UPDATE SUA sanctioneaza 11 oficiali rusi si ucraineni pentru implicarea in criza din Crimeea, in frunte cu vicepremierul Dmitri Rogozin si doi apropiati ai lui Vladimir Putin

de Red. stiri     HotNews.ro
Luni, 17 martie 2014, 16:02 Actualitate | Internaţional


Presedintele american Barack Obama a semnat decretul prin care SUA  sanctioneaza 11 oficiali rusi si ucraineni pentru implicarea in criza din Crimeea. Intre acestia: doi consilieri ai lui Vladimir Putin, vicepremierul rus Dmitri Rogozin, dar si fostul presedinte ucrainean, Viktor Ianukovici. Sanctiunile SUA nu ating totusi nici un sef de mare companie rusa (Gazprom, Rosneft) si nici unul dintre liderii de prim rang din administratia rusa (ministrul de Externe, ministrul Apararii).

Sanctiunile constau in inghetarea tuturor activelor detinute in SUA si interzicerea calatoriei in tara.

UPDATE 16.50 Barack Obama sustine la aceasta ora o declaratie de presa pe aceasta tema: SUA este pregatita de sanctiuni suplimentare/ Exista inca o cale diplomatica pentru rezolvarea crizei.

Obama a declarat - in sala presei de la Casa Alba, la o zi dupa referendumul privind alipirea Crimeei la Rusia si la scurt timp dupa ce Washingtonul si Uniunea Europeana (UE) au anuntat sanctiuni tintite vizand oficiali rusi si prorusi din Ucraina - ca "noi provocari nu vor face decat sa izoleze si mai mult Rusia si sa-i diminueze statutul in lume".

Casa Alba precizeaza ca sanctiunile aplicate oficialilor rusi vizeaza bunurile personale ale acestor persoane in SUA, insa nu si companiile pe care acestia le conduc din functia lor reprezentand Rusia.

"Actiunile de astazi transmit un mesaj puternic guvernului din Rusia ca exista consecinte pentru actiunile lor, care incalca integritatea si suveranitatea ucrainei, inclusiv actiunilor lor de sprijinire a referendumului ilegal pentru separatia Crimeea. SUA, impreuna cu partenerii internationali, vor continua sa fie alaturi de guvernul ucrainean pentru a se asigura ca sunt impuse costuri asupra separatistilor din Crimeea si sustinatorilor lor rusi. Actiunile de astazi servesc si drept atentionare pentru Rusia ca, daca nu isi respecta obligatiile internationale si nu isi recheama fortele militare la bazele lor initiale si nu respecta suvernitatea si integritatea teritoriala a Ucrainei, SUA este pregatita sa ia masuri aditionale, pentru a impune alte costuri politice si economice", se arata in comunicat.

Potrivit comunicatului de presa al Casei Albe, cei sanctionati sunt:

  • Vladislav Surkov, ajutor al presedintelui rus Vladimir Putin
  • Sergey Glaziev, consilier prezidential al lui Vladimir Putin
  • Leonid Slutski, deputat in Duma de stat, presedintele Comisiei pentru statele CSI si Integrare Eurasiatica
  • Andrei Klishas: presedintele Comisiei juridice din Consiliul Federatiei Ruse
  • Valentina Matvienko, sefa Consiliului Federatiei
  • Dimitri Rogozin, vicepremier
  • Eelena Mizulina, deputat in Duma de Stat
  • Serghei Aksionov, premierul nerecunoscut al Crimeei
  • Vladimir Konstantinov, presedintele Parlamentului Crimeei, dizolvat de oficialitatile ucrainene
  • Viktor Medveciuc: oligarh ucrainean, seful unui partid pro-rus, a carui fata a fost botezata de Vladimir Putin
  • Viktor Ianukovici: fostul presedinte al Ucrainei






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5152 vizualizari

  • +20 (24 voturi)    
    flower power (Luni, 17 martie 2014, 16:10)

    Soljenitin [utilizator]

    Cred ca putin si-a udat chilotii de ras. Serios, ala vine cu 20.000 de militari, armament modern, blindate, aviatie iar ue si america, drept urmare, nu le mai dau voie sa faca cumparaturi la milano? Serios?!
    • +1 (15 voturi)    
      Mda (Luni, 17 martie 2014, 17:22)

      RedGuard [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Eu am zis ca nimeni nu o sa faca nimic impotriva Rusiei, dar unii utilizatori aici: Batman, Batman! Voturi negative.

      Blyat!

      Anyway, cu Rusia aproape, e timpul sa invatam niste rusa. до свидания! :)
      • +7 (11 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 17 martie 2014, 17:31)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        Heil Putin. Demokratie stunk. Free sprechen stunk. Amerikanski stunk.
        Restul il stiti de la Charlie Chaplin.
      • +3 (5 voturi)    
        depinde (Luni, 17 martie 2014, 17:50)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        Americanii si-au pus semnatura pe un document ca daca ucrainienii renunta la arme nucleare atunci le garanteaza suveranitatea. In momentul asta credibilitatea si-a pierdut-o si US nu doar Rusia. Ucrainienii n-au gresit chiar asa rau, in fond urma sa aiba relatii economice mai bune cu UE, si nimic mai mult. Poate nu meritau chiar asa multa atentie, gen invazie militara.
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Luni, 17 martie 2014, 18:09)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          Prostia ucrainienilor a fost sa renunte la armele nucleare.
      • +8 (12 voturi)    
        nu (Luni, 17 martie 2014, 17:59)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui RedGuard

