Franta: Primarii si locuitorii au inceput sa-i evacueze pe nomazi si pe tigani fara sa mai astepte deciziile justitiei

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 9 iulie 2013, 18:41 Actualitate | Internaţional


In fata caravanelor de tigani care se instaleaza pe terenurile lor, primarii si cetatenii au inceput sa treaca la actiune, fara a mai astepta deciziile justitiei de expulzare, considerand ca legea franceza este prea favorabila acestei minoritati, scrie AFP.

Marti, la Guerande, un mic oras in apropiere de Nantes (vest), viceprimarul UMP (dreapta) Christophe Priou a amenintat ca isi da demisia, impreuna cu adjunctii sai, pentru a protesta fata de instalarea ilicita a 150 de familii pe un teren de fotbal.

"A fost sunat subprefectul pentru a-i spune ca, daca ordinea republicana nu poate fi mentinuta, nu putem functiona ca alesi, nu mai avem mijloacele de a administra comunitatea", a explicat el.

Intr-o seara de la sfarsitul lui mai, "aproximativ 50 de cetateni" din Montevrain, un sat la doi kilometri de Disneyland, in apropiere de Paris, au raspuns apelului lansat pe Facebook de primarul de dreapta Christian Robache, in fata unei "invazii salbatice".

Edilul acestei comunitati de 8.700 de oameni, care "nu are unde sa-i primeasca si nici nu doreste", incerca sa impiedice instalarea a 150 de caravane de tigani evanghelici intr-un parc municipal. Pentru a impiedica intrarea acestora in parc, a ordonat saparea in graba a doua santuri.

"In zece minute, aveam oameni la fata locului (...) pana la ora trei dimineata", povesteste el. In prezenta politiei, a urmat o noapte tensionata, dupa care tiganii au plecat in alta parte.

Pe Facebook, aproximativ o suta de oameni au comentat mesajul lui Robache, unii dintre ei multumindu-i si numindu-i pe tigani "nocivi" sau "paduchi".

Uneori, cetatenii sunt cei care trec la fapte, cum s-a intamplat la jumatatea lui iunie la Maulette, in regiunea pariziana. Agricultorii, inarmati cu balegar, au amenintat ca vor inconjura cu gunoi tabara instalata pe camp pentru a-i obliga pe tigani sa plece.

Operatiunea urat mirositoare a avut loc, dar fara o confruntare cu comunitatea tiganilor, campul fiind parasit in urma unui ordin al prefecturii.

Alesii locali acuza statul ca a "demisionat". Autoriatile resping acuzatiile, afirmand ca statul recurge la evacuarea taberelor ilegale imediat ce exista o decizie a justitiei.

Din partea nomazilor (gens du voyage, in Franta), presedintele Uniunii franceze a asociatiilor tiganilor (UFAT), Alain Daumas, apreciaza ca nu au de ales. "Primarii sunt in ilegalitate", in conditiile in care "nu organizeaza suficiente zone de primire", considera el.

Legea care obliga comunitatile cu peste 5.000 de locuitori sa amenajeze terenuri pentru cei aproximativ 400.000 "gens du voyage", care sunt in proportie de 95% francezi, este prost aplicata in Franta. La finele lui 2010, doar 52% dintre zonele de gazduire erau functionale.

Pe de alta parte, aproximativ 15.000 de romi, in majoritate din Romania si Bulgaria, traiesc in Franta in conditii precare, taberele lor instalate ilegal fiind evacuate in mod regulat de fortele de ordine.

Duminica, primarul din Nisa (sud-est) Christian Estrosi (UMP, dreapta), in concurenta acerba cu extrema dreapta din orasul sau pentru alegerile municipale din 2014, i-a calificat drept "delicventi" pe nomazi si a promis ca-i va "reprima", prezentandu-se drept un model de urmat in acest sens.

