Vladimir Putin a fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Pace

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 5 martie 2014, 13:55 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Agerpres/Xinhua
Presedintele Rusiei Vladimir Putin a fost nominalizat la Premiul Nobel pentru Pace 2014, iar conflictul actual din Ucraina ar putea de asemenea figura pe agenda comitetului Nobel, relateaza Reuters, fiind vorba de o lista preliminara.

Un numar record de 278 de candidati, inclusiv 47 de organizatii, au primit nominalizari pentru acest premiu in 2014, a declarat directorul Institutului norvegian, Geir Lundestad.

Membrii comitetului s-au intalnit marti pentru a isi adauga propriile lor propuneri, acestea concentrandu-se pe tensiunile recent din lume.

“O parte din obiectivul primei intalniri a comitetului este sa ia in considerare evenimente recente, iar membrii comisiei incearca sa anticipeze care ar putea fi evolutiile potentiale in punctele fierbinti din punct de vedere politic”, a spus Lundestad, citat de Reuters.

Intre aceste nominalizari initiale figureaza si Papa Francisc si fostul consultant NSA Edward Snowden, precum si cativa activisti rusi care au militat pentru drepturile omului.

Comitetul urmeaza sa dezbata si conflictele intre protestatari si autoritati care au loc in Thailanda si Venezuela.

"Primim un numar din ce in ce mai mare de nominalizari de la oameni din tari care nu au trimis niciodata nominalizari", a precizat Lundestad.

Marti, comitetul si-a restrans lista la un numar de 25-40 si o va restrange la circa 12 pana la sfarsitul lunii aprilie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30897 vizualizari

  • -11 (27 voturi)    
    hahahahahah (Miercuri, 5 martie 2014, 13:57)

    pecereu [utilizator]

    Ce tare ar fi sa castige.
    • +13 (13 voturi)    
      :) (Miercuri, 5 martie 2014, 15:05)

      Airwaves [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Pana una alta, iti acord eu tie, premiul "Rozeta de Aur", pentru cel mai... ce vrei tu. :) Comunist mic ce esti.
      • +7 (7 voturi)    
        O alegere corecta (Miercuri, 5 martie 2014, 15:31)

        dottore [utilizator] i-a raspuns lui Airwaves

        Putin a venit in Crimeea si a adus linistea si ordinea printre muti. Mai sunt teritorii de cucerit fara sa scoti arma?
    • +15 (15 voturi)    
      asta e cea mai buna gluma pe ziua de azi.. (Miercuri, 5 martie 2014, 15:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Vladimir Putin sa fie nominalizat la premiul Nobel pentru pace...mai lipsesc Basar al- Assad si Sadam Hussein, post mortem.
      • -4 (8 voturi)    
        cati au murit in iraq-ul democratic!? (Miercuri, 5 martie 2014, 16:21)

        mbembe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dupa moartea lui Sadam Hussein in Iraq au murit peste un milion de civili, pe timp de "pace".
        El de ce a fost acuzat pentru a-i invada tara nu a fost inca dovedit...
      • +9 (9 voturi)    
        Premiul Nobel pentru Putin (Miercuri, 5 martie 2014, 21:08)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ...va lua forma unui AKM de aur - deja sunt modele la mafiotii mexicani, nu tre' sa plateasca drepturi de proprietate intelectuala!
    • +8 (8 voturi)    
      De obicei iti dau minus, dar acum ... (Miercuri, 5 martie 2014, 15:42)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      ai un plus de la mine.
      La urma urmei este de tot rasul nu numai ca a fost propus pentru Nobel, categoria Pace dar daca ar mai si castiga.
      Cum spuneam pecereule, nu am consideratie pentru comentariile tale, da' aicea mi-ai placut.
      Hai sa traiesti.
    • +5 (5 voturi)    
      Sigur castiga! (Joi, 6 martie 2014, 7:40)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Putin va castiga premiul N-oBeli(Pacea), si ii va fi inmanat la academia de partid si de stat Patrice Lulumba din Moscova, unde a studiat cu stralucire neegalata astrul politicii romanesti - Iliescu-apare/Soarele rasare!
  • +39 (39 voturi)    
    cascadorii rasului (Miercuri, 5 martie 2014, 13:59)

