate rusesti au efectuat exercitii militare in Transnistria, regiune separatista pro-rusa din Republica Moldova, a anuntat vineri un purtator de cuvant al armatei ruse, in conditiile in care aceasta fosta republica sovietica se teme de o repetare a scenariului ucrainean pe teritoriul sau.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9493 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Nu-i rau (Luni, 24 martie 2014, 15:01)

    UnOarecare [utilizator]

    :)
    • +4 (4 voturi)    
      doar simbolic (Luni, 24 martie 2014, 17:59)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Este foarte bine ca liderul Germaniei ii spune asta lui Putin, dar cum poate sa sustina practic declaratia?
      Ruznacii nu pricep de vorba buna!
  • +11 (11 voturi)    
    Declaratiile Presedintelui Basescu ... (Luni, 24 martie 2014, 15:10)

    Herodot [utilizator]

    ... isi fac efectul!
    Respect, domnule Presedinte!
  • +6 (6 voturi)    
    ihi si putin a zis ... bine, nu acum peste 1 an (Luni, 24 martie 2014, 15:30)

    linarel [utilizator]

    .
  • +7 (7 voturi)    
    ca daca nu, ce? (Luni, 24 martie 2014, 15:35)

    John1712 [utilizator]

    Sau sa intelegem ca l-a rugat frumos?
  • +6 (6 voturi)    
    si? (Luni, 24 martie 2014, 15:39)

    sentenced [utilizator]

    Putin ce a zis?
  • +11 (11 voturi)    
    Davai! (Luni, 24 martie 2014, 15:47)

    Berzelius [utilizator]

    Da' cum! Si insusi tovarasul Putin si-a dat cuvantul lui de pionier fruntas al Комитет государственной безопасности ca nici vorba de asa ceva. El doar isi stationeaza Armata a 14-a in Transnistria pentru a proteja cetatenii, nicidecum pentru a incuraja separatismul transnistrean. Pentru ala sunt alocate fonduri de la Kremlin, fireste. Iar exercitiile tactice de zilele trecute au fost doar de dezmortire a soldatilor rusi stationati, ca nu cumva sa rugineasca fortele de mentinere a pacii!
  • +9 (11 voturi)    
    Republica Moldova (Luni, 24 martie 2014, 16:04)

    Tudor_Al [utilizator]

    Cred ca Moldova trebuie sa isi revizuiasca politica. Moldova a facut un joc dublu pina acum, orbitand in jurul Moscovei dar nu prea aproape sa nu se arda. Rezultatul este cea mai saraca tara din Europa si 2 teritorii independente de facto: transnistria si gagauzia. Moldova are de ales, si alegerea asta este simpla. Fie in UE prin alipirea la Romania sau candidatura proprie, dar fara transnistria, fie in zona de influenta URSS cu un conflict inghetat de gat. Avand in vedere cat de bine se poarta rusii cu statele satelit, sper sa aleaga varianta buna pentru viitorul lor. Insa sa le fie clar, nu pot avea integritate teritoriala in UE, UE nu accepta tari cu conflicte si pe asta se bazeaza si rusii...
    • +5 (5 voturi)    
      Chiar credeti ca au de ales? (Luni, 24 martie 2014, 16:36)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      Parerea mea este ca nu joaca cum vor ei, ci cum li se permite
      • +3 (3 voturi)    
        ASA ESTE! (Luni, 24 martie 2014, 18:02)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        Nu cred ca cei din basarabia u posibilitatea de a alege, chiar daca 90% ar fi PENTRU adoptarea valorilor democratice, asta nu are cum sa contrabalanseze putere teribila a ursului rusesc.
  • -2 (2 voturi)    
    omul de fier (Luni, 24 martie 2014, 20:56)

    arthur_l [utilizator]

    rusia are nevoie de un om ca putin care sa o conduca cu o mana de fier.

    putin insa ar putea face multe cu rusia si ar putea-o sa o aduca din nou acolo unde ii este locul in lume, o tara plina de genii in toate domeniile

    putin daca ar fi un geniu ar putea sa spuna urmatoarea: <<uite dau crimeea inapoi ucrainei. am vrut doar sa arat lumii forta rusiei. fiecare stat e liber sa isi aleaga destinul<<

    in momentul urmator obama cu merkel si hoande ar zbura instantaneu in rusia si rusa ar ajunge pe primul loc mondial la crestere economica.

    asta ar trebui sa faca putin iar rusa ar fi din nou respectata pe veci.

    in sens contrar din pacate nimeni nu va mai avea incredere in putin si vor incerca si mai mult sa il izoleze. si da putin va fi un erou al rusiei pntru urmatorii 10 - 20 - 30 de ani dar apoi va sfarsi ca predecesorii lui - uitat in negura istoriei
  • -1 (3 voturi)    
    Lasa-i ca vin singuri in nas !nu le da brinci !!! (Marţi, 25 martie 2014, 2:18)

    andreesanu [utilizator]

    Cam asa suna mai moldoveneste chestia cu "Putin te rog nu destabiliza Moldova ",las-o ca pica singura in nas,nu-i nevoie sa-i dai brinci !!!.