The Independent: Opriti demonizarea noilor imigranti UE

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 8:45 Actualitate | Internaţional


Publicatia britanica The Independent a publicat joi un editorial in care critica reactiile si "zvonurile alarmiste" cu privire la ridicarea restrictiilor impuse Romaniei si Bulgariei si arata ca imigratia este buna pentru economia britanica. Articolul intitulat "Opriti demonizarea noilor imigranti UE" incerca sa tempereze o inflamare la nivelul opiniei publice privind consecintele migrarii romanilor si bulgarilor, intr-un context electoral, relateaza Mediafax.

The Independent aminteste gestul partidului nationalist britanic UK Independence Party de a posta un ceas cu numaratoare inversa pana la 1 ianuarie 2014, cand vor fi anulate restrictiile, catalogandu-l drept "nerusinat de alarmist" subliniind ca gestul. Potrivit editorialului, asemenea gesturi sunt menite sa sustina afirmatia partidului porivit careia anularea va conduce la sosirea unui val de 350.000 de imigranti romani si bulgari in M.Britanie.

Publicatia denunta totodata ca "dubioasa" estimarea avansata miercuri de un grup de lobby impotriva migratiei, Migration Watch, potrivit caruia aproximativ 50.000 de imigranti din cele doua tari membre UE vor sosi anual dupa anularea restrictiilor, adaugand ca grupul estimeaza "consecinte semnificative" asupra locuintelor, locurilor de munca, scolilor si spitalelor.

"Justificarea acestei panici morale este faptul ca Guvernul a gresit atat de mult data trecuta. Cand Polonia a aderat la UE, Ministerul de Interne a estimat ca pana la 13.000 de polonezi vor veni anual in Marea Britanie. In urmatorii doi ani au venit 264.560. Situatia ar urma sa fie si mai rea de aceasta data, sugereaza profetii nenorocirii, pentru ca salariul minim in Romania si Bulgaria este cat jumatate din cel al Poloniei. Imigranti slab calificati vor veni si vor lua locurile de munca ale britanicilor acceptand salarii mai mici", se arata in editorial.

The Independent considera aceste date un "mit" si apreciaza ca "impactul real urmeaza sa fie mai mic", citand date ale Migration Observatory din cadrul Universitatii Oxford. Astfel, publicatia subliniaza ca, la aderarea Poloniei, Marea Britanie era singurul stat membru "mare" care avea piata muncii deschisa, pe cand in 2014 "toate economiile majore europene anuleaza restrictiile".

"Cei mai multi romani ar urma sa se duca in Italia, Spania si Franta, cu care au legaturi lingvistice si culturale, unde multi au deja rude. Cei descurajati de rata mare a somajului in aceste tari se vor orienta mai degraba spre Germania si Olanda, ci nu spre M.Britanie. In plus, bulgarii si romanii stapanesc mai putin engleza decat polonezii", se argumenteaza, in continuare, in editorial.

De asemenea, publicatia scrie ca "imigratia este buna pentru economia britanica", subliniind asupra "contributii uriase" ale unor imigranti catre societate si citand faptul ca ei creeaza locuri de munca si intra in competitie, sunt "dinamici", accepta locuri de munca refuzate de localnici, indeplinesc unele "sarcini vitale in cadrul serviciilor publice", sunt tineri si au copii - "o veste buna in contextul imbatranirii" societatii", au o "etica puternica" a muncii.

Editorialul denunta totodata "negustori de mituri" care sugereaza ca imigrantii traiesc toti din ajutoare sociale - subliniind ca "97% dintre muncitorii imigranti inregistrati au joburi full-time", dar si pe cei care ii considera infractori - citand Asociatia Sefilor de Politie, potrivit careia rata infractionalitatii in randul imigrantilor polonezi, slovaci, lituanieni, romani si bulgari este "similara cu a restului populatiei" britanice.

In finalul editorialului se conchide ca "desi migratia este pozitiva, vor exista intotdeauna critici" si ca "demonizarea noilor veniti nu este un raspuns util" la probleme cu locuintele, scolile, spitalele si ajutorul social.

Amintim ca ministrul britanic al Comunitatilor, Eric Pickles, a avertizat la sfarsitul saptamanii trecute ca un nou "aflux" de romani si bulgari ar crea probleme suplimentare legate de locuinte in Marea Britanie, potrivit BBC News. Pe de alta parte, Pickles a declarat ca nu are inca date referitoare la estimarile numarului de imigranti care ar putea ajunge in Marea Britanie dupa ce vor primi drept de munca si de sedere in decembrie si doreste sa solicite informatii suplimentare pentru a lansa un scenariu "de speriat".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5832 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    felicitari The Independent (Vineri, 18 ianuarie 2013, 9:41)

    jackalphonse [utilizator]

