Washingtonul da asigurari Moscovei: Edward Snowden nu va fi condamnat la moarte

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 26 iulie 2013, 20:49 Actualitate | Internaţional


Edward Snowden
Foto: Captura The Guardian
Secretarul american al Justitiei, procurorul general Eric Holder, a dat asigurari Rusiei ca Edward Snowden nu va fi nici torturat, nici condamnat la moarte in cazul revenirii in Statele Unite, doua motive aduse in sprijinul cererii sale de azil, scrie AFP.

Intr-o scrisoare adresata omologului sau rus Alexandre Konovalov, document a carui copie a fost obtinuta vineri de AFP, Holder combate motivele invocate de Snowden pentru a putea primi azil politic in Rusia.

Fostul consultant al Agentiei Nationale de Securitate NSA, aflat la originea dezvaluirilor despre programele americane de interceptare a comunicatiilor, este blocat din 23 iunie in zona de tranzit a aeroportului Sheremetyevo din Moscova si a cerut un azil provizoriu Rusiei.

Cazul fugarului american deterioreaza relatiile deja dificile dintre cele doua tari, chiar daca purtatorul de cuvant al presedintelui rus Vladimir Putin a sustinut vineri ca acesta "n-a fost si nu este pe agenda" sefului statului.

In scrisoarea sa, Eric Holder considera "nefondate" temerile avansate de Snowden in sprijinul cererii sale de azil si da "asigurari".

Statele Unite "nu vor cere pedeapsa cu moartea" impotriva tanarului de 30 de ani, afirma Eric Holder in scrisoare.

"Capetele de acuzare formulate impotriva lui nu prevad aceasta posibilitate, iar Statele Unite nu vor cere pedeapsa cu moartea, chiar daca Snowden ar trebui inculpat pentru capete de acuzare suplimentare pasibile de pedeapsa cu moartea, a detaliat el.

Edward Snowden, pus sub acuzare pentru fapte de spionaj, va fi judecat de un tribunal civil, cu toate garantiile constitutionale acordate drepturilor apararii, a mai spus secretarul american.

Cat despre teama lui Snowden, vehiculata de mass media, de a fi torturat la revenirea pe teritoriul american, Eric Holder a replicat: "Snowden nu va fi torturat. Tortura este ilegala in Statele Unite".

Secretarul american a mentionat de asemenea ca Snowden "poate calatori" si poate parasi Rusia.

"In pofida revocarii pasaportului sau la 22 iunie 2013, Snowden ramane cetatean american. El este eligibil sa primeasca un pasaport cu valabilitate limitata pentru un retur direct in Statele Unite", a precizat Holder, adaugand ca tara sa este pregatita sa-i ofere "imediat" acest document.

"Credem ca aceste asigurari date elimina motivele pentru care Snowden considera ca ar trebui tratat drept refugiat sau beneficiar de azil, temporar ori de alt tip", a concluzionat secretarul american al Justitiei.

Autoritatile ruse au informat, joi, cu privire la existenta acestei scrisori, precizand ca ea nu contine nicio cerere de extradare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2259 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Asa este ... (Vineri, 26 iulie 2013, 22:52)

    AlinNeculai [utilizator]

    ... se va sinucide!
  • +2 (12 voturi)    
    "nu va fi nici torturat, nici condamnat la moarte" (Vineri, 26 iulie 2013, 23:14)

    __alex__ [utilizator]

    declaratie demna de Coreea de Nord.

