Reuters: Membrii UE au ajuns la un acord privind textul posibilelor sanctiuni contra Rusiei, inclusiv restrictii de calatorie si inghetarea activelor. Nu sunt vizati Putin si Lavrov, ci apropiati ai presedintelui si inalti parlamentari

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 12 martie 2014, 14:43 Actualitate | Internaţional


Statele membre UE au ajuns la un acord privind formularea sanctiunilor asupra Rusiei, ce includ masuri impotriva celor care se fac responsabili de incalcarea suveranitatii Ucrainei, masuri printre care se numara restrictii de calatorie si inghetarea activelor, potrivit unui proiect de document consulat de Reuters. Oficialitati europene citate de agentie au aratat ca presedintele Vladimir Putin si ministrul sau de Externe, Serghei Lavrov, nu vor fi pe lista celor vizati, asa incat sa ramana deschise canalele de comunicare cu Moscova. In schimb, e de asteptat ca sanctiunile sa ii vizeze pe apropiati ai lui Putin din serviciile de securitate si structurile armate, precum si inalti parlamentari.

Potrivit agentiei de stiri, documentul de sapte pagini descrie in detaliu masurile restrictive ce vor fi luate impotriva Moscovei, daca aceasta nu da inapoi in Crimeea si nu incepe discutii cu mediatori internationali, in efortul de a rezolva criza din Ucraina.

  • Daca vor fi aprobate de ministrii de Externe ai UE la o reuniune ce va avea loc luni, acestea vor fi primele sanctiuni impuse de UE Rusiei de la sfarsitul razboiului rece, lucru ce va reprezenta o deteriorare grava a relatiilor Est-Vest.

Potrivit Reuters, articolul 1 din documentul citat arata ca "statele membre vor lua masurile necesare pentru a preveni intrarea in - sau tranzitul prin - teritoriile lor a persoanelor fizice responsabile de actiuni ce submineaza sau ameninta integritatea teritoriala, suveranitatea si independenta Ucrainei".

Al doilea articol se refera la activele detinute in UE si mentioneaza ca "toate fondurile si resursele economice ce apartin" celor responsabili de actiuni care submineaza integritatea Ucrainei, sau sunt aflate in posesia acestora sau controlate de ei, "vor fi inghetate".

  • Documentul a fost aprobat prin procedura tacita, in conditiile in care niciun stat membru UE nu a ridicat, pana miercuri la pranz, obiectii fata de formularea folosita, potrivit unor oficialitati citate de Reuters.

Ministrii de Externe ai UE se intalnesc, luni, la Beuxelles si este de asteptat sa semneze oficial restrictiile, in cazul in care nu se face simtita o schimbare radicala in pozitia Rusiei, ceea ce pare putin probabil. Duminica, in Crimeea urmeaza sa aiba loc referendumul privind secesiunea de Ucraina si aderarea la Rusia.

Reuters mentioneaza ca UE lucreaza inca la lista celor ce urmeaza sa fie vizati de sanctiuni. Marti, Londra a gazduit discutii pe aceasta tema intre oficialitati din Marea Britanie, SUA, Italia, Franta, Germania, Elvetia, Japonia si alte tari. Un oficial citat de agentia de presa a declarat ca nu a fost finalizata lista oficiala, dar aceasta va fi gata pana luni.

Reuters citeaza oficiali europeni potrivit carora presedintele Vladimir Putin si ministrul de Externe nu vor fi pe lista persoanelor vizate de sanctiuni, intrucat trebuie lasate deschise canalele de comunicare, iar o extindere a sanctiunilor poate avea loc ulterior. In schimb, lista - ce va fi anexata documentului privind sanctiunile - se va concentra asupra unor tinte din apropierea lui Putin, membri ai serviciilor de securitate si ai structurilor militare, parlamentari marcanti.

