VIDEO China isi afiseaza flota de submarine nucleare, simbol al puterii sale maritime

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 octombrie 2013, 11:46 Actualitate | Internaţional


China a prezentat imagini ale flotei sale secrete de submarine nucleare, presa de stat justificind marti aceasta demonstratie de forta prin diferendurile maritime dintre Beijing si mai multi dintre vecinii sai, scrie AFP.

Mai multe cotidiene oficiale si-au dedicat marti prima pagina prezentarii flotei de submarine, in timp ce televiziunea nationala a consacrat o buna parte din jurnalele sale, in ultimele doua zile, acestor manevre navale.



Pe langa economie, "puterea Chinei se traduce prin detinerea unui arsenal nuclear de lovire secunda credibil. Ceea ce anumite tari nu iau serios in consideratie atunci cand isi elaboreaza politicile fata de China", scrie Global Times, intr-un editorial.

In fata "atitudinii dezinvolte" a acestor tari, "China trebuie sa arate clar ca singura cale consta in a nu sfida interesele fundamentale chineze", a adaugat cotidianul oficial, reputat pentru tonul sau nationalist.

"Dezvoltarea unei forte de submarine nucleare constituie un aspect al acestei strategii", adauga editorialul.

Aceasta insistenta recenta asupra flotei de submarine intervine in conditiile in care Beijingul are o disputa aprinsa cu Tokyo in ceea ce priveste arhipelagul Senkaku, administrat de Japonia dar revendicat de China sub numele Diaoyu.

China are dispute cu mai multe tari din Asia de Sud-Est, printre care si Filipine, legate de mai multe grupuri de insule situate in zone maritime strategice si potential bogate in resurse.

Statele Unite, la randul lor, au afisat o reechilibrare a politicii externe in beneficiul zonei Asia-Pacific si si-au sporit prezenta militara in regiune.

Recentele articole din presa pun accentul pe submarinele chineze de clasa Xia, mai degraba decat pe cele din clasa Jin - introduse mai recent.

Primul submarin chinez cu propulsie nucleara, pus in functiune in anii 1970, si-a incetat recent activitatea dupa 40 de ani de serviciu.

La finele lui iulie, presedintele Xi Jinping a facut apel la mobilizare pentru ca tara sa sa devina o mare putere maritima.

Beijingul anunta, la inceputul lui august, ca cinci dintre vasele sale de razboi au reusit un tur complet al Japoniei, pentru prima oara, iar expertii militari speculeaza asupra posibilei constructii a unui al doilea portavion chinez.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4936 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Puterea (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    Frumos. In sfirsit China isi arata puterea militara in lume.

    Asteptam China sa-si spuna parerea in toate problemele globale. Deocamdata regimul comunist chinez e mult prea adincit in mentinerea puterii politice si innabusirea oricarei opozitii interne.
    • +4 (10 voturi)    
      Adevarat bomba nucleara a Chinei (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:40)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Consta in existenta a peste 800.000.000 cetateni ce traiesc in evul mediu cu 35 $ pe luna...
      • +1 (7 voturi)    
        Intr-adevar (Marţi, 29 octombrie 2013, 13:04)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Saracia si inapoierea majoritatii chinezilor, sint vecine cu puterea Chinei. E o combinatie mortala, un cocktail exploziv global.

        Guvernantii si armatele tarilor nucleare ar trebui sa exerseze intre ele preluarea rapida a controlului asupra facilitatilor nucleare.

        Intr-o situatie extrema, as prefera o armata straina care sa pazeasca butoanele nucleare ale propriei mele tari. Slava Domnului ca Romania nu detine capacitati nucleare militare!

        Cel mai bine ar fi ca toate guvernele sa purceada imediat la distrugerea arsenalelor nucleare si biologice, unilateral. In acest fel s-ar evita si discutiile imbecile cu regimuri politice ca cel din Iran. Astia vorbesc deschis despre DREPTUL de inarmare nucleara. Sint dementi!
  • +1 (5 voturi)    
    minutul 0:48!!! (Marţi, 29 octombrie 2013, 12:50)

    alter_ego2013 [utilizator]

    asa se carpeste un submarin nuclear???
    daca aceste submarine au renumita calitate Made in China, fereasca sfantu' de vreun accident gen Kursk cu reactor si armament nuclear la bord ....
  • -2 (6 voturi)    
    E penibil sa vezi rumanashii comentand inapoierea (Marţi, 29 octombrie 2013, 14:36)

    .... [utilizator]

    chinezilor in timp ce noi avem zone intrtegi pe intreg cuprinsul tarii care, asa cum zicea Clarkson, ar fi fost considerate inapoiate chiar si pe vremea lui Isus, ca sa nu mai zic de orasele noastre populate in majoritate cu tarani dezradacinati care nu s-au adaptat niciodata la civilizatia urbana. Cred ca imaginea romanilor in afara granitelor e mult mai proasta decat a chinezilor, noi detinand deja cu madrie de cocalar recordul de cei mai mari hoti cu carduri clonate din lume.
    • +5 (5 voturi)    
      si ai fost tu in zonele (Marţi, 29 octombrie 2013, 18:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ....

      rurale ca sa fii sigur ca taranul chinez nu e mai inapoiat decat cel roman?
      Cat despre volumul de furaciuni facut de chinezi vs romani tu chiar crezi ca romanii sint mai tari?
      • +2 (2 voturi)    
        Chinezii (Marţi, 29 octombrie 2013, 20:52)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Am citit recent despre crima unui chinez (nu mai stiu de unde). A ucis o intreaga familie, mama si patru copii. M-a frapat mobilul crimei. El a marturisit ca i-a ucis pentru ca traiau prea bine si se afisau liberi, fara griji.