Criza din Siria: Vladimir Putin nu exclude participarea Rusiei la un atac militar

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2013, 9:52 Actualitate | Internaţional


Presedintele rus Vladimir Putin a afirmat ca Rusia ar putea aproba o operatiune militara in Siria daca vor exista dovezi care sa ateste faptul ca regimul de la Damasc a fost autorul atacului cu arme chimice, insa cu conditia ca ONU sa aprobe operatiune, relateaza Reuters.

Intr-un interviu publicat pe pagina Kremlinului miercuri, Putin a mai afirmat ca atacul ar fi putut fi organizat de grupari asociate cu al-Qaeda.

El a afirmat ca Rusia va continua sa
respecte contractele de armament cu Siria.

Intrebat daca Rusia ar fi de acord cu o actiune militara daca se dovedeste faptul ca Damasc a orgnaizat atacul cu gaz chimic, Putin a raspuns: "Nu exclud".

"Potrivit dreptului international actual, doar Consiliul National de Securitate al ONU poate sanctiona folosirea fortei impotriva unui stat suveran. Orice alte abordari, mijloace, pentru a justifica forta impotriva unui stat independent si suveran sunt inadmisibile", a declarat Putin.

"Daca exista informatii potrivit carora au fost folosite arme chimice, si folosite de armata regimului, atunci aceste dovezi trebuie sa fie prezentate Consiliului de Securitate al ONU (...). Si ele trebuie sa fie convingatoare", a declarat Putin intr-un interviu acordat Pervii Kanal, citat de AFP.

"Dupa aceea noi vom fi pregatiti sa actionam cat se poate de hotarat si de serios", a adaugat el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6231 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Tbilisi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:14)

    oilman [utilizator]

    Cind a invadat Georgia si a 'creat' 2 state (nerecunoscute ) - N. Osetia si Abhasia mutilind astfel teritoriul Georgiei a contactat consiliul de securitate al UN ?
  • 0 (8 voturi)    
    foarte abil! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:19)

    barbu007 [utilizator]

    lovitură de imagine excelentă. după isprava irakiană cu armele de distrugere în masă, vor trebui scoase, mai întâi, probele concrete. corect. pe care, însă, oricine doreşte, le poate aprecia ca fiind neconvingătoare. să vedem ce şi cum va fi până la urmă - e clar că pe unii îi mănâncă mâinile să se mai războiască, puţin.
    • +1 (5 voturi)    
      Neconvingatoare, hai? (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:40)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui barbu007

      Pe tine nu te-at fi convins nici daca ai fi vazut personal unul din cele 7 atacuri cu gaze ale criminalului Assad, nici faptul ca are un arsenal chimic imens si bine pus la punct, al patrulea din lume ca marime.
      Fii sigur ca Putin stie adevarul din prima clipa, nu are nevoie de dovezi de la altii si numai interesele sale imperiale ii dicteaza politica si joaca de-a o face pe prostul.
      In momentul in care interesele ii vor dicta, se va descotorosi de criminal.
      Iar daca intre timp, pentru vreun motiv, Assad ar ataca Israelul cu gaze sau cu mijloace care i-ar pune existenta in primejdie, nimic nu ar mai salva dictatorul si nici ce a mai ramas din Siria.
      • +1 (7 voturi)    
        iti lipseste logica (Miercuri, 4 septembrie 2013, 11:52)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Crezi ca assad ar fi folosit arme chimice ca sa aiba motiv americanii sa ii atace, cat de prosti ii crezi?
        • -1 (3 voturi)    
          Gigi, judeci simplist. (Miercuri, 4 septembrie 2013, 15:15)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

          Atacul in cauza a fost efectuat de catre Assad in disperare de cauza, pe cat ar pare de paradoxal.
          In acel cartier patrunsese o unitate de rebeli instruita de CIA, care era realmente extrem de periculoasa in apropierea punctelor strategice din Damasc.
          Dictatorul a gazat fara alegere tot ce se afla in cartier si bineinteles ca majoritatea victimelor au fost civili.
          Si acum am si alte noutati, daca n-ai aflat: chiar azi dictatorul sirian a amenintat Iordania cu folosirea de arme NECONVENTIONALE daca teritoriul tarii va fi folosit pentru atac.
          Si mai sunt si altele. Dar, le las pentru mai tarziu.
          • 0 (2 voturi)    
            instruita de CIA??? hopa! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:30)

            El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

            pai de ce nu zice bre si CIA public treaba asta? inca o data se confirma suspiciunea ca Al-Qaeda (aka "rebelii" sirieni) nu sunt altceva decat o creatie sinistra a SUA, initial pentru a lupta cu rusii in Afganistan iar apoi pentru a destabiliza Orientul Mijlociu dupa bunul plac al SUA.
            • -2 (4 voturi)    
              Nu, Money (ce nick!)... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 17:32)