Daca Rusia nu reactioneaza la aceste presiuni, UE a anuntat ca este pregatita sa ia masuri suplimentare, ce ar putea include un embargou asupra armelor si alte masuri de natura comerciala, precum si posibile sanctiuni indreptate impotriva lui Putin insusi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4912 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    pentru Putin si Lavrov..... (Miercuri, 12 martie 2014, 15:15)

    translativus [utilizator]

    .....intradevar nu trebuiesc impuse restrictii de calatoriwe dar o inghetare a colosalelor averi ale acestora ar trebui impusa.

    Daca se vrea o rezolvare rapida a situatiei, este de ajuns blocarea conturilor din strainatate a tuturor oligarhilor si "oamenilor de afaceri" rusi.
    Cu siguranta ca in mai putin de o luna, vom avea debarcarea lui Putin si normalizarea relatiilor cu Ukraina, UE si SUA.
    • -4 (18 voturi)    
      Raspuns Putin - varianta (a) sau (b) (Miercuri, 12 martie 2014, 15:37)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      În esență, există doar două variante, diametral opuse, de răspuns pe care Putin l-ar putea da la sancțiunile SUA-UE:

      a) Să capituleze și să se retragă din Crimeea, semnează un acord cu privire la baza sa militară (știind bine că NATO nu-l va respecta), și acceptă statutul internațional al Rusiei de stat cvasi-vasal incapabil de a apăra aliații și granițele sale

      sau

      b) Putin poate pregăti un set de contra-sancțiuni de reciprocitate, confiscarea investițiilor occidentale, înghețarea activelor financiare, să renege plata datoriilor și re-naționalizarea industriilor majore. Statul rus ar fi consolidat în detrimentul celui neo-liberal și a sectoarelor oligarhice pro-occidentale din elita politică a Rusiei. Rusia ar putea termina acordurile de transport și cele privind bazele cu SUA, ar tăia rutele de aprovizionare ale Pentagonului din Asia Centrală către Afganistan. Putin ar putea înceta sancțiunile contra Iranului slăbind poziția de negociere a Washingtonului. În final, Rusia ar putea sprijini în mod activ mișcări anti-imperialiste disidente din Orientul Mijlociu, Africa și America Latină în același timp cu consolidarea sprijinului acordat guvernului sirian care se apără de jihadiștii violenți sprijiniți de SUA.

      Cu alte cuvinte, sancțiunile SUA-UE, în încercarea disperată și ilegitimă de a submina Rusia, de fapt pot conduce doar la radicalizarea politicii interne și externe a Moscovei și ar marginaliza actualii oligarhi pro-occidentali care au influențat până acum politicile de conciliere ale administrațiilor Putin și Medvedev.
      • +2 (6 voturi)    
        asa si? (Miercuri, 12 martie 2014, 16:23)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        crezi ca rusia se retrage de buna voie?
      • +2 (8 voturi)    
        Cred ca ai vrut sa comentezi... (Miercuri, 12 martie 2014, 16:42)

        predel [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        ...pe site-ul vocea rusiei. Aici nu pacalesti pe nimeni.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 12 martie 2014, 17:34)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        @zizin: pai daca le trece rusilor ideea isteatza sa inghete activele occidentale si sa nationalizeze cam pana acolo le-a fost. Compara putzin PIB-ul Rusiei si cel reunit al UE si SUA ca sa en dam seama cam cine cu cine discuta. Hai sa mai comparam si populatiile reunite ale UE+SUA cu cea a Rusiei. Si un mic amanunt: peste 50% din exporturile Rusiei sunt in UE. Mai putin de 10% din exporturile UE sunt in Rusia. Deci rusii blufeaza.
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 12 martie 2014, 17:34)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        @zizin: pai daca le trece rusilor ideea isteatza sa inghete activele occidentale si sa nationalizeze cam pana acolo le-a fost. Compara putzin PIB-ul Rusiei si cel reunit al UE si SUA ca sa en dam seama cam cine cu cine discuta. Hai sa mai comparam si populatiile reunite ale UE+SUA cu cea a Rusiei. Si un mic amanunt: peste 50% din exporturile Rusiei sunt in UE. Mai putin de 10% din exporturile UE sunt in Rusia. Deci rusii blufeaza.
      • +2 (4 voturi)    
        oligarhi.... (Miercuri, 12 martie 2014, 18:01)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        ......pro-occidentali ?