"Afirmatiile primarului din Nisa reprezinta o emanatie a unei politici a trecutului care a facut rau Frantei: cea a amalgamarii si a stigmatizarii", a replicat ministrul de Interne Manuel Valls, referindu-se la "discursul de la Grenoble" al lui Nicolas Sarkozy, care a facut in iulie 2010 o legatura directa intre imigratie si delicventa, desemnandu-i pe nomazi si pe tigani drept principalii responsabili pentru incalcarea legii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11947 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    amenintari inutile (Marţi, 9 iulie 2013, 18:57)

    CodrinAdascaloae [utilizator]

    "Agricultorii, inarmati cu balegar, au amenintat ca vor inconjura cu gunoi tabara instalata pe camp pentru a-i obliga pe tigani sa plece" de parca asta i-ar speria. Probabil i-ar fi inconjurat pe agricultori cu de doua ori mai mult gunoi si i-ar fi fugarit.
  • +38 (44 voturi)    
    De pe margine era mai usor (Marţi, 9 iulie 2013, 19:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    Na, acu civilizati-i voi. Da' cu grija, sa nu-i discriminati. Era usor de criticat romania ca nu-si integreaza romii. aratati-ne voi cum se face. Cum se integreaza 150 de romi care vor sa-si instaleze corturile in parcul municipal.

    Desi eu nu pricep de ce nu-i alunga politia. Eu daca ma duc in Paris si-mi pun cortul in parc apare imediat politia si ma ia la intrebari. Banuiesc ca e o lege care interzice campatul in parcuri. De ce nu-i ia politia pe sus?
    • +8 (16 voturi)    
      adevarul, undeva la mijloc (Miercuri, 10 iulie 2013, 0:50)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Este adevarat ca tiganii au vina lor destul de importanta pt. refuzul lor sistematic de a se civiliza. Dar, in ultima 100 de ani, desi, acolo aveam o problema grava, autoritatile incompetente, indolente si oarbe nu au facut mai nimic, lasand problema sa creasca ca un bulgare de zapada. Comunistii au demonstrat, cel putin prin anii 50 ca pot ingenunchea: clasa media si inalta a tarii care avea pe atunci o putere considerabila. Au disparut partidele, societatea civila, publicatiile libere, cultele controlate, au decapitat serviciile secrete, armata, jandarmeria, universitatile au devenit puncte de propaganda. Au sters de pe fata pamantului rezistenta anti-comunista, ajungand la performanta de a converti anti-comunisti in calai rosii. Chiar azi inca domina tara economic si politic. SA NU SPUNETI CA NU PUTEAU SA FACA DIN TIGANI CEL PUTIN NISTE TARANI NORMALI, DACA VROIAU.
      • +13 (13 voturi)    
        IN FINE (Miercuri, 10 iulie 2013, 8:21)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        cineva pune problema corect.

        Mai ramine de explicat motivul pentru care comunistii nu au procedat asa cum spune antecesorul meu. Dupa opinia mea, extrasa din scrierile lui Soljenitin despre colaborarea dintre aparatul represiv si borfasi, SI tiganii au fost utilizati ca masa de manevra pentru terorizarea suplimentara a oamenilor onesti. Eu cred ca si astazi joaca acelasi rol (putintel extins in domeniul afacerilor ilegale).
        • +4 (4 voturi)    
          "tiganii au fost utilizati..... (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:23)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

          .....ca masa de manevra pentru terorizarea suplimentara a oamenilor onesti. Eu cred ca si astazi joaca acelasi rol (putintel extins in domeniul afacerilor ilegale)" si foarte activ in alegeri (as adauga eu).
          Doar cine nu vrea, nu vede !
      • +16 (18 voturi)    
        Ma bucur sa-tio aduc la cunostinta ca incepusera (Miercuri, 10 iulie 2013, 8:39)

        Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Povestea e mai lunga. Prin 1980, la marginea satului era o comunitate de romi de cca 400 persoane (la un sat cu populatie totala de 1800). Pana in 1987 au mai ramas cca 5 colibe (cca 30 de oameni).
        Restul erau mutati in sat in case cumparate de ei, din banii pe care-i obtineau de la CAP si IAS. Erau obligati sa mearga la munca.
        Maica-mea (directoare de scoala) a fost obligata sa mearga in fiecare dimineata impreuna cu militia si cu primarul sa aduca la scoala toti copii (asta vreme de vreo 5 ani - de prin '82). Au fost copii din acele familii care au terminat liceul cu bine.
        Deci incercari de integrare sociala s-au facut. Si as spune ca cu mai mult succes decat azi, cand sar in sus cu expresii "drepturile omului" si cu "discriminari rasiale"...
      • +4 (6 voturi)    
        nu, nu puteau (Miercuri, 10 iulie 2013, 12:21)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        au vrut cu orice pret sa aiba tigani in tara, ca sa creasca populatia. Ungurii si austriecii ii lasau sa iasa pe la granite, romanii ii primeau si nu ii mai lasau sa iasa din tara, ca sa ne mai creasca populatia. In perioada interbelica erau mult mai putin tigani in Romania decat acum (si atunci, cu tot cu Basarabia si Bucovina eram vreo 29 milioane)
        Comunsimul le-a dat nas tiganilor, cand le-a aratat ca se poate trai fara sa se munceasca..i-au adus in fabrici, si ei nu munceau, dar directorul nu ii putea da afara...i-au dus la CAP sa munceasca, dar stateau pe marginea campului si asteptau sa vina mancarea, i-au dus in scoli si se bateau cu copiii de romani. Nu intamplator Ceausescu e erou pt toti tiganii din Romania...
  • +13 (13 voturi)    
    chiar ma intrebam..... (Marţi, 9 iulie 2013, 19:20)

    translativus [utilizator]

    ....cam cat de mare poate fi rabdarea unora ?
  • +8 (10 voturi)    
    bun! (Marţi, 9 iulie 2013, 20:01)

    airamerica [utilizator]

    Foarte bine!
  • +19 (25 voturi)    
    De ce? (Marţi, 9 iulie 2013, 20:38)

    AlexeiBodi [utilizator]

    Au cata discriminare, fratele... Ia sa-i primeasca la ei acolo si sa ne dea un exemplu de cum se poarta ei frumos cu minoritatile.
  • +30 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iulie 2013, 20:57)

    [anonim]

  • +21 (29 voturi)    
    vai de mine (Marţi, 9 iulie 2013, 20:58)

    MirceaA [utilizator]

    se poate asa ceva in UE cea multiculturala si nediscrimanatorie? Madona ce parere are?
  • +15 (23 voturi)    
    cum asa (Marţi, 9 iulie 2013, 21:08)

    gopo111 [utilizator]

    parca franta ne acuza de ce e mai rau acum 20 de ani cum ii tratam pe tigani , acum cind ii au in curtea lor ii trateaza la fel? pai voi i-ati vrut d-lor francezi spalati-va pe cap cu ei
  • -8 (20 voturi)    
    ia închipuie-ți (Marţi, 9 iulie 2013, 21:48)

    Nea Ilie de la Scularie [utilizator]

    Ia închipuie-ți, dragul moșului, că* caravanele alea nu se duceau în Franța, ci veneau în fața blocului tău. Ador cultura romanică - nevastă-mea e țigancă - și am o predilecție către cultura nomadă în general. Asistăm - însă - la nivel global la o uniformizare culturală. Vor rămâne - poate - temperamente și accente, dar așa trebuie să fim: o lume mare diversă. Ca și alte popoare, țiganii sunt la punctul în care adaptabilitatea e mai slabă decât progresul. Depinde de noi - ăști'lalți - cât de repede sau cât de bine îi vom asimila.
    ----------
    * cacofonie neintenționată dar lăsată acolo de dragul momentului
    • +5 (5 voturi)    
      Mdeah... (Miercuri, 10 iulie 2013, 9:52)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Nea Ilie de la Scularie

