Ambasadorul ceh la Washington le explica internautilor americani: Cehia e diferita de Cecenia

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 17:48 Actualitate | Internaţional


Ambasadorul ceh in Statele Unite ale Americii a postat vineri un mesaj pe site-ul ambasadei in care subliniaza ca Republica Ceha, tara membra a Uniunii Europene, este diferita de Cecenia, regiunea separatista rusa cu populatie predominant musulmana. Ambasadorul s-a aratat ingrijorat de faptul ca multi utilizatori ai site-urilor de socializare au confundat cele doua tari, afirmand ca cei doi suspecti in cazul dublului atac cu bomba din Boston, de origine cecena, ar proveni din Cehia.

"Pe masura ce ies la iveala mai multe informatii despre originea presupusilor atacatori, constat cu ingrijorare, pe platformele de social media, o neintelegere cu privire la acest lucru. Republica Ceha si Cecenia sunt doua entitati foarte diferite - Republica Ceha este o tara central-europeana; Cecenia este parte a Federatiei Ruse", arata ambasadorul ceh la Washington, Petr Gandalovič.

Dupa ce s-a aflat vineri ca familia celor doi suspecti, Tamerlan si Djohar Tsarnaev, este originara din Cecenia, mai multi utilizatori Twitter au postat mesaje in care confunda Cecenia cu Republica Ceha, informeaza CNN.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6371 vizualizari

  • -5 (39 voturi)    
    Oare (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:07)

    xrogo [utilizator]

    asta pentru ca scoala americana este cea mai buna din lume,la noi pana si un pusti stie unde este Cecenia,darminte s-o confunde cu Cehia!!
    • +8 (30 voturi)    
      eşti pe arătură (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:07)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      E vorba despre pronunţie. La fel cum Bucharest e foarte asemănător cu Budapest, Czechia e foarte asemănător cu Chechnya. Fiind căpşunar, îţi spun că de destule ori mi s-a-ntâmplat ca, la întrebarea "de unde eşti", la răspunsul "Romania", să aud "Aaa, Armenia?"
      • +6 (14 voturi)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:47)

        pragmatism [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Ai dreptate. Si mie mi s-a intamplat de multe ori in SUA ca atunci cand spuneam ca sunt din Romania sa primsc raspunsul "Aaa, Armenia?" . Toate astea din cauza pronuntiei.
      • +14 (16 voturi)    
        romani (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:02)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        e o cofuzie similara cu cea roman-rrom. "in sfarsit" ( cu ghilimelele de rigoare)nu suntem singurii confundati.
      • +3 (23 voturi)    
        Pai nu stii tu sa pronunti Romania cum trebuie. (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:03)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Deschide gura mai larg atunci cand vorbesti in engleza.
        Cehia si Cecenia au pronuntii asemanatoare, dar totusi diferite. Nu exista sa le confunzi atata timp cat ai auzit de ele si stii in mare cam pe unde sunt. In plus, in limba engleza cand vorbesti despre Cehia, de obicei se adauga si "Republic"...Czech Republic.

        Americanii pur si simplu stau prost cu geografia, nu e o noutate...iar asta o stiu si ei.
    • +10 (22 voturi)    
      ia intreaba-l pe pustiul ala (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:32)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      daca stie care e capitala statului american alabama sau cate insule sunt in hawaii.
    • -4 (18 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:46)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      americanii sunt recunoscuti pentru incultura lor.
  • +2 (18 voturi)    
    asa este... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:08)

    luci30 [utilizator]

    cind se americanizeaza,nume de tari si persoane,nu se mai intelege nimic sau se fac confuzii regretabile!
  • +4 (24 voturi)    
    Stati linistiti.... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:16)

    cristian_n [utilizator]

    Habar nu au si nici nu vor sa aibe habar...
    Am fost intrebat de ce nu stiu ruseste,,pt ca noi,romanii suntem.....etc...
    • +12 (24 voturi)    
      Pune-te in locul lor (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:03)

      T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui cristian_n

      Daca te intreb care este capitala si ce limba se vorbeste intr-o tara obscura din Africa sau din Asia nici tu nu vei avea habar. E aceeasi situatie.
      • -6 (16 voturi)    
        Dar atunci.... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:55)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

        Nu esti marele jandarm al lumii...
        Ci un obscur cecen...
        Iar cu intrebarea ca nu voi sti,...stai linistit...am invatat... nu am clapacit..
  • -6 (22 voturi)    
    Stereotipuri (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:32)

    T1beriu [utilizator]

    Repede ati catalogat Cecenia ca stat majoritar musulman sa alimentati stereotipurile si ura fata de aceasta religie.

