Rusia, foarte preocupata de raidurile israeliene in Siria

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2013, 14:05 Actualitate | Internaţional


Ministerul rus al Afacerilor externe s-a declarat luni "foarte preocupat" de raidurile efectuate de Israel in apropiere de Damasc, apreciind ca acestea ar putea provoca o escaladare a tensiunilor in regiune.

"Suntem in curs de precizare si analizare a tuturor circumstantelor legate de informatiile foarte preocupante legate de raidurile efectuate de Israel in 3 si 5 mai in apropiere de Damasc", a afirmat ministerul, intr-un comunicat citat de AFP.

"O intensificare a confruntarii armate creste considerabil riscul aparitiei de focare de tensiune" in tarile vecine Siriei, in special in Liban, adauga ministerul.

Israelul a efectuat vineri si duminica doua raiduri in Siria, afirmand ca a dorit sa impiedice un transfer de arme catre Hezbollahul libanez, aliat al Damascului si al Teheranului.

Rusia, unul dintre ultimii sustinatori ai Siriei, alaturi de China, a solicitat de asemenea stoparea politizarii chestiunii armelor chimice din Siria, in conditiile in care declaratiile legate de folosirea acestora in conflict s-au multiplicat.

"Cerem cu insistenta incetarea politizarii acestei chestiuni extrem de importante", a subliniat ministerul.

Este "inadmisibila" intarzierea unei reactii la cererea guvernului de la Damasc privind o ancheta a ONU legata de un prezumtiv recurs la armele chimice de catre rebeli, in apropiere de Alep, se arata in acest comunicat.

"Nu putem permite ca acest conflict intern foarte periculos si distrugator din Siria sa se internationalizeze", potrivit sursei citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2697 vizualizari

  • -18 (28 voturi)    
    Le-as recomanda... (Luni, 6 mai 2013, 15:40)

    A.Corneliu [utilizator]

    Le-as recomanda rusilor sa fie foarte preocupati de ajutorul masiv si continuu pe care-l dau regimului criminal Assad, prin osardia caruia au fost casapiti pana acum vreo 1090.000 de oameni, in incercarea de a-l mentine in viata.
    Israelul nu face decat sa impiedice transferul de rachete cu raza mai lunga si cu precizie mare teroristilor Hizbala, pentru a-si proteja populatia de atacurile planificate de catre organizatie.
    • +15 (19 voturi)    
      Hmmm (Luni, 6 mai 2013, 16:04)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Ti-as recomanda sa incerci sa treci de la nivelul de sluga la cel de fiinta ganditoare...o sa vezi ca este mai bine asa.
      PS.Poate te mai interesezi si cine sunt =rebelii=, de cine sunt inarmati si pregatiti...etc.
    • +10 (20 voturi)    
      Eu cred altceva (Luni, 6 mai 2013, 16:50)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Eu cred ca din 1948, Israel a devenit un focar de tensiuni in Orientul Apropiat. Eu cred ca teritoriul unde se afla Israel a fost populat fara ca populatia de origine araba care era pe acolo sa fie intrebata. Si mai cred ca Israel se considera un fel de politie rurala in acea zona asa cum USA se considera politia lumii. Pana una alta, intrarea fara acord, atacarea unei tari autoinome, recunoascute de ONU si de alte natiuni este un act grav de razboi. Si daca vor incepe evreii sa sara prin autobuze, orase si prin alte locatii nu va fi decat din cauza ca sunt dobitoci si permit unor membri MOSSAD sa ii guverneze (a se verifica lista de premieri israeli si veti vedea cati sunt din MOSSAD sau IDF). Toate aceste atentate nu isi au motivele decat din cauza ca nu le mai ajunge ce au.
    • +17 (23 voturi)    
      Hizbala sau Hasbara? (Luni, 6 mai 2013, 16:54)

      DRAGON1 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      Care e logica afirmațiilor dvs? De ce este OK ca armata siriană și conducerea acestei țări suverane să fie decimate, iar rebelii afiliați Al Qaeda să fie armați direct? Asta cer cu ton tot mai strident lobbyisti și politicieni ca Bill Kristol, John McCain, John Bolton, Clifford May, Dianne Feinstein, Lindsay Graham, Richard Perle - cam aceeași oameni care au împins SUA în războiul din Irak.

      Cui de fapt îi servesc aceste atacuri contra unui regim secularist?

      Până una alta, înainte să fie eliminat "despotul" Saddam, în Irak exista o înfloritoare - și milenară - comunitate creștină. După războiul imaginat și finanțat de marile lobby-uri neoconservatoare, creștinii irakieni au fost exilați, decimați, chiar nimiciți.
      În Egipt,după aceleași tipuri de grupuri "rebele" au fost sprijinite să preia puterea, creștinii au fost printre primii măcelăriți și vânați.

      Înainte de apariția rebelilor mercenari sprijiniți de Vest și afiliați Al Qaeda, în Siria secularistă, comunitatățile religioase locale, creștinii, copții, dar și alawiții, nu se temeau pentru viața lor, acum sunt vânați de aceeași rebeli - pardon freedom fighters - pe care marile puteri îi înarmează direct, iar Israelul îi vrea în locul lui Assad.

      Mai nou, azi aflăm că rebelii au fost cei care au utilizat armament chimic contra civililor sirieni
      http://www.jpost.com/Middle-East/UN-strongly-suspects-Syrian-rebels-used-sarin-gas-312178

      Din nou, deci, pt. Dvs. ca român, și presupun ca creștin, de ce vă aflați "de partea cealaltă" când se vede clar că cei pe care îi sprijiniți în speță Israelul - au o poziție total greșită.

      http://reason.com/archives/2013/02/27/increasing-popularity-of-jihadist-groups
      http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10037055/Arming-Syrias-rebels-is-fraught-with-danger.html
      http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/middleeast/article3735247.ece
  • -6 (14 voturi)    
    iaca! (Luni, 6 mai 2013, 16:01)

    xcristi [utilizator]

    Si noi suntem foarte preocupati de interventia Rusiei in Georgia, de mentinerea trupelor in Transnistria si multe alte murdarii pe care aceasta tara aflata la limita subdezvoltarii le face!
    • +1 (3 voturi)    
      Le-o fi facind, (Luni, 6 mai 2013, 19:59)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui xcristi

      dar pentru ca sint intr-adevar un neam absurd condus de asiatici nebuni.
      Ca-n Koreea de Nord.
      Dar pentru un neam care a dat atitea inteligente utile oamenilor si care se proclama, si este paragraful asta si-n Noul Testament, "ales", v-ati astepta la asmenea prostie si barbarie?
  • +4 (10 voturi)    
    Nu cred (Luni, 6 mai 2013, 17:42)

    KostasP [utilizator]

    ca ati inteles bine. Utilizatorul acorneliu (probabil a vine de la aaron) citeste numai site-ul de stiri pro israelit debka.com si este tot asa de crestin precum sunt eu musulman.
  • -3 (5 voturi)    
    Foarte bine au facut (Luni, 6 mai 2013, 17:56)

    Kepler [utilizator]

    evreii ca au distrus armele sovietice!
    Astea trebuie distruse in orice loc s-ar gasi!