        Decat sa invat rusa, mai bine invat sa folosesc o mitraliera.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 17 martie 2014, 17:34)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Lasa ca e bine. Oricum se purtau ca niste tzarani cu bani gen Becali.
    • +1 (3 voturi)    
      Uiti ceva (Luni, 17 martie 2014, 17:47)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Uiti ceva. cei 20 de mii de militari, armamentul si toate astea nu sunt indreptate catre SUA, ca ei sa dea un raspuns pe masura.
  • +5 (11 voturi)    
    si autorul...FUHRtin? (Luni, 17 martie 2014, 16:17)

    rov [utilizator]

    a furat cu mana lor???
    Ce lasitate, ori va dati la capul mafiot, ori hai mai bine sa tricotam sosete prin Siberia.
  • +13 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 17 martie 2014, 16:23)

    [anonim]

  • -15 (29 voturi)    
    tupeisti (Luni, 17 martie 2014, 16:40)

    dum_i [utilizator]

    Ce sanctiuni ar trebui sa primeasca amerlocii pentru distrugerea irakului, a siriei, a libiei, asta ca sa amintim pe cele mai recente.

    Poporul rus din crimea a decis democratic sa se uneasca cu rusia. Punct.

    Putin imi pasa ce urla amerlocii sau talibanii lor de pe forumuri.

    Bravo putin ca stii sa iti conduci tara ca o mare putere.
    • +15 (19 voturi)    
      Simplu (Luni, 17 martie 2014, 17:12)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Ar trebui ca americanii sa nu mai fie acceptati la loteria vizelor pentru Rusia, sa nu li se mai permita sa emigreze in Rusia.
      Eu incerc de vreo 10 ani sa emigrez la Moscova, dar nu am noroc, ca e prea mare concurenta facuta de americani.
      Tu de ce nu-ti tugui buzele, ca sigur te-ar recunoaste si te-ar accepta in stepa.
      • -5 (9 voturi)    
        atacuri la persoana (Luni, 17 martie 2014, 17:57)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        atacuri la persoana specifice talibanilor amerloci.

        Si mai intreb ceva. Ce contributie economica a adus sua romaniei in ultimii 25 de ani de 'democratie'? 0
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Luni, 17 martie 2014, 17:33)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Putin, nu mai inchide liceele romanesti din Transnistria!
    • +5 (9 voturi)    
      Gulagul, nu tara (Luni, 17 martie 2014, 17:59)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mergi in rusia sa vezi cum e....ca nu pari sa stii. Si mai esti si delusional cu Libia cel putin.
    • -1 (5 voturi)    
      taliban rusofon much? (Luni, 17 martie 2014, 18:21)

      bml77 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      nici un punct , nu ai tu conditia sa pui punct,da? fi-ti-ar democraticul referendum cu pistolul la cap de tot rasul. Farsa aia de 2 bani pe care nu o crede nimeni decat cei care l-au organizat.
      Pai vin aia peste noi intr-o zi sui ne pun sa facem un referendum ca sa le dam o bucata din Ro maghiarilor, ce parere ai ma rusofon de azi de ieri ce esti. Erau astia nimeni pana ieri si azi o au mare. Stai tu linistit ca la un moment dat vor fi pusi la colt si a doua oara. Si daca nu, o sa blestemi tu ziua cand l-ai laudat pe putin si marea lui putere, viitor s(c)lav in cocinile eurasiatice.
  • +5 (7 voturi)    
    hahaha (Luni, 17 martie 2014, 16:44)

    miguelito [utilizator]

    respectivii pling cu lacrimi de crocodil si i-au trimis lui Obama cite o fotografie cu ei in genunchi.
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Luni, 17 martie 2014, 17:36)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Respectivii stau cu harta Ucrainei pe perete si joaca Darts.
  • -7 (13 voturi)    
    putin (Luni, 17 martie 2014, 17:29)

    pecereu [utilizator]

    Un patriot adevarat nu coada de topor.
    • +2 (2 voturi)    
      Stau si ma intreb... (Luni, 17 martie 2014, 18:13)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      ... daca existi cu adevarat, mai pecereu-le.

      Si Stalin si Lenin si Hilter au fost la fel de mari patrioti! Da, toti au fost patrioti, nu cozi de topor.
  • +1 (3 voturi)    
    Francois Hollande in varianta ruseasca (Luni, 17 martie 2014, 17:39)

    cafo [utilizator]

    SUA si UE blocheaza cateva conturi.
    Miliardarii rusi speriati isi muta banii in bancile din rusia.
    Putin face o nationalizare a bancilor si confisca toate veniturile mai mari de 300 k.
    Putin are bani sa construiasca un imperiu de la zero.
    Why go nuclear?
  • +3 (5 voturi)    
    cum se zice la americani (Luni, 17 martie 2014, 18:27)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Slap on the wrist.... "Bad Putin... Bad bad Putin!"
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Luni, 17 martie 2014, 21:09)

    cosmin_p [utilizator]

    doar prin forta armelor o sa invatam minte rusia...
    • 0 (0 voturi)    
      stai linistit: ii vine vremea! (Marţi, 18 martie 2014, 0:06)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui cosmin_p

      viata nemuritorilor e scurta.