    Nici ambasadorul ceh si nici CNN nu au facut aceasta afirmatie, dar deh, traim in Romania si ne place sa catalogam si sa punem etichete si sa fim codasi in comportament si deontologie mediatica.

    Apropo ce este "Tweeter"?
    • 0 (20 voturi)    
      da (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:19)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

      eu urasc aceasta religie criminala. Matale o iubesti, chestie de gust, de prost gust mai exact.
      • +1 (5 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:45)

        Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Eu l-aş întreba pe puştiul ăla dacă ştie cât face cu maşina de la Berlin la Manchester - New Hampshire, evident :))
      • -1 (11 voturi)    
        Trist (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:57)

        T1beriu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Mda, nu stiu cum ai ajuns la aceasta concluzie in urma comentariul meu. Dimpotriva, sunt anti-orice-fel-de-religie.

        Daca ti-ar fi placut istoria studiata in timpul scolii ai fi stiut ca majoritatea religiilor au fost si continua sa fie criminale.
        • 0 (8 voturi)    
          poate ca (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:51)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

          toate religiile au fost la un moment dat istoric criminale cum zici tu. Dar de vreo 10 ani incoace islamul ia premiul 1 cu coronita la atrocitati all arround the globe. Deci sustin ce a zis "bec" : Ii cam iubesti . Ba mai rau iubesti corectitudinea politica (traducerea e burtista) ceea ce e mult mai grav. Ce e rau daca sustinem ca decreieratii aia erau musulmani? Si erau.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu e nici rau nici bine... (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:34)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Dar generalizarile astea sunt periculoase. E ca si cum ai spune ca toti negrii stau pe beneficii.
            E o chestie de mentalitate, sa stii. Uite, traiesc in Londra de ceva vreme si e plin de musulmani aici. Inevitabil ajungi la un momentdat sa vorbesti cu ei, nu doar in interes de serviciu sau pentru vreo informatie.
            Si iti dai seama destul de rapid ca nu sunt oameni inchisi la minte, nu urmaresc Coranul cuvant cu cuvant, nu se opresc la nu stiu ce ore ca sa-si intinda covorasul si sa se roage. Sunt modernizati...si in acelasi timp musulmani.
            Religia lor nu e mai criminala decat altele, pur si simplu e vina acelui mediu inchis in care traiesc...nu pot evolua. Cum scapa de acolo...cum devin alti oameni.
        • 0 (8 voturi)    
          Crima (Duminică, 21 aprilie 2013, 0:22)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui T1beriu

          Criminal e si focul, curentul electric si radiatia Roentgen. Criminala e si intreaga industrie auto, impreuna cu o multime de soferi. Cit despre apa, centralele nucleare, cercetarea biologica, puscariile, oasele de peste, cutitele, alcoolul si pistoalele mitraliera, ce sa mai vorbim ... Mai toate sint criminale.

          Daca o sa cumpanesti atent, poate ca nu crima este ceea ce urasti cel mai mult la religie. Probabil ca mai este si altceva.
  • -4 (12 voturi)    
    era normal... (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:33)

    mereuinminus [utilizator]

    m-aş fi îngrijorat, suspectându-i de studiu individual pe americani, ceea ce e mai puţin probabil decât să ne lovească vreun meteorit, dacă n-ar fi confundat cele două ţări! aşa că reacţia ambasadorului la manifestările publicului american, în normalitatea de la standardele de acolo, e ceva normal...
    • +11 (15 voturi)    
      de curiozitate (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:17)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui mereuinminus