    Adrian1 [utilizator]

    asta e demna de cascadorii rasului.
    • +17 (17 voturi)    
      pai, (Miercuri, 5 martie 2014, 14:48)

      cezy43 [anonim] i-a raspuns lui Adrian1

      sper ca e in bascalie, mai ales daca pt. pace!!!
  • +32 (36 voturi)    
    Ce?! (Miercuri, 5 martie 2014, 13:59)

    emil bobu [utilizator]

    Dar ce s-au tampit cu totii! Putin creeaza crize, nu le rezolva. Si mai presus de toate nu va fi influentat de un premiu, ce face el face pentru ca e un psihopat ahtiat de putere.
  • +33 (33 voturi)    
    Multumim (Miercuri, 5 martie 2014, 14:04)

    Westbam [utilizator]

    pentru aceasta stire demna de TNR.
  • +16 (20 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 martie 2014, 14:05)

    costinescu [utilizator]

    o idee buna. 'pentru cel mai pasnic razboi, primul razboi din lume castigat fara a se trage un glont'
    • +3 (3 voturi)    
      Stai (Miercuri, 5 martie 2014, 18:45)

      antijeg [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ca nu s-a terminat....
  • +43 (45 voturi)    
    In aceeasi nota de seriozitate (Miercuri, 5 martie 2014, 14:06)

    ampersand [utilizator]

    "Vizitati Rusia inainte sa va viziteze ea pe voi!"
    • +11 (13 voturi)    
      super comentariul!! (Miercuri, 5 martie 2014, 15:00)

      oho [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ti-as da mai multe plusuri dar nu mere decat unu!!le meriti
  • +29 (29 voturi)    
    Nobel (Miercuri, 5 martie 2014, 14:07)

    congovisa [utilizator]

    Sa intelegem ca Putin a amenintat Norvegia ca o invadeaza?
  • +30 (30 voturi)    
    ? (Miercuri, 5 martie 2014, 14:07)

    Airwaves [utilizator]

    Asta este o gluma? Un pamflet? Ah, probabil cineva a gresit publicarea acestei stiri, crezand ca e deja 1 aprilie. :))
  • +28 (28 voturi)    
    asta e chiar culmea (Miercuri, 5 martie 2014, 14:08)

    FPop2013 [utilizator]

    Sa ii dea si lui Stalin, postum. Sau lui Hitler, de ce nu ? In sfarsit, traim intr-o lume nebune, complet iesita din uzul ratiunii.
    • +3 (7 voturi)    
      precedent a fost (Miercuri, 5 martie 2014, 15:09)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui FPop2013

      pai la un presedinte cu Nobel a bombardat Libia, ce ar fi asa de nou sa mai dea la cineva?
  • +17 (17 voturi)    
    KGBul are mana lunga (Miercuri, 5 martie 2014, 14:09)

    FPop2013 [utilizator]

    Ca intotdeauna, KGBul are mana lunga.
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 5 martie 2014, 14:10)

    cartograful [utilizator]

    urmeaza Jiji nominalizat pt. Premiul Nobel pt Fizica probabil.
  • +20 (20 voturi)    
    ce gluma sinistra! (Miercuri, 5 martie 2014, 14:13)

    corvus coraX [utilizator]

    Si cine l-a nominalizat?!
  • +19 (19 voturi)    
    Revolta (Miercuri, 5 martie 2014, 14:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Sunt revoltat ca n-a primit inca pentru Literatura, Chimie si Fizica.
    • +7 (7 voturi)    
      Astea-s luate... (Miercuri, 5 martie 2014, 14:47)

      not_you [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      de catre dr. stimnoicine... e>:)
  • +20 (20 voturi)    
    =)))))))))))))))))))))))))))))))))))))) (Miercuri, 5 martie 2014, 14:17)

    un_comentator [utilizator]

    ce o ajuns si premiul asta nobel...
  • +28 (28 voturi)    
    =))=))=)) (Miercuri, 5 martie 2014, 14:22)

    zaboo [utilizator]

    eu il propun pe Bin Laden - post mortem, pentru o viata dedicata luptei pentru pace
  • +11 (11 voturi)    
    Nu (Miercuri, 5 martie 2014, 14:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Deci, nu.
    • +19 (19 voturi)    
      Am intrat pe Timesnewroman? (Miercuri, 5 martie 2014, 14:31)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Am fost cumva redirectionat?
  • +12 (12 voturi)    
    s-a intors lumea cu fundu-n sus! (Miercuri, 5 martie 2014, 14:37)

    holx [utilizator]

    Doamne fereste!!!

    mai urmeaza Vanghelie la premiul Nobel pt literatura
    • +2 (6 voturi)    
      tre sa recunosti... (Miercuri, 5 martie 2014, 15:17)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui holx

      ... ca e originala ;)
  • +8 (8 voturi)    
    propunerile pot fi facute, (Miercuri, 5 martie 2014, 14:39)

    victor L [utilizator]

    nu trebuie sa mire.
    In Romania au fost propusi mafioti pentru Parlament si au fost votati.
    Ramine insa o pata pe Comitetul Nobel, ca dupa intimplarile din Georgia si, recent, din Crimeea, sa-i acorde Premiul.
  • +8 (8 voturi)    
    se poate orice (Miercuri, 5 martie 2014, 14:44)

    baimarean [utilizator]

    Şi liderul palestinian Yasser Arafat a primit Premiul Nobel pentru pace în anul 1994. Nici pana azi nu am inteles sau aflat motivele . (Nici nu trebuie- pot zambi amar si fara ele )
  • +4 (8 voturi)    
    Domnilor, o țârucă de reading comprehension! (Miercuri, 5 martie 2014, 14:51)

    CosminMaricari [utilizator]

    De ce se comentează de parcă ar fi câștigat deja premiul, de unde atât mânie proletară anti-Nobel?

    Au fost 278 de nominalizați. Și nominalizările sunt trimise de diverși din diverse țări. Ce este așa șocant că unii dintre minionii lui Putin l-or nominalizatără tocmai pe Vlădică?
  • +5 (5 voturi)    
    Nu va stresati (Miercuri, 5 martie 2014, 14:52)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Sunt niste conditii destul de usor de atins pentru a propune pe cineva la premiul Nobel. Au voie sa propuna diverse categorii de oameni din diverse domenii si de asemenea parlamente si diverse comisii ale oricarei tari si mi se pare ca si grupuri de oameni peste un anumit numar. Deci faptul ca cineva e propus nu inseamna mare lucru.
  • +7 (7 voturi)    
    o glumă proastă (Miercuri, 5 martie 2014, 15:10)

    periscop [utilizator]

    Dacă nu e glumă, atunci e o gafă.
  • +4 (4 voturi)    
    pai sa i-l dea, frate... (Miercuri, 5 martie 2014, 15:20)

    Codruta N [utilizator]

    Ca doar acu' vreo 10 ani i l-au dat si lui Arafat - care, dupa cativa anishori, a fost condamnat pentru "terorism" >:

    Oricum, premiul Nobel pentru pace a ajuns un r*hat si un mare fâsss... :P
  • +4 (4 voturi)    
    Radio Erevan a anuntat ca ... (Miercuri, 5 martie 2014, 16:43)

    CetateanLogat [utilizator]

    "A fost propusa candidatura lui Vladimir Putin la Premiul Nobel pentru Pace de catre Sergei Komkov, presedintele Fundatiei Ruse pentru Educatie, printr-o scrisoare trimisa Comitetului Nobel."

    http://tinyurl.com/q89nq4s

    "Scrisoarea nu este o nominalizare formala, deoarece Komkov nu are calitatea oficiala sa nominalizeze candidati pentru premiu, a explicat un oficial al Fundatiei Nobel. Este pur si simplu o solicitare".

    http://tinyurl.com/oefz7fv

    Domnul Sergei Komkov considera ca Vladimir Putin merita Premiul Nobel pentru Pace, ceea ce nu ar trebui sa ne surprinda prea tare. Grav este insa faptul ca analistii Pat Buchana si Kathleen Troia McFarland de la Fox News, un canal important de televiziune din SUA, sunt de acord cu parerea lui Sergei Komkov:

    "Pat Buchanan, analist (conservator) la Fox News, a apreciat pozitia lui Putin ca fiind «remarcabila», mentionand faptul ca presedintele Rusiei, si nu Barack Obama (Partidul Democrat), a reprezentat mai bine interesul Americii in Siria (impotrivindu-se loviturii militare)".

    http://tinyurl.com/q89nq4s

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pat_Buchanan

    "«Lumea stie ca Vladimir Putin este cel care merita intr-adevar Premiul Nobel pentru Pace», a spus Kathleen Troia McFarland, o analista in domeniul securitatii nationala de la Fox News, care a activat in administratiile Nixon, Ford si Reagan (Partidul Republican) pe functii in care se ocupa de securitatea nationala. Ea a laudat pozitia lui Putin: «dati pacii o sansa», facuta pentru a evita loviturile militare ale SUA in Siria". (cata ipocrizie! - vezi Bush - Irak)

    http://tinyurl.com/oefz7fv

    P.S. Multi observatori afirma ca Fox News promoveaza politica Partidului Republican si ca are pozitii partinitoare.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Fox_News

    Un caz tipic in care indoctrinarea ideologica intuneca judecata.
    • +2 (4 voturi)    
      pe cand celelalte posturi sunt perfect obiective (Joi, 6 martie 2014, 0:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      si nu-l pupa pe Obama si pe democrati fix in fund...
      • +1 (1 vot)    
        Chestie de "gust" (Joi, 6 martie 2014, 12:13)

        CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Unii prefera sa il "pupe in fund" pe Putin prima data, pentru a avea acces si la "fundurile" republicanilor.

        Vorbind serios, exista o limita pe care nu ai dreptul sa o depasesti nici macar in politica sau in jurnalism. Nu ai dreptul sa te joci (in mod populist) cu interesul national de dragul ideologiei.
        • 0 (2 voturi)    
          libertatea de opinie, bre (Joi, 6 martie 2014, 13:37)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

          romanul nu o pretuieste suficient (am vazut ca e jos de tot pe lista)... din pacate se schimba vremurile si pe la altii http://www.foxnews.com/politics/2014/02/05/new-irs-chief-apologizes-to-targeted-tea-party-groups-after-house-hearing/ jenant!!!
          • 0 (2 voturi)    
            "Libertate de opinie" a la Antena 3, "bre"! (Joi, 6 martie 2014, 15:31)

            CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            Te rog sa meditezi putin asupra afirmatiei urmatoare, uitand pentru moment cine si in ce context a facut-o:

            "Lumea stie ca Vladimir Putin este cel care merita intr-adevar Premiul Nobel pentru Pace".

            Si populismul este tot o manifestare a "libertatii de opinie". Asta nu il face cu nimic mai moral. Nici justificarea unei magarii cu "argumentul" ca si adversarii politici au facut magarii nu este o dovada de moralitate. Si cazul tau este unul in care indoctrinarea ideologica intuneca judecata.
            • 0 (0 voturi)    
              nu exista comparatie (Joi, 6 martie 2014, 16:54)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

              cu antena 3, manipularea asta trista tine la altii - la mine nu! e ca si cum as compara un gadea cu un O'Reilly - dar la mintea unora ca voi...
    • +1 (3 voturi)    
      Daca e adevarat-si probabil ca este- (Joi, 6 martie 2014, 5:46)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

      tipii de la Fox ar trebui sa fie spionati sa vedem ce fumeaza in pauze.
      • 0 (0 voturi)    
        trista viata (Joi, 6 martie 2014, 17:14)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        tre' sa ai, nene...
  • +2 (2 voturi)    
    Propun (Miercuri, 5 martie 2014, 18:50)

    antijeg [utilizator]

    sa-i dam premiul Nobel pentru semi-razboi.sic!
  • +4 (4 voturi)    
    Inventatorul dinamitei (Miercuri, 5 martie 2014, 20:42)

    aniod [utilizator]

    Stiti, Nobel a facut avere cu dinamita. Este corect ca Putin si ceilalti amintiti mai sus sa primeasca Premiul Nobel! Banii se intorc la cei ce folosesc dinamita.