Iran: Un barbat care a turnat acid pe fata unei femei, condamnat sa i se scoata ochii si sa i se taie nasul si urechile

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2014, 19:16 Actualitate | Internaţional


Inalta Curte de Justitie din Iran a decis sa i se scoata ochii si sa i se taie nasul si urechile unui barbat care a turnat acid pe o fata, potrivit International Business Times. Condamnatul, numit Jamshid, si-a mutilat victima in octombrie anul trecut, aceasta pierzandu-si ochii si o ureche in urma atacului cu acid, potrivit National Council of Resistance of Iran.

Recent, Curtea a decis sa i se taie unui alt condamnat o mana si un picior. Aceste pedepse, aparate in mod public de Republica Islamică Iran, au atras nenumarate critici din parte grupurilor care militeaza pentru drepturile omului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5102 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    eu inteleg drepturile omului (Luni, 3 martie 2014, 19:47)

    zaboo [utilizator]

    pana cand se transforma in drepturile criminalului - iar ala tre' sa se gandeasca ce-l asteapta cand isi propune sa faca rau unui semen!
    • +6 (8 voturi)    
      de acord! (Luni, 3 martie 2014, 21:00)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_talionului
      ""Legea talionului apare de trei ori în Biblie. Prima dată apare în Cartea Exodului (Ex 21,23-25), când Moise le-a poruncit israeliților: „Iar de va fi și altă vătămare, atunci să plătească suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior, arsură pentru arsură, rană pentru rană, vânatăie pentru vânătaie”. A doua oară, apare în „Levitic” (Lev 24,19-21), unde se mai adaugă regula: Cel ce va ucide un dobitoc să dea altul; iar cel ce va ucide un om să fie omorât."""
      .............
      Daca prin absurd maine s-ar decreta la nivel mondial Legea Talionului, poimaine ar scadea criminalitatea cu minim 50%....iar in 6 luni ar deveni istorie, precum furturile pe vremea lui Vlad Tepes!!!
      • -2 (2 voturi)    
        Si a treia oara ? (Marţi, 4 martie 2014, 0:00)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

        Vreau sa citesc si acolo unde apare Legea talionului a treia oara. Te rog !
        • +1 (1 vot)    
          Legea Talionului, un progres social evident (Marţi, 4 martie 2014, 20:05)

          romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          """ ... Legea talionului va fi amintita si intarita pentru a treia oara, in campia Moab, cu putin mai inainte de a intra poporul in Pamantul Fagaduintei si de a adormi Moise intru Domnul. "Judecatorii sa cerceteze bine si, daca martorul acela va fi martor mincinos si va fi marturisit stramb asupra fratelui sau, sa-i faceti ceea ce voise sa faca el fratelui sau. Si asa sa starpesti raul din mijlocul tau; si vor auzi si ceilalti si se vor teme si nu se vor apuca sa mai faca in mijlocul tau acest rau. Sa nu-l crute ochiul tau, ci sa ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mana pentru mana, picior pentru picior. Cu raul pe care il va face cineva aproapelui sau, cu acela trebuie sa i se plateasca" (Deuteronom 19, 17-21). """
          .......
          http://www.crestinortodox.ro/religiile-lumii/iudaism/legea-talionului-125032.html
  • +8 (10 voturi)    
    PROVOCARE : (Luni, 3 martie 2014, 19:52)

    romania_curata [utilizator]

    OARE grupurile care militeaza pentru drepturile omului....cum au militat pentru DREPTUL acelei tinere la o viata cu OCHI, cu bucuria de-a VEDEA si de-a nu bajabai o eternitate in intuneric???
  • +7 (13 voturi)    
    Bun (Luni, 3 martie 2014, 19:59)

    emil bobu [utilizator]

    Putem sa-i pedepsim asa si pe coruptii nostri din parlament si guvern? Ca doar ar merita.
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate (Luni, 3 martie 2014, 22:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      EI tre' sa voteze legea cu pricina...:(
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte buna pedeapsa ! (Marţi, 4 martie 2014, 0:01)

    adrian88000 [utilizator]

    Mi-a placut ca s-a aplicat Legea talionului cu un plus pentru bandit. I-au scurtat si nasul.Poate era si mincinos ?!