Un grup de tigani si-a instalat tabara intr-o zona exclusivista a Londrei: Regina are grija de poporul ei. Am venit din Romania ca sa ne ajute si pe noi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 mai 2013, 13:40 Actualitate | Internaţional


Un grup de 30 de tigani romani si-a improvizat o tabara pe o strada exclusivista din Londra, tabara precara contrastand puternic cu imprejurimile si nemultumind populatia locala, scrie Daily Mail, potrivit Mediafax. "Regina ajuta si isi protejeaza poporul", spune Vasile, in varsta de 52 de ani, unul dintre cei aproximativ 30 de tigani care dorm intr-o zona verde de pe o strada exclusivista din Londra. "Regina are grija de poporul ei - toata lumea stie acest lucru. De aceea venim din Romania, ca sa ne ajute si pe noi", adauga acesta.

Tabara amplasata ilegal, cu pilote murdare si valize uzate contrasteaza puternic cu masinile luxoase expuse in apropiere si terasele ingrijite, scriu jurnalistii britanici.

"Vrem sa gasim de lucru. Nu am venit aici pentru a comite infractiuni sau a cersi", spune Vasile. Jurnalistii britanici noteaza insa ca tiganii romani nu fac altceva decat sa caute in gunoaie, dupa mancare.

 "Speram ca cineva in Guvern va interveni si ne va oferi de munca si adapost, undeva unde sa locuim", a mai spus Vasile, tiganul care a stat de vorba cu jurnalistii de la Daily Mail.

Publicatia britanica mai scrie ca unii dintre membrii taberei ar cersi pe strazile din West End, iar ei ar avea legaturi si cu  bandele de hoti de buzunare, precum si cu inselarea batranilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6990 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Pentru Hotnews (Sâmbătă, 25 mai 2013, 14:24)

    AlinCreț1320918821276 [anonim]

    As dori sa va rog sa nu mai preluati stiri din Daily Mail sau Daily Mirror pentru ca daca e sa cautati sa vedeti aceste tabloide sunt fix corespondentele lor din Romania (Libertatea, Click ... ).
    Daca sunteti ziaristi adevarati macar asigurati-va ca luati surse din ziare serioase din UK. E ca si cum cei de la The Telegraph ar cita o stire din Click si lumea ar crede ca cine stie ce ziar important din RO ar fi.
    Nu ne ajunge ca avem o imagine nu prea fericita in afara? Trebuie sa ne distrugem identitatea nationala si din interiorul tarii?
  • +14 (16 voturi)    
    Succes englezilor (Sâmbătă, 25 mai 2013, 15:07)

    alizee [utilizator]

    eu le doresc succes englezilor. sa ii adopte, sa le dea cetatenie britanica, sa le dea ajutoare sociale, sa le dea, sa le dea, sa le dea... cat mai multe si mai mult. More, more, more and more.
    Bineinteles ca tiganii ii vor rasplati pe englezi care apoi le vor plati bilet de avion first clas catre Romania.
    Doamne ajuta sa ramana toti tiganii in albion...
  • +13 (13 voturi)    
    ce facem ? (Sâmbătă, 25 mai 2013, 15:09)

    dkz [utilizator]

    ce facem dom'le cu astia ? ca vest-europenilor li se face sila cand aud ca esti din Romania, din cauza astora.
  • +13 (13 voturi)    
    The invasion... (Sâmbătă, 25 mai 2013, 15:38)

    Zummm [utilizator]

    Has begun
  • +21 (21 voturi)    
    in sfarsit (Sâmbătă, 25 mai 2013, 15:58)

    aresul [utilizator]

    au inteles cui trebuie sa se adreseze.
  • +11 (11 voturi)    
    Solutia: (Sâmbătă, 25 mai 2013, 16:56)

    DanDare [utilizator]

    The mother Queen trimite 20 de politai si 10 gunoieri care in 10 min evacueaza zona.
    Problem solved !!!
    Pentru alte consultari va rog sa nu ezitati sa ma contatactati pe email :D
  • +13 (15 voturi)    
    si in romania sunt regi... (Sâmbătă, 25 mai 2013, 17:07)

    exilatul [utilizator]

    care pot avea grija de ei...regele cioaba, regele hagi, regele asfaltului, etc...plus ca sunt si o gramada de printi...
    • +5 (5 voturi)    
      Sa-si ia si regele cu ei (Duminică, 26 mai 2013, 3:01)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      si printii si cersetorii, ca sunt cetateni europeni si au drepturi.
  • +12 (14 voturi)    
    Mai tiganilor ! (Sâmbătă, 25 mai 2013, 17:48)

    adrian88000 [utilizator]

