Rusia sustine ca a interceptat o drona americana deasupra Peninsulei Crimeea

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 14 martie 2014, 20:46 Actualitate | Internaţional


Compania nationala rusa de armament Rostekhnologhi sustine, intr-un comunicat de presa difuzat vineri, ca o drona americana de recunoastere a fost interceptata in timp ce survola la mare altitudine regiunea ucraineana prorusa Crimeea, transmite AFP.

"Drona zbura la o altitudine de circa 4.000 de metri si era, practic, invizibila de la sol. A fost posibil bruiajul semnalului dintre drona si operatorii americani datorita unui  sistem de lupta radio-electronica Avtobaza", a precizat Rostec.

Aparatul de zbor a coborat si "a cazut practic intact in mainile fortelor de autoaparare" a Crimeii, a adaugat Rostec, care precizeaza ca este constructorul Avtobaza, fara a preciza cine a operat sistemul de intrerupere a semnalului in aceasta operatiune.

"Drona de tip MQ-5B apartine, judecand dupa numarul de identificare, Brigazii 66 de informatii militare a Statelor Unite", mai arata compania rusa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5787 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    aha (Vineri, 14 martie 2014, 20:56)

    Xorciser [utilizator]

    Parca Putin zicea ca armata rusa nu e implicata in Crimeea si ca militantii imbracati in uniforme rusesti actioneaza de capul lor.

    Rostec astia sunt tot "militantii pro-rusi autonomi din Crimeea"? :)
    • +7 (9 voturi)    
      Cum? (Vineri, 14 martie 2014, 22:31)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Cum, nu a aparut stirea pe vocea rusiei?
    • +8 (14 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 14 martie 2014, 23:12)

      Pictor Vonta [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

    • +3 (7 voturi)    
      Au uitat sa ne spuna ceva (Vineri, 14 martie 2014, 23:49)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Nu voluntarii au facut-o, zice in text ca niste rusi au doborat avionul. Dar au uitat sa precizeze ceva: cu ce drept au doborat aeronava in Ucraina? De unde stiau ei ca nu avea drept de zbor de la ucrainieni? Probabil ca avea...
  • +10 (12 voturi)    
    si marmota... (Vineri, 14 martie 2014, 20:56)

    BillytheGreat [utilizator]

    Poza sau stirea nu exista
    • -1 (7 voturi)    
      Hunter MQ-5B din baza USA Vilseck Bavaria (Sâmbătă, 15 martie 2014, 0:28)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      "Drona de tip MQ-5B apartine, judecand dupa numarul de identificare, Brigazii 66 de informatii militare a Statelor Unite"

      Corect! Baza militara americana de la Vilseck din Bavaria pentru UAS (Unmanned Aerial Systems) a fost inaugurata in oct. 2013.

      Citeste: US opens drone facility in Germany, insists ‘not for spying purposes’ (published: Oct. 09, 2013)

      http://rt.com/news/germany-drones-training-spying-945/

      Si asa arata Hunter MQ-5B (2 foto Reuters):

      http://img.rt.com/files/news/20/b3/90/00/46.si.jpg
      http://admin.rt.com/files/news/20/b3/90/00/1.jpg
      • +3 (3 voturi)    
        rt is not reuters (Sâmbătă, 15 martie 2014, 2:11)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        pasol na turbinca rusia tudai.
      • +4 (4 voturi)    
        Duuuuuuhhhh (Sâmbătă, 15 martie 2014, 3:19)

        BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Poza cu drona doborita de marmote
      • +1 (5 voturi)    
        imi place mult (Sâmbătă, 15 martie 2014, 4:44)

        graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        stilul mesajelor tale, e foarte succint si oficial, asa cum e bine sa arate un dosar bine facut.
        unii fac propaganda din convingere dar sunt convins ca tu esti platit pentru asta.
  • +4 (14 voturi)    
    Autobaza (Vineri, 14 martie 2014, 21:08)

    Gustav666 [utilizator]

