Pakistan: Primul caz de poliomielita in zonele tribale, dupa ce talibanii au interzis vaccinarile

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2013, 12:09 Actualitate | Internaţional


Un prim caz de poliomielita a fost diagnosticat la un copil in zonele tribale din nord-vestul Pakistanului, dupa ce talibanii au interzis vaccinarea, anul trecut, relateaza AFP.

"Cazul a fost detectat in Waziristanul de Nord unde vaccinarile au fost interzise in iunie. Este primul caz de cand am oprit campania, anul trecut", a declarat Elias Durry, coordonatorul campaniei de vaccinare in Pakistan al Organizatiei Mondiale a Sanatatii (OMS).

Waziristanul de Nord este unul dintre cele sapte districte tribale semi-autonome din nord-vestul pakistanez, la granita cu Afghanistanul, servind drept refugiu talibanilor si altor grupari afiliate al-Qaeda. Insurgentii se opun vaccinarii impotriva poliomielitei iar apelul lor a fost urmat de sefii de triburi.

Pakistanul este una dintre cele trei tari ale lumii unde poliomielita este in continuare endemica. "Suntem ingrijorati deoarece acest nou caz este un exemplu al unei epidemii mai mari in regiune", a adaugat Durry.

Eforturile pentru eradicarea poliomielitei au fost franate in cursul ultimilor ani de catre insurgenti, atacuri impotriva persoanelor care se ocupau de aceste vaccinari si zvonuri false potrivit carora vaccinul creeaza infertilitate si nu este in conformitate cu preceptele islamului.

Aceasta neincredere a fost alimentata si de dosarul Shakeel Afridi, un doctor care a fost condamnat pentru ca a participat la o falsa campanie de vaccinare impotriva hepatitei, organizata de CIA pentru a se asigura ca Osama bin Laden se afla la Abbottabad, in nord-vestul Pakistanului, unde a fost si ucis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3575 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    CINE A CITIT „CĂLĂREȚII” DE JOSEPH KESSEL (Luni, 6 mai 2013, 13:29)

    pointless man [utilizator]

    sau văzut filmul (cu Omar Sharif) nu va fi surprins de loc. În Afghanistanul anilor 1930-1960 campionul jocului național zis „buzkashi” își smulge bandajele și gipsul de pe piciorul rupt (fractură deschisă) și bandajează rana cu pagini din Coran. Evident că piciorul cangrenează și trebuie amputat. Evident că ultra-musulmanul Omar Sharif (nici un atac la persoană - egipteanul este un exemplu perfect pentru rarii mahomedani cîștigați de spiritul occidental) NU TRAGE NICI O CONCLUZIE științifică din propria experiență, îndurînd mutilarea cu fatalism oriental.
    Așadar „... musulmanismul, ca și țigănia, ortodoxismul, sionismul (NU iudaismul), nu subîntind nici o religie profundă, nici măcar tradițiile unei etnii anume, ci doar un mod de viață, o manieră de a fi și a gîndi (vezi țiganii blonzi din Ardeal). Adică interpretarea încremenită a universului de către maimuța nostalgică după copacul părăsit, îngrozită de complexitatea unei lumi pe care nu și-a dorit-o și cu care nu are ce face. Înapoi nu-i drum, și atunci fîrnîie pe nas, numără mătănii la infinit, recitește Tora pînă i se usucă scuipatul în gură fîlfîindu-și perciunii cîrlionțați, sau o lălăie în jeg și tribalism. Tot ce se mișcă îi e dușman, iar unii indivizi mai vioi manifestă izbucniri de energii vindicative.”
  • +1 (17 voturi)    
    Religion poisons everything (Luni, 6 mai 2013, 14:01)

    _florin_ [utilizator]

    .
    • +11 (15 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 mai 2013, 14:09)

      [anonim] i-a raspuns lui _florin_

      • +1 (7 voturi)    
        Totusi religia (Luni, 6 mai 2013, 15:08)

        _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui

        Religia ne incurajeaza sa nu punem nimic la indoiala - sa nu gandim. Religia ne spune ca toate adevarurile sunt deja cunoscute si mai mult de atat, sunt scrise intr-o carte.

        Si iata un exemplu perfect: liderii religiosi ai unei regiuni spun ca vaccinarea e contrara vointei lui Alah....

        Si copiii incep din nou sa moara!

