Rusii retrag miliarde de dolari din bancile occidentale, in asteptarea sanctiunilor economice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 16 martie 2014, 15:29 Actualitate | Internaţional


Bancile si companiile din Rusia retrag miliarde de dolari din bancile occidentale care au operatiuni in SUA, de teama inghetarii activelor sau altor posibile sanctiuni economice impuse de Washington in contextul crizei din Crimeea, potrivit unor surse bancare moscovite, citate de Financial Times. Sberbank si VTB, cele mai mari banci din Rusia, precum si companii importante din industria ruseasca, printre care LukOil, isi "repatriaza" fondurile detinute in bancile din Vest, potrivit Financial Times, citat de Mediafax.

Retragerile de capital au accelerat dupa incheierea fara un acord a ultimei runde de negocieri dintre ministrul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, si secretarul de stat al SUA John Kerry.

Investitorii asteapta cu ingrijorare rezultatul referendumului de duminica din Crimeea privind separarea de Ucraina si aderarea la Federatia Rusa. Traderii si oamenii de afaceri anticipeaza ca, in functie de rezultatul scrutinului, SUA si aliatii din Vest ar putea anunta sanctiuni economice impotriva Rusiei inca de luni.

Randamentul de referinta al obligatiunilor guvernamentale cu maturitatea la 10 ani ale Rusiei a inchis vineri pe piata secundara la 9,7%, fata de mai putin de 8% in ianuarie.

Rubla se tranzactioneaza aproape de un minim istoric, incheind sedinta de vineri la un curs de 36,7 unitati pentru un dolar.

Cel mai bogati 10 oameni din Rusia, in frunte cu miliardarul Aliser Usmanov, au pierdut 6,6 miliarde de dolari din avere in ultima saptamana, potrivit estimarilor publicate vineri de compania de cercetare Wealth-X.

Actiunile companiilor ruse au pierdut 20% din valoare de la inceputul acestui an, continuand scaderile vineri.

"Ironia este ca sectorul bancar rus a realizat progrese importante in ceea ce priveste interconectarea cu sistemul financiar global. Asta inseamna ca este vulnerabil, reprezinta o parghie importanta de presiune", a declarat Strobe Talbott, presedinte al Brooking Institution si oficial al Departamentului de Stat al SUA in timpul administratiei Clinton.

Valoarea titlurilor de Trezorerie SUA detinute de institutii straine a scazut cu 105 miliarde de dolari in ultima saptamana, potrivit datelor publicate de Rezerva Federala din New York, care alimenteaza astfel zvonurile ca si banca centrala a Rusiei ia masuri pentru reducerea expunerii la posibile sanctiuni.

Potrivit Trezoreriei SUA, Rusia detinea la finele anului trecut obligatiuni guvernamentale americane in valoare de 138,6 miliarde de dolari.

O sursa bancara de la Moscova a afirmat, pentru Financial Times, ca 90% dintre investitorii rusi se comporta deja ca si cum ar fi fost introduse sanctiuni.

In acelasi timp, piata rusa a suferit in ultimele saptamani retrageri masive de capital strain. Potrivit unor surse financiare citate de FT, bancile din SUA au vandut masiv obligatiuni rusesti. Datele Bancii Reglementelor Internationale arata ca bancile si fondurile de investitii din SUA au o expunere de aproximativ 75 miliarde de dolari pe Rusia.

Desi bancile straine nu au inceput inca sa opreasca creditarea catre companiile rusesti in mod generalizat, surse bancare afirma ca negocierile sunt blocate in mai multe cazuri, deoarece institutiile de credit sunt in expectativa.

Alexei Kudrin, fost ministru de Finante al Rusiei si membru al echipei de consilieri pe probleme economice ai presedintelui Vladimir Putin, a avertizat joi ca sanctiunile economice ar putea determina retrageri de capital strain de 50 miliarde de dolari pe trimestru din economia rusa.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6641 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Rusii isi retrag miliardele... (Duminică, 16 martie 2014, 15:59)

    Lucky1 [utilizator]

    ...fiindca stiu ca vor provoca Occidentul care le va impune sanctiuni....
    • -1 (5 voturi)    
      vorba lui Becali (Duminică, 16 martie 2014, 16:36)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      occidentul - o zdreanta! Sa nu-mi spui ca serviciile secrete occidentale nu si-au informat guvernele despre planurile lui Putin. Toti au inchis ochii. Este o facatura, ca si asa-zisele sanctiuni.
      Concluzia este tragica: nu trebuie sa mai avem incredere in niciun tratat si in nicio alianta.
  • +6 (6 voturi)    
    pentru ca (Duminică, 16 martie 2014, 16:21)