    O mare gogorita SUA, si e plin de prosti care o iau drept busola.
  • +6 (10 voturi)    
    binen'nteles..... (Vineri, 26 iulie 2013, 23:14)

    translativus [utilizator]

    .....ca nu il vor tortura si nici nu il vor condamna la moarte. Isi va petrece toata viata lui de trist, intr-o celula.
    Ce a crezut idiotul ca face ? La varsta lui, nu a realizat ca spionajul este practicat de toti si impotriva tuturor ?
    Este victima filmelor cu superman si cu alte idiotenii similare, cu care basmologii de la hollywood sucesc mintile tinerilor.
    Vai de viata lui de amarat !
    • -1 (3 voturi)    
      Prostie (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 15:50)

      Baiazid [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Mai inteligentule in loc sa il apreciezi pentru CURAJUL sau tu spui ca e idiot?! Vezi tu, de aceea o sa ajungem niste oi chip-ate datorita oamenilor ca tine! Prostia e atat de mare in lumea asta incat, desi Snowden a arata niste fapte GRAVE dupa care, a doua zi americanii trebuiau sa iasa in strada asa cum e normal, asa-zis "guvernul" american are tupeul extraordinar sa il acuze pe Snowden si sa ne faca si prosti in fata ca de, el nu va fi omorat si nici torturat!!! E ca si cum lupul ii spune oitei, vino la mine ca nu te mananc! De fapt aici se vede prostia abisala in care majoritatea lumii se complace - iar pentru asta noi ne mertiam soarta!
  • +3 (3 voturi)    
    Pare ca oficialitatile (Vineri, 26 iulie 2013, 23:36)

    cornel19 [utilizator]

    americane au ajuns la o stare de echilibru fata de acest tanar. Sunt convins ca daca dovedeau din momentul ,,0,, macar aparenta detasari, pierderile nu erau atat de mari. Practica interceptarilor in SUA si in marea majoritate a statelor este bine cunoscuta cu mult timp inainte de aceste ,,dezvaluiri,,. Media sa focalizat NUMAI prin faptul ca acesta a fost angajatul unui contractor al ag. nationale de securitate.
  • +1 (3 voturi)    
    cât de penibili sunt americanii ăștia (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 0:12)

    visio [utilizator]

    președinte mai prost decât Obama nu am văzut..nici măcar Iliescu nu era atât de preș...ajunsesem la un moment să cred că americanii erau afectați de prostie în masă, din moment ce l-au votat pe Bush jr de două ori...sincer, trebuie să îmi recunosc ”lejeritatea”..
    revenind, americani au fost la un pas de își prezenta scuzele rușilor pentru că i-a deranjat cu acest visător cu nume de moș crăciun...mare diferență înt ePutin și Obama...cu această declarație, SUA este în urma Rusiei cu 100 ani...foarte trist...
  • 0 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 0:21)

    NL [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    uau (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 1:18)

    I [utilizator]

    l-au si judecat deja?
  • 0 (0 voturi)    
    La schimb (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 2:19)

    KostasP [utilizator]

    cu Browder. Viu sau mort.
  • 0 (4 voturi)    
    Rascruce (Sâmbătă, 27 iulie 2013, 15:57)

    Baiazid [utilizator]

    Pentru cel inteligent este clar ca am ajuns la un punct de rascruce: ceea ce fac acum SUA este un test, sa vada daca prostia, indolenta si indiferenta pe care ei mod abil le-au indus in populatia tarii lor si prin exemplu negativ si in restul tarior functioneaza.
    Este o dovada clara ca toti adeptii teoriilor conspiratiei au avut dreptate! Da, aceia pe care toti ii luau in ras cand spuneau ca suntem supravegheati clipa de clipa, ca in america nu mai exista de mult asa zisa libertate, ca guvernele mondiale vor sa fim ca niste oi servile - toti oamenii acestia erau etichetati nebuni!

    Iar acum cand se dovedeste clar ca toate astea erau si sunt adevarate, ce fac oamenii? Nimic. Iar guvernul american, care sunt singurii teroristi din lumea asta (aici sunt sute de dovezi ca e asa si nu altfel) au si tupeul extraordinar sa spuna ca "in america tortura e ilegala", cand ea se intampla zi de zi!!!! In plus, in loc sa isi ceara scuze si sa inceteze imediat programele ilegale ei IL ACUZA pe Snowden!!! Tupeu mai imens ca asta eu nu am vazut vreodata.Mie mi se pare strigator la cer to ce se petrece, iar cel mai trist este ca majoritatea lumii accepta toate acestea cu un zambet tamp pe fata... Doamne Ajuta!