      Poţi enumera judeţele ţării tale fără să te uiţi pe vreo bibliografie? Sincer! :)
      • 0 (2 voturi)    
        Felicitări! (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:05)

        mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Eşti un adevărat american, dintr-ăia care confundă Cehia cu Cecenia... Dar, să te educ: nu pe bibliografie te uiţi, sau, de fapt, tu, da, dar oamenii, în general, se uită pe un material, o carte, o publicaţie, etc., căci bibliografia e doar o listă de titluri de materiale, dar tu, după ce că spui inepţii, îţi mai place să te şi dai mare cu realizarea asta! Cât despre judeţe, spre deosebire de tine, le ştiu bine şi reşedinţele, căci am călătorit peste tot, ştiu totul pe de rost. Şi nu văd legătura dintre judeţele unei ţări şi confuzia dintre două ţări separate, dar, venită din partea ta, pot tolera cu multă înţelegere comparaţia. Mulţumesc pt. atenţie!
        • +1 (3 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 aprilie 2013, 19:21)

          [anonim] i-a raspuns lui mereuinminus

          • +1 (1 vot)    
            Mulţumesc pt. felicitări... (Luni, 22 aprilie 2013, 13:45)

            mereuinminus [utilizator] i-a raspuns lui

            Să vă comunic, însă: dacă vă lăudaţi că rezolvaţi logaritmi, etc, înseamnă că aveţi o logică. De data asta, însă, ceea ce expuneţi arată că fie aţi urmărit firul expunerilor mele anterioare cu superficialitate, fie logica dvs. nu e riguroasă deloc: 1. nu eu l-am băgat în seamă pe ampersand, ci el s-a băgat în seamă cu mine, venind, pe deasupra, şi cu un ex. atât de potrivit ca de pildă compotul de prune şi combustia în patru timpi - totuşi, dacă adăugăm nişte circumstanţe putem, prin absurd, face spune că un compot fermentat poate produce în stomacul consumatorului un efect asemănător cu cel al combustiei menţionate... 2. ampersand a încercat stângaci, fără a pune nimic în loc, fără argumente, să-mi atace punctul de vedere exprimat faţă de articol şi confirmat din experienţa mea directă: faptul că, dacă un ambasador al unei ţări e atât de îngrijorat încât să explice publicului din SUA despre ţara lui, pt. a o feri de eventuale neplăceri cauzate de ignoranţa crasă, rezultă că americanii în general, iar asta o ştiu din experienţă directă, sunt atât de inculţi la cap. geografie, ca de altfel la multe alte capitole, încât nu se poate ascunde sub preş lucrul ăsta, mai ales că românii importă la greu "cultură" americană... 3. opinia mea nu e singulară, ci e întărită şi de cele ale altor cititori ai articolului...
            4. faptul că ampersand a călătorit peste gârlă sau că dvs. aţi văzut vreo 3-4, hai 5, de, dau de la mine, vieţi, nu are relevanţă cu tema şi dialogul nevoit dintre mine şi ampersand 5. laudele de sine nu aduc vreun respect, ci doar o impresie contrară în cel mai bun caz, iar ăsta e un sfat amical 6. când intraţi în discuţie să daţi sfaturi, fiţi calat pe firul discuţiei, elementele în plus neavând nicio legătură, necontribuind la convingerea celui căruia vă adresaţi de corectitudinea raţionamentului dvs. Mulţumesc pt. amabila atenţie!
  • -3 (13 voturi)    
    Daa.. (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:35)

    schimbu3 [utilizator]

    am fost intrebat de un american daca vorbesc rusa, ca lui asa ii suna romana, a rusa...
    • +1 (3 voturi)    
      Mi s-a intamplat de multe ori (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:53)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui schimbu3

      In Europa nu in US. Poate din cauza cuvantului Da care e des folosit si noi si de rusi. Sau poate din cauza ca accentul nostru (al meu sigur desi nu stiu boaba rusa) suna ruseste ?
  • -5 (19 voturi)    
    pai de obicei (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 18:46)

    gopo111 [utilizator]

    americani nu isi gasesc propriul oras pe harta ce vreti, pt ei citeodata e muuuuult prea dificil sa se informeze , "maninca" cu lingura ce le arunca aia din presa de obicei, sau ce le spun alti, cit despre a gasi alta tara pe harta, greu tare de tot
    • +8 (18 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 19:11)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      Ce contează, să ştii să arăţi pe hartă unde ţi-e oraşul şi să fii a doua cea mai săracă ţară din Europa, sau să nu ştii să-ţi arăţi oraşul pe hartă dar să fii prima putere economică mondială?

