Sondaj: Americanii cred ca Vladimir Putin este un lider mai puternic decat Barack Obama

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 martie 2014, 11:21 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin si Barack Obama, in 2013
Foto: Agerpres/AP
Americanii cred ca presedintele Rusiei, Vladimir Putin, este un lider mult mai puternic decat Barack Obama, potrivit unui sondaj YouGov/Economist citat de Washington Examiner.

Sondajul, efectuat in randul a 1.000 de adulti in perioada 8-10 martie, arata ca 78% dintre respondenti il considera pe Putin drept un lider foarte puternic. Doar 45% au aceeasi opinie despre Obama. In plus, 55% dintre americani il considera pe Obama drept un lider slab.

Potrivit sursei citate, unul din doi americani nu cred ca SUA ar trebui sa se amestece in disputa dintre Rusia si Ucraina. 25% au o opinie contrara, ia 24 nu au o opinie.

Doar 24% dintre americani aproba modul in care Barack Obama gestioneaza aceasta criza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2555 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Este usor (Vineri, 14 martie 2014, 11:51)

    istoriograf [utilizator]

    ...sa fii puternic intr-o (semi)dictatura. Nimeni nu-ti discuta hotararile si poti sa faci aproape tot ce vrei. Insa ce-i drept nu-i pacat: Obama este mult mai slab si mai ezitant si s-a inconjurat de sfatuitori de 3 parale. A facut o serie de erori strategice pe care lumea o sa le plateasca din greu (vezi "primavara" araba, Siria, etc.). Obama a facut ca nici un aliat sa mai aiba incredere in America.
    • +1 (5 voturi)    
      Presedintele vine si pleaca... (Vineri, 14 martie 2014, 15:30)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      USA va ramane aceeasi tara - adica tara care a definit libertatea si democratia!

      Cred ca aceasta este diferenta semnificativa intre USA si Rusia - unde tiranul nu se mai lasa dus acasa, pentru odihna si tratament...
  • -5 (11 voturi)    
    leadership (Vineri, 14 martie 2014, 12:06)

    Gustav666 [utilizator]

    Partial corecta opinia americanilor, intredevar Putin este un lider puternic dar comparatia cu Obama nu are obiect. Presedintele american este un lider de mucava, acolo conducerea apartine exclusiv marilor banci si corporatii.
    • +1 (1 vot)    
      un comment de la cineva mai informat probabil (Sâmbătă, 15 martie 2014, 3:28)

      PavelCristina [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      din pacate asa e si sunt si dovezi in sensul asta. ma surprinde faptul ca in Romania inca se mai crede in "visul american", cand nici americanii nu mai cred in el. ar trebui si romanasii nostri sa se ma informeze. cum zice americanul: follow the money
  • +2 (10 voturi)    
    Clar! (Vineri, 14 martie 2014, 13:12)

    xolv [utilizator]

    Mark Twain spunea ca Dumnezeu a inventat razboiul pentru ca americanii sa invete geografie. Probabil ca 78% sunt fani Sarah Palin care indemna recent la bombardarea nucleara a Rusiei. What would you expect from the rednecks ?
    • 0 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 14 martie 2014, 15:21)

      [anonim] i-a raspuns lui xolv

  • +1 (3 voturi)    
    Obama (Vineri, 14 martie 2014, 14:17)

    Mao2 [utilizator]

    nu poate sa trimita soldati in Crimeea si sa spuna ca nu-s ai lui...Putin poate sa spuna ca acei soldati sunt extraterestrii si toti al cred... sau nu...oricum nu-i pasa....
  • +2 (4 voturi)    
    Daca vad si americanii !!!,atunci e groasaaa (Vineri, 14 martie 2014, 20:55)

    andreesanu [utilizator]

    toate informatiile si rezultatele din ultima vreme converg spre aceeasi concluzie -Putin are mai multa forta,mai mut ta putere de decizie,mai multa libertate de decizie ,este mai impulsiv,are mai multa experienta ,iar in situatii de criza nu cedeaza are structura de luptator.