Franta: Atmosfera tensionata la Trappes, dupa doua nopti de violente declansate de incercarea politiei de a controla o femeie care purta un val islamic integral

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 iulie 2013, 10:03 Actualitate | Internaţional


Situatia ramane tensionata in Trappes, in vestul Parisului, localitate vizata de vineri de violente, declansate de incercarea politiei de a controla identitatea unei femei care purta un val islamic integral (niqab), interzis in Franta din 2011, scrie AFP. Sotul sau, un francez de 21 de ani convertit la islam, s-a opus.

Politistii francezi se aflau in stare de alerta maxima. La inceputul serii de duminica, cateva zeci de persoane s-au grupat in apropiere de comisariatului acestui oras muncitoresc cu 30.000 de locuitori si au aruncat o petarda in directia fortelor de ordine.

Politistii CRS (unitatea specializata in interventii anti-revolta) s-au masat si a respins grupul cu ajutorul unei grenade lacrimogene.

"Atmosfera este tensionata, colegii sunt in stare de alerta maxima", a declarat Maryline Bereaud, secretar de departament in sindicatul politistilor Alliance. "Ne temem de reactii in localitatile invecinate", a adaugat ea.

Dar, cu exceptia catorva petarde, niciun incident notabil nu se inregistrase in departament la ora 00,30.

Vineri seara, circa 400 de persoane au aruncat cu pietre, au incendiat pubele si au distrus statiile de transport in comun in regiune. Politia a replicat cu grenade si gaze lacrimogene.

Un adolescent a fost grav ranit la ochi in cadrul confruntarilor iar patru politisti au fost raniti usor. Sase tineri au fost arestati atunci.

Patru dintre ei, cu varste cuprinse intre 18 si 24 de ani, vor fi judecati de tribunalul corectional din Versailles pentru "violente", "insulta" si "aruncare de proiectile impotriva fortelor de ordine". Un alt tanar a fost eliberat in lipsa probelor si al saselea este eliberat sub control judiciar, urmand a fi trimis in judecata in septembrie.

Incidente s-au inregistrat si in noaptea de sambata spre duminica: circa 20 de masini, printre care si ale politistilor, au fost incendiate.

La originea violentelor se afla incercarea politistilor de a controla identitatea unei femei care purta un val islamic integral pe domeniul public. Sotul sau s-a opus.

Acest barbat, eliberat sub control judiciar sambata, va fi judecat in septembrie. El este acuzat de agresarea unui politist, pe care ar fi incercat sa-l sugrume in timpul controlului sotiei sale.

Aceasta, o tanara de 20 de ani originara din Antile, a afirmat ca politistii au provocat incidentele.

"Este inacceptabil ca o persoana ce poarta val sa se sustraga unui control si, si mai rau, sa atace fortele de ordine", a comentat duminica ministrul de InterneManuel Valls.

Afirmand ca nu se indoieste nici macar un moment de atitudinea politistilor in timpul controlului, ministrul a lansat un nou apel la "calm", promitand ca intaririle vor ramane la fata locului atat cat va fi necesar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4184 vizualizari

  • -13 (21 voturi)    
    cu ce isi pierd francezii vremea (Luni, 22 iulie 2013, 10:25)

    gigi1 [utilizator]

    Au si francezii lupta lor cu teroarea, americanii ca scuza pentru prism si alte legi de control, francezii pentru paine si circ pentru popor sa mai uite de taxele alea de 70%.
    • +26 (30 voturi)    
      Legea e foarte CLARA (Luni, 22 iulie 2013, 10:34)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Legea nu se discuta: burqa e interzisa in locuri publice. De ce ? Cauta pe net sa vezi cate fapte au fost provocate de perosoane purtand burqa (probabil multe dintre ele nici nu erau femei, ci barbati folosindu-se de burqa sa isi ascunda total identitatea).
      • -10 (18 voturi)    
        Ce vorbesti? (Luni, 22 iulie 2013, 14:09)

        tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        1. De cand orice "femeie cu val" e "un posibil terorist"?