              A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

              Pai daca rusii ii inarmeaza si-i instruiesc la greu pe sirieni, de parca tot bugetul rusesc e la dispozitia Siriei, pot face si americanii ceva, nu? In orice caz nu fac la proportiile rusesti...
              Problema e folosirea de arme chimice de catre sirieni (dotare tot prin osardia maicii Rusia), lucru care intrece orice masura si care acorda o perspectiva sumbra oricarui conflict la care s-ar mai angaja Siria. Retine avertismentul sirian de azi de a folosi arma chimica contra Iordaniei.
              Exista chiar si o amenintare siriana mai veche in acest sens:

              http://news.yahoo.com/syria-says-chemical-weapons-attacked-103925213.html
              • 0 (2 voturi)    
                deci nu vezi (Miercuri, 4 septembrie 2013, 19:14)

                El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

                nici o problema morala in faptul ca SUA antreneaza si inarmeaza grupari teroriste dupa care incepe razboaie in ME in numele unei "sacre" lupte impotriva chiar acelor grupari??! de ce Israelul este atat de dornic sa vada inlaturat un regim "dictatorial" dar secular si relativ pasnic (cel putin fata de Israel) in conditiile in care alternativa nu e chiar roz (aparent). Sa inteleg ca preferati o Sirie anarhica, condusa de factiuni extremiste islamiste? pare ilogic, nu? sau asta v-ar da un real casus beli pentru care sa invadati apoi Siria?? sau macar un guvern de paie care sa nu mai ridice probleme in chestiunea gazoductului preconizat? mai lasa-ne nene cu palavrele astea ref motivele "umanitare" ale unui atac american, nu avem 2 ani.
                p.s. de la un "fin" cunoscator al problemelor din ME ma asteptam la mai multa perspicacitate ref nick-ul meu :)
                • -1 (3 voturi)    
                  Draga Money... (Joi, 5 septembrie 2013, 8:41)

                  A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

                  ...rasculatii din Siria nu au avut nicio legatura cu americanii in perioada de inceput. In acea perioada (spre deosebire de acum) opozitia era laica, dorea numai reformarea regimului dictatorial.
                  Atrocitatile au fost comise de la bun inceput de catre regim, surprins de o rebeliune atat de nefireasca, in conceptia sa.
                  Rusii au sustinut de la bun inceput nelimitat regimul, pentru propriile sale interese.
                  Sprijinul strain pentru rebeli a fost la inceput numai arab, iar in continuare au intrat si americanii.
                  De unde ai scos-o ca Israelul e dornic sa fie inlaturat regimul li Assad? Contrariul este adevarat! Dealtfel inafara apararii propriei securitati, Israelul nu are nimic cu acest conflict.
                  Dandanaua poate incepe abia daca Assad va decide sa atace Israelul. Replica poate fi absolut nimicitoare pentru Siria, daca existenta Israelului ar fi periclitata in urma unui asemenea atac.
                  • -1 (1 vot)    
                    asa zisele (Joi, 5 septembrie 2013, 13:25)

                    El Ciupacabra [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

                    "dovezi" detinute de americani sunt furnizate (a se citi fabricate) de fapt de Israel, corect? UK si SUA (mai precis unii politicieni de frunte) nu indraznesc nici macar sa dea din coada fara acordul Israelului. Vrei sa cred ca acest atac cerut atat de insistent de unii politicieni notorii pentru viziunile lor pro israeliene sunt de fapt in defavoarea Israelului? ca de fiecare data, eviti sa raspunzi direct la intrebari si sa dai niste explicatii coerente, domnule. Esti cumva politician? :)
                    • 0 (2 voturi)    
                      Nu, Money... (Joi, 5 septembrie 2013, 13:50)

                      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui El Ciupacabra

                      Nu, Money (nu acord vreo semnificatie nickului, e doar bizar si nu are importanta in discutie), probabil ca nu esti suficient de informat. Sau, probabil ca vrei sa stii doar un singur lucru. Ma rog, si asta e o preferinta, ca si nickul.
                      Faptul folosirii armelor chimice de carea Assad este o certitudine si nu-mi bat capul sa te conving. Si nici pe rusii care stiu adevarul din prima clipa.
                      Informatiile precise despre folosirea armelor chimice vin din mai multe surse si corespund unele cu celelalte.
                      Cat priveste Israelul, stiu ca-si va apara existeta indiferent de ce vor face americanii, daca ea va fi periclitata.
                      BTW, nu sunt politician.
  • +6 (12 voturi)    
    Un golan ipocrit (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:29)

    istoriograf [utilizator]

    Siiiiigur ca da, chiar rusia va participa la pedepsirea lui Assad. cat cinism si ipocrizie din partea acestui golan politic. Stie ca ONU nu va aproba din simplul motiv ca Rusia va opune veto-ul sau. Niste mujici care viseaza la rusia imperiala, au prins din nou pofta de expansiune. Niciodata nu fac nimic pentru pacificarea vreunui colt de lume, ei nu simt nici o responsabilitate internationala, ei stiu doar sa ameninte si sa santajeze cu robinetul gazelor naturale si al petrolului sau cu armata lor ruginita. Nici nu-i duce capul de mai mult.
    • 0 (8 voturi)    
      dovezile (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:50)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

      Nu e vorba de veto, stie ca nu exista acele dovezi convingatoare pentru ca atacul a fost facut de rebeli.

