BBC: De ce renunta americanii la cetatenie?

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2013, 18:31 Actualitate | Internaţional


Numarul americanilor care aleg sa renunte la cetatenia americana a explodat in ultimul an, o cauza fiind, se crede, o noua lege fiscala care ar urma sa intre in vigoare la 1 iulie 2014, relateaza BBC.

Numarul de expatriati care au renuntat la cetatenia americana a crescut in al doilea trimestru din 2013, comparativ cu aceeasi perioada a anului precedent - 1.131 de cazuri, fata de 189 in 2012. Numarul este mic daca e sa ne uitam la cei circa 6 milioane de americani aflati in afara granitelor SUA, insa ramane o crestere semnificativa.

Desi cei care au renuntat la cetatenia americana nu au prezentat motive pentru alegerea facuta, un factor pare sa fie fiscalitatea.

La 1 iulie 2014 ar urma sa intre in vigoare o noua lege numita Foreign Accounts Tax Compliance Act (Fatca) care cere tuturor institutiilor financiare din intreaga lume sa raporteze direct Serviciului Fiscal American (Internal Revenue Service - IRS) toate activele si veniturile de 50.000 de dolari si peste detinute la ei de cetateni americani.

Facta reprezinta o incercare a autoritatilor americane de a recupera circa 100 de miliarde de dolari pe an in taxe neplatite la activele din strainatate detinute de cetateni americani. Spre deosebire de alte tari, americanii sunt impozitati nu numai ca rezidenti ai SUA dar si ca cetateni, fiind nevoiti sa isi achite taxele indiferent de tara in care traiesc.

Pana acum, expatiriatilor li se cerea sa depuna declaratii fiscale si sa declare conturile din strainatate printr-un formular numit FBAR, desi, in practica, multi dintre ei nu o faceau. Noua lege le cere cetatenilor americani din afara tarii sa fie mai rigurosi sau risca sa primeasca amenzi uriase. 

Parerile sunt impartite. Daca unii sustin ca Fiscul incearca sa recupereze sume care ii sunt datorate, criticii au descris noua lege drept o tentativa de a-i vana pe bogatii cu averile ascunse in afara tarii. Cu toate acestea, oamenii obisnuiti sunt atrasi intr-o procedura costisitoare si consumatoare de timp, unii dintre ei alegand sa renunte la cetatenia americana pentru a evita cosmarul administrativ, arata BBC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6710 vizualizari

  • -14 (22 voturi)    
    si asta (Vineri, 27 septembrie 2013, 19:37)

    evoque [utilizator]

    se cheama democratie si libertate.
    Celebra zicala cu taxele si moarte a ajuns la paranoia in america.
    In curand se va decide ca nici un cetatean nu are voie sa detina mai mult de 50000 de dolari in cont.
    • +8 (14 voturi)    
      Freedom is not free (Vineri, 27 septembrie 2013, 20:18)

      fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Ca si cetatean american poti apela la ambasada din orice tara locuiesti, daca se intampla ceva. Ei, serviciile astea costa.

      Vad ca pe unii ii supara ca si daca isi trimit banii in paradisuri fiscale, unchiul Sam tot poate ajunge la ei.
      • -2 (10 voturi)    
        nu cred (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:35)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui fLoreign

        ca este o problema sa platesti taxe, problema consta in marimea taxelor si in modul in care sunt gestionati banii colectati din taxe.
        Banii care ii platesc sunt pana la urma bani munciti de catre mine, prin urmare este normal sa nu iti convina sa platesti exagerat si nu iti convine ca niste politicieni sa decida ce fac cu banii pentru care tu ai muncit.
        In astfel de situatii este natural sa ii spui pa unchiului Sam.
        • +6 (6 voturi)    
          Ma faci sa rad, taxele americanilor is mici (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 1:07)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Nu platesc aia exagerat deloc. Ideea e ca trebuie sa ITI FACI TAXELE si la evazionisti nu le place asta.
          In rest fa o vizita la ei sa vezi ce ieftin e totul.
          • -2 (2 voturi)    
            Evazionistii (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 8:13)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            apar atunci cand nivelul taxelor este prea mare, aceasta este o regula universal valabila. In rest sunt "accidente" asa cum exista si dementi pe sosele.
    • +10 (10 voturi)    
      Americanii, bată-i vina... (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:09)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Poate ai înțeles greșit...