        Justificarea astea o aud in premiera si e de toata jena.
        Pai e mai rau ca pe vremea lui Stalin ca macar atunci trebuia sa zici ceva contra regimului ca sa te interzica si sa te ia politia de pe strada...

        2. Apoi ce "democratie" mai e aia , in care desi te imbraci decent, nu esti lasat sa te-mbraci cum vrei tu?

        3. In schimb, apropo de democratie, (vezi NewYork) e perfect legal sa umbli pe strada cu tzatzele goale...

        4. Daca tot vorbim de unele aspecte tembele ale fundamentalismul islamic hai sa nu facem ca ploua cand vedem "fundamentalisme de toata jena, in 'democratie' "
        • +6 (8 voturi)    
          nu e vb. de purtat val....... (Luni, 22 iulie 2013, 17:18)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

          ...ci de refuzul de a fi controlat, asa cum prevede legea....
      • 0 (0 voturi)    
        exagerari ca de obicei (Marţi, 23 iulie 2013, 2:18)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        "Dar, cu exceptia catorva petarde, niciun incident notabil nu se inregistrase in departament la ora 00,30."

        In alta ordine de idei daca nevasta-mea vrea sa poarte voal care-i treaba ? nu are voie? Pe la sat inca sunt femei care poarta..
    • +4 (10 voturi)    
      e o vorba (Luni, 22 iulie 2013, 10:41)

      Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      La omu' sarac nici arabii nu trag.
  • -3 (15 voturi)    
    Bine ca homosexualii au dreptul de adoptie (Luni, 22 iulie 2013, 14:03)

    tanase_v [utilizator]

    Bine ca homosexualii au drepturi...
    - sa se casatoreasca si sa adopte copii desi nu pot face copii si se incalca astfel dreptul copilului de avea si de-a creste cu o mama si un tata

    Asta in timp ce unele femei, tot cetateni francezi, desi de alta etnie, nu au dreptul sa poarte val, desi asa le cere religia lor....

    Deci in Franta, ti se interzice sa te imbraci cum vrei tu, dar nu se interzice ca orice copil sa aiba prin nastere dreptul ea fi crescut de o mama si un tata...asta apropo de drepturile copilului

    Si tot asta in timp ce in New York e legal sa umbli, mai nou, cu tzatzele goale, pe strada....

    "Democratia" asta franceza e de tot rasul...

    Pentru unii "muma" pentru altii "ciuma"
    • +4 (6 voturi)    
      e vorba (Luni, 22 iulie 2013, 15:04)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      de cultura europeana vs islamism, de pastrarea valorilor civilizatiei europene, care cu bune si rele este peste peste cea a....conationalilor lor care vor numai drepturi si sociale. si ca procent au cele mai mari probleme cu legea. eu cel putin nu as vrea sa vad fetele noastre prin haremurile lor. si prefer biserici construite de...jiji decit moscheile lor si covorase intinse pe strada pt.rugaciune. cucerirea unei tari se face si altfel decit cu armata. da asta o stia gadaffi acum vreo 25 de ani. e vorba de ce alegi ca popor pentru viitor.
      • -4 (10 voturi)    
        pastrarea valorilor civilizatiei europene (Luni, 22 iulie 2013, 17:07)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui efz

        "pastrarea valorilor civilizatiei europene"
        inseamna sa nu-i lasi pe unii sa se imbrace cum vor ei?

        dar o stea galbena nu vrei sa-i pui sa poarta "pentru ca nu-s europeni"?

        unde ai invatat intoleranta asta "democratica"?
      • -4 (10 voturi)    
        daca ai fi european (Luni, 22 iulie 2013, 17:12)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui efz

        daca ai fi european cu adevarat ai fi inteles ca trebuie sa fii tolerant si sa-ti iubesti aproapele nu sa-l urasti

        dar se pare ca n-ai nici o legatura cu valorile europene
    • +8 (10 voturi)    
      Dar in tari islamice ? (Luni, 22 iulie 2013, 15:33)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      Incearca sa stai pe plaje in costum de baie, intr-o tara islamica, sa vezi ce patesti ! Adica la ei acasa se pot instituii restrictii dar in tari europene nu e voie ?
      • -6 (8 voturi)    
        pai nu ziceati voi ca la ei nu e democratie (Luni, 22 iulie 2013, 17:10)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        pai nu ziceati voi ca la ei nu e democratie?