    nu putem ascunde praful sub pres. globalizarea nu presupune doar facilitati pentru corporatii si supermarketuri. daca locurile de munca migreaza, pentru stabilirea echilibrului mi se pare normal sa migreze si forta de munca, altfel echilibrul este puternic perturbat. daca admitem ca globalizarea este un lucru bun, atunci trebuie adaptata cu toate consecintele ei. evitarea rezolvarii problemelor incomode pentru tarile puternice nu face decat sa transforme procesul de globalizare intr-un arc tensionat, care atunci cand se va destinde, va creea o noua criza. Romania si Bulgaria nu sunt tari africane, unde analfabetismul este ridicat. lumea se informeaza, critica si beneficiaza de o legislatie care-i permite sa reactioneaze (chiar daca nu se face uz de ea deocamdata). aroganta ""lorzilor"" ar putea sa se in toarca impotriva lor.
    • -1 (9 voturi)    
      globalizare (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:22)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Globalizarea nu inseamna sa vin eu sa ma instalez la tine acasa ca e mai misto ca la mine ... si sa mai fac si deranj pe deasupra.
      • +4 (6 voturi)    
        Nu cred ca ai inteles (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:51)

        The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        Globalizarea a avut ca si consecinta moartea industriei la noi (nu a fost competitiva) si atunci tu nu ai alternativa decat sa te duci acolo unde este de munca, exact cum a spus @jackalphonse, locuri de munca in alte parti, e normal sa migreze si populatiile acolo.
        • +7 (7 voturi)    
          NU ! NU ! NU ! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:36)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Adevărat - o bună parte din industria noastră nu era DE LOC COMPETITIVĂ fiind gîndita de țăranoiul gîngav din Scornicești și gașca lui de primitivi răsărită de prin cotloane similare. Dar o bună parte avea potențial real (cimentul, anvelopele, etc). Dovada ? Au fost preluate de firme străine și funcționează bine-mersi.

          Numai că ALȚI primitivi-pășuniști (directori, activiști, securiști - pe scurt politruci) TOTAL INCOMPETENȚI, ȘTIAU CĂ NU SE POT RECICLA. De aceea Iliescu (altă jigodie „emanată” de străfundurile bordeielor) a făcut tot ce a putut să-i țină „în funcții” pînă la pensia (grasă) pe care și-o dădeau singuri. Astfel și ce ar fi mers, și ce nu, s-a bălăbănit ani de zile, risipind și furînd la disperare (vezi Oltchim). Cretinii de angajați erau mulțumiți că pot lenevi-ciordi în continuare (vezi vînzătorii de piese Dacia de pe marginea autostrazii ce te atacau la orice oprire - au venit „capitaliștii” francezi și s-a rezolvat).

          Dacă această nici-viață-nici-moarte nu s-ar fi perpetuat (cu bună știință) la nesfîrșit, masa proștilor s-ar fi putut recalifica la ea acasă (cu biciul, desigur, dar fără să învețe limbi străine și făară prunci abandonați) și, pînă la urmă (DOUĂ DECENII), țara ar fi prosperat.

          Vreți un exemplu ? POLONIA. !

          Drept consecință ne milogim prin străini, dar la comentarii ținem „patriotic” coada rîioasă sus, amețindu-ne cu globalizări și alte vorbe goale de legionari întîrziați, cu țărîna patriei între degete(le de la picioare).
          • -1 (3 voturi)    
            emigreaza (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:08)

            Crup [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

            Emigreaza baiete, ca vad ca iti merge mintea. N-ai ce cauta in poporul care voteaza masiv cu unul ca jiji, sau cu unul ca felix turnatorul. Din comentariul tau imi dau seama ca gandesti ca ai niste principii de viata sanatoase, in consecinta n-ai ce cauta in cadrul acestui popor putred.
            • +2 (2 voturi)    
              FOARTE INTERESANTĂ REACȚIE ! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:34)

              pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Crup

              Adică să mă duc dracului astfel încît cei cîțiva (mulți-puțini) care pot judeca, dar au nevoie doar de o scînteie pentru a pricepe, să se afunde și mai tare în disperare. Iată un exemplu perfect, deși nu foarte explicit, cu privire la fatalismul mioritic despre care tot frecăm menta. Dacă nu cumva ne confruntăm cu un agent de influență deosebit de subtil.

              Asta-i tragedia României - lipsa de structură a gîndirii (Dan Cristea Contributors 6 Decembrie 2012).
              • +1 (1 vot)    
                cred ca esti (Vineri, 18 ianuarie 2013, 19:42)

                jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

                chiar dan cristea:))). oricum, sunt de acord cu ce zici
                • 0 (0 voturi)    
                  NICI VORBĂ (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 6:23)

                  pointless man [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

                  Dar vă recomand articolul http://inliniedreapta.net/nimic-despre-apocalipsa-despre-alegeri-nici-atit/
                  semnat în clar care utilizează intensiv cele spuse de Dan Cristea. Din păcate continuarea lui nu va mai apărea.
              • -1 (1 vot)    
                mda (Duminică, 20 ianuarie 2013, 12:56)

                Crup [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

                Daca dupa 22 de ani de la Revolutia ANTICOMUNISTA, 75% (754%!!!!!) din romanii din colegiul ala au votat cu un securist nenorocit care isi turna si propriile neamuri pentru un pumn de bani sau privilegii, si care acum are dosare penale si e un puscariabil clar, adica Felix Voiculescu, daca unul ca jiji becali, un puroi uman din orice punct de vedere vrei castiga detasat alegerile, poti sa ma condamni ca nu mai cred deloc in acest popor roman? Chiar daca sunt si eu roman, imi dispretuiesc propriul popor. Poti sa ma condamni?
                Sigur, daca tu vrei sa continui lupta de a deschide mintea si altor romani, te respect pentru asta. Atata doar ca eu personal - si poate ma insel - consider ca e o lupta pierduta. Genetic vorbind, romanii sunt prea prosti si prea mahalagii ca sa se mai ridice. (si iarasi, e propria parere, nu consider ca detin adevarul suprem, consider doar ca am dreptul la o parere).
        • +4 (6 voturi)    
          noi ne-am furat locurile de munca (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:46)

          Crup [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

          Dupa revolutie, odata cu venirea lui Iliescu la putere si a clicii lui de securisti, votati masiv de acest popor, au instaurat o coruptie generalizata.
          Intreprinderile de stat, mari sau mici, in cea mai mare masura au fost ucise economic de directorii lor, care si-au facut propriile firme si au capusat grosolan intreprinderile care le conduceau si asta cu o putere sustinere politica, de catre clasa politica creata de Ilescu si votata masiv de poporul roman.
          Si asta pana au ucis majoritatea intrerinderilor si impreuna cu ele, locurile de munca ale romanilor.
          Puteau sa le privatizeze catre staini si locurile de munca ar fi fost pastrate in mare parte, dar politicul s-a opus agresiv (va amintiti lozinca care o urla poporul roman, la sugestia politicienilor lor talhari, ca nu ne vidnem tara?).
          Pe scurt, acest popor roman a fost atat de putin inteligent (dar cuvantul potrivit e altul, mul mai dur), incat ei, cu manutele lor romanesti, au votat cu cei care le-au distrus locurile de munca si au furat aproape tot.
          Acum, in decembrie 2012, acest popor dezgustator a facut aceeasi greseala. De data aceasta, dragii mei romani mandri, atotstiutori si foarte aroganti, de data asta istoria nu ne va mai da a doua sansa.
          Pe scurt, ne-am pierdut locurile de munca numai din cauza prostiei noastre colosale si genetice, iar acum, cu USL-ul, ne-am pierdut viitorul. Suntem un popor primitiv si categoric ne meritam soarta!
      • +1 (5 voturi)    
        de ce te uiti numai ola cazurile urate (Vineri, 18 ianuarie 2013, 12:41)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        daca ai bagat o tara in comunitate, pentru ca ai vazut un avantaj in asta. ei bine, la calculul avantajelor trebuia sa sa se gandeasca si la dezavantajele inerente. bine ca dau noua lectii cum sa gestionam tiganii, in schimb ei nu sunt in stare sa gestioneze forta de munca (de fapt AICI este problema: FORTA DE MUNCA, in rest este bla bla). nu cred ca criminalitatea este dominata de romani si bulgari. chiar nu cred
    • +5 (7 voturi)    
      Aroganta zici? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:46)

      Dragos.C [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Eu cred ca e vorba de prostie.

      Cei cu carte vad altfel lucrurile.
  • -4 (6 voturi)    
    e de inteles (Vineri, 18 ianuarie 2013, 11:12)

    Crup [utilizator]

    E de inteles atitudinea britanicilor: sunt satui pana peste cap de romani. De altfel, orice om decent, daca ajunge sa cunoasca neamul asta de jiji becalisti si de felix voiculescieni, se satura pana peste cap de romani.
    Poporul roman este o rusine pe obrazul Europei.
    Si sa nu uitam si problema tiganilor. Pai dar trenurile britanice au acum des intarzieri din cauza furturilor tiganilor romani si, asa cum spunea acum vreo doi ani un oficial de la caile ferate britanice, nu este decat o problema de timp pana cand se va produce o catastrofa de proportii din cauza acestori furturi.
    Vest europenii regreta amarnic ca au primit acest popor de romani in Uninea Europeana si au perfecta dreptate. Eu personal, de fiecare data cand am de-a face cu occidentali sunt socat de diferenta enorma intre ei si romani. Noi suntem alta mancare de peste (peste stricat), nu avem ce cauta in Europa. Sincer si fara rautate: de ce sa nu recunoastem franc asta?
  • 0 (2 voturi)    
    in sfarsit! (Vineri, 18 ianuarie 2013, 13:55)

    rape [utilizator]

    Ma bucur ca mai exista si presa echidistanta.
    Noi, cei care locuim in UK, suntem sufocati de stirile despre romani si bulgari, zilnic. Ne bucuram chiar ca ninge zilele astea ca macar vor scrie despre acest subiect-si stim cu totii ce big deal e in tara asta cand ninge!!!- in loc sa mai scoata vreo cateva stiri despre, da, romani si bulgari.
  • 0 (0 voturi)    
    Migratie (Vineri, 18 ianuarie 2013, 18:30)

    Setalcott [utilizator]

    UKIP n-ar trebui sa se bucure ca apare o forta de munca ieftina in Marea Britanie?