      Oricate rele ar fi facut rusii in cazul asta sunt necesari pentru ca doar ei pot contrabalansa situatia si sa evitam un razboi, altfel siria era de mult colonie.
      • 0 (2 voturi)    
        Pana una-alta... (Joi, 5 septembrie 2013, 15:10)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        Pana una-alta Siria este deja de mult o colonie rus0-iraniana.
  • -1 (1 vot)    
    Logica (Miercuri, 4 septembrie 2013, 10:54)

    AndreiSuvis [anonim]

    <a href="http://www.rtv.net/tag/criza-siria_64337">Criza din Siria</a> - Putin: "Nu exclud(...)", "Dovezi convingatoare", "vom fi pregatiti sa actionam cat se poate de hotarat si de serios". Ahh, evident si "va continua sa
    respecte contractele de armament cu Siria".
    Iar deductia logica care este? Luand in calcul materialul prezentat?
  • 0 (2 voturi)    
    Confuzie' (Miercuri, 4 septembrie 2013, 13:20)

    San.Stef [utilizator]

    La fel de bine cum Putin stie ca nu exista dovezi convingatoare, Obama a afirmat ca are dovezi clare in ceea ce priveste atacul chimic din 21 august. In halul acesta cum poate fi rezolvata criza din Siria? Mai mult decat atat, presedintele al-Assad pare si el pregatit sa actioneze in cazul in care actiuni militare vor veni din exterior.
    http://www.rtv.net/tag/criza-siria_64337
    • 0 (2 voturi)    
      Se sperie... (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:29)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui San.Stef

      Se sperie cineva de Siria?
      Hai sa fim seriosi.
  • -3 (3 voturi)    
    Iata si dovada! (Miercuri, 4 septembrie 2013, 14:25)

    GRANDFATHER [anonim]

    Am spus-o de mai multe ori pe acest site, ca intre americani, rusi si chinezi nu exista nici un diferend major si ca cele trei puteri s-au inteles demult asupra zonelor de interes si influienta! Cei care vorbeau despre un iminent conflict ruso-american sau chiar de eventualitatea inceperii WW3, au acum o surpriza!
    Conflictul din si cu Siria fiind, in fapt, un razboi pentru accesul si exploatarea unor resurse naturale(gaze) din zona Bazinului Levantin, era de asteptat ca Rusia sa se "pozitioneze" cat mai bine in perspectiva impartirii acestui "tort"! In schimb, Romania face aceiasi politica externa sovaielnica, timida si lipsita de perspectiva, care o plaseaza mereu inafara cercului castigatorilor! Nu avem si nu exprimam o pozitie ferma, suntem "prudenti" cand ar trebui sa fim curajosi si asteptam sa ne pozitionam dupa cum bate vantul...! Aceiasi diplomatie "la doua capete", care ne-a facut celebrii si pentru care unii dintre vecinii nostri nu ne apreciaza deloc!
  • +1 (5 voturi)    
    Cata ipocrizie. (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:10)

    Marionette [utilizator]

    Discuta atat despre arme chimice cand de fapt toata disputa este despre conducta de gaz ce trebuie sa treaca prin Siria catre Europa de la Qatar si Arabia Saudita, conducta care ar micsora drastic profitul Gazprom!
    Conflictul, ca toate conflictele din anii nostri, sunt pentru resurse, indeosebi energetice, indeosebi lichide sau lichefiabile, care pot asigura mobilitate. De data asta este pentru ruta de acces.
    Rusia ar pierde mult odata cu monopolul pe Europa, deci n-ar fi exclus sa asistam la reactii neasteptate. Stii cum este, cand ranesti ursul, poate deveni periculos.
    Sunt chiar curios daca rusii vor asista mioritic la cum sunt injunghiati de SUA, sau vor riposta.
    • -2 (4 voturi)    
      Fantazezi. (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:26)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Rusii nu sunt injunghiati de nimeni, iar scenariul tau e o speculatie fantezista.
      Cat despre atacul cu gaze efectuat de catre Assad, el a fost criticat pana si de un oficial al Hizballa, aliatul cel maI apropiat al asasinului Assad, citeste aici dintr-o sursa libaneza, deci de la fata locului:

      http://www.naharnet.com/stories/en/96693-report-hizbullah-official-says-assad-made-big-mistake-by-using-chemical-weapons

      Asa ca, despre ce vorbim?
  • -1 (3 voturi)    
    Culmea, desi vine de la rusi, (Miercuri, 4 septembrie 2013, 16:27)

    El Ciupacabra [utilizator]

    asta mi se pare singura solutie onesta si rationala, restul e manipulare media. Daca se doreste o interventie, ea nu poate fi facuta decat in acord international, cu probe concludente pe masa si fara isterii ori declaratii belicoase inutile.