    Prostii mai sunteti ! Dar si mult tupeu si nesimtire. De cand sunteti voi supusii Reginei ?
    Poporul Reginei ? Voi ??
    Voi sunteti niste migratori. Ai nimanui.
    • +5 (5 voturi)    
      lasa-i ca au inteles bine..... (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:27)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      sa stea acolo, sa nu se mai intoarca in veci, doar sa-si spuna numele corect: tzigan sau pe intelesul reginei...gipsi
  • +17 (19 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 25 mai 2013, 18:28)

    Snitzelvienez [utilizator]

    e timpul sa schimbam numele de tara..in Dacia?
    • +8 (8 voturi)    
      Uite o idee buna! (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:28)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Si niste exemple la indemana: isi mai aduce cineva aminte ca Iranul s-a numit Persia pana-n 1935? Sau Thailanda a purtat numele de Siam? La noi de ce nu s-ar putea?
    • +10 (10 voturi)    
      Banc; (Sâmbătă, 25 mai 2013, 20:32)

      milosh [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      intr-o clasa de gimnaziu din Regatul Unit, in zona de confluenta dintre Scotia si Anglia, copiii faceau o harmalaie de nedescris. Cu o zi inainte, tocmai fusese meciul de rugby dintre Scotia si Anglia. Rabda diriginta ce rabda, si apoi tranteste catalogul pe catedra si spune:
      -Gata, asa nu se mai poate, scotienii pe partea stanga, englezii pe dreapta; asta e sala de curs, nu stadion. Din spate se aude o voce:
      -Haoleu, mancati-as, dar noi britanicii, unde statem?
    • -2 (4 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 25 mai 2013, 22:47)

      eek [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Daciana, tu esti?
    • +5 (5 voturi)    
      Nu, ca dupa aceea se vor numi dacci (Duminică, 26 mai 2013, 21:01)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Te rog nu veni cu idei din astea ca din romi se transforma in dacci, ca sa fie confuzia la fel de completa pe unde se duc...
      • 0 (0 voturi)    
        nu au nici un fundament istoric.... (Luni, 27 mai 2013, 14:14)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        pt. ca in antichitate, cand acest teritoriu se chema DACIA, tziganii ca si ungurii,traiau undeva, prin negurile ASIEI.....ei au patruns in europa in urma cu doar cateva sute de ani.

        p.s.DACIA, ar fi o solutie ca sa scapam de batjocura impusa de UE
      • 0 (0 voturi)    
        nu dacci (Marţi, 28 mai 2013, 11:24)

        gazpefoc [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

        vor pune un r, vor fi draci.
  • +20 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:05)

    florinelul [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    de ce nu le da de lucru la toti (Sâmbătă, 25 mai 2013, 19:08)

    gopo111 [utilizator]

    au in port o gramada de containere, sa ii puna sa il vopseasca pe dinauntru , dar sa inchida usile dupa ei sa nu cumva sa le treaca cheful de lucru si sa vrea sa plece acasa, si daca tot sint in container si stim cu toti ca le place sa se plimbe peste tot, sa ii puna pe un vapor cu destinatia India si au terminat cu balacareala asta
  • +9 (9 voturi)    
    sa va zic cum e in india... (Duminică, 26 mai 2013, 1:02)

    cco [utilizator]

    ...hotel de 5 stele pe un bulevard relativ mare in Delhi. camerele costa de la $100 pe noapte in sus. vizavi e un refugiu in mijlocul unei intersectii. e, pe refugiul ala de aprox. 200 m2 sunt vreo doua corturi care adapostesc mai multe familii cu tot ce au ele: copii, caini, capre si vaci. isi vad de treaba lor: spala rufe, mulg vacile, caprele, copiii se joaca samd.
    sunt unii oameni care efectiv asa vor sa traiasca. si asa cum imi zicea un indian: spre deosebire de china, in india e democratie. pana si animalele sunt libere sa faca ce vor.

    nu e mare diferenta fata de ceea ce e descris in articol.
  • +4 (6 voturi)    
    lectii (Duminică, 26 mai 2013, 12:39)

    luci30 [utilizator]

    practice de globalizare,la modul romm...