      Când ştii prea multă geografie, n-ai timp să munceşti şi-ajungi să mori de foame şi să pută locul sub tine de-atâta gândit.
      • +10 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:45)

        [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        • 0 (0 voturi)    
          Macar acum... (Duminică, 21 aprilie 2013, 16:53)

          Catz Kitty [utilizator] i-a raspuns lui

          ... suntem pe cale sa scapam si de paduri.
  • +8 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 20:38)

    [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      Prostul dacă nu e fudul.. (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 23:16)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui

      Și în SUA și în Europa sunt ignoranți. Cei din SUA par mai aroganți, se dau mai mult în spectacol, inclusiv pe Internet
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:23)

        [anonim] i-a raspuns lui Omics

    • +5 (5 voturi)    
      Spiritul de competitie (Duminică, 21 aprilie 2013, 0:57)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui

      E adevarat, cultura generala este si nu este importanta. Pentru Europa de Est, cultura generala invatata in scoala comunista, a fost o realitate si un motiv de mindrie. Dar si de mirare. Ne-am fi asteptat ca cetateanul vestic sa fie in medie mai destept si mai cult decit cetateanul estic. Cind colo, el s-a dovedit a fi mai civilizat. La asta nu prea ne-am asteptat.

      Dincolo de mentalitatea provinciala, de lungul nasului, de nationalism si exceptionalism, troneaza spiritul de competitie. Cred ca am fi cu totii mult mai saraci daca ar disparea acest spirit.
  • +5 (9 voturi)    
    Observatie (Sâmbătă, 20 aprilie 2013, 21:55)

    Sani [utilizator]

    Daca acest articol ar fi aparut acum 10 ani, toti ar fi dat pe spate de mandrie patriotica cum ca "romanii" sunt destepti si americanii prosti.

    Este bine ca ne vedem mai bine lungul nasului acum.

    Este un prim pas.

    P.S.: As vrea sa-i depasim pe americani la organizare si patriotism.
    Patriotism ala care te face sa muncesti pentru tara ta, sa-i respecti pe ceilalti romani, sa pastrezi tara ta curata, ...
    Nu acel patriotism pentru care romanii urla pe stadioane impotriva strainilor....
  • -2 (10 voturi)    
    Abbasadorul Cehiei trimite americanii la scoala (Duminică, 21 aprilie 2013, 1:20)

    andreesanu [utilizator]

    Reactie normala a ambasadorului Cehiei de ai trimite la scoala pe americani De altfel la ei incultura-i o boala veche,majoritatea americanilor au mentalitatea derbedeilor nostri care s-au oprit cu scoala ca ei au de facut bani,ce-i cu atita carte ???,totul este o varza in capul lor .
    • +5 (5 voturi)    
      gresit (Duminică, 21 aprilie 2013, 4:19)

      PeterDacian [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Ei nu au inflatie de diplome. Nu sunt ei cei care ingroasa rindurile soferilor cu studii superioare...inflatia de diplome a fost adusa cu emigratia. Majoritatea localnicilor s-au oprit cu scoala din cauza costurilor ridicate. Si in final, de ce ar trebui sa aiba toti studii la greu? Cineva mai trebuie sa traga si la saiba! Iar pentru asta nu au nevoie sa stie unde este Cecenia...sau Cehia...
    • +7 (7 voturi)    
      despre scoala (Duminică, 21 aprilie 2013, 9:34)

      acasa1284285656193 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Stimabile,corect se scrie "A-I TRIMITE LA SCOALA"!!
      deci,poti si matale sa mai pui mana pe...carte!! In rest,sa auzim numai de bine!!
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 aprilie 2013, 12:31)

      [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

  • +1 (1 vot)    
    consumerismul (Duminică, 21 aprilie 2013, 21:34)

    Tritonul [utilizator]

    Vad ca multi le iau apararea americanilor si par sa aiba dreptate. Dar sa nu uitam ca nimic nu e mai periculos decat ignoranta si ma tem ca din ea se trage consumerismul patologic al americanilor, care consuma combustibil si energie electrica in nestire, fara sa se gandeasca la consecinte. Si asta ne costa pe toti, ca suntem pe aceeasi planetuta.