Boris Berezovski a fost gasit cu "o legatura in jurul gatului", afirma politia, care nu exclude complet ipoteza unei crime

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 28 martie 2013, 15:09 Actualitate | Internaţional


Boris Berezovski (iulie 2007)
Foto: Agerpres
Oligarhul rus Boris Berezovski a fost gasit pe podeaua salii de baie, cu "o legatura in jurul gatului", a precizat joi un oficial al politiei, odata cu anuntul privind deschiderea unei anchete legate de circumstantele decesului sau, scrie AFP.

Berezovski, in varsta de 67 de ani, a fost descoperit mort sambata, in resedinta sa din Ascot, in apropiere de Londra, de un angajat al sau. El avea "o legatura in jurul gatului si o bucata din acelasi tesut (a fost gasita) pe bara dusului de deasupra sa", a declarat inspectorul Mark Bissell.

Politia a precizat ca Boris Berezovski a fost vazut viu pentru ultima oara vineri seara, la ora 21,05, de acelasi angajat al sau.

Inspectorul a repetat ca decesul a survenit probabil in urma spanzurarii, asa cum au aratat si rezultatele autopsiei publicate luni seara.

El a precizat ca examenele toxicologice sunt in continuare in curs de derulare, iar rezultatele nu vor fi cunoscute mai devreme de cateva saptamani.

Autopsia nu a aratat "nicio urma de lupta violenta" care sa fi precedat moartea iar politia nu detine pana in prezent nicio proba privind implicarea unei alte persoane.

Implicarea unei alte persoane, care a starnit numeroase speculatii, "nu poate fi complet exclusa atat timp cat examenele sunt in derulare", a precizat insa politistul.

Inspectorul Mark Bissell a facut aceste declaratii cu ocazia anuntarii deschiderii unei anchete privind circumstantele mortii disidentului rus.

Denumita "inquest", acest gen de ancheta este destinat stabilirii exacte a circumstantelor exacte ale unui deces in cazul unei morti violente dau inexplicabile. Efectuata in paralel cu ancheta politiei, ea nu se concretizeaza intr-un proces si nu urmareste stabilirea de responsabilitati penale sau civile.

Fosta eminenta cenusie la Kremlin sub Boris Eltin si cazut apoi in dizgratie in era Vladimir Putin, Boris Berezovski s-a stabilit la Londra, unde a obtinut statutul de refugiat politic in 2003.

In ultimele luni a intampinat serioase probleme financiare si juridice iar prietenii sai l-au descris ca fiind depresiv. Numerosi apropiati ai sai si-au exprimat insa indoiala in ceea ce priveste teza unei sinucideri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1511 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Pai cum vine asta (Joi, 28 martie 2013, 15:14)

    xvlad [utilizator]

    Omul avea un streang de gat, dar primele declaratii ale politiei au fost ca moartea e inexplicabila??? Astia au angajat politisti romani?

    Poate era un streang din tesatura simpatica, vizibil doar la ultraviolete, cam cum e cerneala simpatica.
    • -1 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 28 martie 2013, 15:36)

      Erasm [anonim] i-a raspuns lui xvlad

      • +3 (5 voturi)    
        Din pacate, nu cred... (Joi, 28 martie 2013, 16:08)

        xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

        Ar fi bine sa fie cum zici tu. Dar politia romana, in general, nu e cine stie ce. Vezi vastele retele de proxenetism si politistii care isi iau partea. Asta nu e o politie serioasa. In UK nu ar fi posibil asa ceva la scara larga.

        Ideea ca romanii sunt buni profesionisti in cine stie ce domenii este, de multe ori, un mit. Ca avem cai mai buni piloti, cei mai buni ingineri de petrol, cei mai buni medici etc etc. Nu e asa... nu zic ca sunt prosti, dar nici nu poti zice ca sunt cei mai buni. Unii sunt biuni, altii chiar foarte buni, dar nu cei mai buni. Ne place noua sa zicem asa...

        Oricum, siguranta de pe strazile noastre se datoreaza faptului ca infractorii care ocupau aceasta nisa sunt la furat in Vest. Plus faptului ca nu avem cartiere mari de imigranti, precum PArisul.
        • +1 (5 voturi)    
          "cel mai bun" (Joi, 28 martie 2013, 16:22)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

          Poate sa aiba "cei mai buni" (politisti sau orice altceva) din lume - problema e ca aceia 'cei mai slabi" sunt ATAT de multi incat afecteaza dramatic media >:

          Pana si in prelucrarile statistice: nu se ia in considerare ceea ce e in afara "norului statistic"
        • 0 (4 voturi)    
          Comment sters de user (Joi, 28 martie 2013, 16:26)

          Erasm [anonim] i-a raspuns lui xvlad

          • +1 (1 vot)    
            Tot nu-s de acord cu tine... (Joi, 28 martie 2013, 17:35)

            xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

            Sunt convins ca si in UK sunt politisti corupti, dar cred ca mult mai putini procentual...

            Iar aprecierile Interpolului se refera, probabil, la cativa oameni. Plus ca s-ar putea ca astfel de cazuri sa fie luate mult mai inserios de catre politistii romani si atunci sa-si faca treaba cum trebuie. Dar la nivel de medie... cred ca stam jalnic.

            Inca o data: la nivel de medie.

            Afirmatia ta ca romanii sunt cel mai auto-critic popor cred ca merita nuantata putin. Cred ca ne place sa ne criticam intre noi cu scopul de a arata cat de grozavi suntem (prin comparatie cu cel criticat), In acelasi timp, tot ca sa ne simtim grozavi, cand vine vorba sa ne comparam cu cei din exterior, ne dam cocosi. Doamne fereste sa vina vreun strain sa ne invete cum sa facem ceva... rezistenta este imensa.
      • 0 (0 voturi)    
        Linistea de pe strazi? (Joi, 28 martie 2013, 20:35)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Erasm

        Depinde la ce ne raportam
  • -1 (3 voturi)    
    pai e simplu... (Joi, 28 martie 2013, 16:20)

    Codruta N [utilizator]

    S-a spanzurat in baie si dupa aia si-a amintit ca a uitat sa ia niste substante toxice si s-a dus dupa ele :D