Tatarii din Crimeea vor trebui sa evacueze o parte din zonele in care locuiesc - oficial guvernamental

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 19 martie 2014, 15:30 Actualitate | Internaţional


Republica separatista Crimeea le va cere tatarilor din peninsula sa evacueze o parte din zonele in care locuiesc in prezent, in schimbul unor noi teritorii in alta parte din regiune, a declarat un inalt oficial guvernamental pentru RIA Novosti.

Vicepremierul crimeean Rustam Temirgaliyev a declarat, marti, intr-un interviu pentru RIA Novosti, ca noul guvern din Crimeea, unde locuitorii au votat duminica alipirea la Rusia, vrea sa regularizeze pamantul ocupat in mod neoficial de catre tatarii crimeeni dupa prabusirea Uniunii Sovietice.

"Le-am cerut tatarilor crimeeni sa evacueze o parte din pamantul lor, care este necesar pentru trebuinte sociale", a spus Temirgaliyev. "Dar suntem pregatiti sa alocam si sa autentificam multe alte loturi de pamant, pentru a asigura o viata normala tatarilor crimeeni", a spus el.

Temirgaliyev a insistat ca membrii comunitatii tatare ar putea primi functii politice inalte in noul guvern, intr-o aparenta incercare de a calma tensiunile etnice din regiune.

"Cred ca tatarii crimeeni vor fi bine reprezentati in guvern si parlament", a spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9933 vizualizari

  • +27 (35 voturi)    
    Sperante (Miercuri, 19 martie 2014, 15:58)

    xvlad [utilizator]

    Sper ca dupa stirea asta sa nu mai vad oameni intregi la cap ca sunt pro-rusi... evident, nebuni vor fi tot timpul...
    • +17 (21 voturi)    
      da' care... (Miercuri, 19 martie 2014, 17:34)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      o fost intreg la cap si totodata pro-rus?? :-)
    • +12 (18 voturi)    
      Teren in Siberia (Miercuri, 19 martie 2014, 18:25)

      Unu-2 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      Le vor da rusii teren cit vor in Siberia ...
      Niste nationalizari care sa acopere costurile luarii Crimeei s-au anuntat deja, asa ca jaful se face pe banii Crimeei.
      Daca mai avea cineva dubii ...
    • +12 (18 voturi)    
      Rusia vrea sa reinvie epoca Gulag-urilor (Miercuri, 19 martie 2014, 18:51)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

      ...incet-incet, intai in Crimeea, apoi si in alte teritorii. In timpul asta, pozitia lor oficiala relativ la Rep Moldova si alte teritorii cotropite de guzganii comunisti pare tot mai belicoasa.

      Cat despre suporterii lor - din pacate nu toti sunt nebuni (rusii ar avea mult mai putini suporteri, astfel) - iar Sindromul Stockholm, care-i caracterizeaza pe majoritatea non-rusilor sustinatori ai lui Putin, e amplu documentat in literatura de specialitate.
  • +27 (33 voturi)    
    incepe.... (Miercuri, 19 martie 2014, 16:04)

    translativus [utilizator]

    ....o noua epurare etnica made in Russia.
    • +14 (20 voturi)    
      asta e adevarul... (Miercuri, 19 martie 2014, 17:26)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      epurare etnica este.

      sincer nici nu ma asteptam la altceva de la /// Putin.
  • +23 (29 voturi)    
    cum (Miercuri, 19 martie 2014, 16:11)

    Point [utilizator]

    adica ''necesar pt trebuinte sociale''?or face blocuri pt saraci?aziluri de batrani?orfelinate?bine ca nu-i trimite in siberia,ca de obicei.se pare ca epurarile vor incepe in curand.urmeaza ucrainienii?
    • +13 (19 voturi)    
      Baze militare (Miercuri, 19 martie 2014, 17:19)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Le trbuie locuinte pt familiile rusilor din noile baze militare
  • +23 (29 voturi)    
    gata (Miercuri, 19 martie 2014, 16:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    au si inceput jafurile si persecutiile, tipic rusesc. Mai mare scirba cun m mi-e de astia, poate doar de ponta si varan sa-mi fie.
    • +8 (10 voturi)    
      oh, nu (Miercuri, 19 martie 2014, 22:43)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      te referi cumva la ponta acela, intaiul copylot al romaniei, care zicea mai deunazi ca trebuie sa reluam relatiile mai strans cu Rusia, sa indreptam ce a stricat Basescu? Oh, nu pot sa cred ca nu-l iubesti.
      • +2 (2 voturi)    
        yes, (Miercuri, 19 martie 2014, 23:48)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui revo

        i love him much tu much.
  • +18 (24 voturi)    
    porcii se pregatesc de purificare etnica si genocid (Miercuri, 19 martie 2014, 16:15)

    ctrlm [utilizator]

    .
  • +15 (21 voturi)    
    Relocati ? Unde, in camerele de gazare? (Miercuri, 19 martie 2014, 16:19)

    neagoe [utilizator]

    Rusia flutura zvastica comunista asa cum au anuntat in deschiderea olimpiadei de la Soci, cand numai prostii nu au inteles ce se anunta pe scena politica internationala.

    Si sa vezi ce urmeaza! In toata Europa.
  • +16 (20 voturi)    
    deja vu (Miercuri, 19 martie 2014, 16:25)

    un oarecare [utilizator]

    politica ramane aceasi.... vremurile se schimba!
    i-au mai deportat o data pe tatari. ai naibii nu au murit toti in siberia si unii au avut tupeul sa se intoarca ...
    acum doar ii relocheaza....
  • +10 (20 voturi)    
    Purificare etnica (Miercuri, 19 martie 2014, 16:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Acum si tatarii pot cere un stat independent pe modelul Kosovo. Sa vedem daca SUA va bombarda Moscova pentru a opri purificarea etnica.
    • +4 (8 voturi)    
      asta (Miercuri, 19 martie 2014, 19:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      ai inteles tu, ma, din articol, sau esti troll muscalesc?
  • +23 (25 voturi)    
    parca vad ca ii trimite din nou (Miercuri, 19 martie 2014, 16:53)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    undeva unde sunt temperaturi pozitive maxim 4 luni pe an si zapada de 1,5 m inaltime cum i-a mai trimis și tătuca Stalin în 44. Tătarii sunt detestați pînă la al șaptelea neam în toată fosta Uniune Sovietică de către toți slavofonii pentru că au fost singurii care au cucerit și distrus primul stat rus (Rusia Kieveană) și asta pe timp de iarnă, folosind râurile înghețate ca pe niște autostrăzi, ceea ce nici Napoleon și nici von Manstein nu au fost în stare.

    http://www.rferl.org/content/tatar-miss-russia-ethnic-slurs/24919923.html

    http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_the_Kalka_River
  • +14 (16 voturi)    
    Asta e Rusia (Miercuri, 19 martie 2014, 17:52)

    emil bobu [utilizator]

    Daca vreti cu Rusia, asta veti primi. O sa-i trimita in Birobidjan ca pe evrei, acolo unde nu creste nimic.
  • +8 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 martie 2014, 18:36)

    nash pandelica [utilizator]

    la bug, aaaaa ?!
    nimic nou in uniunea sovietica putineasca.
  • -7 (9 voturi)    
    Hotnews isi da in petec (Miercuri, 19 martie 2014, 23:31)

    Patton [utilizator]

    Foarte interesant cum Hotnews reuseste din nou sa-si dea in petec, aplicand binecunoscuta metoda de manipulare prin omisiune: Hotnews preia un articol de pe Ria Novosti (culmea!) si il reda trunchiat, fara sa explice adevaratele ratiuni care ar putea cauza relocarea unor etnici tatari. desi acestea erau explicate in articol.

    Si mai interesant e ca anumiti "postaci", care se doresc formatori de opinie, nici macar nu au minima curiozitate de a verifica sursa si a afla cum sta cu adevarat treaba.

    Nu-i nimic, va fac eu un scurt rezumat:
    - dupa sfaramarea URSS, o parte din tatarii care au fost deportati de Stalin in Siberia, sau descendentii lor, s-au intors pe pamanturile natale, in Crimea.
    - fireste, statul ucrainian nu a fost capabil sa le returneze acestora pamanturile din varii motive - coruptie sau lipsa documentelor (situatie intalnita si la noi in cazul imobilelor nationalizate).
    - drept rezultat, tatarii s-au trezit fara un pamant al lor, asa ca si-au adjudecat de buna voie, dupa regula primului venit, terenuri care nu erau revendicate de nimeni. Normal, fara drept legal si documente doveditoare (traducerea din engleza "squattering").
    - aceste terenuri pe care s-au asezat o parte din tatari nu sunt inregistrate, cadastrate, etc. iar ocupantii lor nu au, fireste, documente care sa ateste dreptul de proprietate.

    Conform celor spuse de vicepremierul crimean reiese clar ca intentia autoritatilor este de remedia situatia prin punerea in acord cu legea a celor care ocupa aceste terenuri, adica:
    - pe de o parte acordarea de documente care atesta proprietatea
    - pe de alta parte relocarea celor care ocupa terenuri considerate de interes public

    Este o masura cum nu se poate mai potrivita. desi probabil ca majoritatea "postacilor" de aici ar prefera ca tatarii sa traiasca in continuare ca tiganii, pe terenuri ale nimanui...
    • +7 (9 voturi)    
      dupa tine (Joi, 20 martie 2014, 0:16)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      cred ca ar fi bine sa fie trimisi inapoi in Siberia, ...oricum e vina lor ca s-au intors la ei acasa...
      halal logica....
    • +7 (9 voturi)    
      esti tare (Joi, 20 martie 2014, 0:50)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Deci de vina e victima ca a supravietuit Siberiei si s-a intors acasa. Tatarii astia, nu vor domne sa piara si pace. :)))))
    • +4 (4 voturi)    
      Da nea patoane, (Joi, 20 martie 2014, 9:37)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Asa sa te dea pe tine cineva afara din casa ta, unde o fi aia (ma indoiesc ca e in Romania, ca altfel n-ai fi asa de destept), din "varii motive". Nu ti-ar conveni, nu? Si nu ai mai fi asa bun la teorii "reci si echidistante"...
      Sanatate...
  • -6 (8 voturi)    
    Despre purificare etnica (Miercuri, 19 martie 2014, 23:44)

    Patton [utilizator]

    Se vorbeste despre purificare etnica....... din pacate cu aceeasi usurinta cu care liderul de la Kremlin este comparat cu criminali in serie, gen Stalin sau Hitler.

    Trebuie facute cateva precizari: Rusia, ca stat federal, cuprinde circa 200 de etnicitati diferite, carora li se respecta limba si religia. Mai mult, 21 din "judete" sunt de fapt republici autonome, special constituite pentru a oferi posibilitatea diverselor etnii de a-si conserva limba, cultura sau religia. Rusia este poate acum, in secolul 21, cea mai divers colorata natie de pe glob. Si voi vorbiti de purificare etnica?!

    Sigur ca de-a lungul istoriei autoritatile centrale ruse (fie ele tariste sau sovietice) au recurs la relocari de populatii. Fara a scuza actiunile lor, trebuie precizat ca acestea au fost tintite si au avut scop precis:
    - taristii aveau obiceiul de a reloca populatiile de la marginile imperiului care nu se dovedeau a fi fidele (in cazul tatarilor din Crimea, acestia au fost deportati de tar pe la mijlocul secoului XIX pentru ca se revoltau mereu impotriva autoritatii centrale)
    - sovieticii au relocat populatii care s-au dovedit fidele cauzei naziste (cum e si cazul tatarilor din Crimea, care au avut un regiment propriu care a luptat alaturi de Wehrmacht)
    Tinand cont de acestea, considerand ca ar fi capabila de asa ceva, ce motive ar putea avea Rusia pentru relocarea tatarilor din Crimea?! Fac ei revolutie? Lupta alaturi de fortele NATO?!

    Cat priveste argumentul etnic, daca cineva crede ca rusii ii urasc pe tatari, probabil ar trebui sa se intrebe de ce nu incep cu exterminarea celor din Republica Tatarstan cu capitala la Kazan.
    • +8 (8 voturi)    
      ... (Joi, 20 martie 2014, 0:55)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Cum adica pt ca au luptat alaturi de Wehrmacht?
      Si Stalin si cu Molotov cu cine au semnat pactul Ribbentrop Molotov? Nu trebuiau si ei deportati?
    • +8 (10 voturi)    
      Russia is Haven on Earth (Joi, 20 martie 2014, 1:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Ai dreptate, problema e ca restul lumii vede stramb beneficiile sistemului kaghebist. Rai mai, oameni rai pe pamantul asta.
    • 0 (2 voturi)    
      Daca e asa bine (Joi, 20 martie 2014, 15:01)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Patton

      Daca sunt asa autonome diversele republici atunci de ce nu pot de exemplu sa aleaga sa iasa din federatie? Cecenia s-a tot chinuit, dar de iesit nu iesi din "cea mai divers colorata natie de pe glob". Doar de intrat intri, un pic ajutata, cum face Crimeea. Si daca e asa normal ce fac rusii in Crimeea si asa rau ce au facut americanii in Kosovo, Irak, etc, atunci cum se face ca astea nu se unesc cu SUA, dar Crimeea se uneste cu Rusia?
      • 0 (0 voturi)    
        Deschide (Vineri, 21 martie 2014, 0:09)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Deschide te rog o carticica de istorie si afla ca in Cecenia, dupa caderea URSS, trupe conduse de indivizi dovediti ulterior teroristi, au pus mana violent pe putere si au proclamat independenta republicii.

        Nu a fost referendum. Nu a fost nicio consultare populara. A fost o mana de banditi, in frunte cu teroristul Dyudaiev. Mai mult, lipsa sustinerii reale a populatiei a declansat ruperea republicii in doua, Ingushetia pe de o parte (care a trecut rapid in tabara Rusiei) si Cecenia, pe de alta parte (condusa de mai sus-numitul Dyudaiev).
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 21 martie 2014, 9:54)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Patton

          Tot din istorie afli ca cei care pierd nu au dreptate si sunt "teroristi", dar cei care castiga sunt "eroi". Istoria nu e obiectiva, trebuie sa iti mai folosesti si bunul simt, in sensul de "common sense", nu cel romanesc.

          Si nu ar trebui sa dai minus pentru un comentariu doar pentru ca nu esti de acord.
          • 0 (0 voturi)    
            Daca ... (Sâmbătă, 22 martie 2014, 5:14)

            Patton [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

            Daca sutele de oameni ucisi in atentatele facute de ceceni (amintesc doar cel de la metrou si cel de la teatrul Dubrovka) nu sunt suficiente pentru a-i cataloga pe acei indivizi drept teroristi atunci nu stiu de ce mai e nevoie...