    Manes [utilizator]

    probabil inca nu sunt siguri unde se vor opri....sa fie Vilnius, sa fie Varsovia....
  • +3 (7 voturi)    
    film pt. prosti (Duminică, 16 martie 2014, 16:32)

    revo [utilizator]

    Si prostii suntem noi, plebea. Senzatia mea este ca asistam la un fel de spectacol regizat cu mare grija, pt. ochii vulgului. Cred ca spatiul de manevra cerut de Obama a fost negociat de ani buni cu cedarea Crimeii si controlul asupra Marii Negre. Si toti liderii importanti ai lumii au acceptat demult varianta.
    Altfel nu se poate explica faptul ca in aceasta situatie clara, in care se cunoaste bine agresorul, liderii occidentali inca nu au blocat conturile rusilor, avertizandu-i si dandu-le si rastimpul necesar sa-si puna la adapost averile. Pe de alta parte, o astfel de actiune sa fost planuita din timp, serviciile secrete ar fi trebuit sa stie de ea. Si nimeni, dar nimeni nu a luat nicio masura preventiva. Iar in ziua in care pe strazile Crimeii au aparut soldati inarmati, fara insemne militare, dupa ce Putin a negat ca ar fi rusi, aceia trebuiau considerati teroristi (parca a fost un razboi mondial impotriva terorismului, nu?) si executati pe loc.
    Tocmai de asta nu trebuie sa mai iesim niciodata, dar niciodata in strada, pt. nimeni. Suntem doar o masa de manevra si prostii care trag ponoasele.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai asta era si ideea !!! (Duminică, 16 martie 2014, 16:51)

    Mirobo [utilizator]

    Repatrierea veniturilor in si din Rusia precum si o posibila retragere a marilor companii de pe piata ruseasca a inceput.
    Nu prea exista castigatori din acest conflict inghetat in opinia mea, Cu atat mai putin ucrainenii care sunt pe post de minge.
    Ce trebuie sa facem noi URGENT este sa devenim independenti energetic. Acest lucru se poate face numai cu o politica coerenta a statului .Fara posibilitatea de a ne constrange( in ceea ce priveste gazul livrat ) Rusia ne mai poate strange cu usa in ceea ce priveste importul din Romania ,care nu cred ca este chiar asa de mare ,deoarece industrie nu mai avem.
  • -2 (12 voturi)    
    Ati ascuns banii negri ,azi tipati ca va decapital (Duminică, 16 martie 2014, 17:28)

    andreesanu [utilizator]

    Cita meschinarie cita mizerie ascund bancile !!!
    Au ascuns 25 de ani banii negri ai oligarhilor rusi,ucrainieni ,kazahi,azi tipa ca sunt decapitalizati prin
    retragerile masive !!!,aici va statea puterea ???in banii negri ce se spalau la voi !!!
  • +11 (11 voturi)    
    Momentul T 0 (Duminică, 16 martie 2014, 18:01)

    rov [utilizator]

    Rusii stang bani sa plateasca crimele si deportarile din perioada bolsevica...
  • +4 (6 voturi)    
    durerea portofelului (Duminică, 16 martie 2014, 18:51)

    anaana [utilizator]

    Putin i-a invatat pe cetatenii rusi ca Occidentul este pentru ei mizerie morala, fascism, coruptie si alte multe rele. Numai pentru Putin Occidentul e bun : - conturi in banci , case de vacanta, tehnica militara , fete frumoase care nu accepta sa fie platite in ruble.
  • +2 (4 voturi)    
    Tătuca Putin (Duminică, 16 martie 2014, 19:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Tătuca Putin le-a spus să/și repatrieze Kkapitalurile !
    • +5 (5 voturi)    
      păi da (Duminică, 16 martie 2014, 20:55)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      I-a-ndemnat: "lăsaţi banii să vină la mine!"
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 martie 2014, 20:07)

    [anonim]

    • +1 (3 voturi)    
      vodka (Duminică, 16 martie 2014, 21:20)

      was [utilizator] i-a raspuns lui

      Dupa wikipedia vodka are originea in Polonia, asa ca pare sa ai dreptate.
      Pe de alta parte, poporul rus a dat multi savanti internationali, nu sunt chiar toti prosti, dar cum este si pe la noi, majoritatea poporului este tot proasta (la fel ca si in America sau alte tari). Fiecare om trebuie cantarit dupa anumite criterii, pentru ca sunt indivizi, unii mai buni, altii de cacat. Eu cred cu tarie, ca esista oameni pe undeva in padurile din Noua Guinee care sunt mai inteligenti decat media din Germania. Dar daca ne referim la medie, atunci cei din Noua Guninee se afla printre ultimii de pe mapamond.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 martie 2014, 23:46)

        [anonim] i-a raspuns lui was