      Frumos scris, sincer. Da cand zici de "cultura romanica" cre'ca te referi, de exemplu, la un neam de-al nostru, sa zicem, Publius Ovidius Naso, nu?
    • +1 (1 vot)    
      hai sa ne intelegem (Miercuri, 10 iulie 2013, 12:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Nea Ilie de la Scularie

      exista doua categorii de romi:
      -cei liberi si nomazi, care calatoreau cu caravana, si au fost obligati la sedentarizare de Ceausescu (aici intra si ursarii, caldararii, aurarii, lingurarii)
      -cei care au fost adusi in Tarile Romane ca robi, si au servit pe pamanturile manastirilor si ale boierilor.
      Tote obiceiurile tiganesti, pe care le stim din filme precum Satra, apartin tagmei nomazilor....si dansurile, si portul, si mahmudelele din par, etc.
      Cei cu care ne ,,desfatam" noi in Buc sunt urmasii robilor de pe mosiile din jurul Bucurestiului, si nu au avut nici un fel de obicei. Ei erau muncitori si munceau la ordin, asta e tot. Nu ai ce sa vorbesti de cultura romanes la ei, ca nu aveau asa ceva.
      In plus, mai vezi cultura romanes pe undeva prin Romania? Omniprezentele manele nu sunt romanes, (sunt aduse in Dobrogea de turci),...cultura romanes dispare odata cu caravanele si cu satrele, care o faceau sa calatoreasca prin Europa.
      • +1 (1 vot)    
        manele nu sunt din Dobrogea (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:32)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Uitati aici un citat ilustrativ:
        Etnomuzicologul Costin Moisil povestește ce a rămas din muzica fanarioților: “Când venea domnul fanariot își aducea cu el un cântăreț de muzică otomană, dar și boierii de rang mare au învățat să cânte. Muzica orientală n-a dispărut cu epoca fanariotă. Boierii care au învățat piesele otomane au continuat să le cânte. Lăutarii au continuat să meargă către Istanbul în întreg secolul 19.”

        Deci boierii greci impămanteniti continuau sa asculte manele ca la Stambul. Pentru astea foloseau CD-playerele secolului XVIII - tiganii lautari de pe langa curtile boieresti. Ei neștiind turcă au inlocuit cuvintele și au pastrat ritmul oriental. Motivul era același maneaua fiind la origine un cantec tuceasc trist de dragoste (nici in famiile musulmane fetele nu erau lasate sa se marite cu cine ar fi vrut, nici roabele tiganci nu se maritau cu cine voiau ele) In afara de tiganii robi de pe mosii care aveau o viata aproape ca a animalelor de povara, pe langa curti existau țigani care o duceau ceva mai bine: vizitii, fierari, rîndași, ciubuccii, etc.. Copilului de boier i se dădea o suita de țigănuși care il intovaraseau la joacă (de o slugărnicie abjectă). Asta unul din motivele pentru caracterul infect al unora din elita politică de atunci...
        Tigăncile de curte erau și sclave sexuale cu jumătate de normă.
        A se vedea Andrei Oișteanu, Ius primae noctis. Privilegiile sexuale ale boierilor asupra roabelor ţigănci
        http://www.revista22.ro/ius-primae-noctis-privilegiile-sexuale-ale-boierilor-asupra-roabelor-tiganci-i-19307.html
  • +23 (23 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 9 iulie 2013, 22:21)

    micul_licurici [utilizator]

    Stilul de viata nomad nu mai poate fi acceptat in anul 2013, ducand o viata nomada este imposibil sa ai o igiena corespunzatoare, o educatie, un venit (un loc de munca).

    Stimati tigani, e timpul sa incepeti sa va spalati, sa treceti pe la scoala, sa munciti, sa platiti taxe,sa va integrati in societate, astfel asa veti pati peste tot.
    • -9 (19 voturi)    
      ca bine le zici, neicusorule! (Miercuri, 10 iulie 2013, 1:06)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Sa terminam cu formele ancestrale de existenta. Sa se duca dracului toate triburile la scoala. Sa inteleaga si tuaregii ca sunt mai multe masini cu numele lor decat sunt ei. Bushmenii sa inteleaga ca trebuie sa devina yesmeni. Sa stea cuminti la coada la supermarket, vanatoarea este permisa doar oamenilor bogati si politicienilor de sute de ani. Mongolii sa fie nomazi la ei, sa nu mai parjoleasca Europa ca pe vremuri (ce vremuri!). Tibetanii sa se imbrace ca brad pitt. Ce mama dracului!
      Scoala, munca, taxe, moarte. La loc comanda, inapoiatilor!
      • +16 (16 voturi)    
        duude (Miercuri, 10 iulie 2013, 8:46)

        micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        duuude.... stii ce inseamna stil de viata nomad ? cauta in dex, e bine de stiu pentru cultura generala, apoi, cand aflii ce inseamna, vezi daca "tuaregii", "bushmenii" ori un trib se incadreaza la "stil de viata nomad"

        imi pare rau dar esti confuzat total... nu ma refer nici pe departe la ce te gandesti tu.

        daca ar dori sa traiasca de exemplu in padure si sa manance radacini, nu ar avea nimeni pretentia ca ei sa plateasca taxe, ori sa mearga la scoala.

        problema e ca ei vor sa traiasca in societatea noastra dar sa nu contribuie cu absolut nimic, doar sa profite / sa traiasca de pe urma celorlalti.
        • 0 (2 voturi)    
          triburile tuarege nu sunt nomade? (Miercuri, 10 iulie 2013, 12:34)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

          eu stiu ca sunt, (cel putin la origibi) ca mai miscau si ei cortul din cand in cand... nu stateau 1 an in acelasi loc.
        • +2 (2 voturi)    
          prietene, m-ai facut sa zambesc! (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:58)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

          http://news.bbc.co.uk/2/shared/spl/hi/picture_gallery/06/asia_pac_tibetan_nomads/html/1.stm

          http://www.britannica.com/EBchecked/topic/608089/Tuareg

          http://www.newworldencyclopedia.org/entry/Bushmen

          http://www.e-mongol.com/mongolia_nomadiclife.htm

          Plusurile pe care le-ai luat arata nivelul de cultura al romanilor. Gura mare, de asemenea.
          Articolul este despre nomazi, nu despre tiganii romani cum a inteles lumea pe aici. Citeste-l din nou cu atentie. Iar statul francez are o lege care nu este aplicata in totalitate. Sa o schimbe sau sa o respecte.
          Intoleranta si prostia merg adesea mana-n mana.
  • +20 (24 voturi)    
    sa-i integreze... (Marţi, 9 iulie 2013, 22:50)

    ember [utilizator]

    acum cateva saptamani ascultam predici ale unui neica politician francez cum statul nostru derbedeu nu stie sa-i integreze pe acesti cetateni. oare ce reactie are acum?
  • +19 (21 voturi)    
    incredibil (Marţi, 9 iulie 2013, 23:32)

    sile1 [utilizator]

    Ai dracului rasistii astia de francezi nu-i inghit pe tigani !

    Cum e posibil asa ceva ?
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 10 iulie 2013, 9:32)

    rocknum [utilizator]

    pana nu demult franta ne arata cu degetul la "asa nu" cand venea vorba de toleranta
    Unde este acum "Liberte, Egalite, Fraternite"?
  • +3 (3 voturi)    
    speram ca nu vor veni in Romania (Miercuri, 10 iulie 2013, 11:14)

    sorin3 [utilizator]

    Nu e bine ca se desteapta francezii si-i scot afara, toti or sa se dea drept romani si o sa se "repatrieze".
  • +2 (2 voturi)    
    țiganii veniseră la muzeu, să învețe cultură (Miercuri, 10 iulie 2013, 12:34)

    visio [utilizator]

    ce oameni răi franțuzii ăștia, ce infami; de arătat cu degetul este lenea francezilor veniți din colonii...
    desigur că nu are legătură una cu alta, însă m-am trezit vorbind...
  • +2 (2 voturi)    
    de fapt: (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:06)

    Tsompi [utilizator]

    Guvenului francez ii convine ca tiganii sa si faca de cap in FR. Cu cit populatiile locale sunt mai ingrozite si mai derutate de prezenta tiganilor cu atit FR e mai usor de guvernat si de jefuit. Iar guvernul ia bani si de la organizatiile mondiale tiganesti care-s pline de bani.