David Cameron: Marea Britanie, pregatita sa lupte pentru Insulele Malvine, revendicate de Argentina, daca va fi nevoie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 6 ianuarie 2013, 15:18 Actualitate | Internaţional


Premierul britanic David Cameron avertizeaza ca Marea Britanie este pregatita, daca va fi necesar, sa lupte pentru pastrarea Insulelor Malvine, arhipelag din Atlanticul de Sud revendicat de Argentina: "Determinarea noastra este extrem de puternica", a subliniat Cameron la postul BBC1, subliniind ca Marea Britanie dispune in continuare de "al cincilea cel mai mare buget al apararii din lume", potrivit Mediafax.

Intrebat daca Marea Britanie va lupta pentru pastrarea arhipelagului, Cameron a raspuns: "Sigur ca da, avem importante mijloace de aparare, ceea ce este primordial, avem avioane de vanatoare si trupe stationate pe Insulele Falklands" (numele britanic al Insulelor Malvine).

Tensiunile s-au accentuat, in ultimele luni, intre Marea Britanie si Argentina, cu ocazia apropierii comemorarii a 30 de ani de la conflitul dintre cele doua state pentru suveranitatea arhipelagului. Confruntarile armate s-au derulat in intervalul aprilie - iunie 1982, soldandu-se cu moartea a 649 de argentinieni, 255 de britanici si trei locuitori ai insulelor disputate.

De curand, presedintele Argentinei, Cristina Kirchner, i-a trimis o scrisoare deschisa lui David Cameron, contestand inca o data suveranitatea britanica asupra arhipelagului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3617 vizualizari

  • -2 (18 voturi)    
    I-le Malvine? (Duminică, 6 ianuarie 2013, 15:46)

    Sar Castic [utilizator]

    De cind Hotnews ia partea intr-o problema internationala.

    Se numesc I-lele F a l k l a n d s !

    Profesionalismul Hotnews devine din ce in ce mai indoielnic.
  • +2 (18 voturi)    
    Ar putea (Duminică, 6 ianuarie 2013, 16:28)

    efz [utilizator]

    sa lupte si sa plece din Irlanda, sa renunte la politica coloniala, sa lupte pentru a renunta la ingimfarea englezeasca, sa lupte ca un stat, Marea Britanie, sa aiba o singura nationala de fotbal, nu 5, sa lupte pentru a recunoaste si tradarile lui Churchil in relatia cu Stalin, sa lupte sa vada adevarul de la el de acasa...si ar mai fi multe.
    • -3 (9 voturi)    
      bine zis..... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:06)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui efz

      ..
    • +2 (12 voturi)    
      Sau nu. (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:39)

      Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui efz

      Se pare ca intelegrea problemelor internationale e departe de tine, sper ca nu si de Hotnews.

      UK are Irlanda de Nord din cauza ca o majoritate a populatiei prefera sa fie britanica. Daca I de N va fi sub Republica Irlandeza vor fi aceleasi probleme. Explicatia e simplista, e destul material pe net sa te edifici in subiect.

      Churchill l-a avertizat pe Roosevelt despre duplicitatea lui Stalin, dar acesta a preluat conducerea in aceasta problema justificind ca MB nu mai e un jucator important pe plan international - zilele imperiului erau deja sfirsite. de asemeni gasesti pe net o multitudine de surse.

      Daca vrei sa acuzi pe cineva de 'ingimfare' acuza-i pe Americani.

      Despre fotbal - cui ii pasa? Si sint 4 nu 5...

      Ii intelegeam pe comunisti sa se refere la insule ca Malvine - nu ii ducea capul la mai mult.

      Dar sa ignori populatia insulelor FALKLANDS de a ramine Britanici e aroganta si cretina.

      In afara de istoria insulelor - verifica in primul rind cind au fost populate insulele si cind s-a format statul Argentinian. Si de cum si din cine s-a format. Poate atunci vei avea o idee cine e mai colonial si pervers.
      • -5 (9 voturi)    
        te dai si tu ca.... (Duminică, 6 ianuarie 2013, 23:33)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Sar Castic

        ...un dotore
    • +2 (8 voturi)    
      ar putea (Duminică, 6 ianuarie 2013, 21:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui efz

      si sa-ti angajeze matale un profesor de istorie si un psiholog care sa te scoata din ignoranta agresiva in care te zbati. Sa plece din irlanda, aberant, aia s-au revoltat de cite ori englezii au vrut sa faca plece. politica coloniala, aberant, nu mai au nici macar o colonie, churchill a fost singurul care a luptat pentru europa de est si centrala, deci aberant, polioimieliitcul roosevelt fiind in schimb cazut in scaun de admiratie pentru unchiul joe, asasinul comunist a milioane de oameni. Revenim la prima idee, mai ales psihologul e foarte necesar.
      Hai la multi ani!
  • -2 (12 voturi)    
    O, iar? (Duminică, 6 ianuarie 2013, 17:01)

    Sorin Borodi [anonim]

    Din nou?
    Totuşi, dacă privim harta nu putem să nu ne întrebăm: ce (mai) caută englezii prin zonă?
    Sau se cred tot pe timpul Reginei Victoria?
    • +4 (8 voturi)    
      invata si tu putina istorie (Luni, 7 ianuarie 2013, 7:44)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Borodi

      1) Majoritatea populatiei e de descendenta Britanica (70%). Restul sunt in majoritate de descendenta franceza sau suedeza.

      2) Insula a fost teritoriu Britanic inca din 1765, cu mult inainte de formarea Statului Argentinian.

      3) Majoritatea populatiei cu drept de vot a optat pentru apartenenta la UK si nu la Argentina. In 2013 se va tine inca un referendum care dupa toate datele va constitui o victorie zdrobitoare a majoritatii pro-UK.

      4) Daca cineva are ambitii imperialiste aici, aceasta este argentina, care din punct de vedere istoric nu are nicio justificare pentru ocuparea insulelor. In plus, ceea ce doreste majoritatea populatiei din insule ar trebui sa fie lege (mai ales in contextul actual).
  • +2 (2 voturi)    
    e numai asa, o aratare a muschiului britanic (Luni, 7 ianuarie 2013, 10:10)

    nash pandelica [utilizator]

    nu cred ca argentina mai are fortza sau dorinta unui alt conflict.
    au ei alte probleme de rezolvat, alte prioritati.
    este numai asa, sa se stie.
    sau poate cameron are nevoie de un motiv pentru trecerea bugetului militar. :)
  • +3 (3 voturi)    
    pt. Alina Neagu (Luni, 7 ianuarie 2013, 22:13)

    stefan2008 [utilizator]

    "Determinarea noastra este extrem de puternica", a subliniat Cameron la postul BBC1 ?

    Este grea limba romana, nu-i asa?

    Nu stiu sigur daca acesta este articolul original http://www.bbc.co.uk/news/uk-politics-20926563
    Dar nici macar in articolul original nu se foloseste cuvantul "determined" din limba engleza cu privire la asa-zisele Malvine (in realitate daca-i intrebi pe localnici, iti vor zice ca vor sa fie britanici si ca traiesc in Insulele Falkland):

    The prime minister also said he was "absolutely clear" Britain would defend the Falkland Islands in the face of mounting pressure from Argentina.

    => Deci... de unde "Determinarea noastra este extrem de puternica" si mai ales de ce "determinarea" si nu "hotararea" ?!

    Repet, nu am avut sansa sa vad tot interviul (care a cuprins si partea cu insulele Falkland), dar exprimarea "Determinarea noastra este extrem de puternica" in timp ce numesti insulele Falkland drept Malvine... mi se pare un paradox.