        Inteleg din ce zici tu si din cate te-aproba ala ce ti-a dat un plus, ca la ei e lipsa de democratie la fel ca-n Franta?

        o intoleranta + o intoleranta = 2 intolerante

        adica "ochi pentru ochi" si "dinte pentru dinte" asta predici tu?

        pai vezi ca de-atunci a mai venit si Isus Cristos pe pamant care a spus sa-ti iubetsi aproapele nu sa-l urasti!
    • -1 (3 voturi)    
      Democratia franceza (Luni, 22 iulie 2013, 17:08)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

      Da' pentru "extremistii de dreapta ultra-catolici" ce mama buna e, vezi Manif pour Tous! Pe Nicolas Bernard Busse, ca a fugit de un politist hiper-constiincios, n-au stat pe ganduri sa-l condamne si sa-l bage la zdup. Pe musulmanul ala zelos, care a agresat un politist, il vor judeca in septembrie.
  • +5 (7 voturi)    
    Legea este pentru toti (Luni, 22 iulie 2013, 17:25)

    uluit [utilizator]

    Este simplu. Daca in Franta, Legea impune pentru toti cetatenii acelasi tip de comportament in spatiile publice, iar musulmanii nu vor sa se integreze si sa respecte regulile societatii care i-a primit, atunci au alternativa sa se duca intr-o tara in care nu sunt asemenea restrictii.

    Se poate observa mai jos, cum arata grupuri anarhiste gen "Anonymous" cand o multime de oameni poarta masti pe fata pentru a-si ascunde identitatea...

    http://www.salon.com/2012/12/27/anonymous_reflects_on_a_frantic_and_historic_year/
    • +1 (1 vot)    
      De legi antidemocratice ai auzit? (Luni, 22 iulie 2013, 21:29)

      tanase_v [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      pai daca imbracandu-te decent cu un voal
      a ajuns un delict atunci asa o
      legea e anti-democratica

      Pai nu urla Franta ca nu se respecta democratia prin africa si aiurea?

      A trimis chiar trupe pe-acolo sa-i impuste pe cei care nu respectau democratia dand jos chiar un presedinte ales democratic

      Altii nu pot zice cand se voteaza aberatii prin Franta?

      Si-atunci? Te cheama Franta si ajungi sa te razboiesti cu voalurile....?

      In halul asta?
      • +1 (1 vot)    
        confunzi democratia cu reguli elementare (Marţi, 23 iulie 2013, 1:45)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui tanase_v

        Voalul de care mentionezi nu-i de mireasa. este ca o masca care acopera fata total, lasand uneori doar ochii sa se vada.

        Au fost cazuri in care nu au dorit sa-si descopere fata chiar si atunci cand trebuia sa-si faca fotografii pentru acte de identitate. de aici s-a nascut legea care interzice CLAR acoperirea fetei in public pentru TOATA lumea si nu numai pentru musulmani.

        nu-ti place aceasta "constrangere" (care nu are legatura cu democratia), atunci mergi acolo unde-ti este permisa.

        daca un anume stat ti-a permis sa-i calci pamantul, esti in mod automat, obligat sa-i respecti toate legile.

        iti place sa fi doar "Gica contra"? esti liber sa te convertesti la religia musulmana si sa lupti in pentru drepturile lor. Nu te opreste nimeni.

        Sper c-am fost suficient de logic pentru tine.