    Deci rusii au zapacit robotelul zburator american lansat de pe Kogalniceanu? Cu Autobaza?
    Si au pus laba pe el pifanii aia fara insemne si imbracati cu pufoaice?
    Nu cred, propaganda jegoasa ruseasca!
    Si mai au si obraznicia sa dea indicativul proprietarului.
    • +7 (11 voturi)    
      E destul de greu de crezut (Vineri, 14 martie 2014, 22:25)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Ca dronele astea nu au comunicatiile criptate. Criptarea semnalului se face pe mai multe frecvente care se schimba aleatoriu sau dupa un algoritm bine stabilit.
      • +7 (11 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 14 martie 2014, 23:16)

        Pictor Vonta [anonim] i-a raspuns lui sebagain

  • +9 (15 voturi)    
    razboi de imagine (Vineri, 14 martie 2014, 21:30)

    Crup [utilizator]

    Ei bravo! Acum Crimee e cel mai fierbinte punct de pe glob, e normal ca toate marile puteri, gloabale sau regionale spioneaza acolo "la greu". Plus tarile din regiune, care si ele spioneaza si culeg informatii dupa puterile lor. E logic, e firesc.
    Dar aruncat asa in spatiu public, ca rusii au despoerit o drona americana, e genul de stire care vrea sa transmita mesajul "vedeti, americanii, se baga peste tot, ei creaza situatiile naspa, aia-s rai, noi rusii doar incercam sa calmam situatia generata de americani!"
    E o strategie puerila dar eficienta, fiindca majoritatea populatiei planetei este puerila cand e vorba despre chestiuni geostrategice.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 14 martie 2014, 21:46)

    dragos234 [utilizator]

    Numai asa pun mana rusii mana pe tehnologie, daca le cade efectiv din cer. Ca ei cu mintea lor sa inventeze ceva, sa creeze ceva, aia e mai greu.
    • -5 (11 voturi)    
      NU-I (Vineri, 14 martie 2014, 22:34)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      IUBESC PE RUSI DAR CAM EXAGERATI!
  • +9 (15 voturi)    
    Chiar de este asa... (Vineri, 14 martie 2014, 22:23)

    rov [utilizator]

    Drona zbura deasupra teritorului Ucrainei, sau NU!?
  • +11 (17 voturi)    
    Foarte tare! (Vineri, 14 martie 2014, 22:29)

    Daniels22026 [utilizator]

    Trebuie sa ai complexe de inferioritate ca sa anunti asa ceva. Capturarea unei drone! Rusii au dat in mintea iranienilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Seriozitatea Amazon (Sâmbătă, 15 martie 2014, 0:15)

    XTribut [utilizator]

    Uite de ce coletele celor de la Amazon nu ajung intotdeauna la destinatie...pai daca ruznacii le fura dronele...si eu care imi faceam griji de seriozitatea celor de la amazon de cand au inceput sa foloseasca drone pt livrare ;))))
  • 0 (2 voturi)    
    Propaganda kaghebista! (Sâmbătă, 15 martie 2014, 6:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cea mai buna aparare este atacul - atacul propagandei rusesti. Cine-i mai crede?!
    • +2 (4 voturi)    
      Propaganda (Sâmbătă, 15 martie 2014, 16:41)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ii mai cred romanii aia platiti de vocea rusiei sa faca propaganda pro-putin si care dau minusuri pe aici. Sunt vreo 4-5 fara sa-i mai punem la socoteala pe PSD-isti.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 15 martie 2014, 19:46)

    vitan.sandu [utilizator]

    1, In fond, ce este Ucaina? Nu cumva Rusia kieveana? Nu cumva o zona in care NATO-UE vopr o bresa in coasta Rusiei?
    2. De cand este Crimea la Ucraina? Nu cumva din 1954, cand Hrusciv a trasat alte granite (dupa cele ale lui Stalin) intre republicile unionale? Asa cum a facut si cu Transnistria contra nordul si sudul Moldovei.