        Cat despre relatia dintre moderati si fanatici, il citez pe Richard Dawkins. (Imi pare rau ca trebuie sa folosesc varianta in engleza, dar nu posed carte in romaneste si nu vreau sa improvizez)

        "Then there is a great chorus of disownings, as clerics and 'community leaders' [...] line up to explain that this extremism is a perversion of the 'true' faith.
        But how can there be a perversion of faith, if faith, lacking objective justification, doesn't have any demonstrable standard to pervert?"

        Richard Dawkins - The God Delusion
        Ch 8 - What's wrong with religion
        • +3 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 mai 2013, 19:36)

          [anonim] i-a raspuns lui _florin_

          • 0 (0 voturi)    
            Despre argument (Marţi, 7 mai 2013, 10:21)

            _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui

            Mi-e absolut clar ca avem de-a face cu reguli inventate de oameni, la fel cum avem de-a face cu religii inventate de oameni.

            Si in plus in cazul de fata avem de-a face cu oameni care, pretind ca stiu si nu doar ca stiu, ci ca stiu totul!

            Eu spun "Dumnezeu stie", doar atunci cand vreau sa spun "nimeni nu stie".
        • +1 (3 voturi)    
          Religia, da. Dar (Luni, 6 mai 2013, 20:31)

          XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

          religiile presupun, de obicei, si existenta unei dogme - pe care sa nu o pui la indoiala.
          Pe cand a crede ca exista Ceva, dar despre care esti constient ca nu poate fi inteles si incadrat frumusel in reguli, ritualuri etc., nu impiedica gandirea, dimpotriva - din cauza ca nu ai un set de convingeri preluat de-a gata de la societate, parinti etc, trebuie sa incerci sa iti compilezi singur si in continuu raspunsurile.
          In ceea ce ma priveste, eu nu prea cred nici ca exista Ceva-ul, dar poate exista .... uneori cred, uneori nu. Insa sunt sigura ca religiile au cam 1% chestii frumloase si benefice (cum ar fi ideea de cooperare, compasiune etc.) si restul otravuri de umplutura, care nu serveste decat la a controla mai usor oamenii.
          Budismul are ceva mai putin gunoi, totusi ... In orice caz, a dezvoltat si niste practici care sunt chiar utile si pot fi folosite de catre oricine, indiferent de restul credintelor sale - meditatie, exercitii de respiratie etc. Plus ca include si animalele in domeniul compasiunii, motiv pentru care are muuuulte puncte din partea mea :)
          • 0 (0 voturi)    
            Dogme (Marţi, 7 mai 2013, 11:03)

            _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

            Cred ca singurul mod in care o idee isi poate demonstra valoare e sa accepte critica sa se impuna intr-o dezbatere libera.

            Oricine se eschiveaza acestui tip de mecanism are ceva de ascuns.

            Daca acel Ceva exista sau nu, e definitiv o intrebare la care nu putem da un raspuns definitiv. Putem insa spune ca existenta acestui Ceva in oricare dintre formele de prezentare consacrate, este imposibila, iar intr-o forma oarecare improbabila.

            Religiile au fost cu siguranta gandite cu scopul de a creea un model de viabil viata, doar ca venind din timpuri intunecate, in care oamenii nu intelegeau nimic despre boli, catastrofe naturale, evenimente cosmice samd, au fost nevoiti sa improvizeze.

            Gasesc si eu destule idei bune in religii si sunt deacord cu tine ca religiile orientului (budism, hinduism) sunt mai seducatoare decat cele abrahamice. Si totusi existenta luptatorilor kamikaze sau tigrilor tamili ar trebui sa ne dea tuturor de gandit.

            In principiu ultima baricada pe care o intampini in discutia cu un credintios e aceea ca morala are sens doar in cadrul unei religii. Oamenii fara religie sunt oameni fara morala, spun ei...

            O explicatie de ce lucrurile nu stau asa si de ce morala preceda religiile e data de Richard Dawkins in "The God Delusion" in capitolul 6. (Sunt cu siguranta multe altele, dar aceasta mi-e mie cea mai draga)
      • +3 (3 voturi)    
        si (Luni, 6 mai 2013, 15:46)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui

        eu tot gnostic ma numesc.
        • +3 (5 voturi)    
          Nu trebuie neaparat sa fii agnostic (Luni, 6 mai 2013, 17:10)

          urfe [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          Avem somitati in matematica, fizica, chimie, biologie samd. care cred in existenta lui Dumnezeu - Phillips, Knuth, Kobilka, Gurdon samd.