      Cetățenii americani sunt obligați să plătească taxe guvernului american indiferent de sursa venitului sau reședința cetățeanului. Există însă tratate împotriva dublei taxări, astfel încât de multe ori cetățeanul american trebuie să plătească doar diferența iar de multe ori nimic, întru-cât taxele americane sunt mai mici decât ale celor din țara în care locuiește și cu care US are un astfel de tratat. În plus, IRS nu urmărește să impună o taxă pe banii din cont, ei vor doar să știe precis ce venit ai avut. Altfel spus, vor să taxeze surplusul de bani care intră în acel cont într-un an. Un alt aspect care nu este precizat în articol este că impozitul american este format din mai multe componente: impozit federal (aplicat tuturor americanilor), impozit statal (aplicat conform legilor statului respectiv locuitorilor din fiecare stat - Florida de exemplu are impozit statal 0%) și impozit local (TVA - în Florida variază în jurul a 6%; impozit pe casă/teren; în FL nu există impozit pe mașină, dar alte state au). La un venit mediu de $100k cetățeanul american nu plătește mai mult de 10-30% taxe federale (variază în funcție de mulți parametri - nr. copii, stare civilă, armată, etc.), spre deosebire de 40% în România (plus impozitul achitat de angajator!) și de TVA 24%... Din calculele mele, plecând de la costul unui angajator cu un angajat până la salariul net pe care angajatul îl primește, statul ia 60% din bani: la 1000 de euro salariu gros, angajatul primește 600, dă 400 la stat iar angajatorul achită și el la stat aproape 400, deci din 1400 cheltuiți, angajatul rămâne cu 600, echivalentul a 42.85% din costul angajatorului; din acei 42.85% românul mai plătește 24% TVA când își cheltuie banii... astfel, românul are acces la doar 32.57% din banii pe care angajatorul i-a cheltuit cu el... Așa că nu le mai plânge de milă americanilor, o duc bine :)

      Adrian
      • -4 (6 voturi)    
        nu am plecat (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 0:13)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        de la premiza in care sa ii plang pe americani, insa exista in ultimii ani o dorinta foarte mare de a stapani si a controla orice face un cetatean, in spatele acestei dorinte se afla bancile iar in america se stie ca bancile detin controlul incepand ce celebra rezerva federala. tot ce se intampla in america se rasfrange si asupra statelor influentate de politica americana. Am scapat de controlul comunist ca sa intram sub controlul bancilor.
        Bisericile au inpus zeciuiala, acum oamenii au ajuns sa plateasca 60% din venituri. Este corect?
        • +4 (4 voturi)    
          Pai muta-te in America (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 2:11)

          Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Daca vrei sa nu mai platesti atatea taxe....si mult mai putin de 60%.
          • 0 (2 voturi)    
            pot (Sâmbătă, 28 septembrie 2013, 14:33)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

            sa traiesc foarte bine oriunde si sa platesc acele taxe care sunt acceptabile. Nu sunt si nu voi fi de acord niciodata (pe cat pot) sa las banii pentru care muncesc pe mana unor demagogi politici.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu degeaba (Vineri, 27 septembrie 2013, 19:55)

    Cetateanu [utilizator]

    Cand statul american sustine interesele cetatenilor cam pe oriunde ( nu degeaba a ajuns jandarmul global) banii pe care ii incaseaza baietii trebuie sa se regaseasca si pe la unchiul Sam. Protectia costa.
    Pa ai nostrii ar trebui sa-i impoziteze nu pentru ce fac, ci pentru ce sifoneaza de aici. Ca cu protectia cetateanului mai greutz.
  • +10 (12 voturi)    
    evoque (Vineri, 27 septembrie 2013, 20:22)

    victor L [utilizator]

    tu de fiscul german ai auzit?
    Englezul care a spus ca omul nu poate scapa de taxe si moarte nu a spus-o ca sa te faci tu de ris ridiculizind America.
    Nu se impoziteaza in plus, ca in Franta, ci se vrea inlaturarea evaziunii fiscale.
    De Stefi Graf ai auzit ce a patit? de fapt tatal ei. Ori de Sofia Loren?
    • +9 (9 voturi)    
      Si BBC-ul face analize proaste?! (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:17)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui victor L

      La o populatie de cca 317 milioane de locuitori din care cca 115 milioane sunt platitori de taxe(conform US Debt Clock), cei 1.131 de "expatriati" din motive fiscale nu reprezinta nimic!!! Stirea dovedeste, daca mai era necesar, ca fiscul american este la inaltimea faimei sale cunoscute si recunoscute!
      Efectele acestei fiscalitati "impovaratoare"(?!) pe care "simplii" cetateni le percep zilnic sunt doua(cel putin!): pretul benzinei la pompa este intre 85 si 95 centi/pe litru, adica la aproximativ jumatate din pretul mondial, iar alimentele(inclusiv berea si vinul) au TVA zero! Pentru celelalte produse TVA este de 8-9%!
  • -1 (3 voturi)    
    Coșmarul legislativ? (Vineri, 27 septembrie 2013, 22:53)

    war4peace [utilizator]

    ...Cred că e vorba de un coşmar administrativ...