        Glumiti desigur ! Oligarhii, ca toti escrocii, nu sunt decat "pro-profit" iar masurile pe care le-ati enumerat dvs, nu fac decat sa loveasca in profitul acestora, ceea ce va starni o reactie pe masura.

        In opinia dvs, ce este mai usor de infaptuit, implementarea masurilor pe care le-ati enumerat sau schimbarea unui om din fruntea statului ?

        Cine si de dragul cui va renunta la "agoniseala" ? Cred ca pana si familia lui Putin va complota impotriva lui. Si cainele, daca are, o sa il latre.
        Cum adica, sa renunte ei la masinile de lux, la proprietatile din Vest si la miliardele de $, ca sa ce ? Sa traiasca prizonieri in propria lar tara ?
  • -15 (21 voturi)    
    ce inseamna frica!!! (Miercuri, 12 martie 2014, 15:22)

    pecereu [utilizator]

    UE are nevoie de gaze rusesti nu are tupeu sa il penalizeze pe Putin,Merkel e la mana rusilor.
    Ukraina se poate considera infranta de pe acum.
    O tara mare si frumoasa ca ukraina a crezut ca poate invinge rusia ,cata naivitate.
    • +2 (8 voturi)    
      Gaze (Miercuri, 12 martie 2014, 15:47)

      Hell [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Nu ai inteles un lucru, asa cum Eropa are nevoie de gaz asa si Rusia are nevoie de banii pentru gaz! Rusia traieste de pe urma Gazprom-ului si daca Gazprom se prabuseste Rusia il urmeaza de urgenta!
  • +5 (13 voturi)    
    Cam putin, (Miercuri, 12 martie 2014, 15:26)

    ionescu_ion [utilizator]

    Dar mai bine decat nimic. Sa speram ca nu se vor opri doar aici si vor arata ca lumea civilizata nu se sperie de niste descreierati.
  • 0 (12 voturi)    
    Sanctiuni (Miercuri, 12 martie 2014, 15:50)

    virgil popisteanu [utilizator]

    ar trebui aplicate statului ci nu catorva persoane.
    Mi se rupe mie ca nu imi mai dai viza... ma duc in tailanda la anul... crezi ca o sa sufar?
    • +3 (7 voturi)    
      nu sunt cateva persoane luate la intamplare (Miercuri, 12 martie 2014, 16:41)

      predel [utilizator] i-a raspuns lui virgil popisteanu

      ...ci apropiatii decidentilor. Rusia nu e un stat dependent de votanti ci de conducatori si sustinatorii acestora asa ca sanctiunile la adresa statului ar avea efect redus si doar pe termen lung. Asa e de preferat sa fie faultati aia de au cumparat cartiere intregi prin Londra si pe Coasta de Azur ca aia au urechea lui putin.
  • +1 (7 voturi)    
    trebuie mers mai departe (Miercuri, 12 martie 2014, 16:33)

    rov [utilizator]

    Batausul de putin va sarii la gatul intregii Ucraine sa-i sperie pe comozii de europeni.
    E atunci vreau sa vad masuri. Eu m-as inrola daca ar fi cazul, nu vreau sa stiu ca au murit inutil langa mine camarazii in 89, iar eu cu 300 de cartuse in ranita si glont pe teava nu stiam cine e dusmanul...
    Acum am inteles toti!
    • 0 (2 voturi)    
      "Batausul de putin va sarII .." (Miercuri, 12 martie 2014, 19:15)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Veii moii pana sa invetii sa scrii cu doii de ii.
  • -1 (1 vot)    
    miscare bunicica cred, sa vedem .... (Miercuri, 12 martie 2014, 18:59)

    VioB [utilizator]

    in sfarsit o miscare desteapta din partea Westului. il ataca pe sobolan din interior. Sigur ca asta nu rezolva incalcarea legilor internationale si nic frustarea popoarelor, da il slabeste rau pe sobolan. Americanii cu armata o sa faca doar fum prin Marea Neagra.