          Diferenta este ca ei si-au facut o pasiune din a intelege lumea, si nu din a se inchide intre copertile unei singure carti.
          • +4 (4 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 mai 2013, 19:34)

            [anonim] i-a raspuns lui urfe

      • 0 (0 voturi)    
        Scuze, dar ... asta inseamna ca (Luni, 6 mai 2013, 20:33)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui

        nu esti religios, mai degraba agnostic.
        Si cum mai zicea cineva, da, si eu sunt agnostica :D Doar ca eu ma indoiesc si de existenta Ceva-ului, insa nu chiar tot timpul.
  • +1 (9 voturi)    
    Factiunea Talibanilor Romani nu zice nimic? (Luni, 6 mai 2013, 16:01)

    AlinNeculai [utilizator]

    Pai cand este vorba ca a aparut o gripa apar zeci de "inteligenti" care ne explica cum este rau daca te vaccinezi. La fel s-a pus problema si in cazul vaccinului impotriva HPV, pentru preventia cancerului de col uterin. In rezumat, este vorba despre reptilieni extraterestri care doresc sa ne omoare (logic!), cu aceste vaccinuri, dar exista si curente mai "rationale" care nu doresc vaccinuri pentru ca ar da satisfactie materiala industriei farma. Altii din curentul "rational" banuiesc industria farma ca se ocupa cu eliberarea tulpinilor noi de gripa (de ex.) pentru a isi face planul. De aceea ei nu isi fac vaccinul. Pentru ca, nu-i asa, daca intr-adevar ar avea dreptate (si uneori sunt si eu tentat sa-i cred) si firmele farmaceutice elibereaza versiuni tot mai "performante" de gripa (de ex.) nefacandu-mi vaccinul si murind le-as face in ciuda.
    Asa ca talibanii adevarati nu sunt decat niste poeti toleranti fata de talibanii romani!
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru gripa nu ma vaccinez (Luni, 6 mai 2013, 20:54)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui AlinNeculai

      nici eu. Si nu prea sunt pentru vaccinul anti-gripal, dar ... ma rog, nu sunt militanta in sensul asta, face fiecare cum vrea. Pur si simplu, cred ca am un organism destul de puternic ca sa faca fata unei gripe si sa isi imbunatateasca imunitatea, iar daca e o tulpina prea agresiva si diferita de cele incluse in vaccin, oricum nu o sa ma ajute vaccinul. Poate cand o sa fiu mai in varsta si nu o sa mai functioneze cum trebuie sistemul imunitar o sa incep sa fac si anti-gripale :)
      Cu poliomelita e cu totul altceva, si da, si eu am observat ca au aparut unii si la noi, care tuna si fulgera impotriva vaccinarii. Numai ca si aici ... e treaba lor. Cei vaccinati nu vor avea de suferit, iar unii dintre cei nevaccinati se vor imbolnavi - asta e.
      E drept ca ar putea fi o problema si pentru cei vaccinati, in sensul ca daca parintii refuza sa isi vaccineze copiii iar acestia se imbolnavesc si trebuie preluati de sistemul public de sanatate, inseamna ca sa platim toti pentru decizia unora - ceea ce mi se pare incorect. Dar .... asta e deja o alta poveste :)
      • +1 (3 voturi)    
        Doar un punct (Luni, 6 mai 2013, 22:14)

        urfe [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        Este important de mentionat ca se poate intampla ca tu, fiind nevaccinat, sa infectezi pe cineva care nu va rezista bolii (sau mutatiei), din motive variate: sistem imunitar mult prea slab, varsta prea mica sau prea inaintata, complicatii medicate etc.

        Este un alt punct, extrem de important pentru imunizari 'in masa'.

        Nu e o critica, ci numai ceva ce poate multora le scapa.
  • -7 (7 voturi)    
    Hmmm (Luni, 6 mai 2013, 16:37)

    MRSmrs [utilizator]

    Propaganda...poliomielita nu se manifesta asa de rapid in cazul incetarii =vaccinarii=.
    Cine a vazut documentarul de pe Discovery despre poliomielita, vaccinuri, nu crede in asa inventii de presa.
    • +4 (4 voturi)    
      Graba (Luni, 6 mai 2013, 17:42)

      urfe [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      Nu e cam scurt articolul pentru a trage asemenea concluzii?

      In primul rand, nici nu s-a spus varsta copilulu. Cum vaccinarea nu se face de aproape un an, e aproape sigur ca sa exista copii care nu si-au primit deloc vaccinul.
      Apoi, prima doza se face la cam doua luni, nu? Iar perioade de incubatie era de aproximativ o luna.

      Si o intrebare: de ce ar fi stirea propaganda, si nu documentarul vazut de tine? Amandoua tin de presa, si ti-au fost distribuite prin aceleasi mecanisme.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 mai 2013, 19:37)

      [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs