Noi documente oferite de Edward Snowden: NSA intercepteaza datele utilizatorilor Google si Yahoo! prin programul MUSCULAR

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2013, 20:43 Actualitate | Internaţional


Agentia Nationala de Securitate a SUA (NSA) a interceptat date a sute de milioane de utilizatori Google si Yahoo!, inclusiv americani, scrie miercuri Washington Post, preluat de AFP.

Programul denumit "MUSCULAR" si operat cu omologul britanic al NSA, Government Communications Headquarters (statul major al comunicatiilor guvernului, GCHQ), permite celor doua agentii de informatii sa recupereze datele din fibrele optice utilizate de cei doi giganti ai internetului, potrivit documentelor citate de Post si obtinute de la fostul consultant al NSA Edward Snowden.

Cotidianul american, care a interogat si oficiali americani, scrie ca MUSCULAR este o componenta secreta a PRISM, programul care permite NSA sa obtina date cu ajutorul unor ordine judecatoresti adresate societatilor din domeniul IT.

Potrivit unui document evocat de cotidian si datat 30 ianuarie 2013, aproximativ 181 de milioane de elemente fusesera la acea data colectate in cursul precedentelor 30 de zile - mergand de la metadate legate de e-mailuri si pana la elemente de text sau fisiere audio si video.

Aceste interceptari ale NSA ar fi avut loc in afara Statelor Unite, gratie unui furnizor de acces telecom al carui nume nu a fost dezvaluit, sugereaza documentele publicate de Post. Un grafic lasa de asemenea sa se inteleaga ca interceptarile ar fi avut loc intre site-urile internet si serverele delocalizate ale Google.

Actiunile in afara Statelor Unite permit NSA o mai mare libertate de miscare decat in interiorul tarii, unde sunt necesare decizii ale justitiei pentru astfel de actiuni.

Contactate de AFP, NSA, Google si Yahoo! nu au reactionat imediat. Washington Post scrie ca Yahoo! si Google au sustinut ca nu au autorizat niciodata un astfel de acces la datele utilizatorilor.

Seful NSA, generalul Keith Alexander, intrebat intr-o conferinta de presa despre articolul Washington Post, a afirmat ca nu este la curent cu publicarea informatiilor si ca datele ii par incorecte. "Dupa cunostinta mea, o astfel de activitate nu a avut niciodata loc", a raspuns el.

"In iunie, a aparut deja aceasta alegatie potrivit careia NSA se infiltra in serverele Yahoo! si Google, dar este fals", a adaugat generalul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3876 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Big surprise! (Miercuri, 30 octombrie 2013, 20:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Vai ce uimit sint! Spameri, hackeri, guverne si firme se bat pe emailurile, secretele si preferintele mele comerciale. Nu ma asteptam la asa ceva! Cine ar fi crezut?

    M-a salvat insa domnul Snowden. Nimeni n-o sa mai indrazneasca sa monitorizeze internetul. Muscular (ce-o mai fi si asta?) intra la puscarie iar internetul se elibereaza. N-am nici o indoiala.
  • +14 (20 voturi)    
    help (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:18)

    Mazeta [utilizator]

    Urgent, ajutați-mă. Dacă mi s-a stricat hardul, îmi pot recupera datele de la NSA?
    • -3 (13 voturi)    
      Bine, ba. (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:38)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai zis si tu ceva inteligent :)

      Ia un +
    • +4 (6 voturi)    
      un pic cam greu (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:56)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Va trebui s-aştepţi un pic la ghişeu, până cotrobăie ăia-n magazia din fund printre sutele de milioane de harddisk-uri ale celorlalţi.
    • +7 (11 voturi)    
      Tu nu ai hard Mazeta (Miercuri, 30 octombrie 2013, 21:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Calculatorul tau fiind "Felix", generatia 1986, stocheaza informatia pe benzi magnetice.
      Deci NSA nu te poate ajuta dar poate te ajuta FSB -ul lui tata Putin.
    • +7 (7 voturi)    
      haha (Miercuri, 30 octombrie 2013, 23:14)

      greatza_de_comunisti [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai degraba tu poti sa-ti recuperezi datele de la voiculescu, ca ala te are la mana cu toate
    • 0 (2 voturi)    
      For sure... (Joi, 31 octombrie 2013, 6:45)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      dar contra cost. No free lunch in America, pal...
    • +1 (1 vot)    
      Poti da un telefon la NSA (Joi, 31 octombrie 2013, 15:25)

      Florin Cj [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ca si domnul din filmuletul asta: http://www.youtube.com/watch?v=-qrlDGhoI1Q

      Spune-i ca esti Mazeta din Iran si nu Mazeta din Teleorman :)
  • +1 (5 voturi)    
    mare branza! (Joi, 31 octombrie 2013, 6:42)

    John M. [utilizator]

    Era prin anii '80 cand s-a aflat ca exista o agentie (NSA), cu sediul in fostul laborator din Los Alamos, New Mexico, (unde se fabricasera bombele atomice aruncate pe Hiroshima si Nagasaki) care asculta absolut tot de pe fata pamantului. Americanii (98%) nu auzisera de ea pana atunci, dar nici n-au fost prea deranjati (in afara de cateva ONG-uri) pentru ca 1) n-aveau nimic de ascuns si 2) au zis ca daca e pentru securitate nationala, cu atat mai bine.
    Pe cine au asculat si cu ce scop probabil ca nu se va sti niciodata. Snowden poate sa spuna orice, chiar si ce-i "sugereaza" rusii, noii sai patroni, ca sa bage vrajba intre aliatii occidentali, ceea ce pentru ei a fost un scop primordial inca de pe vremea lui Stalin.
    • -1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 31 octombrie 2013, 10:00)

      [anonim] i-a raspuns lui John M.

      • +2 (2 voturi)    
        Too long a story... (Joi, 31 octombrie 2013, 20:47)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui

        Give me your phone #, I'll call you right back, and we'll take it from there...

        Si ma bazez pe faptul ca traiesc aici si le predau limba, istoria si cultura la nivel universitar.